Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DSP korekcije akustike

Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 11>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
damic View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj damic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.ožujak.2018 u 22:53

Ckzv, bas fino sto si postovao graf. Trebao si dodati i odziv oba zvucnika zajedno jer je to ono sto se cuje na mestu slusanja. ispod 200-250Hz uvek ima vise nejednakosti levog i desnog kanala zbog sve vise izrazenih sobnih modova. Obicno se odziv basa prikazuje bez smoothing-a, bolje se vide eventualni problemi, pikovi i nule.

Probacu sutra da postujem koji grafik iz moje sobe, kod mene to izgleda malo drugacije, ispod 80Hz su 4 suba i primenjena je target curve.
Na vrh
zook View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
mrzitelj malih skakutavaca

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zook Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.travanj.2018 u 08:36
Originalno postano od strane člana: nu!me! nu!me! napisao:

http://www.analog-precision.com/UPXO.html

cisto info za one koji gledaju nesto kvalitetnije od miniDSP rjesenja
cjenom je nesto skuplje ali vrijedi svake lipe

Daj malo više o tome. Koliko košta, gdje kupiti, koji softwer radi room korekciju? Čime se radi mjerenje sobe?
Ne da mi se čitati 102 stranice na diyauio forumu.
đez je limunada

Na vrh
ckzv View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj ckzv Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.travanj.2018 u 08:57
Evo napravio sam JPG oba, levi i desni bez EQ, a na donjem grafu je samo mjerenje oba skupa. Mjerenja su bila sevana sa 1/12 smoothingom, pa ne mogu sad to napraviti bez smoothinga. Na to kako zbog psioakustike čujemo zvuk dovoljan je1/6 smoothing (po nekim variantama čak /13, tako da je 1/12 dosta dobra informacija o onome što imamo na mjestu slušanja. Kad ponovno napravim koje mjerenje stavit ču sliku i bez smoothinga, ali samo zato, da kabloljubci mozda počnu razmišljat haha
Na vrh
zuti mrav View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuti mrav Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.travanj.2018 u 09:37
Originalno postano od strane člana: ckzv ckzv napisao:

Evo napravio sam JPG oba, levi i desni bez EQ, a na donjem grafu je samo mjerenje oba skupa. Mjerenja su bila sevana sa 1/12 smoothingom, pa ne mogu sad to napraviti bez smoothinga. Na to kako zbog psioakustike čujemo zvuk dovoljan je1/6 smoothing (po nekim variantama čak /13, tako da je 1/12 dosta dobra informacija o onome što imamo na mjestu slušanja. Kad ponovno napravim koje mjerenje stavit ču sliku i bez smoothinga, ali samo zato, da kabloljubci mozda počnu razmišljat haha

Kod tebe je bežično!?
Na vrh
damic View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj damic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.travanj.2018 u 10:18
https://imgur.com/a/F78Fj

https://imgur.com/Wk3Npa6

Na vrh
damic View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj damic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.travanj.2018 u 10:20
https://imgur.com/a/IfRZY

https://imgur.com/tXD72Ai

Na vrh
damic View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj damic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.travanj.2018 u 10:31

Prvi graf predstavlja bas odziv 20-200Hz (300Hz je vec uveliko u srednjem podrucju, btw srednji ton C na piano skali je 262Hz). Grafik prokazan bez smoothinga. kako je u pitanju sistem sa vise subova, vidi se i veci broj sobnih modova koji daju vecu "gustinu" za razliku od prikaza samo kutija ili kutija sa jednim subom. U sustini,, veci broj subova daje kvalitetniji i ravnomerniji bas u prostoriji samo je jako tesko usaglasiti veci broj izvora zbog medjusobnog ponistavanja (to su ovi veliki useci, na prvom grafiku se to vidi na 22,59Hz i ovaj uzani na 90Hz).

Srecom, "nule" se po pravilu jako tesko cuju i ne smetaju, dok sa druge strane pikovi su neprijatni i prave bas koji "ubija" ili je "boomy".

Drugi graf predstavlja odziv celog sistema od 20-20000Hz ali i u funkciji vemena, tkzv "waterfall".
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.travanj.2018 u 12:33

Mjerenja su bila sevana sa 1/12 smoothingom, pa ne mogu sad to napraviti bez smoothinga.
Mislim da REW uvijek mjeri i sprema mjerenje u izvornom obliku, bez smoothinga. Odabrani smoothihg se pamti za prikaz i može se naknadno promijeniti.

All SPL -> Controls -> No smoothing -> Apply to selected

Na vrh
ckzv View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ckzv Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.travanj.2018 u 19:47
Originalno postano od strane člana: zuti mrav zuti mrav napisao:

,

Kod tebe je bežično!?

Evo razmišlja se proteza
vdem
Evo napravio graf bez smoothinga, a waterfall ne ide manje od 1/48.

Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.travanj.2018 u 21:43
Mali, asimetrični prostor. Zvučnici i mjesto slušanja (mjerenja) blizu zidova. Bez ikakvog tretmana.

Izgleda da velika većina naših problema sa dojmovne strane (o ukupnoj zvučnoj kvaliteti) leži u području 100-200 hz. Tu ima dosta akustičkih... a i mjernih problema. Uz to vrlo zahtjevno (problematično) područje za igru sa DSP korekcijom.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 11>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,707 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Hi-Res CD
Forum: Audio komponente