Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

SSD Music Storage

Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: SSD Music Storage
    Objavljeno: 12.svibanj.2017 u 14:42
Dakle, dragi prijatelji i neprijatelji, kakva su iskustva sa skladištenjem mjuze SSD vs HDD? Zvuči primamljivo: USB interfejs manje, USB data kabel manje, nema mehanike... Govorim o mojem konkretnom slučaju gdje mi je glazba na eksternom USB HDD-u 1TB. Sinoć sam nešto pokušao, ali još je rano za zaključke. U mojem DIY audio kompu imam sistemski SSD (Kingston) od 120GB. Odlučio sam onamo spremiti nekoliko testnih albuma i usporediti. Morao sam napraviti još jednu particiju da mi Daphile svaki put ne skenira i pokušava indeksirati sve komponente Windows-a 7 kojeg koristim samo za video, bla, bla...

Prvi dojam je nešto više transparencije, ali moram tek istestirati kako valja. Ovo je na prvu loptu i nekako mi se čini obećavajuće. Budući bi meni trebao SSD od 1TB, nije baš jeftin sport. Cijena za takav dobar SSD,  n.pr. Samsung je iznad 2500 kuna.

Razmišljao sam o kupnji još jednog AQ Diamond USB kabela za spoj trenutnog HDD-a s mjuzom i kompa. Ili možda AQ-a za klasu jeftinijeg. Kako god, ispada povoljnije kupiti SSD i utrpati ga u komp, a to bi, barem teoretski (interni SATA3 spoj) moglo biti bolje.

Nadalje, kakva su iskustva s trajnošću SSD-a? Koliko sam ja laički razabrao, "ostare" ih piši-briši ciklusi, a ja bih upisao jednom cijelu zbirku i onda samo dodavao prema potrebi.

Dakle, molio bih za pokoje iskustvo i mišljenje. Pročitat ću naravno na interpletu što mogu, no pokretanje ovakve teme učinilo mi se zanimljivim i potencijalno konstruktivnim ili je to ponovo samo utopizam?
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.svibanj.2017 u 17:16
Ne znamima li itko od nas s tim iskustva.
Ja imam htpc s malim ssdom i 2 velika hdda te usb hdd i 2 hdd u nasu.
Nisam glazbu puštao s ssda, ali postoje razlike u zvuku između internih, usb i mrežnih diskova.

Sada koristim mini pc pa s njim ne mogu probati interne hdd-e iz htpc-a, tako da nemam neku relevantnu totalnu usporedbu. Naime, veća je razlika između htpca i mini pca, koji ima linearno napajanje, nego između mrežnih, usb i sata diskova.

Postoji audiofilski nas, koji je mnogo skuplji u verziji s ssdovima, ali to nije jedina razlika, tako da nije posve usporedivo.

Ako se tebi čini bolje, onda kupi ssd. Diamond isto košta, a ostaje ti i dalje usb konekcija, koja je ipak inferiorna sata konekciji. Jedino kaj ti u budućnosti može usfaliti prostora.

Editirao amigo - 12.svibanj.2017 u 17:18
    Moj HiFi
Na vrh
MiljenkoC View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
DALI freak

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MiljenkoC Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.svibanj.2017 u 17:22
Prema mom iskustvu kvare se malo manje nego HDD-i
Ali  Kingsto, IBM i ADATA su ist Q kao i obični
Bolje uložiti u NAS(redundacija) i 1 Gb switch nego u SSD koji košta i teško ga je nabaviti.
Makar je bio teško nabavljiv kada sam ga kupovao(ne za mene)
Ah da, nikako ići preko wirelessa(NAS), samo žica.
Pozlaćena haha 

Editirao MiljenkoC - 12.svibanj.2017 u 17:31
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.svibanj.2017 u 18:27
Originalno postano od strane člana: MiljenkoC MiljenkoC napisao:

Prema mom iskustvu kvare se malo manje nego HDD-i
Ali  Kingsto, IBM i ADATA su ist Q kao i obični
Bolje uložiti u NAS(redundacija) i 1 Gb switch nego u SSD koji košta i teško ga je nabaviti.
Makar je bio teško nabavljiv kada sam ga kupovao(ne za mene)
Ah da, nikako ići preko wirelessa(NAS), samo žica.
Pozlaćena haha 

NAS ima velikih prednosti, ali ako se traži SQ, oko NASa se lome koplja. Sam NAS proizvodi značajni šum. Onda je tu i šum mreže. Onda trebamo dobre mrežne kabele. Na CA mnogi kažu da ispod AQ Vodke ne treba ići, a optimum je Diamond.

Ako se ne uzima specijalizirani HIFI server tipa Aurender, onda je možda opcija pc-a s linearnim napajanjem i sata diskom, ipak najbolja opcija.
    Moj HiFi
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.svibanj.2017 u 18:59
Ma kakav pc, najbolja je malina sa digi pro karticom i dok to ne probate bauljate u polju kuruze.
Usb stik od 64Gb i boli te kifla, pretaces tu i tam laj hoces slusati.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.svibanj.2017 u 19:05
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Ma kakav pc, najbolja je malina sa digi pro karticom i dok to ne probate bauljate u polju kuruze.
Usb stik od 64Gb i boli te kifla, pretaces tu i tam laj hoces slusati.
Možda i Malina. Još je nisam probao.
    Moj HiFi
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.svibanj.2017 u 11:34
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Postoji audiofilski nas, koji je mnogo skuplji u verziji s ssdovima, ali to nije jedina razlika, tako da nije posve usporedivo.

Ako se tebi čini bolje, onda kupi ssd. Diamond isto košta, a ostaje ti i dalje usb konekcija, koja je ipak inferiorna sata konekciji. Jedino kaj ti u budućnosti može usfaliti prostora.

Osobno i dalje ne vidim nikakvu potrebu imati NAS i komplicirati priču za moje potrebe nepotrebno.

Na HDD-u 1TB imam blizu 1700 naslova (mahom FLAC), a popunio sam ga malo više od pola. Kad tomu pribrojim ne baš tako malu kolekciju fizičkih CD-a (preko 700, originala-se razme) polako gubim inspiraciju čega se uopće više domoći. Mislim da ovih preko 400GB trenutne rezerve na USB HDD-u neću popuniti nikad, tak da iskreno sumnjam da će mi faliti prostora.

Kako rekoh na početku, skloniji sam kupiti SSD 1TB nego petljati s još jednim skupim USB kabelom koji košta poput SSD-a ili više. Jako bih rado izbjegao i mehaniku.
Što se samog zvuka tiče, još nisam siguran. Razlika postoji, čini mi se nabolje, ali je suptilna i traži vremena. Čak ako na kraju procijenim da se zvukovno ne isplati (ulog od 2-3kkn), opet ostaje priča o još jednom USB kabelu i prednostima SSD-a pa će vjerojatno tako i završiti. U kompu imam mjesta i bilo bi brzo i jednostavno dodati još jedan SSD.
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura
Na vrh
MiljenkoC View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
DALI freak

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MiljenkoC Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.svibanj.2017 u 12:20
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Osobno i dalje ne vidim nikakvu potrebu imati NAS i komplicirati priču za moje potrebe nepotrebno.

Na HDD-u 1TB imam blizu 1700 naslova (mahom FLAC), a popunio sam ga malo više od pola. Kad tomu pribrojim ne baš tako malu kolekciju fizičkih CD-a (preko 700, originala-se razme) polako gubim inspiraciju čega se uopće više domoći. Mislim da ovih preko 400GB trenutne rezerve na USB HDD-u neću popuniti nikad, tak da iskreno sumnjam da će mi faliti prostora.

Kako rekoh na početku, skloniji sam kupiti SSD 1TB nego petljati s još jednim skupim USB kabelom koji košta poput SSD-a ili više. Jako bih rado izbjegao i mehaniku.
Što se samog zvuka tiče, još nisam siguran. Razlika postoji, čini mi se nabolje, ali je suptilna i traži vremena. Čak ako na kraju procijenim da se zvukovno ne isplati (ulog od 2-3kkn), opet ostaje priča o još jednom USB kabelu i prednostima SSD-a pa će vjerojatno tako i završiti. U kompu imam mjesta i bilo bi brzo i jednostavno dodati još jedan SSD.

Nadam se da za tih 1700 naslova imaš backup, da ne bi bilo upsi.

Na svom laptopu imam 256 Gb SSD(windoze X), na njemu ganjam Foobar.
Eksterni disk je spojen preko e-sata konekcije.
Već mi je davno palo na pamet da usporedim istu snimku koja je na lokalnom SSD-u i na SATA disku u eksternom kućištu. Moram priznati da nisam primijetio nekakvu razliku ne

No pošto smo se mi već dogovorili da mi je slon prdnul u uho vjerojatno griješim haha

Pošto si ti zadrti Daphile-aš, Amigu preporučam da proba Malinu.
Ta kutijica stvarno dobro radi cool

P.S.
Zaboravih
Nadam se da ti je još ostalo malo onog srebrnog kabla da prelemiš SATA konektor u laptopu haha

NHF, nisam mogao izdržati
obrva

Editirao MiljenkoC - 13.svibanj.2017 u 12:27
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.svibanj.2017 u 13:09
Naravno da imam backup HDD (1TB - identičan onom "glazbenom"), nisam valjda poludio da nemam?
smijeh
Nisam zadrti Daphile-aš, ali radi mi fenomenalno pa nemam ni potrebe ni volje tražiti dalje. Što će biti, ne znam. Možda dadem šansu Roon-u, ali jednom kad me spopadne žešča dokolica, višak para i akutni audio zamjenitis. I ako se sve nabrojano spoji u istom trenutku.

Što se Maline tiče, vjerujem da radi dobro, a voljni moment mi je u vezi toga nula. Napravio sam vrhunski komp za audio (video) i potrošio svu volju. Zapravo, namučio se ko mazga (ekskluziva dvije kištre od crnog pleksija, daljinsko upravljanje, lineara napajanje...) i zaista tu problematiku smatram riješenom. Tim prije jer radi kao san.

A ovo za slonove i uši znamo svi, tak da se ne moraš opravdavati.
haha
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.svibanj.2017 u 20:15
Ja ti sada koristim mrežni ZyXEL NAS (ZYX-NAS520) s dva 3 TB Western Digital Purple (WD30PURX) diska te dodatnim USB back-up diskom 2 TB Maxtor M3. SSD, koji sam prije koristio, sam ostavio u kompu a ovo s mjuzom tjeram preko laptopa. NAS radi na bazi Linuxa i brine o miroringu, dok sam dodatni back-up USB disk maknuo s mreže kako Linuxove, tako i Windowsa.
Dakle, sve se vrti oko zaštite.
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,184 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente