Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DIY Zvučnički kabeli

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
turki View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj turki Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.prosinac.2017 u 16:33
Iskreno, nisam :) Nećemo spamat post, dobio sam odgovor koji sam trebao. ;) Hvala
Na vrh
karlo84 View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj karlo84 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.prosinac.2017 u 20:10
svakako preporuka prije početka namatanja smisliti kakvo pomagalo za razvrstavanja/ravnanje žica i namatanje. tipa kalem s rupicama kroz koje bi se provukle parice, tj. svaka žica.  kalem sa šupljim središnjim dijelom i rupice po obodu kalema. ne znam jesam li uspio dočarati. kroz šuplji dio prolazi konop, a natezanjem i blagim rotiranjem te sprave ravnale bi se i spiralno namatale žice oko konopa. dok sam radio po tom projektu sklepao sam nešto od plastičnog koluta na koji je namotana teflon traka no to je brzo puklo. treba nešto robusnije. cijeli dan sam izgubio na namatanje.
kolega Maro (KAbel ako se ne varam mu je nick na forumu) napravio je svojevremeno zv kabel po vrlo sličniom projektu, razlika je što su žile bile od nekog pro kabela iz tel. centrala. mislim da je 32x2xo.4 ofc bakar. tanje su žice 0.4 vs 0.8 pa je puno lakša izrada, finalni proizvod je tanji, mekši, savitljiviji. zvukovna razlika je u kratkoj head to head komparaciji bila očita čak i mojem neistreniranom uhu.
Na vrh
Kabel View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kabel Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.prosinac.2017 u 23:13
Malo sam se dvoumio, uključiti se ili ne😓.. Ipak, evo me!
Točno je da sam napravio više verzija spomenutog kabela. Napravio sam nešto kao šajbu i oko kruga izbušio rupice, tako da nije bilo grešaka. Sve to bi pratio namotanom teflon trakom za plin 0.2mm debljine.
Sada nakon nekoliko godina od toga mogu reći da to i nije baš neko sretno rješenje... U suštini kabel je prosječan u odnosu na neki hifi cjenovni razred, ali previše muke za dobiveni rezultat!
Koristio sam pamučnu bazu različitih presjeka i upotrebljavao različite profile vodiča. Također sam u spiralu motao i raliciti broj vodiča. Najbolji rezultat sam dobio s 0.4mm/0.125mm2 presjek bakrene žice, i to s Ericsson signalnog kabela za nadzor kontrolnih stanica mobilnih operatera.
Na kraju sam isto napravio sa srebrom u teflonskoj izolaciji, o opet to nije bilo to 🙁 čak sam ubacio po jedan + i - dijagonalno solid core od 1mm/0.75mm2 , pa opet prosječno.
Moje mišljenje je da je to geometrija na koju ne treba trošiti vrijeme jer ima puno boljih!
Naravno da ne želim obeshrabriti cijenjenog kolegu forumaša u nastojanju da napravi "svoj" kabel.
U svakom slučaju, bilo bi mi drago da projekt uspije 😊
Sretno
Ovo i ono
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.prosinac.2017 u 23:49
A s druge strane, nije li AQ napravio odličan posao s zvučničkima upravo na ovakvoj geometriji?
Jedino što oni uz geometriju imaju i ispolirane žice...
Na vrh
Kabel View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kabel Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.prosinac.2017 u 00:17
Na žalost ne pratim rad AQ, i ne znam kakav su posao napravili? Budući se radi o jakoj kompaniji, mislim da su osim poliranja žice veliku pažnju posvetili vodičima i izolatorima! Sumnjam da koriste bakar za telefonske žice...
Može se polirati do sudnjeg dana, i opet truba 😔
Ovo i ono
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.prosinac.2017 u 00:38
Pa sad, upravo Audioquestovi stariji zvučnički šampioni koriste upravo takvu, kružnu geometriju i oni je nazivaju Hyperlitz. Budući se radi o zaista vrhunskim drotexima (Audiotruth serije) ne bih istrčavao s paušalnim provaljotkama t.j. kako volim reći: gologuz u šesnaesterac. Vodiči su drugi dio svetog trojstva, a dielektrik treći. Dobra geometrija sama za sebe sigurno neće zeznuti stvar bez obzira na kvalitetu ostalog dvojstva. I ne vidim čemu batrganje oko ne znam čega. Oko tople vode? Plagirajte čim vjernije Audioquest i na konju ste s hvataljkama. Eno vam Sumića. 
Na vrh
Kabel View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kabel Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.prosinac.2017 u 07:17
Upravo zbog toga sam spomenuo da su vodič i izolator u ovom slučaju važniji od geometrije.
Spomenuo sam svoja iskustva s namjerom da skrenem pažnju da to i nije baš jednostavno kako se čini..
Nemam potrebu pametovati, a i plagiranje mi nije napeto...
@appi, spusti loptu.

Editirao Kabel - 14.prosinac.2017 u 07:37
Ovo i ono
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.prosinac.2017 u 07:46
Ja bih rekao da bilo koja loša karika kod kabela uvijek sve pokvari. Mora se sve idealno posložiti da bi kabel uspio. Zato se, uz primjenu tehničkih znanja, na kraju kvalitetu kabela može ocijeniti samo vuhima.

U ovom slučaju, kad se pokušava izraditi ne najbolji, nego solidan kabel, onda pokušaj može imati smisla. Iako, ako se mnogo eksperimantira, raste i trošak, koji može postati veći od cijene dobrog SH kabela.
    Moj HiFi
Na vrh
parabolis View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj parabolis Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.prosinac.2017 u 11:23
Najveci problem kod diy kablova je sama nabavka kvalitetnih vodica,  uglavnom diyeri ispostuju geometriju i donekla izolator (teflon, pamuk, pvc), ali kvalitet vodica bilo bakar ili srebro je jako tesko nabaviti te kvalitete kao brendirani proizv.
Donekle se moze i to postici kupovinom nekog brand kabela, recimo vanden hull cs 12 kabel, pa se on razturi na manje celine, ufrka seili poslozi kao u ovom primeru i voala, eto ga jedan vrlo vrlo solidan kabel, ja sam licno napravio 5 razlicitih varijanti, svaka je dobra na svoj nacin, pleo sam, druga varijanta je bila ista kao ova. treca pleo pa ufrkao pletenice i itd.
Svaka varijant je dobra na svoj nacin, tako da tu bas i nema nekih lupetanja, provala il kako vec ko naziva.
Rezultat je jasan i realan, potvrda je uradjen niz testova sa brand kablovima, prica ponovljena x puta.
Ovako napravljeni diy kablovi su uglavno bolji od vecine brand kablova srednjeg cenovnog ranga.
coolhaha

Editirao parabolis - 14.prosinac.2017 u 11:24
Grundig cd 35,Philips cd104,Sugden A48 III, Meridian 562V, Quad 405/2 / preamp Attila audio sa ecc83 lampama, Kef 103.4
Na vrh
samsvoj View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj samsvoj Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.siječanj.2018 u 20:42
Hej ljudi....imam namjeru svoje QED performance kabele oblikovat kao na slici pa nemam pojma kako da ih napravim debljima tj odakle narucit materijal da napravim slicno...najbolje bi mi pasalo kad bih sve mogao narucit iz kine :D

ovo je primjer kako bih htio da izgledaju...ne daje mi se tolike pare za design :D
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End
SET
Forum: Audio komponente