Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Tretman plafona

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 10:47
Ako difuzore ( spužvasti i sivi kako vidim na stranicama proizvođača) nalijepiš po stropu kuća će ti bit ruglo.
Ma napravi spušteni strop s novom rasvjetom i imaš komplet rješenje.
Ja sam s običnim knaufom spustio strop koji je udaljen 15 cm od zidova tako da imam 15 cm zamke za sve refleksije.
Jel mi zvuk bolji ? Je .
 Al ne toliko zbog spuštenog stropa koliko zbog većeg prostora u kojem sada boravim. Jeka mi je sada veća al trebam jače nafrljit hifu a svaka hifa pojačana daje bolji zvuk

Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 10:56
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Spustili mu strop, nadrukali kamenu vunu pa Rigiton. Rezultat gluha komora. Neugodno ti unutra biti, kao da te nešto tlači, a ne slušati. Ljudski glas zvuči kao da je propušten kroz kompresor za štemanje ulica. Katastrofa.
Onda mu hifa ne valja. Idealni prostor za slušanje je ili gluha komora ili otvoreni prostor. Tj. prostor koji dozvoljava zvuk jedino između zvučnika i uha i ništa drugo. Svaka refleksija je nepoželjna.
Nije baš tako. Kamena vuna je apsorber, a Rigiton ploče propuštaju dio srednjih i visokih frekvencija te sve niske. Ali niske frekve tanka kamena vuna ne može progutati. Zato se može dogoditi da taj apsorber proguta previše dijela srednjih i naročito visokih frekvencija.
Da je dobro tretirati plafon, sigurno je dobro, no slažem se da ne treba pretjerivati.
Btw. preporuka proizvođača Rigiton ploča je da vuna bude debljine 10 cm, a 5 cm je minimum da posao ima ikakvog smisla.

Editirao amigo - 19.siječanj.2017 u 10:58
    Moj HiFi
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:00
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Bio sam puno puta u toj sobi kod Bože, nakon što je "obrađena" prije nekoliko godina, i uopće nije nikakva katastrofa. U krajnjem slučaju, bilo je tamo puno ljudi po Multipakovima i sličnim događanjima, i puno puta se tamo mogao čuti dobar zvuk (Soltanus Cricketi, Kristijanovi zvučnici ...).

Za moje uho, nije se previše promijenilo u odnosu kako je bilo, smanjena je  jeka, otprilike kao i kod mene, i to je to. Određeni, manji pomak na bolje.
Ako obojica govorimo o maloj sobi hodnikom ravno (ne o velikoj-glavnoj hodnikom lijevo), onda zbilja imamo različito poimanje akustike prostora.
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:07
@Amigo
Zato gluha komora ili otvoreni prostor sve progutaju. I nemaš dileme koje su frekve progutane a koje nisu. Ostaješ jedino ti i tvoj zvučnik.

Kad vidiš audiofilske slušaonice s Audiogona što zaključuješ ?
Svi audiofili počnu malo pomalo s par difuzora ili par apsorbera. Pa se izgube tj. ubiju neku frekvu pa se nadaju da će sa slijedećim difuzorom ili apsorberom popravit stanje pa opet nadodaju još dif. i apsorbera...

I na kraju završe u gluhoj komori. Polijepe i po prozorima svašta.
Jedina veza sa svijetom im bude rupa na vratima kroz koju im žena dodaje hranu i kiblu

Editirao glava - 19.siječanj.2017 u 11:08
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:13

Onda mu hifa ne valja. Idealni prostor za slušanje je ili gluha komora ili otvoreni prostor.
Tj. prostor koji dozvoljava zvuk jedino između zvučnika i uha i ništa drugo. Svaka refleksija je nepoželjna.
Aha. To u bajci o Trnoružici? Jesi li ikad čuo za optimum vremena odjeka slušaone? Za efekt nestajanja zvučnika u prostoru? I da ne nabrajam. Osim toga, gluha komora ne služi ama baš ničemu osim za mjerenje jer izolira prostor pa onda proizvođači mogu navesti kakve-takve podatke za zvučnike jer ne mogu uzeti u obzir sobe korisnika. Jesi li ikad bio u gluhoj komori? Ja nisam, a ljudi vele da čuješ vlastiti krvotok i otkucaje srca, a o probavi da ne govorim. Fakat idealno za slušanje uz naravno fenomenalan zvuk samih zvučnika. Ne znam kako bi to sviralo. Vjerojatno ko mrtva mazga. Livada slično.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:14
Glava, zabrijo si na suvo. Odi si na kavu.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:20
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Jedino uz smjernice i garanciju nekog kompetentnog, kao što reče Apratus, što mislim da se neće dogoditi, jer nitko ne daje garanciju. Kao što npr. ne daje ni kirurg kad ideš na operaciju
Ne daje, ali je 95% ili više vjerojatnosti da će biti u redu. Meni je to dovoljno da spržim pare i trud na tretman (opet govorim o hardcore ili građevina varijanti), a bez toga ništa. Ne dam ni lipe. Da nisam mogao ovako, vjerojatno bih se igrao portabl elementima sistemom uvijek mi se čini da je prije bilo bolje. I na kraju većim dijelom digao ruke.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:23

...a svaka hifa pojačana daje bolji zvuk

Prava hifa u pravoj sobi uvijek zvuči jednako. Ništa se ne mijenja osim tlaka i zvuk je postojan poput betona, od najtišeg do najglasnijeg i obrnuto.
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:27
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Ako obojica govorimo o maloj sobi hodnikom ravno ... onda zbilja imamo različito poimanje akustike prostora.
Koliko do sada zaključih, vjerovatno i hifija općenito.
 Ponavljam, puno ljudi je tamo bilo, puno njih je ovdje na forumu napisalo pozitivne dojmove na zvuk u toj sobi. Tako da ... nisu samo moji dojmovi. Ovako kao što ti reče, nisam još vidio ikog da je komentirao.
 Ma tko zna kakva je ta tvoja nova slušaona

Iskreno, da ne znam da je soba bila tretirana, rekao bih da je uglavnom ista kao što je bila prije. Ok, nisam tamo svaki dan, ali u prosjeku jednom u mjesec ili dva jesam.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:27
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Nije baš tako. Kamena vuna je apsorber, a Rigiton ploče propuštaju dio srednjih i visokih frekvencija te sve niske. Ali niske frekve tanka kamena vuna ne može progutati. Zato se može dogoditi da taj apsorber proguta previše dijela srednjih i naročito visokih frekvencija.
Da je dobro tretirati plafon, sigurno je dobro, no slažem se da ne treba pretjerivati.
Btw. preporuka proizvođača Rigiton ploča je da vuna bude debljine 10 cm, a 5 cm je minimum da posao ima ikakvog smisla. 
Pro-ra-čun. Proračun. Sve drugo je gatanje s totalno neizvjesnim rezultatom. Čak sam sklon ustvrditi da je reza bez proračuna prilično izvjesna: ne valja ništa.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,162 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audiofil web
Što bi s forumom?
Forum: Audio komponente