Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Podlošci ili šiljci

Odgovori Odgovori Stranica  <12345 13>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Doomsday View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
link master

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Doomsday Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.ožujak.2009 u 16:04
Tomo, ako ti ne smeta kako izgleda ta šperploča ispod stalka, to je OK, samo mi nije jasno čemu ti kovanice služe..? Da ne oštetiš šperploču..?

Ma daj, ko šiša šperploču...

Ti stalci nisu teški, vjerojatno ni zvučnici na njima nisu teški, makni kovanice, ako šperploča ima tvrđu i mekšu stranu tvrđu okreni prema podu a u mekšu neka se šiljci lipo ukopaju... Ne virujen da je mogu probit i oštetit pod ispod... Na taj način, kako je šperploča fixirana, a šiljci ukopani, dobijaš ono šta je najbitnije, da nema niti mrvu pomaka zvučnika zbog pomaka membrane... Kovanice ti ne da nemaju smisla, nego i odmažu...

PERONOSPORA AD OPEL ASTRA...
Na vrh
Doomsday View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
link master

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Doomsday Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.ožujak.2009 u 16:26
Originalno postano od strane člana: plavi plavi napisao:

Mišljenja sam da za najbolji rezultat šiljak treba biti ušerafljen za dio na koji se stavlja što čvršće bez ikakvih elastičnih elemenata između(tipa gume, ljepila i sl). Također treba biti zabijen barem nekolika milimetara u parket, odnosno podlogu. Bolje varijante nema. Možda ima a ona bi bila da u stanu ispod zvučnika u plafonu izbušiš 4 rupe  skroz na skroz i odozdo zašerafiš i pritegneš zvučnike). Ili te rupe napraviš u mramornom bloku što težem od zvučnika.Sve ostale varijante ; podlošci, podlošci na gumi, elastična ljepila i sl smanjuju ulogu šiljaka.
Zato mi se dopala varijanta da šiljke (promjer sukladan visini) probam pričvrstiti na pod. Pa nek budu rupičage od šiljaka na donjoj strani zvučnika.Problem je jedino u materijalu za pričvrščivanje. trebao bi kada se posuši biti krut, a da jednog dana poslije skidanje ne uništi lak. To još nisam pronašao. Možda netko jima ideju, pa nek javi.
Stoga mi se čini da bi bolje bilo šiljke zavarit na željezo pa na vrhove nabit dasku.
Teoretiziram malo, a doma se ne usudim o tom ni pomislit

Sve lipo zboriš za zvučnik, što krući spoj, fixirano, da nema pomaka, a ima prenosa vibracija... Svi ovi moji prijedlozi sa gumom i sl. su kompromisi kako bi WAF čimbenik osta povoljan, u crnom, tj. pozitivne vrijednosti, a da poboljšanja zvuka ipak bude... Samo mi nikako nije jasno zašto bi lipija krutim ljepilom šiljak, kad je podloška puuuuno bolji kandidat za to... Teže ju je 'odlomit' ili pomaknit kad se dobro zalipi nego šiljak na kojeg se može djelovat silom takvog tipa da veza lakše pukne... Kad šiljak nalegne u konusnu udubinu na kvalitetno izrađenoj podloški, isti je efekt ka da je ukopan u parket, ako je podloške kruto zalipljena...

Jedina nezgodna stvar je šta triba precizno zalipit podlošku, pošto je fixan i razmještaj šiljaka na zvučniku, ako su zavidani i fixirani na zvučniku... Kod lipljenja triba pazit da se sve zalipi i osuši u milimetar precizno... I da je lipilo kvalitetno, ali da otapalo koje njega može otopit ne otapa i lak na parketu... Koji je lak i koje bi ti lipilo odgovaralo, moraće ti reć neko stručniji...

Tvoje razmišljanje i ima nekog smisla ako nemaš šiljke fixirane nigdi, ni na stalku ni na zvučniku, pa moraš odlučit šta i kako... Tad možeš i lipit šiljke na pod, zašto ne... Možda pronać neke konuse sa širom bazom, koje do vrha šiljka tokarenjem minjaju geometriju na oštriji kut u jednom ili nekoliko koraka, da dobiješ veću bazu za zalipit šiljak, da ga je teže 'odlomit'... Onda se njegov vrh može zakopat u zvučnik, ili možeš na dno zvučnika kruto zalipit komad šperploče, ka šta je Tomo krenija sa šperpločom, ili samo mali komadić, ka podloška od šperploče, u koju se onda može šiljak ukopat, a po potribi se otapalom može taj komadić šperploče odlipit, bez oštećivanja površine...

A akosu  fixirani šiljci na zvučniku ili stalaku, možeš izrizat od šperploče ili drva podloške, okrugle i ravne površine, opet ih kruto zalipit na pod, i šiljke ukopat u njih... Tako ne moraš u mm precizno ih lipit, ako su 1-2 cm radiusa te podloškice, pogodit ćeš ih šiljcima nekako... A kad više ne tribaju, otapalom ih skineš i peglaj dalje...

Samo savjet, ako kreneš tako, bilo bi dobro da imaš komad svog lakiranog parketa, neki škart ako je osta, da na njemu isprobaš lipilo i otapalo, da nebi bilo pada WAF čimbenika u crveno, negativno područje, jednog dana kod skidanja lipila, sa nesagledivim posljedicama...

Na vrh
TomislavZg View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavZg Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.ožujak.2009 u 17:06
Originalno postano od strane člana: Doomsday Doomsday napisao:

Tomo, ako ti ne smeta kako izgleda ta šperploča ispod stalka, to je OK, samo mi nije jasno čemu ti kovanice služe..? Da ne oštetiš šperploču..?
Ma daj, ko šiša šperploču...
Ti stalci nisu teški, vjerojatno ni zvučnici na njima nisu teški, makni kovanice, ako šperploča ima tvrđu i mekšu stranu tvrđu okreni prema podu a u mekšu neka se šiljci lipo ukopaju... Ne virujen da je mogu probit i oštetit pod ispod... Na taj način, kako je šperploča fixirana, a šiljci ukopani, dobijaš ono šta je najbitnije, da nema niti mrvu pomaka zvučnika zbog pomaka membrane... Kovanice ti ne da nemaju smisla, nego i odmažu...

neznam kak izgleda ovak prek slike al uživo izgleda dosta dobro. naš kolega s foruma napravio mi je crnu šper ploču i fino obradio rubove tako da je estetski vrlo prihvatljivo.  tvoja ideja je odlična ova glatka (i nešto tvrđa) strana bi fino legla na parket i u kombinaciji s blue tackom nebi mrdala a šiljci bi se upiknuli u šper ploču.. no onda mi se ne vidi ova crna boja i izgledalo bi dosta ružno (a ni ova druga strana se ne mrda) pa se ne žalim. druga ali važnija stvar zakaj sam stavil kovanice je ta što je puno lakše postaviti zvučnike. naime dok tražim sweet spot i zakrivljavam iz puno ih je lakše mrvicu dignuti i pomaknuti (za recimo točno 3 mm) po  kovanici nego kad bi ih digao van iz šperploče pa opet nabadao.. na kraju krajeva kak to svako malo mrdam nebi ni sama ploča bila više vodoravna već bi se stvorile rupice na njoj pa bi bilo i plesanja.. itd...  inače koristim još jedan tweak estetski neprihvatljiv ali vrlo djelotvoran... ponekad kod glasnijeg slušanja (budući da još stalke nisam napunio pjeskom) stavim par kila starih skripti/skripta (trebam pitat Zmiju) da dodatno spriječim eventualno plesanje po podloškama

Editirao TomislavZg - 17.ožujak.2009 u 17:07
Zg
Na vrh
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.ožujak.2009 u 17:14
Ima još jedna mogučnost glede šiljaka i podloge.
Da se prije parketa ne stavljaju podloške ili kovanice;nego bi bilo dobro kupiti tvrdi pluto (debljine 3-5 mm) i staviti šiljke ditektno na takvu ploču (ili dvije ploče). Pluto je vrlo dobar neutralizator vibracija. Paket tih ploča košta cca 100 kn. Višak njih se može uptrijebiti kao podložak za ostale uređaje....

P.S.  -Ispravak: Pluto je puno pametnije koristiti kao kvalitetan čep kod
                         buteljiranja zrelog vina. U arhivi imamo Buraz i ja još
                         desetak vlastitih butelja (Rizling i Chardonay 2004.g.), te
                         se nadam,  
                         da će (polegnute) u podrumu dočekati posebnu priliku za
                         "usviravanje".....

Editirao olif - 17.ožujak.2009 u 17:20
Na vrh
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.svibanj.2009 u 18:06
Danas sam bio vrijedan i zamijenio sam podloške na šiljcima od frontova samostojećih. To mi je već odavno bila namjera (taj matrijal).
Prije su bile male kovanice i na njih naljepljena tvrda guma.
Sada sam uzeo tri-četiri puta veću metalnu podlošku (100 Jugo dinara ).
Ispod toga sam zalijepipio 3,2 mm kvalitetnog pluta, sprijeda duplo (6,4 mm) zbog nagiba. Još sam malo i stražnje šiljke uvukao, tako da je nagib
prema unatrag punoo veći.
Promjena !!!???
Kao lagana pljuskica !!!! ..... na bolje.........
Zvučnik je punooo bolje umrtvljen;  neželjene bas vibracije se ne prenose na pod kod normalnog slušanja. Malo (malo) se popravila i zvučna slika (smirenije, bolji stage). Valjda i zbog nagiba i zbog podloški.
Tko želi eksperimentirati nek proba pluto.
Ploče od pluta sam isprobao i unutar zvučnika (sendvić; meko- tvrdo) i rezultat je isto bio dobar,... ali to je druga tema...
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.svibanj.2009 u 18:26
Originalno postano od strane člana: olif olif napisao:

... Zvučnik je punooo bolje umrtvljen;  neželjene bas vibracije se ne prenose na pod kod normalnog slušanja...
 Ako se ne prenose na pod onda ostaju u zvučniku, a to je upravo ono čega se pokušavamo riješiti, zer ne?
 Btw. i kako uopće može biti bolje umrtvljen ako vibracije ostaju u njemu?
Na vrh
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.svibanj.2009 u 18:57

Samo djelomično si u pravu; ne prenose se neželjene vibracije !

Ne smije se tresti pod kod normalnjih glasnoća !

Ali, meni je bitno da je poboljšanje evidentno.
Ne zamaram se nekim uzvišenim razlozima.
Evo i susjed se slaže ( slušao je već dvdesetak puta sve promjene kod mene).
Naravno za 2 sata ćemo još još preciznije ćuti; kada malo utrošimo Graševinu !

Editirao olif - 03.svibanj.2009 u 18:58
Na vrh
Doomsday View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
link master

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Doomsday Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.svibanj.2009 u 19:21
Uhhh...

Olife, nebi se tija bezveze javljat, ali Sten ti dobro govori... U teoriji... Normalno, niko od nas, osim tebe i prijatelja, nije čuja tvoje zvučnike ni prije ni posli... I ako ti kažeš da je bolje, onda sigurno je... Ali, zašto je bolje, to možda nisi baš pogodija...

Ako se pod trese, onda nije problem u šiljcima i podloškama nego u podu...A možda problema niti nema... Šiljci služe da se, kako ti kažeš neželjene, vibracije sprovedu van zvučnika, a u principu, sve vibracije kabineta su neželjene, znači radili su OK posa sa te strane...

Druga funkcija šiljaka, koju obično zeznemo sa podloškama, je da se kabinet ne može NITI MRVICU pomicat zbog pomaka membrani mid/bassa... Kad stavimo nekakvu mekšu gumu na dno podloške koja bolje prijanja na podlogu i onemogućava pomicanje iste, smanjimo prijenos neželjenih vibracija iz zvučnika na pod...

Sad, možda je kod tebe kombinacija elemenata dala bolji rezultat, malo si ih nakosija put nazad, te stavija mrvu mekanije pluto nego šta je bila ta tvrda guma, pa je možda i samo pomicanje težih podloški na podlozi manje nego prije... I to se očitovalo ka bolja definicija, te poboljšanje zvuka...

Fizika cile te priče nije baš jednostavna, i nema apsolutno sigurnih rješenja, jer teorija je jedno, a svaki pod, svaki zvučnik, svaki prostor je malo drugačiji... Bitno je da si ti dobija pomak na bolje...

Na vrh
TomislavZg View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavZg Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.svibanj.2009 u 19:54
Originalno postano od strane člana: Doomsday Doomsday napisao:

Fizika cile te priče nije baš jednostavna, i nema apsolutno sigurnih rješenja, jer teorija je jedno, a svaki pod, svaki zvučnik, svaki prostor je malo drugačiji...

a baš i nije tako... naime zakon o očuvanju čepova kaže: poboljšanje zvuka direktno je proporcionalno broju otvorenih butelja čiji su čepovi jednoliko postavljeni pod komponente cijelog audio sustava...

Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.svibanj.2009 u 20:08
Originalno postano od strane člana: olif olif napisao:

Samo djelomično si u pravu; ne prenose se neželjene vibracije !

Ne smije se tresti pod kod normalnjih glasnoća !

Ali, meni je bitno da je poboljšanje evidentno.
Ne zamaram se nekim uzvišenim razlozima.
Evo i susjed se slaže ( slušao je već dvdesetak puta sve promjene kod mene).
Naravno za 2 sata ćemo još još preciznije ćuti; kada malo utrošimo Graševinu !
"Neželjene vibracije" (postoji li neka skretnica za vibracije ), "uzvišenim razlozima" ... Ne bi se štel mešati u "tekuća pitanja", ali čini mi se da ste već preveć spili

Btw. Olif, ako nisi znao, opće je poznata činjenica da ako želiš da ti sistem svira bolje samo treba ubaciti u se par promila etanola. Pustimo sad pluto  
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 13>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Sanyo Plus C55 preamp
Forum: Uradi sam