Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Glazbeno audiofilski pojmovi

Odgovori Odgovori Stranica  <12345 11>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2009 u 16:12
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Kritika audiofilskog uma, molićulijepo. Hajend će biti kategorički imperativ dedukcije transcendentalnih kategorija istog

Kad smo davno, moj prijatelj i ja (a imali smo običaj cijele noći provoditi u nemuštom, mladenačkom "filozofiranju" - nešto poput mentalne higijene) stasali za faks, reče on svojem ocu: stari, ja bih filozofiju! Stari je odgovorio otprilike ovako: primi se ti nekog poštenog faksa jer ti ja filozofiranje ne bum financiral. I tako je frend završil rudarsko-naftno-geološki faks (ili kak se to već zvalo) i sad fino kopa tunele (šef gradilišta, terenska, inozemstvo, dnevnice...) ima para i boli ga Anubisov avatar za filozofiju.
Na vrh
11duc View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj 11duc Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2009 u 16:13
Originalno postano od strane člana: goran st goran st napisao:

Ta vijerna reprodukcija mi je teška glupost pa nas više od pola nezna kako zapravo treba zvučat neka snimka ili instrument.

vjerna produkcije nije glupost, nego poanta... glupost je kad se ta polovina koja ne zna šta je to baca u filozofiju i tešku diskusiju šta bi vjerna produkcija  trebala biti ...
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2009 u 16:14
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Vrlo jednostavno: bojim se da nam intenzivno razmišljanje i beskrajno debatiranje o raznim stvarima  neće iste drugima nimalo razjasniti jer je sve svodi na krajnje osobnu percepciju uvijek prožetu određenim emocijama. Popol, nemaš li ponekad osjećaj da te analiza vodi upravo u suprotnom smjeru tj. sve ti manje biva jasno, a proporcionalno tome raste osjećaj nezadovoljstva. Shvaćam da si filozof po vakaciji, ali uhvatiš li sebe ikad da uživaš u nečemu i da te baš briga zbog čega je to zaista tako.

Ok, ovo je ozbiljan post, sa ozbiljnim stavom i pitanjem, pa želim odgovoriti.

U načelu znam na što misliš, ali nisam siguran oko odgovora. S jedne strane, razmišljanje čini stvari mnogo jasnijima nego kad se ne razmišlja ili ne razmišlja ozbiljno. S druge strane, stvari postaju razloženije, višeslojnije i s te strane kompliciranije. Međutim, kada se u pogledu nekog pitanja razloži sustav odgovaranja na to pitanje stvar postaje doista jasna i više nema mjesta za mistiku, zablude i kupovinu magle. To mi se desilo nebrojeno puta u nebrojeno stvari, i rezultati su me uvijek učinili da znam što hoću, što neću, te da u životu uopće znam razaznati što je što i gdje je čemu mjesto, što je vrijedno a što bezvrijedno.

Ali ako se ne ustraje u odgovaranju, može se doći u strašnu zbunjenost. Dakle, treba ustrajati na pitanju, odgovaranju i ozbiljnom radu (čitanju i mišljenju). Opasno je kad se mladenačke fantazije počnu dovoditi u vezu s filozofijom.

S druge strane, mislim da je u mnogo toga jednostavno, neposredno uživanje, mogućnost da se osjeti miris kave i da te to ispuni zadovoljstvom, da sjedneš u dvorište i njušiš zrak, slušaš muziku a ne hi-fi nešto najmudrije. To i prakticiram, ali u nekim stvarima je loše biti takav (ovdje nemam u primisli ništa čega smo se doticali na forumu tu). Ova dva stava se međusobno nadopunjuju, opasno je apsolutizirati bilo koji od njih.

E sad, naše pitanje u ovom topicu je umijeće slušanja, koje se među ostalim odnosi i na poimanje određenih aspekata zvuka, kroz koje pojmove i ideje se onda i vrši interpretacija onoga što se čuje. Bez tih pojmova, do kojih se može doći jedino apstrahiranjem momenata cjelovitog zvuka te njihovom analizom, mi zapravo ne možemo niti znati slušati. Zbog toga nam je i stalo do pojmova kojima opisujemo zvuk i zbog toga ovaj topic rulz. Treba imati na umu da pojmovi nisu samo nešto čime opisujemo nešto što prethodno pojmovima "iskustveno znamo", već da magloviti pretpojmovi ili jasni pojmovi jesu upravo ono što konstituira spoznaju. "Iskustvene spoznaje" bez pojmova nema. Oni koji misle da je ima se vode nejasnim pretpojmovima (pretpostavkama) u svojoj glavi i nisu svjesni čitavog tog procesa vlastitog poimanja. Rezultat je nerijetko zabluda.

Zato mislim da je izrazito bitno spoznati što uopće mislimo pod pojedinim pojmovima kad analiziramo zvuk.

Editirao popol_vuh - 31.siječanj.2009 u 16:27
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2009 u 16:20
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Kad smo davno, moj prijatelj i ja (a imali smo običaj cijele noći provoditi u nemuštom, mladenačkom "filozofiranju" - nešto poput mentalne higijene) stasali za faks, reče on svojem ocu: stari, ja bih filozofiju! Stari je odgovorio otprilike ovako: primi se ti nekog poštenog faksa jer ti ja filozofiranje ne bum financiral. I tako je frend završil rudarsko-naftno-geološki faks (ili kak se to već zvalo) i sad fino kopa tunele (šef gradilišta, terenska, inozemstvo, dnevnice...) ima para i boli ga Anubisov avatar za filozofiju.

Takvi stavovi su mi dobro poznati i još na drugoj godini faksa sam se prestao zamarati takvim "stavovima" ili obraćati pozornost na njih. "After all, it's not easy, banging you head against some mad bugger's wall."

EDIT:

a ako je kolega sada zadovoljan samom činjenicom da ima pare i eventualno lagodan život, tada filozofija nije niti bila za njega i dobro da ju nije upisao :). To je sve ok, različiti smo mi ljudi.

Editirao popol_vuh - 31.siječanj.2009 u 16:23
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2009 u 16:21
Originalno postano od strane člana: Crescendo Crescendo napisao:

Ma vrlo je jednostavno.

Timbar je timbar. Ako je pogođe pogođen je. Priznajem i pravo da neko na uštrb timbra voli svjetliji ili tamniji zvuk, bolji stage nauštrb srednjetonskog područja i slične audiofilske spike, ali ako sistem ima bolji timbar od drugog to je činjenica i ne može se ju opovrgnuti

Potpuno krivo... sistem nema timbar. Sistemi mogu bolje ili lošije reproducirati timbar instrumenta.

Jedan sistem dobro reproducira trubu a loše klavir. Drugi bolje klavir a lošije trubu.

Šta sad? Bolji - lošiji?

Na vrh
11duc View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj 11duc Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2009 u 16:22
i treči dobro producira jedno i drugo .. koji je sad najbolji?
Na vrh
Crescendo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Crescendo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2009 u 16:34
Originalno postano od strane člana: vdem vdem napisao:

Potpuno krivo... sistem nema timbar. Sistemi mogu bolje ili lošije reproducirati timbar instrumenta.

Jedan sistem dobro reproducira trubu a loše klavir. Drugi bolje klavir a lošije trubu.

Šta sad? Bolji - lošiji?

naravno na to sam mislio na reprodukciju timbra
sistem koji ima svoj timbar ne može reproducirati ispravno nijedan timbar
Two channels good, five channels baaad !
Na vrh
Spužva Bob View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Spužva Bob Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2009 u 16:38
Thanks to their pleasant sound, valve-type power amplifiers continue to enjoy uninterrupted popularity. With such an amplifier, you can eliminate the impression of coldness, sterility and artificiality that many people experience with CDs.

Ahahahaha...in your face!
Osjećam se kao audiofilski Malnar
Na vrh
goran st View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj goran st Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2009 u 17:41
Originalno postano od strane člana: 11duc 11duc napisao:

Originalno postano od strane člana: goran st goran st napisao:

Ta vijerna reprodukcija mi je teška glupost pa nas više od pola nezna kako zapravo treba zvučat neka snimka ili instrument.

vjerna produkcije nije glupost, nego poanta... glupost je kad se ta polovina koja ne zna šta je to baca u filozofiju i tešku diskusiju šta bi vjerna produkcija  trebala biti ...
S  ovim se u potpunosti slažem,ali pitanje uvjek stoji kako znamo kako snimka treba zvučat onako kako je ton.majstor zamislio,i sad dolazimo do toga da je vjerovatno i on sam unio nešto u tu snimku,uglavno želim reč da je to rupa bez dna koju ne treba kopati.
MNK-VOLE GRADELE SPLIT 2007

Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2009 u 18:05
Mora postojati živa referenca i snimljena referenca i na temelju odnosa tog dvojeg procjenjivati sustav. Te reference su u oba slučaja neamplificirana akustična svirka. Tu nema ništa upitno. To je valjan, ali i jedini način procjene hifičnosti sistema. Kad se sistem tako kalibrira, dalje nek se sluša što se hoće i zaboravi ova priča, ali taj korak ne treba preskakati ;)

Editirao popol_vuh - 31.siječanj.2009 u 18:06
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 11>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,453 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Musical Fidelity Nuvista 600