Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Izrada šiljaka i stalaka HOME MADE

Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
kela View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.kolovoz.2019 u 12:08
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Originalno postano od strane člana: kela kela napisao:

Radio sam stalke od razlicitih materijala, u ovom levelu kojeg spominjemo AL je uvijek bio premekan i prelagan u onda dodatno i on vibrira i trubi.

Ak bi se radilo s širokim alu cijevima i podosta ispune, onda vjerojatno njegova vibracija ne bi bila problem?
Nisam previse ulazio u AL naspram drugih materijala, varenje je drugacije i sve skupa mi je nekako premekano/prelagano.
Bakar mi se cini zanimljivim, doduse slitina zbog tvrdoce no nikad pronaci sorovinu takvog tipa a i cijena bi bila da boli glava..
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.kolovoz.2019 u 12:21

Nisam previse ulazio u AL naspram drugih materijala, varenje je drugacije i sve skupa mi je nekako premekano/prelagano.
Bakar mi se cini zanimljivim, doduse slitina zbog tvrdoce no nikad pronaci sorovinu takvog tipa a i cijena bi bila da boli glava..

Da, varenje je negdje usrano s aluminijem...

Mislio sam na dovoljni volumen, dakle govorimo o više cijevi da se dobije ukupna masa od više desetaka kila, gdje masa samog aluminija postaje ne previše bitna. 

Al onda je pitanje koliko bi to koštalo i za DIY.
Na vrh
kela View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.kolovoz.2019 u 12:36
Mesing  (mjed) je isto zanimljiv i relativno lako dobavljiv i nije brutalno skup.
Primjerice mesing podloske za siljke su meni zvucno najbolje legle..
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.kolovoz.2019 u 12:55
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Što je zvučnik potentniji to treba teži stalak sa dovoljno širokim footprintom jer stabilnost uvjetuje i veličina donje šlape stalka.

Pro audio branša ima jako dobro riješene stalke. Ne samo da su stabilni i imaju veliku nosivost, nego imaju i fenomenalan bas. haha

Naprimjer:
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.kolovoz.2019 u 13:22
A vidi gdje su bajsevi. Osim toga, ajmo macku za rep navlaciti, samo da bi kontrirali.

Odoh. Filozofiranje o železu je too much za mene.

Editirao Gašo - 09.kolovoz.2019 u 13:24
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.kolovoz.2019 u 12:52
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

... Ne mogu stalci umrtviti zvučnik u smislu da ubiju dinamiku, zato što su stalci mrtvi. Ali, ako i stalci proizvode nepoželjne vibracije u vidu rezoniranja sa zvučnicima, onda rezultat može biti baš loš pa i u vidu lošije dinamike.
Stalci nisu mrtvi, nijedni. To se nekome može samo činiti. Možda da se naprave neki betonski od 100kg, ali to je već sfera teorije.

Npr. 4 željezne cijevi 80x80, idealno debljine 5 mm, ispunjene kvarcnim pijeskom s pločevinama 10 mm, postavljeno na šiljke, omogučit će da čujete zvučnik kako treba.
Mogu i 2, ili 3 cijevi većeg promjera.
Može i cijev debljine 3 mm, ali je bolje 5 mm. Može i tanja pločevina, ali je bolje 10 mm.
Kad stavite zvučnike na full dobre stalke, znat ćete da su stalci dobri.

Evo, nađoh sliku svojih, od prije 11 godina. Konstrukcija je baš otprilike ... po opisu. Cijevi mislim da su bile 8x10 cm, gornja ploča 10 ili možda 8mm, donja 10mm.

Kao što već rekoh, zvuk je bio - koma. Da čovjek ne povjeruje.
Živost je dobrim djelom nestala, kao i bas, prije svega volumen, ali što je najgore harmončko bogatstvo zvuka je bilo reducirano kao da je netko stisnuo neki Dolby sistem tamo gdje ga ne treba. Imali ste dojam da su na stalcima neki drugi zvučnici. A otprilike i "broj manji", iako i oni što su išli na njega nisi bili nešto posebno veliki.

Slične rezultate sam imao i sa Refernce policom istog proizvođača, kao i sa svojim DIY stalcima. Oboje su koristili samo cijevi, tanje, vjerojatno s manje "mesa", pa se nije toliko osjetilo na zvuku. Za ne toliko korisnike - ok. Za mene je to bio kraj priče o supportu od takvog mataerijala.
Gamut CD3-->MF M6 PRE-->YBA Passion 400-->Soltanus Cricket
Support: SolidTech Radius
IC:Sumić SCBH(x2) - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S(x6)
Na vrh
kela View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.kolovoz.2019 u 14:17
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

... Ne mogu stalci umrtviti zvučnik u smislu da ubiju dinamiku, zato što su stalci mrtvi. Ali, ako i stalci proizvode nepoželjne vibracije u vidu rezoniranja sa zvučnicima, onda rezultat može biti baš loš pa i u vidu lošije dinamike.
Stalci nisu mrtvi, nijedni. To se nekome može samo činiti. Možda da se naprave neki betonski od 100kg, ali to je već sfera teorije.

Npr. 4 željezne cijevi 80x80, idealno debljine 5 mm, ispunjene kvarcnim pijeskom s pločevinama 10 mm, postavljeno na šiljke, omogučit će da čujete zvučnik kako treba.
Mogu i 2, ili 3 cijevi većeg promjera.
Može i cijev debljine 3 mm, ali je bolje 5 mm. Može i tanja pločevina, ali je bolje 10 mm.
Kad stavite zvučnike na full dobre stalke, znat ćete da su stalci dobri.

Evo, nađoh sliku svojih, od prije 11 godina. Konstrukcija je baš otprilike ... po opisu. Cijevi mislim da su bile 8x10 cm, gornja ploča 10 ili možda 8mm, donja 10mm.

Kao što već rekoh, zvuk je bio - koma. Da čovjek ne povjeruje.
Živost je dobrim djelom nestala, kao i bas, prije svega volumen, ali što je najgore harmončko bogatstvo zvuka je bilo reducirano kao da je netko stisnuo neki Dolby sistem tamo gdje ga ne treba. Imali ste dojam da su na stalcima neki drugi zvučnici. A otprilike i "broj manji", iako i oni što su išli na njega nisi bili nešto posebno veliki.

Slične rezultate sam imao i sa Refernce policom istog proizvođača, kao i sa svojim DIY stalcima. Oboje su koristili samo cijevi, tanje, vjerojatno s manje "mesa", pa se nije toliko osjetilo na zvuku. Za ne toliko korisnike - ok. Za mene je to bio kraj priče o supportu od takvog mataerijala.

Sten,

Nije bilo koji stalak za bilo koji zvucnik.
Treba slusati i vidjeti je li odgovara. U diy varijanti radis nekoliko inih dok ne pogodis zlatnu zicu..
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.kolovoz.2019 u 14:59
Ne znam, sadašnje Gravity Reference (cca 40-45 kg po stalku) koristi Gašo, i kod njega nema govora o tome da je zvuk ubijen, reduciran, ili da bas nema volumen...

Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.kolovoz.2019 u 16:16

Nije bilo koji stalak za bilo koji zvucnik.
Treba slusati i vidjeti je li odgovara. U diy varijanti radis nekoliko inih dok ne pogodis zlatnu zicu..
Bolje da nisam spomenuo DIY varijatnu. Odmah imamo digresiju koja ne vodi nikuda.
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.kolovoz.2019 u 16:20
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Ne znam, sadašnje Gravity Reference (cca 40-45 kg po stalku) koristi Gašo, i kod njega nema govora o tome da je zvuk ubijen, reduciran, ili da bas nema volumen...
Ma, kod Gaše je sve nabijeno na zid pa ima svega i kad nema haha
Nemam pojma, nisam dovoljno dugo slušao i bila je meni nepoznata mjuza. A nije mi se ni dalo, bilo je prevruće proteza
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,656 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Mala pomoć oko CD playera
Forum: Audio komponente