Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DAC uređaji

Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
limaaa View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj limaaa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: DAC uređaji
    Objavljeno: 05.siječanj.2012 u 11:17

Pozdrav ekipa!

Eo baš sad čitam o DAC uređajima jer me zanima puštanje muzike preko kompjutera. Dosta sam toga pročitao i sad mi malo kaos u glavi.
Znači DAC je digitalno-analogni konverter koji je potreban da bi puštao muziku sa kompa preko stereo sustava jer oni zahtjevaju analogni signal.

Kako točno ide slaganje tog sustava. Na kompjuter se spoji DAC-uređaj, a taj DAC uređaj se spaja sa pojačalom ili?

Znam da je to vama glupo pitanje, ali će mi bit lakše za shvatit ako mi to netko od vas onako laički objasni, nego da tražim po netu.
Znači zanima me kako to sve sa DAC-uređajem funkcionira.

Hvala!
Na vrh
Khadgar2007 View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Khadgar2007 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.siječanj.2012 u 11:27
DAC ti se može spojiti na usb,coax ili optički izlaz iz zvučne kartice, zavisi o DACu i koje digitalne izlaze imaš. Onda analogni izlaz iz DACa ide na pojačalo,pretpojačalo ili di ga već hoćeš upinuti.

Naravno možeš i analogni izlaz iz zvučne spojiti na pojačalo ali opasti će kvaliteta zvuka za razliku kada je spojen DAC. Ovo je malo ugrubo rečeno i ne mora biti potpuno točno.
Psihodelični sin cvijeća
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.siječanj.2012 u 11:27
Na računalu trebaš imati SPDIF digitalni izlaz, koji spojaš digitalnim kabelom na ulaz DAC-a. DAC spajaš na integrirano pojačalo (ili predpojačalo), analognim interkonektima. Neki DAC-ovi imaju volume kontrolu pa mogu ići izravno na izlazno pojačalo...
    Moj HiFi
Na vrh
limaaa View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj limaaa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.siječanj.2012 u 11:39
Znači zvučna se spaja na DAC, DAC na pojačalo i to je to?
Na vrh
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.siječanj.2012 u 12:15
Ne uvijek. Daleko je bolje spajanje preko USB-a (PC-DAC) a pogotovo ako DAC ima asinhroni prijenos signala.
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
limaaa View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj limaaa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.siječanj.2012 u 12:28
Originalno postano od strane člana: maltus maltus napisao:

Ne uvijek. Daleko je bolje spajanje preko USB-a (PC-DAC) a pogotovo ako DAC ima asinhroni prijenos signala.
Zar nije lošije preko USB-a.
Evo jedan članak:
An important note about the USB input

The USB input on the MOON 300D accepts a digital audio signal of up to 16-bits/48kHz. This is the native specification of the USB input. However, if you require a higher sampling rate, there are ways to achieve this with the 300D.

Rather than including a USB input for sampling rates exceeeding 48kHz, we opted to provide the best possible power supply, D/A converter and analog stage in the MOON 300D at this price level. Also, keep in mind that USB wasn’t originally intended for use with hi-resolution audio; there are latency issues which compromise sound quality (i.e. jitter and phase errors, etc.). These could be minimized through dedicated costly circuitry, but this would significantly drive up the cost of the 300D without improving the sonic performance on any of the other inputs.

If you intend to use the MOON 300D’s USB input, it’s very likely that your computer is a data source for music. Today most computers with a built-in sound card will have either an S/PDIF (RCA connector) or Toslink (optical connector) digital audio output, thus eliminating the need for a USB input on the 300D. Furthermore, if you’re committed to getting the most out of the music stored on your computer, then in all likelihood you have installed an after-market soundcard in your computer. Virtually all of these soundcards have at least one S/PDIF, Optical or AES/EBU (XLR connector) digital output. At this point, USB connectivity becomes irrelevant. The USB input is there for convenience as opposed to performance.

In the event that you wish to use your computer’s USB connection with files greater than 48kHz, there are several relatively inexpensive after-market products; compact one-box USB-to-S/PDIF interfaces that will work with USB datastreams up to 24-bit, all the way up to 192kHz.

Ne znam što to znači asihroni prijenos signala
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.siječanj.2012 u 12:36
Sad ste ga tek zbunili svak sa svojim postom.

Ovak. 

DAC je kratica za Digitalno Analogni Converter. Sprava koja digitalni audio signal pretvara u analogni.

Komp služi kao sučelje za biranje playliste odnosno glazbe koje imaš na hardu, on sam je samo izvor digitalnog signala dali preko USB-a ili ugrađene kartice koja ima klasični električni digitalni SPDIF izlaz.

Ako ideš preko USB-a onda sam eksterni DAC (koji je zapravo vanjska kvalitetna "zvučna kartica") mora imati USB ulaz, što danas ima sve više njih.
Ako ugradiš u komp audio karticu sa SPDIF digitalnim izlazom(recimo ESI Juli@) onda eksterni DAC ne mora imati USB ulaz, nego samo klasični SPDIF kojeg imaju svi DAC-evi.

Postoje i namjenska kvalitetna riješenja poput ovog . Stvar samo priključiš preko USB porta i spojiš njegove činč izlaze na analogne ulaze svog pojačala. Ne trebaš nikakvo dodatno napajanje i slično, samo malo kvalitetniji USB kabel.
Na vrh
Jackson View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jackson Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.siječanj.2012 u 12:41
Asinhroni znači da USB DAC uređuje ritam prenošenja podataka (clock), a ne kompjuter.

Na netu ćeš naći svašta, nedavno sam čitao neki članak u kojem neki inžinjer objašnjava kako je svejedno da li je sinhroni ili asinhroni način prijenosa - komp svejedno šalje podatke kad to želi odnosno kad je procesor slobodan, a file učitan u memoriju, makar ga USB DAC pinga. Ne želim davati svoje mišljenje, reći ću samo da imam Audioperformance Supersonic USB DAC i da mašina lijepo svira. Na istoj razini ili bolje od entry level CD playera (oni oko 1000kn), iako ima sinhron način konekcije.

Što se toslinka tiče, danas ga skoro svaki komp ima (osim najjeftinijih matičnih od 400kn), a coax imaju ili skuplje matične ili skuplje zvučne kartice. Problemi s time su što tada u igru ulazi zvučna kartica koja outputa digitalni signal, kao i windows mixer. Na nekim modelima integriranih kartica nije moguće postići bit-perfect output (tj. integrirana re-samplea signal sa 44.1kHz na 48kHz zbog toga što je to PC standard) i u tom slučaju je bilo kakva USB konekcija bolji izbor. Na ostalim integriranim karticama bit-perfect je moguć, ali nije ga uvijek lako dobiti (recimo, čak je i hvaljeni Xonar Essence dugo imao taj problem). Također, optički receiver na integriranim grafičkima je obično katastrofalne kvalitete.

USB ima prednost što je vrlo lako dobiti dobar signal - foobar+wasapi driveri (oko 30s za instalirati - plug&play) i potpuno se zaobilazi bilo kakva zvučna kartica ili windows mixer.

Naravno, ovisi o razini kvalitete na koju ciljaš. Rekao bih da ako na komp izvor zvuka želiš potrošiti do 2500kn, onda gledaj samo USB DAC-ove. Ako ciljaš na nešto bolje, pretpostavljam da postoje bolje kombinacije...
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.siječanj.2012 u 12:42
Pojedini DAC-evi imaju zastarjelu metodu transfera informacija preko USB sučelja pa je kod njih to lošije rješenje.

Ovaj zadnji kojeg sam naveo ima vrlo kvalitetno rješenje preko asinhrone USB veze.

Asinhrona veza znači da kroz jedan te isti kabel teku i informacije vezane uz audio signal i informacije važne za vremenski sinhronitet oba uređaja (kompa i DAC-a) što je vrlo važno kako bi se smanjile ili poništile vremenske greške koje uzrokuju izobličenja krajnjeg analognog signala.
To je tako ukratko laički.
Na vrh
Jackson View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jackson Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.siječanj.2012 u 12:53
Jedini je problem sa HRT Streamerom II (+) što vuče napajanje preko USB porta. Osim toga me uređaj jako privlači i rado bih ga isprobao - recenzije su svugdje pozitivne.

Čitao sam da se zvuk takvih USB DAC-eva znatno popravlja kad se spoje u powered USB HUB. S jedne strane ima smisla, a s druge to je još jedna komponenta na putu signala. Treba isprobati...

BTW USB nije ograničen na 16/48, postoje rješenja preko kojih je moguće postići i do 24/192, samo to košta... Npr. Wyred4Sound DAC 2. Većina USB DAC-eva danas na tržištu ima asinhronu vezu i podržava 24/96.

Editirao Jackson - 05.siječanj.2012 u 13:00
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,207 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Predstavite se
Pozdrav