Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

izvor direktno u amp ili sa preampom

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 14>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 13:48
Originalno postano od strane člana: zook zook napisao:

Originalno postano od strane člana: alexatpos alexatpos napisao:

Svakako interesantno, a meni opet sitna zadovoljstina, jer cini se kako ipak za sve postoji tehnicko objasnjenje, koje neki od 'nasih' samoprolasenih 'strucnjaka' jos nisu procitali ili naucili...

A ništa, uživaj onda u svojoj sitnoj zadovoljštini, jer krupniju nisi ni zaslužio.

Neki od "naših" stručnjaka su i napisali da u njihovom sistemu bolje svira bez preampa, a ti "stručnjaci" su imali i imaju dobre preampove tako da znaju što pišu.
Ti izgleda nisi siguran ili ne znaš šta je bolje jer još nismo pročitali da li kod tebe bolje svira sa ili bez preampa. Diskvalificirao si se svojim neznanjem i pokušajem sprdanja na tuđi račun.
Uostalom ti "naši stručnjaci" nisu samoproglašeni. i znaju više o audio elektronici od svih audiogonskih stručnjaka zajedno.

Zook, necu ti zamjeriti sto pokusavas 'polemizirati' sa mnom ad hominem, valjda bolje ne znas. 
No, ako nemas sto konkretno reci o temi, barem se nemoj sramotiti nedostatkom osnovne informiranosti, ako vec ne o mojim postovima, onda barem u ovima koji su ti navedeni.
Procitaj, nece boljeti, a moze ti samo koristiti....
Ili, barem procitaj Gashin ili Edisonov post prije nego opet bubnes....

Editirao alexatpos - 08.lipanj.2017 u 14:00
Na vrh
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 13:59
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

U ne previse dugoj raspravi, nakon nekolicine postova, ukljucio se covjek koji stoji iza Atmasphere branda, a citirani su i Pass te tip iz PS Audia. Iako su prisutna i razlicita misljenja, cini mi se kako njihovi navodi daju posebnu tezinu.

Intervjui, napisi i izjave Nelsona Passa, Ralpha Karstena i Paula McGowana, a dodao bih Vladimira Shushurina i jos neke, poznati su svakom ozbiljnijem samograditelju audio uredjaja. Posto su oni "industrija", sigurno ih znaju i drugi iz te industrije, tj. konkurencija. Ti strucnjaci, uspjesni konstruktori i poslovni ljudi, objasnjavaju tehnicku stranu, a ponekad dodirnu i psiho-akustiku. Koga zanima, moze dosta toga pronaci na webu.

Svakako interesantno, a meni opet sitna zadovoljstina, jer cini se kako ipak za sve postoji tehnicko objasnjenje, koje neki od 'nasih' samoprolasenih 'strucnjaka' jos nisu procitali ili naucili...

Ne znam koji su to samoproglaseni, ali nije ni bitno. Za skoro sve postoji tehnicko objasnjenje. Za neke stvari ga jos uvijek nema, a tu spada i dio naseg hobija.

Dakle, imamo tehnicka objasnjenja/podatke o intenzitetu (naponu) signala i impedancijama spajanih uredjaja. I prema njima je lako utvrditi sto bi bilo ispravno, sto bi bilo bolje. Znaju se odnosi, znaju se pravila, i tu nema nekog spora.

Sljedece, imamo logicno razmisljanje, a to je da manje komponenti u lancu siguno manje "kvari" originalni signal.

I trece, mi nase sisteme slusamo. Slazemo ih prema nekim pravilima i nasim razmisljanjima, dakle koristici tehnicke podatke i logiku izmedju ostalog. Ali, ocjenu donosimo slusanjem, a ne mjerenjima. Mjeriti mozemo, tko ima cime i zna kako, ali to nam nece reci kako ce sto svirati. Bitan nam je dojam kako to sve skupa svira. A tu smo na vrlo subjektivnom polju. Tu logika jako cesto pada u vodu, a prilicno cesto i tehnika... Da li ce nesto svirati bolje, i s cim ili bez cega, ne mozemo znati dok ne probamo, dok ne poslusamo.

Na audiogonskom threadu nije napisano nista vise ni bolje, nego sto je to vec pisano na ovom forumu, u raznim temama, vise puta. Samo su citirani spomenuti cuveni audio konstruktori. To je Gaso u svom postu jako dobro primjetio.

Karsten, Atmasphere, a i ova spomenuta dvojka, barem kako ih ja citam, prilicno nedvosmisleno ukazuju na neke cinjenice.
Naravno kako je konacni odabir stvar ukusa ili izbora svakog pojedinca, te izmedju ostalog svakako i financijskih mogucnosti ili ogranicenja.

No, razlog zbog kojeg sam napisao ovaj post je upravo taj sto mi se cini kako se ovdje pokusavaju provuci nekakve 'dogme' koje nisu utemeljene na tehnickom znanju, vec na pseudo uvjerenjima.
U tom kontekstu je i prilozena ta omanja rasprava sa audiogona...

Moje skromno iskustvo, sa opremom koju sam imao, u odredjenom novcanom razredu je svakako u korist preampa.
Cini mi se (dopustam mogucnost kako nije uvijek tako) kako je u pitanju samo izbor koji preamp (bolji, vjerojatno i skuplji?) a ne 'sa ili bez' preampa...
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 15:36

No, razlog zbog kojeg sam napisao ovaj post je upravo taj sto mi se cini kako se ovdje pokusavaju provuci nekakve 'dogme' koje nisu utemeljene na tehnickom znanju, vec na pseudo uvjerenjima.

Dogmama smo, nazalost, svi podlozni. Stvaramo ih sami na osnovu vlastitog iskustva s uredjajima i rezultirajucim zvukom, ili ih preuzimamo preko clanaka, foruma, reklama proizvodjaca... U hi-fiju su dogme dio lokalnog folklora, rekli bi, nematerijalna  bastina...  mig

Moje skromno iskustvo, sa opremom koju sam imao, u odredjenom novcanom razredu je svakako u korist preampa.
Cini mi se (dopustam mogucnost kako nije uvijek tako) kako je u pitanju samo izbor koji preamp (bolji, vjerojatno i skuplji?) a ne 'sa ili bez' preampa...

OK, tvoje iskustvo s tvojom opremom je u ovom slucaju najvaznije, i tebi jedino bitno. Probao si, i utvrdio sto ti je bolje. Valjda je tako probao i onaj drugi, kojem je bilo bolje bez preampa. Pitanje je ipak "sa" ili "bez", a ne koji preamp, iako je bitno i koji. Sve zavisi od uredjaja koji se spajaju.

Evo mog iskustva: imam vise pojacala i pretpojacala, uglavnom vlastite samogradnje, mada ima i nesto tvornickih uredjaja. Imam i jedno PS-Audio pretpojacalo koje moze raditi kao pretpojacalo i kao pasivni uredjaj (koristi se samo preklopnik ulaza i potenciometar). Znaci moze raditi i kao tzv. pasivni preamp, a normalno radi kao klasicni aktivni preamp. S tim uredjajem mi je lako probati s raznim izlaznim pojacalima, sto bolje odgovara, pasiva ili pretpojacalo. Najcesce je to pretpojaclo. No nije uvijek.

Sto su tranzistorski integrirci u biti? Izlazna pojacala s potenciometrom na ulazu. Imaju veliki gain i ne treba im dodatno pretpojacalo pa su pasivni dio za regulaciju glasnoce (potenciometar) stavili u istu kutiju. Kod cjevnih integriraca je isti slucaj, samo sto se tamo koristi potenciometar veceg otpora jer je ulazna impedancija cijevi visoka, i takav potenciometar manje opterecuje izvor.

U biti su dvije funkcije preampa (biranje ulaza cemo ovdje zanemaritit). Prvo je regulacija glasnoce, a drugo prilagodba impedancija. Ovo drugo je vrlo bitno, i moze jako utjecati na zvuk, i bas zbog toga se kabeli toliko "cuju".

Izvor - pretpojacalo - pojacalo: treba samo vidjeti kako je raspredjen gain (pojacanje) i kakve su ulazno/izlazne impedancije. Onda je malo lakse nesto zakljuciti. No u praksi je ovdje previse kombinacija, i nema univerzalnog odgovora niti postavke.

Na vrh
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 18:24
Mozda sam previdio kakav slican post ovdje,( odnos izmedju izvora i kabela ako se spaja direktno svakako nisam procitao)) u zadnjih nekoliko godina,no nacin i cinjenice koje Kirsten (atmaspher) iznosi cine stvari puno razumljivijim, za laike poput mene. 

Takodjer, zanimljivo je citati kako on i nedostatak basa kao posljedicu odnosa izvor-kabel opisuje kao 'koloraciju' (za razliku od cini mi se uvrijezenog stava ovdje kako 'koloracija' uvijek znaci 'visak' neceg.

Njegova pisanja na jedan nacin potvrdjuju moje iskustvo, sa opremom koju sam slusao, naravno, jer tonski nije bilo razlike, no imam osjecaj kako upravo po pitanju 'propusnosti' nesto nedostaje bez preampa, tj, dio zvucne slike koje rekreira prostornost pozornice je manje izrazen, kako sa Burmester om, tako i sa DCS i Arc om.

Lakonski zaključci i ponavljanje mantri kako je manje vise i slicno, a istovremeno nepoznavanje (ili neizricanje) problematike koju uzrokuje drugaciji pristup mi se nikad nije dopadalo

Svakako zakljucak svatko donosi po svom iskustvu, no dobro je zaista znati zasto se neke pojave desavaju.

Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 18:50
Koloracija=Izoblicenje

Izoblicenje je kao što rijec kaze, svaka izmjena, degradacija signala, u svijetu audiofila signala predloška, snimke, glazbenog materijala.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 22:01
Još uvijek mi ne odgovoriste kod koga DAC bez preampa radi bolje od DAC-a i preampa i koji su uređaji u pitanju?
    Moj HiFi
Na vrh
tomislav1 View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tomislav1 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.lipanj.2017 u 02:05
Appi je iznio svoj stav. 

Kod mene je svojevremeno Wadia581se radila bolje direktno na Gamut D200Mk2 nego preko Audio Research LS16MK2. Mogao je tu svakako biti i bitno bolji preamp no u tom trenu nije bio. No samo u regulaciji glasnoće iznad pola. Wadia regulira glasnoću 0-100. Od 50-100 nema gubitka rezolucije no to nije dovoljno stišavanje za večernje slušanje tako da ipak kompromis i preamp u sustavu a i trebalo mi je više izvora tada.
http://www.audiofil.net/klub/
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.lipanj.2017 u 07:47
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Još uvijek mi ne odgovoriste kod koga DAC bez preampa radi bolje od DAC-a i preampa i koji su uređaji u pitanju?
Zasto je to vazno?
Trebalo je onda postaviti formu za glasanje(bilo jednom) da izvucemo pravdu statistikom.

Evo kod mene je u prosjeku bolje bez preampa, ako neiđe nesto izuzetno neutralno onda je vrlo slicno, ako ne zvuk odšece od neutrale.
Nikad nisam dozivio da premp poboljša stanje.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.lipanj.2017 u 08:39
@ Tomislav: Appy je iznio stav, a ne svjedočenje. Meni svjedočenje mnogo više vrijedi od stava, naročito ako poznajem toga tko je posvjedočio, kao sada tebe.

@ Gašo: Ne radi se o glasovanju. Zaključili smo da, u slučaju da DAC ima kvalitetnu atenuaciju i dovoljno snage, kao i da se poklope impedancije, moglo biti da zvuk bude bolji bez preampa. U drugim slučajevima u pravilu zvuk je bolji s preampom.
Ako je tome tako, preostaje samo da se, poštivanjem osnovnih pravila (odnos ulazne i izlazne impedancije itd.), ali i obavezno isprobavanjem različitih kombinacija, sazna koje kombinacije su dobitne.

Kod mene npr. BADA zvuči bolje kad zvuk atenuira moj integrirac, prema mojem, subjektivnom mišljenju.

Editirao amigo - 09.lipanj.2017 u 08:40
    Moj HiFi
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.lipanj.2017 u 09:39
I dalje nece biti zakljucka, makar se ovo proteglo na 30 stranica, jer zaklucka nema.

U tvom slucaju, interni potenciometar kao i svaki, ponasa kao izvor varijalbilne impedance, ovisno o poziciji glasnoce, dok je direkt izvor relativno linearan i podosta niše impedance.
U prevodu interni pot može zvučati nježnije je uz ulazni kapacitet i ostale pojave koje ukupno cine impedancu (Impedanca nije samo cisti omski otpor), u suradnji s visokim izlaznim otporom potenciometra (u podrucju normalne do više glasnoce) distorziraju signal, zaobljuju tranzijente i sl...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 14>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,184 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Predstavite se
Pozdrav
Forum: Audio komponente