Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pojačalo za Concerto Home

Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 14>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 19:46
Apropos 'blind' testa...Jednog mog rodjaka je svojevremeno zena uhvatila u prevari. Posto je imucan covjek, odlucio je zrtvovati svoj duhovni mir i slobodu, te je ostao uz suprugu, bez obzira sto mu sada zivot nije veseo, jer ga ova drzi na jako kratkom lancu. Izmedju ostalog, tjera ga i na redovit seks, davajuci mu plave tabletice, tako da se ne bi pokusao lako izvuci. Jedino pitanje, nama sa strane, je bilo smije li drzati oci otvorene. Jer, ako ne smije, sigurno mu je zivot ipak malo laksi. Ono, uz zatvorene oci, ili u mraku i uz veliku pomoc maste, cak i relativno neprijatne stvari mogu mozda proci kao nesto drugo,bolje. Utjeha se nalazi na razne nacine....

Editirao alexatpos - 14.kolovoz.2019 u 19:48
Na vrh
Dorian View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 21:33
Originalno postano od strane člana: alexatpos alexatpos napisao:

Apropos 'blind' testa...Jednog mog rodjaka je svojevremeno zena uhvatila u prevari. Posto je imucan covjek, odlucio je zrtvovati svoj duhovni mir i slobodu, te je ostao uz suprugu, bez obzira sto mu sada zivot nije veseo, jer ga ova drzi na jako kratkom lancu. Izmedju ostalog, tjera ga i na redovit seks, davajuci mu plave tabletice, tako da se ne bi pokusao lako izvuci. Jedino pitanje, nama sa strane, je bilo smije li drzati oci otvorene. Jer, ako ne smije, sigurno mu je zivot ipak malo laksi. Ono, uz zatvorene oci, ili u mraku i uz veliku pomoc maste, cak i relativno neprijatne stvari mogu mozda proci kao nesto drugo,bolje. Utjeha se nalazi na razne nacine....
znaci zena mu je uskratila opciju  B-sistema u drugoj sobi, hahanije onda covjeku lako
PerfectWave P5 Power Plant, Memory Player,PerfectWave DirectStream DAC,BHK Signature Pre,BHK Stereo 250PA,E.Sound Cd-e5 Reference,Dynaudio DIY 30W100,17LQ75,M560,T330,Hitachi FT-007
Na vrh
doro View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj doro Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 22:38
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Originalno postano od strane člana: sholky sholky napisao:

Ono što znanost podržava u ovom dijelu - oštećenja sluha su kumulativna i ireverzibilna. Sluh sa starenjem postaje sve lošiji i sve manje toga možemo primijetiti, unatoč "iskustvu". 
Moj prof. iz fizike na faksu nije čuo preko 8-9 kHz. haha
To što se s godinama snizuje gornja čujna frekva, ne znači da sluh postaje lošiji. Bar ne u apsolutnom smislu, po pitanju oštrine i ostalog. Sa starenjem ponešto se mijenja doživljaj harmoničke strukture glazbe, ali ne doživljavam to kao prevelik hendikep. Tim prije jer se u prosijeku događa jako polako pa nije ni odviše primjetno. Ne vjerujem da čujem iznad nekih 12 kila. Nisam dugo mjerio. Vjeruj mi, nemam nikakav dojam da mi fali visokih.
haha
Kak će dalje bit nemam pojma, ali zasad mi je okej. Kad govorim o iskustvu, a ne samo kako što treba zvučati i to je jednostavno pojasniti. Radi se o desecima tisuća sati slušanja ako govorim isključivo o koncentriranom slušanju. Da sam toliko dizao utege, morao bih kroz vrata ulaziti na kant.
haha

I u vezi priče o slijepom testu, evo ti dva Jangova posta od prije 12 godina. To što on govori, to su činjenice koje nitko ne može osporiti, koliko god se želio truditi.

Glavni problem slijepog testa nije u delikatnosti tehničkih parametara njegove provedbe (glasnoća, nejednaki uvjeti i sl.), već u njemu samom, tj. u činjenici da se ne zna što se sluša.

To znači da je poremećena percepcija i mi u takvoj okolnosti lišavamo mozak onih uvjeta u kojima je najbolje izvježban. To redovito rezultira pogrešnim dojmovima.
To ćemo primjetiti po tome da su rezultati takvih testova redovito takvi da su kvalitativne razlike među uređajima minorne i teško determinirane, što se kosi sa praksom gdje su te razlike od krucijelne važnosti. Neki će reći da je to zbog toga što je slijepi test eliminirao umišljanje razlika, no ja bih rekao da je to zato što je time odrezan veliki dio percepcijskih sposobnosti.

<div style=": rgb251, 251, 251;">Inače ono što mene najviše fascinira je da čitava ajmo-reć doktrina audiofilije i hifi-ja potpuno izbjegava svoj najvažniji diskurs - pitanje percepcije.
<div style=": rgb251, 251, 251;"> <div style=": rgb251, 251, 251;">Ovo je također pitanje percepcije, i konkretno tu treba znati da se ona ne svodi na osjete. Osjet i percepcija su dva različita pojma. Kao prvo, mozak je procesor i mi nikada ne percipiramo osjet već rezultat njegovog procesiranja. Drugo, mozak to ne radi odvojeno već kombinira sve osjete kako bi napravio najbolju kalkulaciju. Tako ćemo iz okoline primiti više zvučnih informacija ako ujedno vidimo nego ako samo slušamo. "Očima slušamo i ušima vidimo" nije samo metafora već i znanostveno potvrđeni fenomen. Naravno, kao treće, mozak se vježba kroz život i percepcija najviše ovisi o kontekstu (okolini) u kojem živimo. Ako smo cijeli život slušali uz osposobljen vid, onda naš mozak najbolje funkcionira tako. Druga su priča slijepci koji su svoj mozak izvježbali na drugi način.<div style=": rgb251, 251, 251;"> <div style=": rgb251, 251, 251;">Treba dakle shvatiti da uskraćivanjem jedne osjetilne komponente mozak više ne prima informacije na koje je navikao da ih uračunava u rezultat percepcije, bez obzira što se ona tu svodi na zvuk a ne sliku. To rezultira samo time da mozak ostaje izvan svojeg prirodnog konteksta i njegova procjena neće biti vjerodostojna.<div style=": rgb251, 251, 251;"> <div style=": rgb251, 251, 251;">Ovo je čista znanost, dokazana milijun puta.

To sve vredi i obrnuto jer hraneci ego dok gledas limariju za koju dal brdo love stvara krivu percepciju u mozgu da je sve dobro, bolje,najbolje tzv. samotepanje i gubi se realnost daleko vise nego neznajuci ime branda kojeg slusas...to je jedno a druga stvar zmireci da losije cujes il stvaras krivu percepciju ili zvuk su ciste glupost....bas suprotno kod zmirenja i kvalitetne koncentracije cuo bus bolje i kvalitetnije jer si iskljucio dio centar (vid) koji je nepotreban kod slusanja hife.
Jango je staro-mladi filozof al ovdje promasio cjeli fudbal.
Inace davno u muzickoj skoli nisam mogo odsvirat neki ton kvalitetno (klarinet) dok nisam zazmirio i bacio koncentraciju da bi profesor viknuo to je to....tako da blind testove ne vole pazi sad vecina koji dali brdo love(ne svi) al vecina svakako....
Primare A30.1 mkII,Pro-Ject Tube box,Teac TN-300,Pioneer SACD 696,Proac Response One SC,Atacama SE 24.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.kolovoz.2019 u 09:00
A nije ludo što je Jango napisao.
Činjenica je da mi, audiofili, izvježbavamo svoju analizu zvuka u određenim preduvjetima, stvarajući određeno stanje uma. I da je za razvoj te sposobnosti analitike zvuka trebalo neko vrijeme.
Da li će ta kroz iskustvo razvijena sposobnost jednako funkcionirati u nekim različitim preduvjetima koji unose promjenu u stanje uma?
Nepoznanica. Vezana uz osobu.
Gašo može reći mene BK, ja sam to profesionalno razvio na nivou na kojem mi viđenje ne igra ulogu.
Nekom drugom to možda igra.

Editirao zed_alive - 15.kolovoz.2019 u 09:04
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.kolovoz.2019 u 09:14

Triput je pokazao da nije baš pametan. Prvo što je varao, drugo sto je dopustio da ga uhvati i sto je priznao, trece sto je pristao jesti svoja * do kraja zivota.

Cetvrto nemam pojma sto ovo ima veze s blind testom ako nema vise sa strane. Koncept je profulan.

Blind test bi ovdje bio ako bi si on htio dokazati da mu je sex sa vlastitom zenom najbolji, pa si dovede uz zenu jos dvije macke u mracnu sobu i šara. Na kraju odluci s kojom mu je bilo naj, i ako je to vlastita zena, bingo, ako ne, jbg.   
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.kolovoz.2019 u 11:18

Apropos 'blind' testa...Jednog mog rodjaka je svojevremeno zena uhvatila u prevari. Posto je imucan covjek, odlucio je zrtvovati svoj duhovni mir i slobodu, te je ostao uz suprugu, 

rođaku će bit jako drago što ga spominješ. Al najveći ti je balin da je spomenuti žrtvovao duhovni mir ostajući uz ženu. Vjerojatno je i svetost izgubio zbog toga haha
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.kolovoz.2019 u 11:52
kaže Jango
Glavni problem slijepog testa nije u delikatnosti tehničkih parametara njegove provedbe (glasnoća, nejednaki uvjeti i sl.), već u njemu samom, tj. u činjenici da se ne zna što se sluša.

To znači da je poremećena percepcija i mi u takvoj okolnosti lišavamo mozak onih uvjeta u kojima je najbolje izvježban. To redovito rezultira pogrešnim dojmovima.
To ćemo primjetiti po tome da su rezultati takvih testova redovito takvi da su kvalitativne razlike među uređajima minorne i teško determinirane, što se kosi sa praksom gdje su te razlike od krucijelne važnosti. Neki će reći da je to zbog toga što je slijepi test eliminirao umišljanje razlika, no ja bih rekao da je to zato što je time odrezan veliki dio percepcijskih sposobnosti.

Možda je s godinama Jango revidirao svoje razmišljanje o blind testu iako se je i tada samo trebao prisjetit da najveće uživanje u slušanju čovjek nesvjesno postiže zaklapanjem očiju.
Dakle, isključivanjem gledanja ičega, bilo skupe hife, bilo teatralne izvedbe nekog violinskog virtuoza. Dapače, virtuoznost violiniste se bolje doživi sklopljenih očiju nego gledanjem.
Ma to svatko zna al jednostavno se čovjek prekombinira...

Mislim da je blind test teško izvediv jer prvo treba testirane komponente dovest na istu glasnoću što je ipak moguće ovisno o pojačalu. Ja npr. mogu pojačavat decibele na svaki izlaz iz pojačala posebno.
Al ipak najteže tj.neizvodivo je smanjit nervozu ispitivanih ljudi...

Na vrh
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.kolovoz.2019 u 12:13
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Triput je pokazao da nije baš pametan. Prvo što je varao, drugo sto je dopustio da ga uhvati i sto je priznao, trece sto je pristao jesti svoja * do kraja zivota.

Cetvrto nemam pojma sto ovo ima veze s blind testom ako nema vise sa strane. Koncept je profulan.

Blind test bi ovdje bio ako bi si on htio dokazati da mu je sex sa vlastitom zenom najbolji, pa si dovede uz zenu jos dvije macke u mracnu sobu i šara. Na kraju odluci s kojom mu je bilo naj, i ako je to vlastita zena, bingo, ako ne, jbg.   

Izmakla ti je poanta.
Zagovaratelji 'blind testa' tvrde kako je sa zatvorenim ocima sve 'jednako', odnosno kako se razlika ne moze osjetiti.
Moje misljenje je kako je to samo slab pokusaj tjesenja sebe.

No, sa druge strane, dopustam mogucnost kako nekome to i jest zaista tako.
No, mislim kako je krajnje neuctivo svoje partikularne osjecaje, razloge ili uvjerenja pokusati postaviti kao opce postulate koji bi trebali vrijediti i za sve ostale....
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.kolovoz.2019 u 12:18
Aj hvala bogu pa postoji znanost, a u znanosti postoji ta fora da ako imaš neku teoriju, onda se ona može dokazati ili pobiti eksperimentom.
Npr. teorija da se ljudima sa zatvorenim očima smanjuje prag čujnosti.

Treba samo paziti da se ne potkrade neka greška haha

Na vrh
zuti mrav View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuti mrav Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.kolovoz.2019 u 12:34
Blind test bi imao smisla da smo na nekom natjecanju.. možda.
Meni je takav test tolika suvišnost da je to nemoguće.
Dokazat nekome nešto!??
Ne pada mi na pamet.

Editirao zuti mrav - 15.kolovoz.2019 u 12:35
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 14>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA