Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DSP korekcije akustike

Odgovori Odgovori Stranica  <1 78910>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
damic View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj damic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.travanj.2018 u 08:25
Originalno postano od strane člana: vdem vdem napisao:

....
Mislim da REW uvijek mjeri i sprema mjerenje u izvornom obliku, bez smoothinga. Odabrani smoothihg se pamti za prikaz i može se naknadno promijeniti.
  ....

Upravo je tako. 

Na vrh
Spužva Bob View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Spužva Bob Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.travanj.2018 u 18:19
Vasko, ti krateri su ti odbijanci od zida iza zvučnika i od poda. Ti si više izmjerio zvučnik, a manje odaziv na mjestu slušanja. Namjesti dugu vremensku konstantu kad mjeriš niske tonove i neka sweepa nekoliko puta.

ARTA može izbaciti excess phase (može i REW), pa se tu može vidjeti koje frekvencije se ne mogu korigirati EQ-om. ONE KOJE KASNE ZA OSTALIM FREKVENCIJAMA.

Postoji i nefiltrirano repetativno mjerenje u FR1 i FR2, poigrajte se malo s tim, pa vidite koliko vam se razlikuju rezultati. Stavite averaging i nemojte pričati dok se mjeri (duh).

Uz ARTA-u dolazi i STEPS, poigrajte se malo i s njim i ono RTFM jer može dobro izmjeriti odaziv na niskim frekvencijama.
Osjećam se kao audiofilski Malnar
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.travanj.2018 u 19:58

Hoću, probaću još koji put sa tvojim uputama.

Ovo je ipak za mene početak. Na ova prva mjerenja gledam samo kao kontrolu i korekciju nekih svojih slušnih dojmova. Artu planiramo (Zlym i ja) upogoniti kad malo narastemo.

Evo detaljnije, Zlym i ja smo u vrlo sličnim pozicijama vezano za sobu... a u mjerenjima su vidljive podudarnosti.

REW, mjereno sa 2 sweepa, 3 mjerenja, livi, desni i skupa. Sa najdužom konstantom (1m).

Radi se o skroz nesimetričnom prostoru, lijevo komplet staklo + zavjesa, desno otvoreno. Tako da je najuočljivija razlika lijevog i desnog kanala u niskom području. Uz malo peglanja:

Slušno se situacija popravila najjednostavnijom ekvalizacijom... samo lijevog kanala:

Spušteno samo 3 db. Nisam mjerio sa uključenim dsp-om... to je već maltretiranje ukućana... ima vremena.

Sve skupa... čini mi se da bi neki apsorber sa lijeve strane (pik je na 53 hz) tu dosta dobro legao.

A još kad bi mogli na sluh i mjerenja odabrati vrstu zavjesa... gdje bi nam bio kraj haha.

Za sada nastavljam po starom... DSP ipak isključen.

Na vrh
Tihomir View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tihomir Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.travanj.2018 u 15:19
Bilo bi zgodno vidjeti koju tehnologiju koristi HomePod (iako nije u klasi za audiofile, navodno zvuci sasvim pristojno i ok kao sekundarni sustav):
https://www.apple.com/homepod/
Accuphase DP67 - Mimetism 15.2 - Visaton Vox 253 MTI(modificirani)
Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Spužva Bob Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.travanj.2018 u 09:25
Vasko, najlakše je izjednačiti niske tonove lijevog i desnog kanala sa PEQ-om jer uz par filtera možeš stišati onaj glasniji ili poglasniti onaj tiši. Još bolja opcija bi bio shelving filter koji onda spusti cijelo područje, pa onda primijeniš PEQ tamo gdje ti treba. U praksi je bolje utišavati nego poglasniti jer je manja mogućnost distorzije. Najlakše je malo otfitiljiti pojačalo ako je pretiho.

Kada se mjere niski tonovi uvijek je dobro gledati još dva mjerenja osim frekvencijskog odaziva:

Waterfall dijagram, jer tamo vidimo koji frekvencijski pojasi imaju dulje trajanje, pa ih možemo povezati sa stojnim valovima. (koliko toliko precizno)

Excess group delay dijagram, jer nam to govori koje frekvencije možemo korigirati PEQ-om bez da značajno zeznemo ostatak spektra. Sve što odstupa od ravnine osi treba izbjegavati i primijeniti apsorbere, ako mislimo da su tamo potrebni. E sad, kako znati da ispravno mislimo - treba iskustva i kilometraže. Najbolje početi s ovakvim malim stvarima, pa gledati gdje nas to dovede.

Jedan zgodan trik za eliminaciju odbijanca od poda - izvršiti mjerenja na nekoliko udaljenosti od izvora, pa će se dominantna frekvencija pojasa poništavanja pomicati skupa s mikrofonom. Tako je lakše otkriti koji spektar je zapravo otišao u minus, a koji je posljedica odbijanca.

Tihomir, HomePod koristi wavelet analizu za pozicioniranje i hrpu DSP-a. Dosta je matematike u cijelom procesu. Vrlo dobra implementacija koja je nevidljiva za krajnjeg korisnika. Mislim da je to razvijao Brian Adair prije nego što je otišao u FitBit. Pitati ću ga da mi da neki KISS opis kako je to napravljeno.
Na vrh
ZlyM View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ZlyM Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.travanj.2018 u 16:33
Luka, ukoliko želimo koristiti DSP ali apsolutno minimalno, te svesti njegov utjecaj na najmanju moguću mjeru, da li je zbog nesimetričnosti sobe ispravno/pravilno primjeniti DSP samo na jedan kanal?

ProAc Response D15, Primaluna Dialogue 2, Ayre QB-9 DSD
Na vrh
ckzv View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ckzv Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.travanj.2018 u 23:10
Korigira se toliko koliko treba. Ako treba samo za jedan kanal onda samo to.

Ako ima tvoj DSP negativan utjecaj na zvuk, onda trebaš nabaviti drugi.
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.travanj.2018 u 14:55
Originalno postano od strane člana: ZlyM ZlyM napisao:

Luka, ukoliko želimo koristiti DSP ali apsolutno minimalno, te svesti njegov utjecaj na najmanju moguću mjeru, da li je zbog nesimetričnosti sobe ispravno/pravilno primjeniti DSP samo na jedan kanal?
Nije odgovor na pitanje... nego zaobilaženje ("okolo je bliže" haha).

Mislim da na kraju ipak odlučujemo vlastitim dojmom. U slučaju DSP korekcije uglavnom nije problem sve skupa isključiti.

Naravno da bi DSP parametre trebalo postaviti na najbolje po mjernom principu. I onda DSP on, DSP off... i vidjeti sa čim je lakše živjeti: Primjerice sa viškom basa uslijed reflekskja/modova... versus pretpostavljeno lošiji dojam zvučne slike u srednjem/visokom području.

Ja i dalje glasam za korigiranje akustike... akustičnim pomagalima. Mjerenja samo u službi toga.

Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Spužva Bob Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.travanj.2018 u 12:39
ZlyM i Vasko,

teško da će DSP pokvariti zvuk sam po sebi. Oni su obični kalkulatori koji računaju ono što im mi zadamo. Mislim prvenstveno na softver. Hardver ima svoje probleme koji su manje-više poznati i u domeni AD/DA.

Npr. kada imamo nekakav interface/DAC spojen na računalo, on ima svoj standardni zvučni potpis koji se ne mijenja upotrebom DSP-a. DSP-i imaju ogromne dubine bitova, ako 16bit zapis omogućuje 2^16 naponskih nivoa, DSP interno omogućuje do 2^64. Usporedite ta dva broja, pa onda ćete vidjeti koliko je ogromna razlika.

Problem u DSP-u može nastati kada ga tjeramo da radi na granici mogućnosti: skretnice 100+ dB/oktavi, nekakvi čudni PEQ-i s izrazito uskim pojasima i sl. Tu može doći do ringinga, pa na to treba paziti.

Za niske tonove nema brige da će se preslikati u srednje i visoke, mogu se preslikati artefakti loše primjene jer se često šire u oba smjera po fr. opsegu, i gore i dolje.

Što se tiče korekcije niskih tonova - možete mirne duše ispeglati na +- 1 dB i neće biti utjecaja van bandpassa. Treba paziti na konstrukciju kutija da se ne preopterete ispod fr. ugađanja kutije jer možete razvaliti membrane basa ili nepotrebno pojačalo tjerati u clipping. I po stoti put, rupe ostavite na miru jer ih nećete čuti (niste ni do sada :) ). Čak i istraživanja potvrđuju da se isplati peglati niske tonove. Najbolji bas je onaj koji se ne čuje kao bas, to se može popraviti ekvalizacijom jer uši na niskim tonovima mjere zvučni tlak, a 5 dB im je duplo glasnije - znači 5 dB manje nego u srednjima, zato smo osjetljivi na preglasne stojne valove.
Na vrh
Johnny View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Johnny Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.travanj.2018 u 14:14
Ako bih ja rasteretio monitore ispod 60ak hz sa maksimalno neutralnom aktivnom analognom skretnicom.
Ako bih onda DSP koristio samo za sub(ove) onda bi mi samo subovi imali latenciju.. 1ms je 3 metra.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 78910>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,173 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Servis zvučnika - zamjena ov...
Forum: Uradi sam