Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Cijevna pojačala i aktivni subwooferi

Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Mijo View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Cijevna pojačala i aktivni subwooferi
    Objavljeno: 29.travanj.2019 u 20:57
Daklem, možda je naslov teme pomalo nespretan, možda je tema i nepotrebna,jer je već sve to prožvakano ,ali bolje da se nešto piše...
Naime,često se uz svaku priču o cijevnim pojačalima i njima prikladnim,visokoosjetljivim zvučnicima povlači pitanje manjkavosti u bas području takvih sistema. Često su visokoosjetljivi fullrangeri tanki u basu ,a nerijetko se spominje i muljavost basa kod cjevaša ,što i nemora biti pravilo. Ono što mene intrigira jest činjenica da se u svom audiofilskom životu ,koji nije baš kratak i nisam baš nagledao sistema sa cijevnim pojačalom ,visokoosjetljivim zvučnicima ,a da im je prikačen aktivni sub!?
Zanima me da li postoji neki određen tehnički razlog zašto su takvi sistemi rijetki ? Iako s cjevašima nisam na svom terenu ,znam da oni ne dolaze baš obavezno sa pre-out izlazom,ali to nije problem kad moderni aktivni subwooferi mogu uzimati signal sa zvučničkih terminala. 
Ako ne postoji tehnički limit  za takav sistem (naravno ,pričam o entry i mid sistemima sa nekim Fostexima npr. a ne o Avantgarde Duo,Trio i sl. koji imaju subove) da li je onda razlog izbjegavanju sub-a samo to što ljubitelji cjevaša smatraju da bi time izgubili čaroliju cijevi i sl. Da ne budem krivo shvaćen ,ne pada mi na pamet da ljubitelje cjevaša stavljam u bilo kakav negativan kontekst ,jer me i samog cijevni uređaji sve više zanimaju ,pa otud i ovaj post.
Na vrh
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.travanj.2019 u 22:01
Iskreno, nevezano koju vrstu amplifikacije koriste, ne poznajem nikog tko koristi sub u sistemu, iako je bilo tema o tome, no po sjecanju, to je otislo daleko, pa su se spominjala 2 ili 3 suba kao optimalno rjesenje (kada je apparatus razmisljao o tome)
Sto se tice cjevnih uredjaja, postoje razne topologije, neki se bolje nose sa zvucnicima koji se vecinom danas proizvode (mahom nizih impendanci) i vjerujem kako vlasnici takvih, mahom pojacala sa vise snage nemaju nekakvih problema sa reprodukcijom basa.
Sto se tice pojacala manjih snaga koja zahtijevaju zvucnike koji ce im biti prilagodjeni (stabilnije i vise impendance i mozda vece osjetljivosti) vjerujem kako ljudi koji ih imaju, vjerojatno i znaju izabrati zvucnik koji im odgovara, sa kojim im opet nece nedostajati reprodukcije u basu, niti ce ona biti znatno 'slabija' od nekog ss ekvivalenta
Mislim kako odluka o subu nije vezana uz izbor amplifikacije vec je eventualno izbor na koji se netko moze odluciti jer, npr. radi nedostatka prostora ima manje zvucnike, ali se ne zeli odreci reprodukcije (naj)donjeg registra.
Jedan link, sta nekih 5w moze uz zvucnik koji im odgovara....muzika pocinje na nekih 1:30

Na vrh
Mijo View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.travanj.2019 u 22:16
Ok ,sve je to meni jasno ,ali činjenica je ,barem iz mog skromnog iskustva ,da za aktivnim subom češće posežu vlasnici tranzistorskih nego cijevnih pojačala. I da ,nije baš da se ne koriste subovi u ozbiljnim sistemima ,Ipak se u zadnje vrijeme primjećuje trend porasta dodavanja subca.
Na vrh
butros gali View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
friški plesnivec

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj butros gali Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.travanj.2019 u 22:36
Na vrh
Mijo View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.travanj.2019 u 22:54
Ja ne vidim sliku placo
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.travanj.2019 u 23:28
Nema ti tu puno filozofije. Mali subovi su nisko osjetljivi. Nisam baš na ti sa lampama, ali pretpostavljam da su lampe veće wattaže prilično skupe, a 1, 10, 20 W lampa neće izvući puno basa iz takvog subwoofera.
S druge strane, ako zaposliš veliki i visokoosjetljivi bass driver sa poštenom ekstenzijom imat ćeš posla sa kutijom od preko 100, 200, 300 litara.
I još za kraj, ali to je samo moja opaska, ako tražiš neku lampašku čaroliju iz subwoofera, takva jedinica tipično rezana na oko 80 Hz neće puno profitirati od naglašenih harmonija ili čegaveć, kako recimo jedan zvučnik puno šireg raspona hoće.
Na vrh
Mijo View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.travanj.2019 u 23:37
Je ,niska osjetljivost manjih i jeftinijih subova mi se i motala po tintari a vezano uz ovakvu koncepciju.Može li se uopće takav sub podesiti da prati jedan npr. koaksijalac od 95-6 decibela osjetljivosti?
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.travanj.2019 u 00:51
Pa ako staviš sub na lampu nećeš se baš usrećit. Ali sa tipičnim klasa D pojačalom i ovisno o ostatku sustava te koliko glasno slušaš sigurno može. Pitanje je samo tko će prvi ostati bez soka. :D
EDIT: kad spucaš sub u kut, vrlo lako dobiješ +6dB gaina.

Editirao donkimizer - 30.travanj.2019 u 00:53
Na vrh
Tornado View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tornado Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.travanj.2019 u 01:40

Pojačalo bez obzira na to da li je tranzistorsko ili lampaško ima identičnu namjenu u hi-fi lancu. Dakle, ako se sub ili više njih dodaju kombinaciji tranzistorskih pojačala i zvučnika ne postoji razlog zašto se ne bi dodali i na lampaše. Mijo, spomenuo si Avantgarde. Ima tome više od 10 godina, na jednom hi-fi show-u bili su manji Avantgardi koji  su radili na 20W OTL-u, a njihovi vlastiti subovi sa dva basa od po 16cm su bili aktivni. I danas su takvi. Dakle kombinacija lampi i D klase u njihovom aktivnom subu. Zvuk mi je tada bio impresivan, i nisam imao bilo kakav osjećaj da radi kombinacija lampi i tranzistora.
O.K. Nisu oni full rangeri, no...

@donkimizer
O čemu ti? Mali sub niska osjetljivost, veliki sub velika osjetljivost, tjeranje suba sa lampama, i ne znam šta još?!?
Čovjek je pitao za lampe na full rangeru i aktivni sub sa strane.
Dakle taj sub se ne tjera sa lampama.. Znači kupi se aktivni sub i uklopi se u kombinaciju lampaškog pojačala i zvučnika.
Ako postoji želja za DIY verzijom i znanje rada sa motorkom, pajserom, batom, i brenerom, dva sub drivera koja mi trenutno padaju na pamet da rade duboko, a ne trebaju kutiju od po par stotina litara su 26cm Scan Speak iz Discovery serije i Peerless XLS 10. I jedan i drugi uz pripadajuću pasivnu membranu u cca 32-36 litara volumena idu do 32-35hz. Naravno tu još treba i neki sub amp da ih tjera.
Prije cca par tjedana jedno poslijepodne je kod mene bio Rel Quake. Radi se o 20 cm subu smještenom u svega 11l volumena. Sasvim je lijepo dopunio moje Kef CS5, na Rotelu, a nema ga se što vidjeti. Nije to sad bilo nešto impresivno, ali čini mi se da je u prvom postu bilo rječi o entry i mid klasi uređaja...

Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.travanj.2019 u 08:02
Cijevna pojačala teško mogu tjerati aktivne subove, zbog problema s ulaznom impedancijom aktivnih modula subwoofera. Vjerojatno ima subova, koji nemaju taj problem.

Međutim, važnije od toga je što ljudi koji koriste cijevna pojačala, većinom znaju zašto ih koriste, unatoč njihovoj neefikasnosti, kratkotrajnosti itd. Cijevna pojačala, naročito SET, još uvijek zvuče najprirodnije, najplastičnije. Ako je sve dobro posloženo, najbliže si iluziji da slušaš stvarnu izvedbu, a ne HiFi.

Dodavanje aktivnog subwoofera unosi neizostavne probleme zvučnog povezivanja zvučnika i suba. To je teško rješivo kad su u pitanju tranzistorska pojačala, a još teže kada spajamo cijevi i digitalna pojačala subwoofera. Uvijek se taj spoj nekako čuje.

Moje iskustvo je da priključenje subwoofera odmah mijenja zvuk u cijelom frekventnom spektru, a ne samo u području u kojem sub radi, naravno, na lošije. Možda se to može nekako izbjeći podešavanjem, međutim, probao sam sub koji ima svoj mikrofon i svoj DSP, no uvijek su se srednji i visoki malo pokvarili, kako god podesio sub. Ne kažem da se ne može izbjeći, ali obični user će to teško dobro podesiti.
    Moj HiFi
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Računala i audio
DSD