Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Zvučnički stalak, zaozbiljno

Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zvučnički stalak, zaozbiljno
    Objavljeno: 20.rujan.2019 u 00:15
Otvorih temu, iako ne znam baš da ima potrebe za njom, ali ako se skupi nešto zanimljivih postova u određenom smjeru, čisto da budu na jednom mjestu.

Long-story-short, izgleda da ću biti prisiljen na DIY varijantu stalaka za zvučnike, a kako je u VT manjak (čitaj, nema, barem koliko ja znam) majstora za određene stvari, možda forum ponudi rješenje.

Ukratko, bavi li se netko od forumaša ili barem zna nekog pouzdano dobrog/pedatnog (u Hrvatskoj) da može nabaviti aluminijske cijevi i na njima napraviti ovako što?

Dakle, unutar cijevi (u mom slučaju bi bila okrugla, promjera cca. 6-8cm ) zavariti metalni komad u čijem centru je rupa sa navojem. Naravno, poanta je da je on savršeno paralelan sa krajem/rubom cijevi, inače će biti fušeraj - šaraf neće cijelom površinom pritiskati gornju ploču o tu cijev i izgledat će k'o da sam ja vario.
Komad metala može biti od bilo čega za što majstor smatra da je najpodobnije - mali komadić gvožđa neće predstavljati problem.
To je zapravo standardni način kako se danas rade stalci i police "na rastavljanje", tako da ...

Aluminij je boldan jer sam negdje prije spomenuo (a i nekoliko puta već tokom godina) da što se mene tiče stalak od željeza (čelika, jel) nije zadovoljavajuće rješenje. Dakle, poanta ovog stalka je da ima cijevi od aluminija, isključivo, a poželjna bi bila i gornja ploča (donja će biti MDF, to je već riješeno), iako je dobar MDF vjerojatno isto tako dobro rješenje.

Ne bih sad o tome zašto mislim da je aluminij bolje rješenje (u biti nemam što puno za misliti, uši mi tako govore, više od toga me baš i ne zanima previše) nego mi je primarno naći majstora koji to može napraviti i u nekom razumnom roku.
Bilo bi super ako se neki forumaš bavi time, dalje može na PM. Btw. ne očekujem da će to itko raditi za "dvije pive", tako da ... sve je jasno mig

Ima nešto i gotovih rješenja, no nisam našao da se nude sa (meni) zadovoljavajućom veličinom gornje i donje ploče.
Gamut CD3->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani2 (mod/sig)
IC:Sumić SCBH - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S
Support: SolidTech Radius, Atacama XL600
Na vrh
Kabel View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kabel Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.rujan.2019 u 07:44
Ivaniš Promet Zagreb, Vlasnik Davor Ivaniš
U DWG formatu nacrtaš što hoćeš i on to napravi!
Ovo i ono
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.rujan.2019 u 08:17
Dakle, podnožje tvog stalka je medijapan, pa na to hoćeš stavit alu cijev, pa na tu cijev opet medijapan ?
Prekombinirao si se...radiš bezvezan stalak. NIt će bit čvrst, a zvuk da i ne spominjem.
Prvo, aluminij uboden ili zašarafljen u medijapan radi veliku polugu pa će ti svaki pomak zvučnika reziltirat naprezanjem u medijapanu koji će se mrvit malo pomalo

Al ajde, tvoja volja...
Mislim da ne trebaš zavarivat šipku( pun profil) s navojem za alu cijev jer je alu cijev dovoljno meka da se u nju nabije ta željezna šipka s navojem.
Dakle, odnesi alu cijev tokaru, tokar će u nekoj toleranci napravit šipku ( 5 cm duljine je dovoljno) s navojem i nabit u cijev. Jer zavarivanje aluminija i čelika je zafrkana stvar...malo tko to radi.

Ne znam kako si došao do zaključka da je aluminij bolji od željeza u zvuku ? Mislim da je to jedna velika groteska...koja se nakon nekog vremena pretvori u dramolethaha
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.rujan.2019 u 11:29
Sten, imas u Bauhausu kvadratne aluminjiske eloksirane cijevi 50x50mm 2mm debljine stjenke. Duzina je od metra i od dva metra. Cijena po metru je 120kn, ali ukljucena je vrhunska zavrsna obrada, eloksaza. Znam da trazis okrugle cijevi, ali kvadratne su bolje za ovo sto tebi treba. Dvije ili tri takve cijevi mogu nositi vise od tone. Trebalo bi ih zavariti s oba kraja na plocice od aluminija bar 4mm debljine. Ta plocica bi bila malo veca da u kutovima stanu rupe za vijke. Ako su plocice male na njih mozes vijcima pricvrstiti gornju i donju plocu po zelji. Ili mozes napraviti odmah,sto bi bilo i preporucljivo, od aluminija debljine 8mm ploce dimenzija kakve trebas.

Spajanje jednim centralnim vijkom, kako si zamislio, mehanicki nije bas najbolje rijesenje.

Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.rujan.2019 u 11:53
Jep...edisonovo rješenje najbolje zadvoljava stenove želje.
Iako stalak medijapan, alu kvadratna šipka, medijapan je ustvari stalak za pitar a ne zvučnike...
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.rujan.2019 u 11:59
Edison, hvala za info o cijevima. Možda posluži.
Ovo ostalo što rečeš mi se ne sviđa čisto vizualno, tako da ostajem pri svojoj zamisli. Ako uopće bude što od nje.

Glava, pretpostaviti ću da nisi imao stalak takve konstrukcije doma na korištenju. Ako je Focal mogao takvo što napraviti (i pokazalo se odlično u korištenju) stvarno ne vidim razlog protiv.
A ako ne čuješ razliku između gvožđa i aluminija kod stalaka/polica onda sigurno nećeš čuti i ako vijak bude trebalo malčice dotegnuti jednom u dvije godine haha A pogotovo ako misliš da je željezo bolji materijal za te namjene.

Maro, vidim da nemaju mail, samo mob. Nemoguća misija, rekao bih. Da sam u ZG otišao bih do njih pa vidio rade li uopće takve sitnice.
Gamut CD3->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani2 (mod/sig)
IC:Sumić SCBH - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S
Support: SolidTech Radius, Atacama XL600
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.rujan.2019 u 12:11
Kao što piše ispod avatarahaha
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.rujan.2019 u 12:22
Sten, Focal je napravio aluminijski umjesto čeličnog stalka zato što je lakši i vjerojatno zato što se ne čuje razlika. A ne zbog toga što je bolji.
Al eto, napravi pokus.
Napravi po Edisonovom prijedlogu dva stalka. Jedan od aluminijskejedan od čelične cijevi. Naravno, iste debljine i duljine.
Stavi stalke sa zvučnicima jedan do drugoga, mjuzu na mono i zapisuj razlike...
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.rujan.2019 u 12:23
(ne?)odgovorno tvrdim da stalke treba zašerafiti drito u pod haha
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.rujan.2019 u 12:26
alu možda jest bolji od čelika pomalo, ali glavni damping materijal je unutar stalka, štogod bilo njegovo metalno meso. i štogod bio metal stalka (olovo nije opcija, jel), prenositi će vibracije fino, svejedno

jedna alu okrugla cijev, pijesak ispuna, mala masa stalka, i tu bude bio problem. ali morti akustički profil te muzičke stalačke vilice bude povoljan...

Editirao zed_alive - 20.rujan.2019 u 12:27
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
On Wall zvučnici