Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Dynaudio zvučnici samogradnja

Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Dorian View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.rujan.2016 u 14:18
ne znam da li cu sto pomoci ovim postom,ocito sam jos jedan od rijetkih koji jos uvijek koriste dynaudio stare drivere,tamo davne 81god sam slozio SBI-2,drzeci se tocno uputa,ukljucujuci i tu famoznu skretnicu sa 10kg bakra po jedinici,no nije mi se svidalo,pa je projekt zavrsio na 6db skretnici origigi dynaudio,inaće najbolje od tih svih Ivasovih projekata,bar od onog što sam imao priliku čuti je bio projekt pod radnim imenom SBI-0,to je stvarno radilo fantasticno,no taj projekt nikad nije objavljen i nikad nisam uspio doci do bilokakvih podataka o tome,uglavnom radilo se o piramidalnoj kutiji odokativno velicine SBI-2,sa vjerojatno istim ugradenim jedinicama.Moje kutije su totalno stradale u ratu,no ljubav je ostala prema tom zvuku i danas koristim nezavrseni projekt,nikako naci vremena,no krenuo sam u 4 way,pa sam odustao i napravio odvojene aktivne subove sa 30w100 i trosistemce sa 17w75xl,D560 i T330,drzeci se donekle vodilje iz confidence 5 serije.Uglavnom nakon puno eksperimentiranja i racunanja,najkorisniji je savjet od Appy-a iz gornjeg posta,drzati se ko pijan plota originalnog projekta i bit ce sve ok.
Na vrh
leon View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj leon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.rujan.2016 u 19:59
Hvala Dorian.Eh kada bih ja našao neki originalni projekt koji bi sadržavao moje drivere(visoke,srednje i jedan od baseva),ovako moram lagano kombinirati.Inače,bavim se pomalo i audio produkcijom,tako da imam doma akustički tretiranu prostoriju od oko 20 m2,kalibrirani mikrofon i ostalu opremu.Tako da bih u svakom slučaju izmjerio stvarnu frekvencijsku karakteristiku svih drivera i prema tome projektirao skretnicu.Trenutno se dvoumim oko litraže,a i ta fazna kompenzacija u skretnici mi je nepoznanica.Iz tvog iskustva,koju bi mi litražu preporučio za 24orke,a koju za 30ice?Ako se ipak odlučim za opciju sa 30icama.
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.rujan.2016 u 20:56
Neznam što će Dorian reći ali evo mog pogleda...
U u ovom slučaju treba ići na dosta visok Q=1,4 i cca 40-50 litara kutija koju treba jako puniti. Može se ići na manje vrijednosti ukupnog Q ali dobivamo enormno velike kutije što nema smisla. Variovent bi dobro došao ali doći do njega je nemoguće...    
Na vrh
Dorian View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.rujan.2016 u 23:02
budem za dan-dva malo preciznije odgovorio i dao neku ideju,malo da prekopam po disku svoje zabiljeske,sto se tice skretnice i fazne kompenzacije,pretpostavljam da mislis na sklop od dvije zavojnice i dva kondenzatora u kriz spojeno,to je dynaudio koristio kao delay sklop za uskladivanje faza,umjesto fizickog premjestanja visokog i srednjeg,misli se na udaljenost centra visokotonca i centra srednjetonca i na fizicki pomak jedinica naprijed-nazad,odnosno dogodi se da racunica ispadne doslovno tako da se fizicki preklapaju pa ostane onda izbor ili rezanje flanđi ili jedan preko drugog sto ispada ruzno za vidjeti,onda je to dynaudio rjesio skretnicom,no bojim se da je to malo prekomplicirano za izracun u diy varijanti opreme,sto se tice 30w100 ja bi na tvom mjestu od toga odustao i slozio 3 way sa preostalim jedinicama,jednostavno racunica je jedno,a stvarnost je drugo,sto god mu radio,nista od kvalitetnog basa bez ogromne kutije,jednostavno je tako,ne pitajte,sve zivo sam probavao i nisam bio zadovoljan,ispravite me ako grijesim,ali ni dynaudio nije tu jedinicu bas previse koristio,sjecam se samo ultraskupih studijskih monitora sa 2 ili 4 komada 30w100 i to XL verzije,to stvarno zvuci strasno dobro,samo kao vec rekoh i cjenom i velicinom van dometa za normalnog audiofila.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.rujan.2016 u 23:59
Kako sam već spominjao, vanjski centratori tih vufera su obavezno trulex i mijenjaju se koječime, ali nikako izvornim materijalom već kojekakvim gumetinama. To jednostavno ne mogu biti drajveri originalnih specifikacija. Kakva su praktična iskustva? Dorian, ti si dovoljno iskusan pa jesi li usporedio oriđiđi i nakon obnove?
Na vrh
Fantocci View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Fantocci Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.rujan.2016 u 08:42
Jesu li ove drivere koristili MSP200 i MSP300 modeli iz osamdesetih?

To je tako dobro zvučalo tada...

Ali tada mi je i susjeda sa velikim cicama izgledala fenomenalno. Bio sam adolescent :)

Editirao Fantocci - 06.rujan.2016 u 08:44
Na vrh
Dorian View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.rujan.2016 u 11:15
#Appy,ovi moji sada koristeni 30W100 su jos uvijek originali sa spuzvastim ovjesom/centratorom,no imam i 30W54 sa gumenim ovjesom i potpuno si u pravu,to vise nije taj zvucnik,w54 je inace brzi od w100,no guma mu potpuno ubije brzinu.
#Fantocci,MSP bez guglanja koliko znam su na bazi W54,D54,D28 sa 6db serijskom skretnicom,no to nije ono što sam u prethodnom postu spomenuo,mislio sam na dynaudio studijske monitore M3+ i M4+ i koliko ja znam dynaudio je izvorno 30W100XL jedinice samo u tim kutijama koristio,M4+ sam imao priliku slusati i mene je to bacilo sa nogu doslovno.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.rujan.2016 u 11:38
Koliko se sjećam, Dynaudio se hvalio kako je njihov 30W54 brži od mnogih tadašnjih srednjetonaca. Nije loše za lavor 12-icu. Ali sigurno s originalnim ovjesom, kako kažeš. Zato bih ja i izbjegao te nekoć fantastične vufere. Mislim da 21W54 (isto strašan bas drajver) ima ovjes od postojanog materijala. Ivas je za njega govorio da "nema dna" i jako ga hvalio.

Hm, sad sam malo guglao i zgleda da sam pogriješio. :(

Editirao Apparatus - 06.rujan.2016 u 11:40
Na vrh
Dorian View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.rujan.2016 u 12:19
jap,w54 je stvarno brzi drajver i dan danas sa original ovjesom kad bi se mogao nabaviti sigurno bi bio kurentan modernim modelima,za 21w54 nisam siguran i nisam ga imao u rukama,cinjenica je da tko stvarno zeli te starce i dalje imati postoji opcija zamjene staro za novo i dobije se zvucnik sa original specifikacijama,factory refurbished,ali i kosta kao nekad nova jedinica,neki modeli cak i vise nego su kostali u vrijeme produkcije,btw.malo smo odlutali od osnovne teme da pomognemo kolegi u slaganju,uglavnom neki savjet bi bio otprilike ovako,kad se uzme sve u obzir,prvo nisam shvatio da li su ovjesi otisli na obadva para basova ili samo na w100,naime spuzvasti ovjesi na manjim modelima 24W,21W su bili dugotrajniji,osim ako nisu mehanicki stradali.Prijedlog br.1.,30w100 sa gumenim ovjesom zaboraviti,a ostalim driverima napraviti doslovno Xennon3 kutije,znaci imamo dvije stvari koje su drugacije bas 24w100 vs 24w75 i promjenu ovjesa,sam dynaudio je u obadvije verzije basa zadrzavao potpuno iste vrijednosti skretnice,a mjenjanje ovjesa cijelu pricu izbacuje iz nekih normalnih tokova i po meni nema smisla previse gubiti vrijeme na daljnju razradu,to ce i dalje vjerovali ili ne,jako dobro zvucati slozeno na taj nacin...Varijanta2,napraviti zamjenu koju sam gore spomenuo staro za novo cca.200eur za jedan 24w75 pa bi onda imali originalno stanje i imalo bi smisla zagrijati stolicu i napraviti dobar projekt,uz vec prije spomenutu pretpostavku da su srednji i visoki zadrzali specifikacije,ferofluid se moze zamjeniti po potrebi ili potpuno ukloniti,a srednje i visoke nije problem rastaviti i sloziti po potrebi,eto to je neko moje misljenje da se isplati upustati u razradu price,samo ako imamo drivere u okviru tvornickih speksi.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.rujan.2016 u 12:46
Yep. Skoro sve se može. Samo je pitanje koliko šuške i truda. Evo cijena obnove kod jednog reparatora. Bogme papreno.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 3,000 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
Elementi skretnice
Forum: Retro audio