Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

24/192 Music Downloads - ima li smisla?

Odgovori Odgovori Stranica  <1 6970717273 82>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Jango Fett View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.kolovoz.2012 u 19:39
Originalno postano od strane člana: stabika stabika napisao:

...
 Jer sto mi vrijedi vjernost zvuka (koji i tako nije vjeran kao koncert)...

Operni koncert je jeftiniji i od jednog i od drugog, a 100% je vjeran...

...

Stoga audiofili, ako zelite vrhunsku i potpunu vjernost (tj zeliite biti potpuni audiofili (hardcore)), slusajte glazbu uzivo.

...

Mnogo je toga ovdje pošlo od krivih pretpostavki o prirodi HIFI-ja kao hobističke ali i istraživačke discipline.

No to nije ništa čudno već samorazumljivo, s obzirom da se HIFI nikako nije uspostavio kao teoretski diskurs.

Stoga jedno važno pitanje za tebe: kako može neki original (npr. koncert uživo) biti vjeran sebi (koncertu uživo)?

HIFI se bavi kopijom. Ne zanima nas koncert uživo. Samo nas zanima koliko je kopija dobra unutar svojih zakonitosti.

Bi li mi svi isto tako trebali obescjenjivati fotografiju jer fotografirani prizor nije točno taj prizor koji je fotografiran, pred nama uživo? Ili u samom bavljenju fotografijom ima nešto vrijedno?

Pravi audiofil je glazbofil samo u smislu "nemam ništa protiv glazbe".
Na vrh
Pulfer View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Pulfer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.kolovoz.2012 u 20:03
Originalno postano od strane člana: Jango Fett Jango Fett napisao:

Mnogo je toga ovdje pošlo od krivih pretpostavki o prirodi HIFI-ja kao hobističke ali i istraživačke discipline.

No to nije ništa čudno već samorazumljivo, s obzirom da se HIFI nikako nije uspostavio kao teoretski diskurs.

Stoga jedno važno pitanje za tebe: kako može neki original (npr. koncert uživo) biti vjeran sebi (koncertu uživo)?

HIFI se bavi kopijom. Ne zanima nas koncert uživo. Samo nas zanima koliko je kopija dobra unutar svojih zakonitosti.

Bi li mi svi isto tako trebali obescjenjivati fotografiju jer fotografirani prizor nije točno taj prizor koji je fotografiran, pred nama uživo? Ili u samom bavljenju fotografijom ima nešto vrijedno?

Ja mislim, dakle samo mislim, da je Stabika htio reci, a ja to ovdje pisem jer upravo tako i ja mislim, da bi TREBALI svi zajedno (ne nuzno odjednom) vise ici na koncerte jer bi nam tada bilo lakse odvojiti sto jest, a sto nije VISOKA VJERNOST reprodukcije. Ljudi koji vole fotografiju, ju ne vole zato jer ona vjerno prikazuje motiv. Dapace, to je skroz sekundarno. Tako da mislim da je to loša usporedba. Hi fi bi trebao (barem je tako pisalo prije par stranica) biti sto vjernija reprodukcija prave stvari, dakle prave izvedbe i vjerne reprodukcije prostora, instrumenata, akustike itd. Ako ne znamo kako je to na koncertu, onda ne znamo ni sto trazimo u HI FI-u.

Editirao Pulfer - 23.kolovoz.2012 u 20:03
Audio Alchemy DDS PRO, Antelope Zodiac Gold + Voltikus, Sony TA-E88B, no/labs dse 2+, Magnepan 3.7i, Flikoman interkonekti i zvučnički
Na vrh
stabika View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj stabika Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.kolovoz.2012 u 20:15
Da, bas tako nekako kako Pulfer reche....tako nekako.

Prije bih hifi nazvao hobijem, a manje istrazivanjem. No moze ga zvati netko kako hoce, a i dozivljavati. Za mene je vjerojatno hifi, priblizavanje glazbi koju ne mozes inace cuti. Sto je bolje pogodjen sustav mojim usima, bliza je i glazba, tj. uzivanje u njoj > droga.

Ako zelim cuti vlak kako mi tutnji kroz sobu (test cd) otici cu na prugu, pa cu onda usporedjivati (zatao se valjda i rade ovakve kuce http://www.royaldevice.com/custom.htm#THE%20REAL%20TOTAL%20HORN, to je audiofilchina)

Ne kuzim ovo sa fotografijom, jer nikada nisam niti pomislio usporedjivati fotografiju (niti jesam), sa stvarnim prizorom (vjerojatno tako vecina ljudi dozivljava i hifi hobi, tj. glazbu). A i fotografiju i hifi ne bih usporedjivao jer fotografija je umjetnost, hifi nazalost nije, iako bih volio da jeste, tada bi nas mozda bilo i vise, a i vise uredjaja i svega..ah te zlatne 80te

Puno se tu sada mijesa i krusaka i jabuka...Hifi je posebna jabuka, poseban i lijep hobi ;)  i tesko se moze matematicki dokazati,  a i psiho-individualan je. Cesto neki audiofili znaju reci kako njegov sustav bolje zvuci od koncerta uzivo, vjerojatno zaboravljajuci da je mikrofon na njegovoj snimci bio idealno postavljen, a na koncertu slusalac nije uvijek tako postavljen, a i o re/masterizaciji da ne pricam.

I par zanimljivih poskocica (odgovora/pitanja):

"I loved music, and in my ninth year at MIT, I decided to buy a hi-fi set. I figured that all I needed to do was look at the specifications. So I bought what looked like the best one, turned it on, and turned it off in five minutes, the sound was so poor. " Amar Bose

"I built my own hi-fi set and enjoyed helping friends with their amateur radio transmitters, but lost interest as soon as they worked.
"
Robert W. Wilson

Editirao stabika - 23.kolovoz.2012 u 20:17
Na vrh
Pulfer View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Pulfer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.kolovoz.2012 u 20:29
    Nisi ti spominjao fotografije. Jango je.. Nema veze. Samo nije za usporedbu. A sto se umjetnosti tice, upravo je umjetnost snimiti dobro audio materijal, umjetnost je i smiksati ga, a i masterizirati. Zato zanimanje tonski snimantelj spada pod autorske poslove.

Audiofil je zaljubljenik u visokovjernu reprodukciju koja je nastala umjetnoscu. Od autora skladbe, preko izvodjaca do tonskog snimatelja.

Audio Alchemy DDS PRO, Antelope Zodiac Gold + Voltikus, Sony TA-E88B, no/labs dse 2+, Magnepan 3.7i, Flikoman interkonekti i zvučnički
Na vrh
stabika View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj stabika Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.kolovoz.2012 u 20:36
Svaka cast snimateljima (dobrima naravno i kucama koje ih podrzavaju), no nazvao bih njihov posao ipak znanje i iskustvo, strast za savrsenim snimkom i savrsenstvom, a umjetnost je ipak glazba i ono sto rade glazbenici, pjevaci, sviraci, kompozitori... (bar je tako u enciklopediji, pardon wikipediji
http://hr.wikipedia.org/wiki/Umjetnost

(zapravo i jedni i drugi imaju neke slicnosti)

Na vrh
Pulfer View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Pulfer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.kolovoz.2012 u 20:36
    E da, da se jos malo vratim na hi res: Moj stav zbog kojeg ja kupujem i slusam hi res mjuzu je taj da:
1) Izbjegavam downsampling i moguce greske pri izradi glass mastera
2) Zato jer je vecina materijala koja zavrsi u hi resu znatno bolje remasterizirana sa znatno boljim alatima za tu svrhu.
3) Jer ne moram imat najskuplji transport na svijetu da to zvuci bolje nego kaj bih si inace mogel priustit.
Dakle, ne mislim da sam supersonican .

Editirao Pulfer - 23.kolovoz.2012 u 20:37
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.kolovoz.2012 u 21:35
Originalno postano od strane člana: stabika stabika napisao:

Ne kuzim ovo sa fotografijom, jer nikada nisam niti pomislio usporedjivati fotografiju (niti jesam), sa stvarnim prizorom (vjerojatno tako vecina ljudi dozivljava i hifi hobi, tj. glazbu). A i fotografiju i hifi ne bih usporedjivao jer fotografija je umjetnost, hifi nazalost nije, iako bih volio da jeste, tada bi nas mozda bilo i vise, a i vise uredjaja i svega..ah te zlatne 80te

"fotografija" je pojam ekvivalentan sa pojmom "glazba". To su puno širi pojmovi od hifi-ja.

Tako i analogiju prema hifi-ju treba promatrati kroz specifične djelove fotografske umjetnosti ili zanata.

Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.kolovoz.2012 u 22:06

Problem nam stvara glazbena produkcija koja nije usmjerena u hi-fi smjeru. Njih velikom većinom zanima zaokružen produkt (cd recimo) koji nije složen da bi dokumentirao neki umjetnički događaj več pokušava biti umjetnost sam za sebe... cd ili glazbeni broj kao umjetničko djelo sa glazbom i produkcijom koji su podređeni ideji tog glazbenog proizvoda. Zbog toga i ima toliko "obrade" i "slaganja" materijala.

Hifi s druge strane ovisi o tome da cd, materijal, snimka, produkcija bude samo mehanizam prenosa glazbenog događaja kao umjetnosti.

Na vrh
Pulfer View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Pulfer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.kolovoz.2012 u 22:34
Originalno postano od strane člana: vdem vdem napisao:

Problem nam stvara glazbena produkcija koja nije usmjerena u hi-fi smjeru. Njih velikom većinom zanima zaokružen produkt (cd recimo) koji nije složen da bi dokumentirao neki umjetnički događaj več pokušava biti umjetnost sam za sebe... cd ili glazbeni broj kao umjetničko djelo sa glazbom i produkcijom koji su podređeni ideji tog glazbenog proizvoda. Zbog toga i ima toliko "obrade" i "slaganja" materijala.

Hifi s druge strane ovisi o tome da cd, materijal, snimka, produkcija bude samo mehanizam prenosa glazbenog događaja kao umjetnosti.

Moram se gotovo skroz nesloziti. Mislim da nista nikom ne bi trebalo stvarat problem. To je kao da kazes da ateistima vjernici stvaraju problem. I obratno. To su razlicite stvari. Ne bi trebale biti u koliziji. Posebno u HIFI. Koliko god glupo zvucalo, svaki album je vrsta umjetnosti. Naravno da nema sanse da svi vole sve albume. Razlika je bas u tome da ces ti kao covjek od hife u njemu traziti originalni zvuk violine, a dobit ces los sinthy sample. I tu tvoja prica zavrsava. Ides dalje, trazis ono sto te veseli. High fidelity. Neki Marko, Ivan, Slavko ce upravo u tome naci umjetnost. I to je to. Umjetnost je super rastezljiv pojam. Ti naravno uvijek mozes bit korak dalje i komentirat i kritizirat nekog tko stvara umjetnost. Ovakvu ili onakvu. I to je pravo, ali to sto se u snimke puno intervenira, to nije uopce nuzno lose jer na taj nacin se dobiva ponekad i skroz druga slika kakvu autor mozda bas zeli. Poslusaj Flanger. Meni je to super HI FI, a obradjeno za podivljat. Ali isproducirano za nevjerovat.

Poslušaj FLANGER
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.kolovoz.2012 u 23:01
Originalno postano od strane člana: Pulfer Pulfer napisao:

Moram se gotovo skroz nesloziti. Mislim da nista nikom ne bi trebalo stvarat problem. To je kao da kazes da ateistima vjernici stvaraju problem. I obratno. To su razlicite stvari. Ne bi trebale biti u koliziji. Posebno u HIFI. Koliko god glupo zvucalo, svaki album je vrsta umjetnosti. Naravno da nema sanse da svi vole sve albume. Razlika je bas u tome da ces ti kao covjek od hife u njemu traziti originalni zvuk violine, a dobit ces los sinthy sample. I tu tvoja prica zavrsava. Ides dalje, trazis ono sto te veseli. High fidelity. Neki Marko, Ivan, Slavko ce upravo u tome naci umjetnost. I to je to. Umjetnost je super rastezljiv pojam. Ti naravno uvijek mozes bit korak dalje i komentirat i kritizirat nekog tko stvara umjetnost. Ovakvu ili onakvu. I to je pravo, ali to sto se u snimke puno intervenira, to nije uopce nuzno lose jer na taj nacin se dobiva ponekad i skroz druga slika kakvu autor mozda bas zeli. Poslusaj Flanger. Meni je to super HI FI, a obradjeno za podivljat. Ali isproducirano za nevjerovat.

Poslušaj FLANGER

Nisi me razumio... ne kritiziram ja kreaciju i novu umjetnost. Sve je u redu... vrti se Kruder&Dorfmeister nije tu problem.

Problem je što je novom produkcijom nemoguče ispratiti osnovnu ideju hifi-ja. Visoku vjernost u odnosu na stvarnost. Jer kod ove nove produkcije ta stvarnost - ne postoji.

Dakle taj "problem" je kod nas... nema reference za procjenu i zaključke. Vrlo je vjerojatno da će takvi uradci zvučati stvarno i realno bolje na sistemima koji su po hifi standardima lošiji, loši.

A opet redefinirati hifi da uključi "virtualnu stvarnost"... bojim se da nije moguće obzirom na sve različitosti...

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6970717273 82>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
Izrada šiljaka i stalaka HOM...
Forum: Audio komponente