Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pojačalo za Concerto Home

Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 14>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 12:13
Ja sam zadnjih tjedana/mjeseci malo ćubio na jednom objektivistički ekstremistički nastrojenom forumu, i nisam se mogao načuditi dovoljno određenim ekstremistički ispolariziranim stavovima.

Imaš grupu ljudi koja stvarno misli da je, ne znam, npr. kineski Topping delta-sigma DAC prilično bazične topologije i filteriranja, i prilično dobrih bazičnih mjerenja, vrh zvuka (ne samo digitalnog, nego apsolutno), i da ništa doista i ne zvuči bolje od njega.

No to nije najekstremnije tamo. Još je ekstremniji zaključak mnogih da svako ispravno dizajnirano pojačalo zvuči jednako huh placo 

Ako je to ono što i kako njihove uši stvarno i čuju, doista nema potrebe da ikad troše išta više para na elektroniku. Za takve je vjerojatno i spomenuti Topping predobar.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 12:18
Originalno postano od strane člana: kela kela napisao:

Ekipa bilo bi dobro a i fer prema owneru threada da ne floodamo offtopicima.
Pojacalo je tu, dac u fazi istrazivanja a kablovi jos nisu dosli na red :)...

Mislim da tu nema greške prema pokretaču threada, ako malo razmisliš, zdravom logikom smijeh
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 12:22
Originalno postano od strane člana: sholky sholky napisao:

Inače, odgovorili su mi iz HiFiBerry. Nema switcha, iako ga je softverski navodno moguće napravit. Ono što se bez njega događa je da stvar jednostavno mixa oba signala. Znači ako pustim istovremeno i TV i RPi - dobijem dva izvora odjednom. Bit će zanimljivo vidjeti što se dogodi ako pustim točno iste pjesme istovremeno. haha

To nisam očekivao haha...
Nije to uopće tako loše, znači da će optički ulaz raditi neovisno o RPi sustavu... 

Editirao zed_alive - 14.kolovoz.2019 u 12:23
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (2) Pohvala (2)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 12:27
Prvo se mora dogovoriti što zelimo postici takvim testom pa onda odluciti o nacinu provođenja.

Na blind testu nema potrebe niti sakrivati opremu, treba samo primjeniti neprimjetno prebacivanje A/B/C opcija na testu, bez znanja slušatelja što je trenutno od toga aktivno. Znaci tehnički složiti sustav koji ce randoom ili rucno prebacivati stvari bez velike pauze ili manaualne intervecije.

Blind test moguce je primjeniti u bilo cijem privatnom poznatom sistemu ukoliko je ovaj tako sigurniji u svoju prosudu.

Bilo koji blind test nece definitivno dokazati superiornost ili manjkavost među testiranim elementima jer ce utjecaj imati i tzv. sinergija, ali ajmo uzeti u obzir da onaj koji priprema takav test za nekoga, ima vec par aseva u rukavu koji provjereno rade.

Recimo zelimo slusno usporediti digitalne izvore zvuka u želji da ravnopravno ocjenimo kako neki cijenom inferioran ne mora biti ili nije zvukom inferioran. Odabrat cemo naravno tog jeftinog koji iznenđuje i ruši predrasude, a ne nekog prosjecnog iz te klase.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 13:19

(cut) 
Kolika je šansa da je često isti slučaj i s audiofilima?

Moraš si odgovoriti na pitanje, di ti vidiš sebe u toj priči? mig
Tebi je tu osnovno pitanje kako da sebi složiš sustav kojim ćeš biti najzadovoljniji, šta ne?
A obzirom da imaš i limit para, drugi ti je cilj da dobiješ što više za uložene pare. 
Sve drugo je, više manje, dokolica, možemo diskutirat i izreć mišljenja, i tak...
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 13:47
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

(cut) 
Kolika je šansa da je često isti slučaj i s audiofilima?

Moraš si odgovoriti na pitanje, di ti vidiš sebe u toj priči? mig
Tebi je tu osnovno pitanje kako da sebi složiš sustav kojim ćeš biti najzadovoljniji, šta ne?
A obzirom da imaš i limit para, drugi ti je cilj da dobiješ što više za uložene pare. 
Sve drugo je, više manje, dokolica, možemo diskutirat i izreć mišljenja, i tak...

Kolika je šansa da je isti slučaj s audiofilima? Velika kao i u svemu drugome. To što se netko smatra audiofilom ne znači da su svi takvi po nekom audiofilskom obrascu isti. Ima iskusnih, neiskusnih, pozera, lovaša, cicija, brand ljubitelja, profesionalaca, trgovaca onog što kupuju, investitora, fix ideja tipova, neznalica..itd..itd...
Neki čuju jako dobro, neki ne čuju ništa, neki znaju što im se sviđa, nekima uopće nije važno što čuju al im je važno da je oprema nominalno skupa, neki bi stalno nešto mjenjali a ne znaju zašto...opet itd. Sve su to "audiofili"....Kao i u svakom drugom hobiju...nema razlike...
Dakle svako generaliziranje je promašaj....

Editirao soundnewsdino - 14.kolovoz.2019 u 13:49
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 13:55

Ono što znanost podržava u ovom dijelu - oštećenja sluha su kumulativna i ireverzibilna. Sluh sa starenjem postaje sve lošiji i sve manje toga možemo primijetiti, unatoč "iskustvu". 
Moj prof. iz fizike na faksu nije čuo preko 8-9 kHz. haha
To što se s godinama snizuje gornja čujna frekva, ne znači da sluh postaje lošiji. Bar ne u apsolutnom smislu, po pitanju oštrine i ostalog. Sa starenjem ponešto se mijenja doživljaj harmoničke strukture glazbe, ali ne doživljavam to kao prevelik hendikep. Tim prije jer se u prosijeku događa jako polako pa nije ni odviše primjetno. Ne vjerujem da čujem iznad nekih 12 kila. Nisam dugo mjerio. Vjeruj mi, nemam nikakav dojam da mi fali visokih.
haha
Kak će dalje bit nemam pojma, ali zasad mi je okej. Kad govorim o iskustvu, a ne samo kako što treba zvučati i to je jednostavno pojasniti. Radi se o desecima tisuća sati slušanja ako govorim isključivo o koncentriranom slušanju. Da sam toliko dizao utege, morao bih kroz vrata ulaziti na kant.
haha

I u vezi priče o slijepom testu, evo ti dva Jangova posta od prije 12 godina. To što on govori, to su činjenice koje nitko ne može osporiti, koliko god se želio truditi.

Glavni problem slijepog testa nije u delikatnosti tehničkih parametara njegove provedbe (glasnoća, nejednaki uvjeti i sl.), već u njemu samom, tj. u činjenici da se ne zna što se sluša.

To znači da je poremećena percepcija i mi u takvoj okolnosti lišavamo mozak onih uvjeta u kojima je najbolje izvježban. To redovito rezultira pogrešnim dojmovima.
To ćemo primjetiti po tome da su rezultati takvih testova redovito takvi da su kvalitativne razlike među uređajima minorne i teško determinirane, što se kosi sa praksom gdje su te razlike od krucijelne važnosti. Neki će reći da je to zbog toga što je slijepi test eliminirao umišljanje razlika, no ja bih rekao da je to zato što je time odrezan veliki dio percepcijskih sposobnosti.

Inače ono što mene najviše fascinira je da čitava ajmo-reć doktrina audiofilije i hifi-ja potpuno izbjegava svoj najvažniji diskurs - pitanje percepcije.

Ovo je također pitanje percepcije, i konkretno tu treba znati da se ona ne svodi na osjete. Osjet i percepcija su dva različita pojma. Kao prvo, mozak je procesor i mi nikada ne percipiramo osjet već rezultat njegovog procesiranja. Drugo, mozak to ne radi odvojeno već kombinira sve osjete kako bi napravio najbolju kalkulaciju. Tako ćemo iz okoline primiti više zvučnih informacija ako ujedno vidimo nego ako samo slušamo. "Očima slušamo i ušima vidimo" nije samo metafora već i znanostveno potvrđeni fenomen. Naravno, kao treće, mozak se vježba kroz život i percepcija najviše ovisi o kontekstu (okolini) u kojem živimo. Ako smo cijeli život slušali uz osposobljen vid, onda naš mozak najbolje funkcionira tako. Druga su priča slijepci koji su svoj mozak izvježbali na drugi način.

Treba dakle shvatiti da uskraćivanjem jedne osjetilne komponente mozak više ne prima informacije na koje je navikao da ih uračunava u rezultat percepcije, bez obzira što se ona tu svodi na zvuk a ne sliku. To rezultira samo time da mozak ostaje izvan svojeg prirodnog konteksta i njegova procjena neće biti vjerodostojna.

Ovo je čista znanost, dokazana milijun puta.

Editirao Apparatus - 14.kolovoz.2019 u 13:59
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 14:51
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Glavni problem slijepog testa nije u delikatnosti tehničkih parametara njegove provedbe (glasnoća, nejednaki uvjeti i sl.), već u njemu samom, tj. u činjenici da se ne zna što se sluša.

To znači da je poremećena percepcija i mi u takvoj okolnosti lišavamo mozak onih uvjeta u kojima je najbolje izvježban. To redovito rezultira pogrešnim dojmovima.

... Ako smo cijeli život slušali uz osposobljen vid, onda naš mozak najbolje funkcionira tako. Druga su priča slijepci koji su svoj mozak izvježbali na drugi način.

Zbunjen sam malo...da li gospodin misli da je povez na očima sastavni dio blind testa? Jer to je jedino nužno pri usporedbi zvučnika, nema razloga da se ikome začepe oči prilikom usporedbi drugih komponenti.
Na vrh
sholky View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sholky Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 15:13
Gospodin traži bilo koji način da diskreditira eksperiment čiji rezultati mu ne odgovaraju. Naravno da se može bez poveza, ali i onda bi se našla neka "greška". :)
markoandvanja.com
Na vrh
dan the man View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dan the man Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 15:16
'Tko prizna pola mu se doda'... Ja sam jednom sebe zafrknuo krivim okretanjem selektora na integrircu. Misleći da slušam transport + BADA dac slušao sam, u stvari, direktno analogni izlaz Sony DVD-a. U svoju obranu radio sam nešto na kompu i muzika je bila u pozadini... Bilo mi je nešto čudno, ali ne dovoljno da ustanem i odem pogledati. Uživao sam tako dobrih pola sata do prvih ozbiljnih sumnji da nešto nije u redu.  Drugom prilikom, dosta uspješno, uspio sam detektirati svoju BADU naspram modane... Ne mogu reći da je bilo ugodno jer mi je mozak radio na visokoj turaži (u crvenom) nastojeći analizirati hrpu informacija (video i audio) i pod svaku cijenu otkriti što svira kako se ne bih obrukao. 

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 14>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
Izrada šiljaka i stalaka HOM...
Forum: Audio komponente