Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Koliko zbilja dobro čujemo!?

Odgovori Odgovori Stranica  <123
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2018 u 16:57
Originalno postano od strane člana: Jango Fett Jango Fett napisao:

Pozdrav svima nakon dužeg vremena!

Icon, tema je super ali malo me žalost što se nakon toliko godina beskrajnih rasprava na ovom forumu, nakon razmjene iskustava, literature i debata koje su razvijale nova mišljenja, nismo pomakli u spoznajama i da se opet nekako resetiramo.

Ono do čega smo dolazili je zapravo spoznaja de ne trebamo cijelu priču reducirati na sposobnost našeg sluha u smislu fiziološkog mehanizma i osjetljivosti. Čak bi trebali prijeći i preko same psihoakustike, ali dobro, dio nje je svakako relevantan. Slušamo prvenstveno mozgom, uho nam je tek baza, ne i uvjet što ćemo i kako čuti. Proces je iznimno kompleksan da bi ga svodili na osjetljivost uha. Najveći faktor u diskriminaciji kod slušanja je nečije iskustvo, koje baždari mozak na prepoznavanje razlika, i to ne svih, već onih na koje je naučio i na koje se tijekom duljeg vremenskog perioda fokusirao. Mozak iskusnog slušača kompenzirat će za pad osjetljivosti uha, no čak bi ta osjetljivost trebala biti dosta nebitna u cijeloj priči jer glazba i strukture koje slušamo kako bi uočili razlike i usporedili u odnosu na živu svirku nisu zapravo u frekvencijama zvukova i njihovih glasnoćama, već u odnosima.

I opet, ne u odnosima zvukova, već u odnosima logičkih cjelina koje značenjski odvajamo na visoko kognitivnoj razini. Otuda i sposobnost čovjeka da čuje i ono što mu stroj sugerira da neće čuti, jer stroj ne kuži te odnose niti može razvijati osjetljivost na njih na temelju iskustva.  

Neka sam ja tebe prijatelju stari izvukao iz "arhive"! Dobro nam ti došao nazad!!
Psiho akustična svojstva i sam mozak koji definira nešto iz određenog seta informacija koje dobija od strane ušiju i jest sukus cijele priče.

Ako je to zbilja poanta cijele priče, ako nemamo referencu nego samo iskustvo generirano u mozgu, kako znamo da smo u pravu!?
Kako možemo tvrditi da je ono što smo mi složili u svojoj glavi bolje od nečega što je netko drugi složio u svojoj glavi!?
Kako možemo znati da nismo u zabludi?

Nikako.

To je tema koja otvara sasvim novu diskusiju na svim audiofliskim poljima.

Na vrh
Jango Fett View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.siječanj.2018 u 21:44
Originalno postano od strane člana: icon icon napisao:

Neka sam ja tebe prijatelju stari izvukao iz "arhive"! Dobro nam ti došao nazad!!
Psiho akustična svojstva i sam mozak koji definira nešto iz određenog seta informacija koje dobija od strane ušiju i jest sukus cijele priče.

Ako je to zbilja poanta cijele priče, ako nemamo referencu nego samo iskustvo generirano u mozgu, kako znamo da smo u pravu!?
Kako možemo tvrditi da je ono što smo mi složili u svojoj glavi bolje od nečega što je netko drugi složio u svojoj glavi!?
Kako možemo znati da nismo u zabludi?

Nikako.

To je tema koja otvara sasvim novu diskusiju na svim audiofliskim poljima.

Da, to je poanta cijele priče, i da, baš je bit u tome da ne možemo znati da smo u pravu izvan samih sebe. Zato sam ja već duže vrijeme na ovom forumu pokušavao progurati teoriju da je HIFI zapravo subjektni hobi/disciplina. Skovao sam taj termin za ovu svrhu da se razlikuje od "subjektivni", kad već znamo da nije i ne može biti "objektivni".

Dakle nije niti subjektivan niti objektivan.

"Objektivan" znamo što bi značilo - istina se u potpunosti nalazi izvan nas, mi smo subjekti uključeni u taj proces, a postoji istina reprodukcije koja je neka koja jest, bez obzira na naše mišljenje o tome. "Subjektivan" bi značilo da cijela istina ovisi o našoj "odluci", o tome kako mi kao subjekti doživljavamo reprodukciju, dakle proizvoljno i bez nekog pravila - anything goes.

No postoji i međuzemlje. Ni jedno ni drugo nije točno, već ono što smo u nekoliko navrata artikulirali u raspravama, ali većina to nije mogla misaono dohvatiti. Rekao bih da tu teoriju gaje neki istinski audiofili kao što je Baxa, koji je to ujedno i artikulirao, na svoj način naravno.

Subjektnost, subjektni hobi, značilo bi onaj hobi/aktivnost koji nije proizvoljan, ali ne izlazi van nas samih. Tvoja referenca ne nalazi se u objektivnom svijetu izvan tebe već u tebi, jer u biti vjernost reprodukcije zvuka ne uspoređuješ sa zvukom uživo već sa svojim doživljajem zvuka uživo.

Ako uspostaviš to kao referencu, onda to ne znači automatski da izmišljaš, već da uspoređuješ svoj doživljaj sa svojim referentnim doživljajem. To je u potpunosti subjektni proces i zapravo će korespondirati s objektivnom stvarnošću, samo što nikad neće moći uspostaviti tu relaciju. ne bi ni trebao, sve može ostati unutar tebe kao subjekta.

Problem je u tome što nisu svi na "ti" sa svojim doživljajem, zato i stavljam naglasak na iskustvo. Neiskusan slušač neće znati što i kako treba slušati jer nikada svojem doživljaju nije pristupao analitički da bi mu to bila referenca, stoga će ono što doživljava i ono što misli da doživljava biti u diskrepanciji. S druge strane, iskusni slušač će istrenirati slušanje analitičkim pristupom svom doživljaju i razvijanju osjetljivosti na finese. Što je iskusniji, to će njegov doživljaj biti u većoj korespodenciji sa sustavom uspoređivanja, postupno će eliminirati svoju proizvoljnost oko toga. Naravno, ne govorim da se tu dolazi do nekog apsoluta, nikad nije idealni slučaj u praksi, ali suština ovog hobija i jest u stalnom napredovanju, gdje evidentno imamo raspon od vrlo neiskusnih do vrlo iskusnih. Ovi iskusni su utoliko bliže objektivnoj istini, i to bez potrebe da ju odnekud pokušavaju dokučiti osim kroz sebe same.

Pravi audiofil je glazbofil samo u smislu "nemam ništa protiv glazbe".
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,566 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: High-End