Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Koliko zbilja dobro čujemo!?

Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Dubs View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dubs Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.prosinac.2017 u 00:33
S vremenom ćemo se složiti da je zapravo najbitnije da je sistem sastavljen od brandova koje nam se (iz nekih naših samo nama znanih razloga)sviđaju,kako sistem (nama) izgleda i sto je najvažnije da se na njemu sluša glazba koju volimo.....nego koliko sistem košta i što recenzenti mislili o njemu.

Meni se desila velika promjena u poimanju audio svijeta. Sad mi je draža srebrna od crne boje (manje se vidi prašina a može bit da se manje i grije)

Right here, right now
Na vrh
Jango Fett View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.siječanj.2018 u 10:53
Pozdrav svima nakon dužeg vremena!

Icon, tema je super ali malo me žalost što se nakon toliko godina beskrajnih rasprava na ovom forumu, nakon razmjene iskustava, literature i debata koje su razvijale nova mišljenja, nismo pomakli u spoznajama i da se opet nekako resetiramo.

Ono do čega smo dolazili je zapravo spoznaja de ne trebamo cijelu priču reducirati na sposobnost našeg sluha u smislu fiziološkog mehanizma i osjetljivosti. Čak bi trebali prijeći i preko same psihoakustike, ali dobro, dio nje je svakako relevantan. Slušamo prvenstveno mozgom, uho nam je tek baza, ne i uvjet što ćemo i kako čuti. Proces je iznimno kompleksan da bi ga svodili na osjetljivost uha. Najveći faktor u diskriminaciji kod slušanja je nečije iskustvo, koje baždari mozak na prepoznavanje razlika, i to ne svih, već onih na koje je naučio i na koje se tijekom duljeg vremenskog perioda fokusirao. Mozak iskusnog slušača kompenzirat će za pad osjetljivosti uha, no čak bi ta osjetljivost trebala biti dosta nebitna u cijeloj priči jer glazba i strukture koje slušamo kako bi uočili razlike i usporedili u odnosu na živu svirku nisu zapravo u frekvencijama zvukova i njihovih glasnoćama, već u odnosima.

I opet, ne u odnosima zvukova, već u odnosima logičkih cjelina koje značenjski odvajamo na visoko kognitivnoj razini. Otuda i sposobnost čovjeka da čuje i ono što mu stroj sugerira da neće čuti, jer stroj ne kuži te odnose niti može razvijati osjetljivost na njih na temelju iskustva.  
Pravi audiofil je glazbofil samo u smislu "nemam ništa protiv glazbe".
Na vrh
Johnny View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Johnny Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.siječanj.2018 u 13:57
dobrodošao natrag!

slabo mi čujemo, a izostanak svijesti o tome je samo dio zablude u našim glavama.

Isključivost pomaže mozgovima.
Kao što iskompleksirani ljudi biraju laž jer im se teško nositi s istinom, tako i audiofili biraju laž jer je neutralnost komplicirana, a i već imamo doma uređaje xy marke koji su najbolji na svijetu, a mp3 je zlo.

Sama neutralnost je presjek bar tri domene reko bih, al pustimo to sad...
Na vrh
Jango Fett View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.siječanj.2018 u 14:12
Mislim da nije baš toliko bitno to što audiofili znaju biti iskompleksirani, to što biraju laž, to što su povodljivi... to su pojave u praksi no nama je cilj da ustanovimo ima li u nekom idealnom tipu situacije (bez tih praktičnih pojava) važnosti to koliko čujemo zahvaljujući ušima ili zahvaljujući visokim kognitivnim funkcijama.
Pravi audiofil je glazbofil samo u smislu "nemam ništa protiv glazbe".
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.siječanj.2018 u 16:27
Originalno postano od strane člana: Jango Fett Jango Fett napisao:

Icon, tema je super ali malo me žalost što se nakon toliko godina beskrajnih rasprava na ovom forumu, nakon razmjene iskustava, literature i debata koje su razvijale nova mišljenja, nismo pomakli u spoznajama i da se opet nekako resetiramo.

Ono do čega smo dolazili je zapravo spoznaja de ne trebamo cijelu priču reducirati na sposobnost našeg sluha u smislu fiziološkog mehanizma i osjetljivosti. Čak bi trebali prijeći i preko same psihoakustike, ali dobro, dio nje je svakako relevantan. Slušamo prvenstveno mozgom, uho nam je tek baza, ne i uvjet što ćemo i kako čuti. Proces je iznimno kompleksan da bi ga svodili na osjetljivost uha. Najveći faktor u diskriminaciji kod slušanja je nečije iskustvo, koje baždari mozak na prepoznavanje razlika, i to ne svih, već onih na koje je naučio i na koje se tijekom duljeg vremenskog perioda fokusirao. Mozak iskusnog slušača kompenzirat će za pad osjetljivosti uha, no čak bi ta osjetljivost trebala biti dosta nebitna u cijeloj priči jer glazba i strukture koje slušamo kako bi uočili razlike i usporedili u odnosu na živu svirku nisu zapravo u frekvencijama zvukova i njihovih glasnoćama, već u odnosima.

I opet, ne u odnosima zvukova, već u odnosima logičkih cjelina koje značenjski odvajamo na visoko kognitivnoj razini. Otuda i sposobnost čovjeka da čuje i ono što mu stroj sugerira da neće čuti, jer stroj ne kuži te odnose niti može razvijati osjetljivost na njih na temelju iskustva.  
Sjajan post iza kojeg se može nazrijeti autorovo poznavanje kompleksnosti teme. Aferim efendija i sjedi 5. Dobrodošao nazad.
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
zuti mrav View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuti mrav Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.siječanj.2018 u 17:10
Originalno postano od strane člana: Jango Fett Jango Fett napisao:

Clap
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.siječanj.2018 u 23:06
Jango, dobrodošao. Hug
    Moj HiFi
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.siječanj.2018 u 23:24
Na ovom sam testu naučio da nemam sluha, odnosno da ne mogu prepoznati kvalitetniji izvor kao kvalitetniji.

Ili je stvar u korištenju najjeftinijih slušalica, i izlaza iz zvučne kartice vulgaris proteza

No potaknut rezultatom, napravio sam drugi test na internetu, i ustanovio da mi je sluh doista blago oslabio. Obzirom da sam (tek) u drugoj polovici 40-tih, 'nije loše' proteza

No dobro, obzirom da sam ustanovio di sam, ne znam dal da to uzmem kao blagodat koja će mi pojeftiniti hi-fi priču, ili da se okrenem prokušanoj recepturi, odnosno, provjerenim brandovima protezahuhplacohaha
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2018 u 00:40
Tema, sa pogađanjem fajlova s neta preko sluški, je bez veze. Uz to, početni post nije koncizan, nego dosta suprotno od tog, što baš i nije neki dobar start za bilo koju temu.

Uostalom, tko nije spoznao ili barem shvatio što je bit hifija, a ima već "staža" u hifiju, taj vjerojatno niti neće, kakve god se rasprave vodile, jer se u raspravma služimo potpuno drugim "alatima" razumijevanja problematike. One mogu biti eventualno blagi putokaz.
 Naravno, glavna stvar u hifiju je koliko se tko uživljuje u to tj. koliko koga zapravo hifi zanima.

A tu ima, velikih, velikih razlika. Otuda i velikih razlika u stavovima oko mnogih stvari.
Na vrh
Johnny View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Johnny Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2018 u 07:57
Iskustvo može malo pomoći. Ne puno. Uši i mozak su sklop, a iskustvo u slušanju mi ne može pojačati bas na tihom slušanju. Ni ne pretendiram prepoznavati mp3. Normalno, to je zato jer ja nemam viših kognitivnih funkcija.

A istina je voda duboka. Što je slušač subjektivist pričljiviji i manje nadaren za prirodne znanosti, veće su šanse za neistinite tvrdnje.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
B&W cdm1NT
Forum: Audiofil web