Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Napajanje za DAC

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2013 u 14:35
Originalno postano od strane člana: Khadgar2007 Khadgar2007 napisao:

Zato sam i rekao trebati će malo paziti na punjenje. Znam da je recimo pravilo da se baterija puni sa 1/10 nazivnog kapaciteta pa se izračuna koliko traje punjenje i nakon toga se išteka sa punjača i nema nekih većih problema. A za indikaciju prazne baterije lako se napravi neki sklopić koji svatko može da napravi.

Samo pazi ova je MRTVA kod 9 V!
Sa ostalim se slazem ako znas o cemu se radi. A kolega je sam napisal da bas nije vjest u samogradnji pa tako treba biti vrlo oprezan , jer struja ne prasta!
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
Khadgar2007 View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Khadgar2007 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2013 u 14:46
Bah...trebam preći u one koje najviše mrzim-odvjetnike pa početi pisati sve u detalje.  Kada sam rekao prazna mislio sam na tu granicu od 9V.  Sklopić bi mogao netko sa foruma napraviti pa ga samo prišteka a vrijeme trajanja punjenja pa ima se neki sat u kući pa se pogleda kada se stavljeno i kada će se ištekati iz punjača.
Psihodelični sin cvijeća
Na vrh
setup13 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj setup13 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2013 u 14:50
olovni akumulator ima dobra svojstva za pokretanje automobila iako večina novijih auta ima dodatne sklopove koji osiguravaju smanjenje udara napona .
no vratimo se audio svijetu i zapitajmo se koliko stabilan napon trebamo i koliko opterečenje strujno ..
iako nam se može pričiniti da olovni akumulator djeluje snažno prema našim potrebama to baš i nije slučaj .
akumulator nije ništa drugo nego jako jako jako trom elektrolitski kondenzator . njegovo ponašanje je jednako kondenzatoru sa strujnom memorijom . dakle napon koji daje nije pretjerano stabilan a ovisi o struji i stanju kapaciteta. srečom struja je mala tako da taj gubitak je zanemariv. ali napon oscilira sa vremenom tj stanjem napunjenosti.
riješenje ovog problema je konstantno napajanje .
znači njega je najbolje koristit kao kapacitet koji pegla napajanje ..
jeftinije je i bolje koristit onda napajanje sa naponskom stabilizaciom i dobru peglu(kapacitete elektrolitske)
slušam glazbu samo
Na vrh
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2013 u 15:01
Originalno postano od strane člana: setup13 setup13 napisao:

olovni akumulator ima dobra svojstva za pokretanje automobila iako večina novijih auta ima dodatne sklopove koji osiguravaju smanjenje udara napona .
no vratimo se audio svijetu i zapitajmo se koliko stabilan napon trebamo i koliko opterečenje strujno ..
iako nam se može pričiniti da olovni akumulator djeluje snažno prema našim potrebama to baš i nije slučaj .
akumulator nije ništa drugo nego jako jako jako trom elektrolitski kondenzator . njegovo ponašanje je jednako kondenzatoru sa strujnom memorijom . dakle napon koji daje nije pretjerano stabilan a ovisi o struji i stanju kapaciteta. srečom struja je mala tako da taj gubitak je zanemariv. ali napon oscilira sa vremenom tj stanjem napunjenosti.
riješenje ovog problema je konstantno napajanje .
znači njega je najbolje koristit kao kapacitet koji pegla napajanje ..
jeftinije je i bolje koristit onda napajanje sa naponskom stabilizaciom i dobru peglu(kapacitete elektrolitske)

Moram doma pogledati, nekako mi se cini da V-DAC treba samo 5 Vdc napajanja. Znaci imamo pa skoro 7 V "viska" koji bi jos morao nekakav stabilizator spustiti na potrebno. Tu imamo onda "zlatnu" rezervu za fini rad.
Kazem, moram doma provjeriti.
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2013 u 15:58
A zašto mislite da su baterije uopće potrebne, pogotovo u ovoj temi.

Čovjek traži napajanje koje ne košta preko 500kn, na DAC-u je deklarirano 12V 1A, ovu struju je proizvođać vjerojatno lupio odokativno i overkill, jer sklopvi u čitavom dacu ne mogu potegnuti više od 2W zajedno sa podregulatorima.

Kaj se baterija tiće njihov pad napona nema veze jer postoje naponski regulatori, koji drže izlazni napon stabilnim sa sa velikim varijacijama ulaznog napona, samo što se mijenja njihova disipacija.

Baterija ima drugih problema, kao što su varijabilni (visok) unutarnji otpor te električni šum.

Dobrom konstrukcijom stalnog napajanja moguće je dobiti dosta niži šum, daleko nižu i stabilniju impedancu te stalni i precizni nivo napona.
Zato baterije ne služe ničemu.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
nharamb1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nharamb1 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2013 u 17:18
Originalno postano od strane člana: maltus maltus napisao:

Originalno postano od strane člana: nharamb1 nharamb1 napisao:

Pozdrav i tebi,
ja evo za svoj MF V-DAC Mk II koristim ovo, i kupiš neki punjač za to kod njih. Puni se 9-12 sati, "svira" 15-20 sati, a baterija traje oko 5 godina. Kod mene se zvuk za tih 170,00 kuna toliko popravio u odnosu na, kad je spojeno na struju da ne pomišljam na ništa drugo!

Probaj ako imaš priliku pa odluči sa!

p;

To je inace standardna OLOVNA baterija za UPS-e od APC-a. Ima jednu manu u odnosu na Ni-Cd i Li-ionske baterije, napon NE smije pasti ispod 9 V. Tada baterija umre nepovratno.
I da, provjerite kojim naponom napajate svoje DAC-eve jer je ovo ipak 12 V !

Naravno da je potrebno malo pažnje oko svega toga. Ja sam mjerio u 3 ciklusa pražnjenja-sviranja-punjenja. Dakle mjerio sam svaki puta kad je baterija napunjena pa do odspajanja. Kad je puna, napon je 13,60V, tijekom 14 dana slušanja svaki drugi dan po 2 ili 3 sata, baterija je držala 17 sati. Imam zapisane te sve napone ali da ne davim, nakon zadnje izmjere bio je 11,37V. Slijedeći dan se nakon dva sata pogona led-ica ugasila i zvuka nije bilo. To je naravno znak da se mora ponovo puniti a izmjereni napon je bio 10,87V. I tako svaki put pa se ne brinem da će pasti ispod 9V i nepovratno oštetiti bateriju. Oznaka na MF napajanju je 12V, 500mA, 6W max. Punjač koji koristim je Tronic mod. 99411, vrijeme punjenja je 12 sati, a baterija  je multipower MP 7.2-12 (12 V , 7,2 Ah). Tijekom svih 17-20 sati sviranja nisam čuo nikakvih oscilacija u zvuku uzrokovanih padom napona baterije. Eto ovo je sad malo možda jasnije za zainteresirane. Za druge ne brinem jer nemam nikakvog znanja iz elektronike pa niti ne mogu ulaziti u rasprave i teorije o
tome. Vjerujem onome što čujem (makar i drugačije) to je privilegija svakog od nas i toga se eto držim.

P;
hardy
Na vrh
setup13 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj setup13 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2013 u 17:24
ma ok ... vjerujem ja tebi ali na šta to liči i gdje je napredak ...
to je komplikacija koja ne daje nikakav napredak čak štoviše....
slušam glazbu samo
Na vrh
adrian View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj adrian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2013 u 19:09
Može li neko prokomentarisati ovo? Rijetko sam vidio više hvalospjeva na jednom mjestu.
“Sa znanjem raste i sumnja.” Goethe
Na vrh
goddard234 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj goddard234 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2013 u 21:14
Kak vam se cini ovo:

http://www.elmatis.hr/ProductDetails.aspx?productId=31751

238 kuna. Regulated DC bi trebalo biti linearno, zar ne? Za razliku od switching sto je usual crap?
Na vrh
Toxy View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Toxy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.ožujak.2013 u 09:43
Originalno postano od strane člana: adrian adrian napisao:

Može li neko prokomentarisati ovo? Rijetko sam vidio više hvalospjeva na jednom mjestu.

Meni je kod tih uređaja samo pitanje šta kad ti ode baterija, možeš sve baciti u .... Jer mi se čine kao neke netipične baterije pa ćeš onda za 5 godina zvati nekog Čimičangu negdje u Kinu i moliti ga da ti dostavi zamjensku bateriju...
Neznam možda sam u krivu...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,184 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
DIJELOVI: TREBA MI...