Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Polica za gramofon

Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Jethro View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jethro Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Polica za gramofon
    Objavljeno: 20.prosinac.2008 u 19:34

Proroštao sam malo forum i nisam naišao na temu koja bi se bavila ovom problematikom.

Daklem, u dolasku nova pila pa bi rado iskoristio maksimum njenih mogućnosti. Vidim po netu da neki od nas gramove drže na vrhu police, dok drugi koriste posebne zidne stalke i police.

Interesiraju me vaša iskustva, razmišljanja, preporuke, linkovi sa rješenjima ... 
Ja sam pošteno radio, izlagao sam se opasnosti da me uhvate i oteraju na robiju!
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.prosinac.2008 u 00:07
 Koliko se sjećam, kad sam i sam tražio slične teme po arhivi, bilo je dosta toga. Možda se nije odnosilo na gram, ali principi su isti za sve komponente. Treba imati barem malo uvida u problematiku i može se dosta toga doznati.

Normalno, tko želi dodatno "filozofirati" na osnovu pročitanih teorija i sličnog, široko mu polje
Gamut CD3->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani2 (mod/sig)
IC:Sumić SCBH - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S
Support: SolidTech Radius, Atacama XL600
Na vrh
Pixy View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Pixy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.prosinac.2008 u 00:42
Originalno postano od strane člana: Jethro Jethro napisao:

Proroštao sam malo forum i nisam naišao na temu koja bi se bavila ovom problematikom.

Daklem, u dolasku nova pila pa bi rado iskoristio maksimum njenih mogućnosti. Vidim po netu da neki od nas gramove drže na vrhu police, dok drugi koriste posebne zidne stalke i police.

Interesiraju me vaša iskustva, razmišljanja, preporuke, linkovi sa rješenjima ... 

Najboljim se riješenjem pokazalo postavljanje gramofona na masivnu zidnu konzolu punjenu pijeskom ili sačmom na kojoj gramofon stoji 20-tak cm udaljen od zida. Ako nije moguće ostvariti tu udaljenost,potrebno je zidne stijene oko gramofona jako prigušiti da se zvuk od zida  ne bi izravno odbijao u gramofonski sustav. To značajno pomaže izolaciji oplate gramofona od vanjskih mehaničkih i akustičkih prodora u gramofonski sustav,ali ostavlja otvorenim pitanje eliminacije vibracija što nastaju u samome sustavu.Jedan od djelotvornih "recepata" za provjeru efikasnosti izolacijskog sustava gramofona je slijedeći: svirati ploču na razini glasnoće uobičajene pri ozbiljnom slušanju. Podići potom iglu iz brazde i isključiti motor gramofona (samo zaustaviti tanjur , ništa drugo ne isključivati , niti smanjivati razinu glasnoće). Kad se tanjur umiri , polako spustimo ručku s iglom natrag u brazdu ploče. Kucne li se sada vrškom prsta po oplati gramofona kao i po podlozi na koju je postavljen čut će se iz zvučnika jači ili slabiji udar. Što je udar koji se začuje tiši (ili čak sasvim izostane) to je bolji sustav izolacije gramofona od upliva (vanjskih) vibracija.
Eto nadam se da će pomoći.
Na vrh
vlatkoc View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vlatkoc Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.prosinac.2008 u 01:01
Ja sam to riješio pomoću U profila koji su zavareni kao slovo L te zavidani u nosivi zid nebodera. U profilima su izbušene 4 rupe s navojem te stavljeni vijci sa šiljcima prema gore. Na to je došla udubljena ploča od 10 cm x 50 x 60 , crnog granita malo udaljena od zida.
Kalkulacija:
gramofon i motor = 50kg + ploča i konzole= 50kg što iznosi ukupno 100 kg i ne zvoni ništa kad čvokneš.

Pozdrav
Pravi audiofil ima preko 200 kg opreme.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.prosinac.2008 u 01:20
Originalno postano od strane člana: vlatkoc vlatkoc napisao:

Ja sam to riješio pomoću U profila koji su zavareni kao slovo L te zavidani u nosivi zid nebodera. U profilima su izbušene 4 rupe s navojem te stavljeni vijci sa šiljcima prema gore. Na to je došla udubljena ploča od 10 cm x 50 x 60 , crnog granita malo udaljena od zida.
Kalkulacija:
gramofon i motor = 50kg + ploča i konzole= 50kg što iznosi ukupno 100 kg i ne zvoni ništa kad čvokneš.

Sad kuzim kako pravi audiofili brzo dodju do 200 kg opreme...    

Na vrh
Jethro View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jethro Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.prosinac.2008 u 10:26
Originalno postano od strane člana: vlatkoc vlatkoc napisao:

Kalkulacija:

Pozdrav
Ajde spusti neku fotku ak nije problem
Ja sam pošteno radio, izlagao sam se opasnosti da me uhvate i oteraju na robiju!
Na vrh
dacho View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Turamtidrot rulz

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dacho Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.prosinac.2008 u 10:32
Originalno postano od strane člana: Pixy Pixy napisao:

Originalno postano od strane člana: Jethro Jethro napisao:

Najboljim se riješenjem pokazalo postavljanje gramofona na masivnu zidnu konzolu punjenu pijeskom ili sačmom na kojoj gramofon stoji 20-tak cm udaljen od zida. Ako nije moguće ostvariti tu udaljenost,potrebno je zidne stijene oko gramofona jako prigušiti da se zvuk od zida  ne bi izravno odbijao u gramofonski sustav. To značajno pomaže izolaciji oplate gramofona od vanjskih mehaničkih i akustičkih prodora u gramofonski sustav,ali ostavlja otvorenim pitanje eliminacije vibracija što nastaju u samome sustavu.Jedan od djelotvornih "recepata" za provjeru efikasnosti izolacijskog sustava gramofona je slijedeći: svirati ploču na razini glasnoće uobičajene pri ozbiljnom slušanju. Podići potom iglu iz brazde i isključiti motor gramofona (samo zaustaviti tanjur , ništa drugo ne isključivati , niti smanjivati razinu glasnoće). Kad se tanjur umiri , polako spustimo ručku s iglom natrag u brazdu ploče. Kucne li se sada vrškom prsta po oplati gramofona kao i po podlozi na koju je postavljen čut će se iz zvučnika jači ili slabiji udar. Što je udar koji se začuje tiši (ili čak sasvim izostane) to je bolji sustav izolacije gramofona od upliva (vanjskih) vibracija.
Eto nadam se da će pomoći.
Zidne police su se pokazale bolje iz prostog razloga što glavnina objekata pogotovo starijih ima podnu konstrukciju ili staičku osnovu građevine tako građenu da je podložna vibracijama, zidovi su puno manje osjetljivi na vibracije. Najdrastičniji primjeri su podovi u staroj jezgri Zagreba (uglavnom drveni grednjaci), još ako tramvaj prolazi blizu, tada cijeli pod vibrira ,u u takvom prostoru je nemoguće postaviti na podni stalak.
U čvrstim objektima je ipak bolje bazirati se na podnom stalku što veće čvrstoće pa i optimalne mase da se ostvari rezultat što manje vibracija u podlozi gramafona.
S zidnim policama je malo teže ostvariti kvalitetan rezultat jer je to ipak konzola koja mora biti velike čvrstoće i rigidnosti u kombinaciji s kvalitetnim izolacinim podlogama.
Što se tiče ovog testa kuckanja po oplati za provjeru to samo djelomično stoji, može poslužiti samo za usporedbu podložnih materijala i kuckanja po podlozi, ali taj rezultat neprovođenja vibracija uz provjeru na taj način ipak najviše ovisi o konstrukciji gramafona, njegovoj rigidnosti, znači o kvaliteti šasije i subšasije gramafona. Znači gramafon mora biti konstruiran da bude mrtav na vibracije i da vibracije preko police i zvučnog tlaka ne prenose preko kućišta do igle, ipak cijeli gramafon djeluje kao antena.
Nažalost samo vrhunske konfiguracije su potpuno mrtve i rigidne, a riješavaju se na razne načine ; velikom masom, kvalitetnim ovjesom, ili upotrebom raznih kompozitnih materijala koji ne vibriraju u području frekvencija koje mogu degradirati zvuk samog gramafona.
Na vrh
Kristijan View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kristijan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.prosinac.2008 u 11:56
Kako je moguće da na primjerice 3. katu pod vibrira, a zid ne. Pa vibracije se prenose do poda preko temelja i zidova, zar ne?
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.prosinac.2008 u 12:13
Hm.
Na vrh
b.u.b. View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj b.u.b. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.prosinac.2008 u 12:52
Vibrapods, jeftino, radi, preporuka.

b.u.b.

"If it ain't one thing it's a motherf**kin nother."
-Snoop Dogg
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,438 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS