Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Dynaudio zvučnici samogradnja

Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
leon View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj leon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Dynaudio zvučnici samogradnja
    Objavljeno: 31.kolovoz.2016 u 18:25
Pozdrav svima.
Radim za prijatelja zvučnike.U pitanju su Dynaudio driveri:30w100,24w75,d76af,d21/2.Svi su novi i zapakirani.Kako su dugo bili na skladištu,basovima je naravno strunuo ovjes,ali sam dogovorio popravak (zamjenu ovjesa).Pitanje za cijenjene forumaše,one starije pretpostavljam.  :) kako najbolje iskoristiti te drivere?Znači,3 ili 4 sistemske kutije?Koja litraža?Kakva skretnica?Driveri su dakle starinski.Bili su popularni kod samograditelja u 80im.Pa eto ako netko ima iskustva s tim driverima,pa da isto podijeli.Hvala.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.kolovoz.2016 u 19:07
Evo jednog forumaša koji odgovara opisu.
Imaš ovdje pregled drajvera i nekoliko projekata pri samom dnu sajta. Sjećam se njihovih DAK kitova iz '80-ih. Čuo davno nekoliko tih samogradnja i smatram ih vrijednim truda. Međutim, nemaš nove drajvere kako kažeš, nego stare vjerojatno 30-ak godina. Bez obzira što nisu nikad korišteni. Ovjesi woofera se promijene, ali to nikad neće biti zvuk kao s originalnim spužvastim ovjesom (novim ili u dobrome stanju, ali takvih više niti nema). Bit će to nešto manje ili više slično. Nadalje, svi njihovi srednji i visoki onoga doba sadrže ferofluid koji se s vremenom osuši. Njihov zvuk danas nije ni blizu specifikacija, ukoliko uopće rade. Dakle, drajvere treba rastaviti, motore pažljivo isprati finim benzinom i staviti novi fluid. Koliko točno fluida (uglavnom manje od malo) i točno kakvog, samo nebo zna. Jedan kod mene lokalni baja koji popravlja drajvere za bendove koji piče po svadbama, kaže da je sve to samo faking trafo ulje. Naravno, priča je ipak kudikamo složenija. Dakle, suma sumarum, prognoza nije baš sjajna. Pretežito oblačno.

Editirao Apparatus - 31.kolovoz.2016 u 19:09
Na vrh
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.kolovoz.2016 u 19:27
Dali su strnuli samo ovjesi ili je i centrator dobio po piksi?

Super ti je app napisao, stari su to driveri i nakon repariranja to definitivno više nije dynaudio tako da će biti jako teško bilo što konkretno napraviti bez da im se ponovo ne naprave mjerenja i utvrde razlike izmjena od originala.

Definitivno je pitanje isplativosti guranja ovih drivera u neki iole ozbiljniji projekt.
Na vrh
leon View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj leon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.kolovoz.2016 u 20:06
Hvala Apparatus i Icon.Centrator je neoštećen.Basevi uopće nisu nikada ni spajani na pojačalo,tako da nema nikakvih fizičkih oštećenja.Osim ovih uzrokovanih vremenom.Inače šteta bi bilo ne iskoristiti te drivere.Super izgledaju.Ali zar je moguće da taj ferofluid "ispari",iako driver nije nikada spajan na pojačalo?
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.kolovoz.2016 u 20:15
Ne ispari nego se skrutne i pretvori u rezance. Imobilizira zavojnicu pa drajver ne radi ni blizu kako treba, ako se uopće čuje. A radi se o najkritičnijim dijelovima spektra. Jedino ako je Dynaudio rabio neki poseban i samo njima dostupan fluid. A nije. Sjećam se tadašnje šprehe kak je ferofluid gala stvar i kak kila košta soma dolara, u ono doba mali imetak. Dobra stvar definitivno, ali traje daleko od zauvijek.
Na vrh
leon View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj leon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.kolovoz.2016 u 20:32
Malo sam proguglao po netu i koliko sam vidio,nemaju svi dynaudio visoki i srednji ferofluid.Jeste li sigurni da ovi moji konkretno imaju?
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.kolovoz.2016 u 21:31
Za te tvoje sam siguran 99,99%.
Na vrh
leon View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj leon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.rujan.2016 u 15:51
Da li netko možda ima stare SAMove nacrte i projekte sa tim driverima,ili zna gdje bi se to dalo skinuti s neta?
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.rujan.2016 u 17:05
Baš sam luknuo i nigdje za skinuti. Imao nekoć i otišlo u stari papir. Međutim, sve i da imaš skenove, kad bi vidio skretnice 24dB/oct sa špulama za bas od minimum kile bakra svaka, momentalno bi te prošla volja. Već sam ti natuknuo: radije gledaj Dynaudio kitove. Skretnice su recimo minimalističke, a drvenarija nekomplicirana. S tim drajverima ako su u dobrom stanju(?) idealno aktiva.
Na vrh
leon View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj leon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.rujan.2016 u 21:01
Hvala Apparatus.Gledao sam malo te kitove i ostale samogradnje.Ima tu različitih litraža,sa ili bez varioventa,jednostavnijih i kompliciranijih skretnica.Samo da pripomenem,trošak žice (zavojnica) i kondenzatora je nebitan  ;) Isto tako i veličina kutija je više-manje nebitna.U pitanjiu je obiteljska kuća i dnevni boravak od oko 35 m2.Dakle,koja bi po tebi bila idealna litraža kutija za te drivere?Radio bih trosistemske kompresije bez varioventa.Inače program Basbox mi je izračunao da bi kutija za 24ku bila 70l,a za 30icu 160l.I još jedno pitanjce.Gledao sam dynaudiove šeme skretnica i uglavnom su to prvog reda sa kompenzacijom impedancije.Ali na nekima postoji nekakav kriš-kraš spoj induktiviteta i kondenzatora na srednjotoncu.Što bi to točno bilo?Negdje sam naletio da bi to bio nekakav zakretač faze?Inače,aktiva za sad nije u opciji.

Editirao leon - 03.rujan.2016 u 21:05
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,254 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
Elementi skretnice