Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Tretman plafona

Odgovori Odgovori Stranica  <12345 12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:37
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

To je to, al malo morgen. Ako se zayebeš što onda? Vrati se na staro, "vrlo jednostavno"? A da nije nimalo jeftino to sam i sam iskusio. Ni muka nije zanemariva pa ja ne bih improvizirao, bar ne ovako radikalno. Božu su tako zayebali. Spustili mu strop, nadrukali kamenu vunu pa Rigiton. Rezultat gluha komora. Neugodno ti unutra biti, kao da te nešto tlači, a ne slušati. Ljudski glas zvuči kao da je propušten kroz kompresor za štemanje ulica. Katastrofa. Ona mala soba u Pakracu, hodnikom desno pa ravno. Ne znam kako bi bilo u velikoj sobi, ali kako rekoh: man' se ćorava posla. Ja na primjer između Rigitona i plafona imam samo 5 cm bez ikakve ispune i izvrsno je. Ali zato imam pola metra širine difuzora koji uokviruju cijeli plafon. Na tvom bih mjestu uhapsio Spužva Boba, platio mu koliko traži i barem bih bio siguran. To je jedini način ako kaniš tretirati opsežno iliti "građevinski" t.j. onda bi zbilja trebao znati što radiš.
Ti imaš po cijelom plafonu 5 cm kamene vune - pola metra okolo? De pošalji link za sliku, zaboravio sam kako izgleda?
Ja sam mislio spustiti strop na cca 20 % plafona, između zvučnika 3 m i 2 m po dužini, znači ako je mjesto slušanja udaljeno od zvučnika 3,2 m, onda bi sredina spuštenog stropa bila na 1,6 m i po 1 m prema zvučnicima i po 1 m prema mjestu slušanja. To je 6 m2, a površina sobe je 32m2.
Još sam mislio tretirati zid iza zvučnika, od ugla pa recimo 30 cm preko zvučnika.
Bočno na otprilike na 1. refleksiji su sobna vrata sa svake strane, tu ću na vrata nakeljiti neki lagani difuzor.

Moj HiFi
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:45
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

...Ma tko zna kakva je ta tvoja nova slušaona...
Tko zna, zna.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:51
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Ti imaš po cijelom plafonu 5 cm kamene vune - pola metra okolo? De pošalji link za sliku, zaboravio sam kako izgleda?
Ja sam mislio spustiti strop na cca 20 % plafona, između zvučnika 3 m i 2 m po dužini, znači ako je mjesto slušanja udaljeno od zvučnika 3,2 m, onda bi sredina spuštenog stropa bila na 1,6 m i po 1 m prema zvučnicima i po 1 m prema mjestu slušanja. To je 6 m2, a površina sobe je 32m2.
Još sam mislio tretirati zid iza zvučnika, od ugla pa recimo 30 cm preko zvučnika.
Bočno na otprilike na 1. refleksiji su sobna vrata sa svake strane, tu ću na vrata nakeljiti neki lagani difuzor.
Imaš ovdje negdje pod prostorna akustika, Apparatus Room pa si nađi.
Amigo, neću više govoriti, a govorim ti krajnje dobronamjerno. Zayebat ćeš se jedan na jedan. Potraži Sponđu i dogovori da ti napravi proračun i specifikaciju s nacrtom. Bit će ti u konačnici puno jeftinije kad platiš njemu, jer ćeš se ovako sigurno zayebat i to višestruko.

P.S. Ako već možeš tih 32 m2 (kod mene 28 i odlično je) posvetiti isključivo hifi onda radi kako spada. Za vlastito dobro.

Editirao Apparatus - 19.siječanj.2017 u 11:54
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 11:58

Potraži Sponđu i dogovori da ti napravi proračun i specifikaciju s nacrtom. Bit će ti u konačnici puno jeftinije kad platiš njemu, jer ćeš se ovako sigurno zayebat i to višestruko.

P.S. Ako već možeš tih 32 m2 (kod mene 28 i odlično je) posvetiti isključivo hifi onda radi kako spada. Za vlastito dobro.
Kak da nađem Spužva Boba? De pošalji neki kontakt na PM.

Moj HiFi
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 12:07
Dec d (jedini racionalni) spirit. Ide ti peem.
Na vrh
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 13:24
Ja sam delal u gluhoj komori.
To se ne zaboravlja cijeli zivot
Ljuti neprijatelj bi pokleknul u njoj kroz par sati. Samo pravi proracun daje rezultate za napravit dobru slusaonu.
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
Fantocci View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Fantocci Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 13:51

To je to, al malo morgen. Ako se zayebeš što onda? Vrati se na staro, "vrlo jednostavno"? ....

U biti i nije tako teško vratiti se na staro.
Imaš dvije mogućnosti:
- ako je spušteni plafon tipa Armstrong (znači manji kvadrati, koji se stavljaju u konstrukciju i mogu se naknadno micati) jednostavno zamijeniš Rigiton sa običnim gipsom, bezrupičastim
- ako je stavljen Rigiton u cijelim (velikim) i fiksnim ploćama, uzmeš u ruke gleter i kit te zatvoriš rupe i obojiš.

Čak i više: može se to raditi malo-pomalo i tako ujedno tražiti najbolji razmjer rupica i ravnih ploha za optimalni odjek.
Naravno, u samogradnji ;)

P.S. Dakako, ipak je bolje unaprijed nešto izračunati

Editirao Fantocci - 19.siječanj.2017 u 13:56
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 14:03
Jenostavno da ne može jednostavnije.
Sve samo ne k stručnjaku po proračun. Anbilivibl.
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 14:05
Hajde, pošto vjerojatno nitko nema iskustva s tim difuzorima, može li samo netko reći kakav je to točno materijal, taj "hard expanded polystyrene" (EPS)? Meni se čini nešto kao stiropor.
Plus, nađoh da se radi od "toxic source materials". Ima li to možda nekakav miris (da mi ne zasmrdi cijelu sobu) i može li biti štetno (dugoročno) ako se stavlja u prostoriju gdje se duže boravi?
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 14:06
Stenli, budući si se na početku pobojao hoće li biti sreće s temom, bilo je. Amigo se maloprije javio Sponđo Bobu što znači da je muški zagrizao metak i to s prave strane. A ako za tebe ne bude ništa konkretno, nema veze, to si samo ti.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,430 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Parasound Vs. Audiolab
Forum: Audiofil.net klub