Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

izvor direktno u amp ili sa preampom

Odgovori Odgovori Stranica  123 14>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: izvor direktno u amp ili sa preampom
    Objavljeno: 07.lipanj.2017 u 19:05
Posto smo u Puccini temi par puta spominjali i citali o razlicitim iskustvima i vjerovanjima o nacinima spajanja izvora sa ili bez preampa, okrenuo sam se Audiogonu kao uglavnom najboljem izvoru informcija, gdje se ne citaju samo brojna misljenja konzumenata vec i konstruktora.

U ne previse dugoj raspravi, nakon nekolicine postova, ukljucio se covjek koji stoji iza Atmasphere branda, a citirani su i Pass te tip iz PS Audia. Iako su prisutna i razlicita misljenja, cini mi se kako njihovi navodi daju posebnu tezinu.

Svakako interesantno, a meni opet sitna zadovoljstina, jer cini se kako ipak za sve postoji tehnicko objasnjenje, koje neki od 'nasih' samoprolasenih 'strucnjaka' jos nisu procitali ili naucili...

Krhko je znanje...evo link cijele rasprave, od 12.posta stvari se polako razjasnjavaju....

Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.lipanj.2017 u 21:17
Meni je sasvim normalno da se mistificira situacija... kada je pitanje u osnovi neispravno.

Stvar je da se to ne može generalizirati. Što je bolje ovisi o konkretnim uređajima. Neka kombinacija izvora i ampa će bolje svirati bez preampa, druga dva uređaja će biti bolja sa pasivom, a treća kombinacija će biti bolja sa aktivom.

Svaki uređaj je različito konstruiran... i nema pravila ni generalizacije. Čak ni oslanjanje na statistički veći broj jednog ili drugog (ili trećeg - pasiva) odgovora... ne pomaže.

Mogli bi reći da kao što postoji zvučna sinergija uređaja... postoje i tehnička "sinergija", nešto kao minimalni preduvjeti za ispravan rad i povezivost različitih uređaja.

Na vrh
Dorian View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.lipanj.2017 u 23:26
Kao i u vecini stvari nema smisla generalizirat,no jedno je sigurno,kad je slusaona 100+m2 i ekipa voli osjetiti mjuzu pa se kao kod mene slusa zestoko odvrnuto,bez preampa je to mlaka juha,prakticki neslusljivo
BHK Signature Pre,BHK Stereo 250PA,E.Sound Cd-e5 Reference,Dynaudio DIY,Hitachi FT-007
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 08:57
Možemo zaključiti da bi preamp, za korisnike koji nemaju hrpu izvora, bio suvišan, kad bi digitalna atenuacija bila izvedena jednako dobro kao i u preampu, uključivo rješavanje problema smanjenja rezolucije na manjoj glasnoći, uključivo osjetljivost na "podrhtavanje" itd.

Onda bi zasigurno zvuk bio bolji bez preampa, jer bismo izbacili nekoliko farbača iz lanca.

Vjerujem da su neki DACovi bliže, a drugi dalje od tog cilja, no generalno, nažalost, još uvijek zaostaju za preampima.

Što se tiče odnosa pasivnog i aktivnog preampa, o tome se sve zna. Navodno postoje pasive koje nemaju tipičnih problema s dinamikom, osjetljivosti na impedancije itd. ali su jako skupe.

Editirao amigo - 08.lipanj.2017 u 09:22
    Moj HiFi
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 08:59
U ovoj temi se navlace oko pasivni vs. aktivni pre, vrlo malo o izvor vs. aktivni pre.

Jedino je atmosfericar napisao nesto suvislo ali ne previse, ostal su klasicni forumasi kojima tehnicka nepotkovanost sluzi za hrpu beskorisnog naklapanja, dakle situacija kao i ovdje.
Na vrh
zook View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
mrzitelj malih skakutavaca

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zook Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 10:47
Originalno postano od strane člana: alexatpos alexatpos napisao:

Svakako interesantno, a meni opet sitna zadovoljstina, jer cini se kako ipak za sve postoji tehnicko objasnjenje, koje neki od 'nasih' samoprolasenih 'strucnjaka' jos nisu procitali ili naucili...

A ništa, uživaj onda u svojoj sitnoj zadovoljštini, jer krupniju nisi ni zaslužio.

Neki od "naših" stručnjaka su i napisali da u njihovom sistemu bolje svira bez preampa, a ti "stručnjaci" su imali i imaju dobre preampove tako da znaju što pišu.
Ti izgleda nisi siguran ili ne znaš šta je bolje jer još nismo pročitali da li kod tebe bolje svira sa ili bez preampa. Diskvalificirao si se svojim neznanjem i pokušajem sprdanja na tuđi račun.
Uostalom ti "naši stručnjaci" nisu samoproglašeni. i znaju više o audio elektronici od svih audiogonskih stručnjaka zajedno.
đez je limunada

Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 10:52
Originalno postano od strane člana: zook zook napisao:

A ništa, uživaj onda u svojoj sitnoj zadovoljštini, jer krupniju nisi ni zaslužio.

Neki od "naših" stručnjaka su i napisali da u njihovom sistemu bolje svira bez preampa, a ti "stručnjaci" su imali i imaju dobre preampove tako da znaju što pišu.
Ti izgleda nisi siguran ili ne znaš šta je bolje jer još nismo pročitali da li kod tebe bolje svira sa ili bez preampa. Diskvalificirao si se svojim neznanjem i pokušajem sprdanja na tuđi račun.
Uostalom ti "naši stručnjaci" nisu samoproglašeni. i znaju više o audio elektronici od svih audiogonskih stručnjaka zajedno.
Na stranu polemički Alexov ton, ali izgleda da sam nešto propustio. Tko je rekao da kod njega svira bolje bez preampa? Koji setup je u pitanju?
    Moj HiFi
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 11:34
Vrlo važno koji, ova dilema ima samo veze o konkretnoj sinergiji elemenata, njihovoj kvaliteti i naravno korisnikovim preferencama.

Nemaju svi DACovi (izvori) jednako kvalitetno složen ni izlazni stupanj, ni samu kontrolu glasnoce u dig domeni.
Nemaju sva pojačala snage jednako ponašanje kao teret na svom ulazu, odnosno ono što vide preampi ili direktni izvori.
Nemaju svi iste slušne preference, ima ljudi koji ne vole što cisci zvuk pa dodaju razne boje.

Kako ne postoji preamp sa nula utjecaja na zvuk, vrlo je moguce da se radi o dofarbavanju po vlastitoj želji.

Postoji jedna činjenica koja daje preampima svrhu, pogotovo ako DAC ili neki drugi izvor daju max recimo 2-2.4V na izlazu. A to su ukupno tiše snimke, koje ako se još slusaju na sustavu koji koristi niskoosjetljive zvučnike, pojačalo snage sa nizim gainom i sve to bude dalje od mjesta slusanja, preampov dodatni gain može dobro doci.

Gain je kao što znamo izraz za naponsko pojačanje, znači ako za neke snimke fali napona a korisnik ne želi mjenjati ostale elemente sustava ili konfiguraciju u prostoru, preamp ima svoju svrhu.
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 11:46
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

... Postoji jedna činjenica koja daje preampima svrhu, pogotovo ako DAC ili neki drugi izvor daju max recimo 2-2.4V na izlazu. A to su ukupno tiše snimke, koje ako se još slusaju na sustavu koji koristi niskoosjetljive zvučnike, pojačalo snage sa nizim gainom i sve to bude dalje od mjesta slusanja, preampov dodatni gain može dobro doci...
Lako moguće i jedina.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2017 u 11:47

U ne previse dugoj raspravi, nakon nekolicine postova, ukljucio se covjek koji stoji iza Atmasphere branda, a citirani su i Pass te tip iz PS Audia. Iako su prisutna i razlicita misljenja, cini mi se kako njihovi navodi daju posebnu tezinu.

Intervjui, napisi i izjave Nelsona Passa, Ralpha Karstena i Paula McGowana, a dodao bih Vladimira Shushurina i jos neke, poznati su svakom ozbiljnijem samograditelju audio uredjaja. Posto su oni "industrija", sigurno ih znaju i drugi iz te industrije, tj. konkurencija. Ti strucnjaci, uspjesni konstruktori i poslovni ljudi, objasnjavaju tehnicku stranu, a ponekad dodirnu i psiho-akustiku. Koga zanima, moze dosta toga pronaci na webu.

Ne znam koji su to samoproglaseni, ali nije ni bitno. Za skoro sve postoji tehnicko objasnjenje. Za neke stvari ga jos uvijek nema, a tu spada i dio naseg hobija.

Dakle, imamo tehnicka objasnjenja/podatke o intenzitetu (naponu) signala i impedancijama spajanih uredjaja. I prema njima je lako utvrditi sto bi bilo ispravno, sto bi bilo bolje. Znaju se odnosi, znaju se pravila, i tu nema nekog spora.

Sljedece, imamo logicno razmisljanje, a to je da manje komponenti u lancu siguno manje "kvari" originalni signal.

I trece, mi nase sisteme slusamo. Slazemo ih prema nekim pravilima i nasim razmisljanjima, dakle koristici tehnicke podatke i logiku izmedju ostalog. Ali, ocjenu donosimo slusanjem, a ne mjerenjima. Mjeriti mozemo, tko ima cime i zna kako, ali to nam nece reci kako ce sto svirati. Bitan nam je dojam kako to sve skupa svira. A tu smo na vrlo subjektivnom polju. Tu logika jako cesto pada u vodu, a prilicno cesto i tehnika... Da li ce nesto svirati bolje, i s cim ili bez cega, ne mozemo znati dok ne probamo, dok ne poslusamo.

Na audiogonskom threadu nije napisano nista vise ni bolje, nego sto je to vec pisano na ovom forumu, u raznim temama, vise puta. Samo su citirani spomenuti cuveni audio konstruktori. To je Gaso u svom postu jako dobro primjetio.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 14>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,245 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Utjecaj različite duljine ka...
Forum: Audio komponente