Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DCS Vivaldi - Robertoshop

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
aron View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aron Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2015 u 20:29
Mislim da je vjernost u ovom kontekstu zvuka precjenjena i nametnuta od strane ideologa.
Ako mislimo na vjernost reprodukcije zapisa, nju je nemoguće provjeriti jer uvjek imamo dvije nepoznanice, sustav i snimku.
Ako pak mislimo na vjernost izvornoj izvedbi neke skladbe, moramo se osloniti na sjećanje a znamo da sjećanja blijede i nestaju.
Čak i da možemo upamtiti svaki detalj koji smo ćuli, snimka nikad neće biti takva, jer zvuk prolazi kroz razne mikrofone, kablove, obradu i produkciju, tako da nikad i baš nikad nije vjerna orginalu.
Kad odbacimo vjernost jer vidimo da je nemoguća, ostaje nam procjena na dobru i lošu snimku koju odabiremo prema onom što čujemo i mislimo, što je subjektivno.
Na vrh
zuti mrav View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuti mrav Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2015 u 20:59
Svaki ozbiljni slušač ima svoje referentne snimke.
Al mislim da je Solo ovdje pričao o nečem drugom, o Mp3 i reprodukciji istog na spomenutom sustavu.

Editirao zuti mrav - 03.veljača.2015 u 20:59
Na vrh
Solo View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Solo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2015 u 22:08
Originalno postano od strane člana: aron aron napisao:

...
Ako mislimo na vjernost reprodukcije zapisa, nju je nemoguće provjeriti jer uvjek imamo dvije nepoznanice, sustav i snimku...

U ovom kontekstu sustav nije nepoznanica već predmet ocjene. Jedina vjernost koja je moguća je vjernost reprodukcije zapisa. Vjernost reprodukcije živog glazbenog djela, snimljenog, produciranog i masteriranog je bitna samo u kontekstu koliko je navedeni slijed događaja (snimanje, produkcija ...) čim vjernije živoj svirci prenesen i zapisan i priređen za reprodukciju.
Ostaje nam poznavanje snimke i tu shvaćam da ima prijepora.
Kad sam spomenuo Dcs Vivaldi i upsampling MP3 zapisa zapravo sam išao mišlju i dalje jer postoji 16, 24, 32 ... bitnih zapisa koji se ovakvim softverskim alatom daju dograditi. Nisam tu na terenu kojim vladam pa me slobodno ispravite. Kako je taj Mp3 dograđen s pokojom informacijom ista bi se priča mogla prijeneti i na spomenute kvalitetnije zapise vjerovatno do neke razine. Ima očito upsamplinga i upsamplinga i tu je očito Dcs stigao možda i najdalje. Moj je zapravo komentar išao u smjeru da se takav novonastali dograđeni signal time opet udaljuje od originalnog zapisa na čijoj vjernoj reprodukciji mi inzistiramo. Uf, complicated.
Zanimljiv je dalje podatak da je u svakom od dijelova tog mega dac sustava zapravo jedna te ista ploča - board koja kad se ugradi jedan software postaje upsampler, drugi software postaje clock i tako x4. Što bi rekao onaj vic: "što mujo izmisli a švabo (englez) napravi..."

Edit: evo boarda koga zanima. Nek ostane samo link jer sliku nisam smanjivao da se bolje vidi.

http://imageshack.com/a/img912/6057/2wuhzj.jpg

Editirao Solo - 03.veljača.2015 u 23:21
Timbral listening
Na vrh
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2015 u 22:20
Ni ja nemam nekih spoznaja kako se ta upsampliranja očituju na daljnje iznošenje snimke.
Ono nešto vrlo malo DAC-ova/CDP-a što sam čuo (a imaju tu mogučnost), bilo je vrlo prekratko.

Možda taj DCS izvuče maximum iz MP3, a tu je i ostatak sustava, pogotovu ako je to ona najača MP3-ca.
Mislim da ne može dodati neke "prave" informacije, ako takvih nema u nativnom zapisu.
Ali sve je to samo moje nabadanje.....

Na vrh
zuti mrav View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuti mrav Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2015 u 22:57
Moga bi se Gasho malo vratit sa autohladjenja i pojasnit!!
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.veljača.2015 u 08:11
Originalno postano od strane člana: Solo Solo napisao:

Moj je zapravo komentar išao u smjeru da se takav novonastali dograđeni signal time opet udaljuje od originalnog zapisa na čijoj vjernoj reprodukciji mi inzistiramo.
Pitanje je da li se taj MP3 udaljuje, ili približava originalnom zapisu. Ako je MP3 okljaštrena snimka, a upsampler popunjava praznine, onda je krajnji rezultat upsemplanja možda bliže originalnoj snimci od MP3ce.

Ja se ne bih toliko čudio što je MP3 zapis zvučao dobro. Ako je zapis kreiran iz dobre snimke, ako je setup sjajan (a ovaj je bio sjajan), onda to mora svirati dobro.

Bilo bi interesantno usporediti taj upsamplani MP3 i originalnu snimku na tom setupu. Nema sumnje da bi originalna snimka morala zvučati vjernije, no pitanje je kolika bi bila razlika i da li bismo je mogli prepoznati? Ili bi nam se upsemplani MP3 činio vjerniji?
    Moj HiFi
Na vrh
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.veljača.2015 u 08:15
Necu pametovati nego jednostavno objasniti. Kod dig.snimanja uzorkovanjem dobijemo dig.zapis. Cim je uzorkovanje gusce (16, 24, 32 ...bit) dobijemo i cjelovitiji zapis originalnog zvuka. Ali uvijek, bas uvijek, izmedu uzoraka nema zapisa. Koliko god bita mi koristili za uzorkovanje. Te "rupe" popunjavamo na razne nacine, vise/manje uspjesno zavaravamo nase uho.
Isto se dogada sa upsamplingom, u "rupe" dodajemo nesto sto su inzenjeri zamislili da bi bilo dobro za nase uho. Svakodnevno vidimo to na nasim HD-TV-ima, nase domace TV-postaje i dalje emitiraju standardnu TV-sliku od 720 px-a koju mi "razvlacimo" na 1080 px-a. Nase oko je ipak daleko teze prevariti nego uho.
To je bilo jednostavo tumacenje, nadam se da je dostatno
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.veljača.2015 u 08:26
Da, tu mi na pamet pada i pitanje.

Koliko npr. (kod vrhinskih DAC-ova npr.) ima smisla, postavkom upsamplati neku snimku od 16/44 na npr. 24/192 ili čak 24/384 i sl ?

Što se dobije u nekom segmentu gazbene prezentacije, a što se može
izgubiti ?

Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.veljača.2015 u 08:49
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Bilo bi interesantno usporediti taj upsamplani MP3 i originalnu snimku na tom setupu. Nema sumnje da bi originalna snimka morala zvučati vjernije, no pitanje je kolika bi bila razlika i da li bismo je mogli prepoznati? Ili bi nam se upsemplani MP3 činio vjerniji?

Sorry, ali cujete kad promijenite kontakte stekera, cujete kad okrenete "posebni" osigurac, a sad je pitanje da li bi se cula razlika izmedju zapisane pune snimke i MP3 napravljene iz nje? A u MP3 se izbacuje sve iznad 16kHz, i jos hrpa detalja koji bi se i tako "slabo culi"... Cemu toliko skupi uredjaji, toliki tvikovi, toliko truda oko setapiranja, ako ce se slusati MP3 i ako se ne primjeti razlika?

Upsampler je matematika, pokusava se pogoditi sto bi najbolje sjelo izmedju susjednih detalja. Ne gledaju se samo susjedne vrijednosti, nego se pokusava sagledati i malo sira okolina. Koliko je uspjesan algoritam, toliko je uspjesan i rezultat upsamplinga. Ni u jednom slucaju to ne moze biti bolje od originala, a prakticno je nemoguce da bude isto kao i original. Pa eto...

Koliko god bila gusta rezolucija sjeckanja da bi se dobio digitalni signal i pokusaji popunjavanja upsamplerima i drugim algoritmima u DAC-ovima, ipak se u konacnici takav zvuk ne moze mjeriti sa zvukom iz analognog izvora kao sto je dobra gramofonska integracija, ili magnotofon s master trakama.

Na vrh
Mr_Scorpio View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mr_Scorpio Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.veljača.2015 u 09:03
Originalno postano od strane člana: maltus maltus napisao:

Cim je uzorkovanje gusce (16, 24, 32 ...bit) dobijemo i cjelovitiji zapis originalnog zvuka.

Mislim da si ovdje nešto pomiješao jer rezolucija u bitovima predstavlja finoću kvantizacije siganala u nekom trenutku, dok veća frekvencija uzorkovanja od osnovne 44.1kHz (96, 192, 384kHz) smanjuje razmak između dvije vrijednosti signala.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: Uradi sam