Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pristup glazbi vs. pristup hifi

Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pristup glazbi vs. pristup hifi
    Objavljeno: 15.listopad.2019 u 11:01
Neki dan, u toku opuštenog druženja s forumskim kolegom, aktivnim clanom kluba, zapravo dragim covjekom, među hrpicom tema, neceto je i pitanja što spaja a još bitnije što razdvaja ljude koji se bave ovim hobijem, i zasto realno u prosjeku cesce nailazimo na neslaganja oko zvuka nekog sustava nego suprotno, zašto ljudi međusobno vrlo razlicito percipiraju ili cuju mane i vrline kod reprodukcije?

Zašto na kraju imamo doma složene vrlo razlicito zvucece sustave, koje na kraju smo slagali za sebe?

Osobno mislim da je početna tocka tih razlika i daljnih neslaganja, različitost shvacanja glazbe i nacina slušanja glazbe opcenito. Ne tice se zanrova, nego zaista shvacanja što nam glazba znaci u zivotu i kako ju doživljavamo kao faktor.

Što vi mislite o tome? 
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.listopad.2019 u 11:16
Ja mogu i na sebi osobno primjetiti dva različita pristupa slušanju glazbe.

Jedan je fokusiranje na muziku koju želim slušati primarno radi muzičkog contenta. To je glazba koja me ispunjava, i gdje ju vjerna reprodukcija uveličava, no bitniji dio je muzički sadržaj. Nekad su snimke loše. Ako me zanima sadržaj, snimka mora pasti u drugi plan. Ako je snimka loša, a nekad audiofilski čak i ne sasvim prihvatljiva, audiofilski doživljaj posljedično mora pasti u drugi plan. Posvećujem se slušanju te muzike i 'isključujem' visoke kriterije.

Ima i drugi način percepcije muzike...više zvukovno. Pri čemu audofilski tražim ono što na mom sustavu zvući dobro/ispunjavajuće, a sadržaj zapisa u smislu kompozicije pada na drugo mjesto - na prvom mjestu je sadržaj zvukovlja. Kvaliteta snimke je tu na visokom mjestu, jer bez nje nema pravog gušta niti u zvukovlju. U tom smislu osobno volim akustične instrumente, jer mi prema mom subjektivnom ukusu barem nude jednu posebnu ljepotu zvukovlja. Krajnja (povremena) situacija toga je izbor muzike koja me u muzičkom smislu sasvim ne zadovoljava, ali zvukovno zvuči lijepo - uživam u zvukovnoj estetici, a muzička glad i osobni ukus padaju u drugi plan.

To dvoje može se spojiti u jednu cjelinu ako su svi uvjeti zadovoljeni istovremeno. Ali ako bih se ograničio samo na takav sadržaj, rezultat bi bio dosta selektivan u smislu muzike, što me ne bi zadovoljilo. Porazno je odbacivati odličnu muziku samo zato jer je kvaliteta snimke lošija, primjerice. 

Ne znam na što si ti ciljao Gašo (mogao bi pojasniti). Ali i u smislu 'što nam glazba znači u životu' može se postaviti dodatno pitanje 'što nam vjerno zvukovlje znači u životu', kako ujedinjeno s glazbom koja nam znači puno u životu, tako i samo po sebi. 
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.listopad.2019 u 11:26
Oke pojašnjenje uz pitanje. 

Naveo si zapravo dva stanja svijesti u ova dva pristupa, fokusirao si se na razlicite stvari.

Dali tako stalno slusas?  

Ajmo pojednostavljeno, kad uđeš u sobu gdje nešto svira, recmo na sajmu, kod drugih ljudi... što te prvo privuce ili odbije u tom slucaju pri prvom kontaktu s nekom reprodukcijom?

Dali reagiraš analiticki ili emocionalno prema tome što cujes?

Editirao Gašo - 15.listopad.2019 u 11:28
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.listopad.2019 u 11:34
Kad se intenzivno bavim audiofilijom, tipa traženje boljeg zvuka, stanje svijesti mi većinom inklinira zvukovlju, kompozicije padaju u drugi plan. Da bih mogao nesmetano uživati u muzici, traženje (dobrog) zvuka mora pasti u drugi plan. Na neki način mi se formira što je primarno u tom trenutku, osim ako mi kvaliteta i muzike i snimke, spram mog ukusa, omogući da imam sve u jednom paketu.

Stoga i nema jedinstvenog odgovora. Imam dva modaliteta slušanja. I nažalost, donekle sam ovisan o kvaliteti reprodukcije. U smislu da sam rock počeo slušati daleko manje upravo iz razloga jer mi je reprodukcija rocka u dobrom periodu bila nezadovoljavajuća, ako su snimke bile na lošijoj strani. 

Ako negdje 'vani' čujem muziku...nema pravila. Nekad me privuče ljepota izvedbe, nekad muzike, nekad zvuka, nekad sve. Ovisno što reprodukcija i sadržaj pruže. Nekad je reprodukcija takva da eksponira muzički sadržaj ispred zvukovlja. Nekad je obrnuto. Sadržaj ima u tome svoju ulogu. I subjektivno je, jasno, jer je u sve uključen i nekakav osobni ukus, spram muzike, pa i spram zvukovlja.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.listopad.2019 u 11:36
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Dali reagiraš analiticki ili emocionalno prema tome što cujes?

Volim kad me muzika, svojom kvalitetom, ali i reprodukcija svojom kvalitetom, 'natjeraju' da isključivo emotivno pristupam muzici. Volim emotivno pristupati muzici ispred analitike. I u tom slučaju modalitet slušanja mi je slušanje muzike kao cjeline, iz kojeg, prema potrebi, mogu kratko 'skočiti' u analitiku. Ali moj primarni modalitet slušanja muzike je slušanje cjeline, a doživljaj je emotivni. Analitika je alat koji vadim prema potrebi. 
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.listopad.2019 u 13:15
Evo ti Gašo, htio si raspravu, a dobio si Zeda. 
haha
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.listopad.2019 u 13:34
pa napiši ti svoje mišljenje, je**te
imaš li ga? i tri čiste da napišeš?
Na vrh
MiljenkoC View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
DALI freak

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj MiljenkoC Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.listopad.2019 u 15:17
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Neki dan, u toku opuštenog druženja s forumskim kolegom, aktivnim clanom kluba, zapravo dragim covjekom, među hrpicom tema, neceto je i pitanja što spaja a još bitnije što razdvaja ljude koji se bave ovim hobijem, i zasto realno u prosjeku cesce nailazimo na neslaganja oko zvuka nekog sustava nego suprotno, zašto ljudi međusobno vrlo razlicito percipiraju ili cuju mane i vrline kod reprodukcije?

Zašto na kraju imamo doma složene vrlo razlicito zvucece sustave, koje na kraju smo slagali za sebe?

Osobno mislim da je početna tocka tih razlika i daljnih neslaganja, različitost shvacanja glazbe i nacina slušanja glazbe opcenito. Ne tice se zanrova, nego zaista shvacanja što nam glazba znaci u zivotu i kako ju doživljavamo kao faktor.

Što vi mislite o tome? 

Jako dobro pitanje!!!
Odgovor je ..... haha
Trebalo bi malo razmisliri prije odgovora.
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.listopad.2019 u 15:49
Ej ljudi, ak vam se neda, nemojte radje nista ili lijepo procitajte o cemu se radi i sudjelujte suvilo.

Editirao Gašo - 15.listopad.2019 u 15:51
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.listopad.2019 u 21:57
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,453 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Musical Fidelity Nuvista 600
Forum: Uradi sam