Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Klasika na vinilu

Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Klasika na vinilu
    Objavljeno: 11.ožujak.2020 u 09:43
Nisam naišao na ovu temu u forumskoj bazi, a mislim da se radi o nečemu dovoljno specifičnom i sa dovoljnim razvojnog potencijala da ima smisla otvoriti novu temu.

Ono čemu bih posvetio ovu temu je klasika, ali isključivo na vinilu. Razlog tome je što je nabavka klasike na vinilu jedna posebna priča, toliko je i meni koji sam neznalica u cijeloj priči jasno. Ovdje nije dovoljno naći samo skladbu, orkestar/izvođače i dirigenta koje želiš, već je tu prava šuma labela koji valjaju, koji ne valjaju, izdanja iz pojedinih dekada/godina koja su dobra, izdanja iz nekih drugih dekada na istim labelima koja nisu prava stvar i slično.

Moja osobna priča je da već dulje vrijeme osjećam da želim pokušati ući u klasiku, nešto me vuče u cijelu tu priču, međutim jednako tako - klasika je jezik koji još ne govorim. I doista mislim da se radi o jednom jeziku. Radi se o priči koja je ne samo duboka, već i široka, pa je ulazak težak. Plan mi je da se malo kontekstualno uvučem u cijelu stvar čitanjem ove uvodne knjige:

a paralelno da slušam i nabavljam kompozicije koje mi progovore. Ovdje ću kroz vrijeme, vjerojatno sporijim tempom, stavljati svoja iskustva, s naglaskom na izdanja koja ću nabavljati budući da možda može biti od koristi drugima u sličnoj poziciji, a volio bih da i drugi ljubitelji klasike i vinila ovdje dijele svoja iskustva.

Za sada toliko i samo kao otvaranje teme.

Editirao popol_vuh - 11.ožujak.2020 u 09:44
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2020 u 11:14
1. slušaj klasiku na 3.HR ( možeš i na zahtjev) polusatne emisije Probranice i Tumači glazbe od  Vladimira Seboka.
2. slušaj internetski radio Vennice classic ( klasika većinom talijanska bez simfonija) i AncientFM ( rana glazba i  renesansa )
3. zapisuj što ti se sviđa pa to preslušaj na nekom glazbenom servisu
4. možeš nabavit ovaj vodič i po njemu preslušavat glazbu https://www.vbz.hr/book/klasicna-glazba/
5. nemoj puno filozofirat oko klasične glazbe

Sonos connect, Metronome LePlayer 2s, Sumić BH2 strujni i interkonekt, McIntosh MA9000, Kubala Sosna Fascination, Serafino Tradition
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2020 u 11:22
Glava, puno hvala na odlicnim savjetima. Ove radio emisije cu poceti slusati. Zanima me samo da jos malo elaboriras tocku 5. Mislim da znam na sto mislis, ali volio bih biti siguran. Na koji nacin se tebi otvorio svijet klasike? Je li se to dogodilo "na prvu"?
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2020 u 13:24
Složio bih se s Glavom glede točke 5. Ne znam kako će ti on reći, ali ja bih ti rekao, ukratko, da je jednostavno poslušaš kao i bilo koju drugu glazbu.

Knjiga ti doduše može pomoći da kreneš od skladatelja i djela koji se smatraju najznačajnijima, no skladatelja ionako nema previše, a djela treba slušati kako ti dođu.

Možda ipak najbolje krenuti "iz sredine", dakle romantizam, 19 stoljeće manje-više, jer ima dosta ljudi koji više slušaju (bolje im leži) starija glazba, a nekim novija od te "sredine". To ćeš morati vidjeti sam za sebe, ali bi po meni bilo najbolje krenuti od tuda, a ne ići "od početka", jer znam da bi ja osobno brzo odustao, da sam tako išao.
AccusticArts Drive1 mk2 + DAC1 mk4->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani 2(mod.)
AA Digital Line(ic)-Sumić SCBH(ic)-Siltech LS110 mkII(zv.)-Marohei Maduro S(štrom)
SolidTech Radius, Atacama XL600
Na vrh
zuzi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuzi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2020 u 14:13
Možda krenuti od velike trojke - Bach, Bethoven, Mozart. Od ovog prvog Brandenburške koncerte, od ovog drugog npr. šestu simfoniju i peti koncert za klavir i orkestar, od ovog zadnjeg jazzera bilo koju simfoniju, 20 i 21 koncert za klavir i orkestar i narvno najveseliji rekvijem os svih napisanih.
Od izdavačkih kuća 1.Philips 2.Decca 3.DGG.
Hm, da a Rusi?da
Think pozitiv stay negativ
Na vrh
zuzi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuzi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2020 u 14:27
Od novih izdavača imam dobro iskustvo sa speakers corner a vidim da u katalogu imaju šestu Betovenovu simfoniju - label Tacet.
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2020 u 18:36
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Složio bih se s Glavom glede točke 5. Ne znam kako će ti on reći, ali ja bih ti rekao, ukratko, da je jednostavno poslušaš kao i bilo koju drugu glazbu.

Knjiga ti doduše može pomoći da kreneš od skladatelja i djela koji se smatraju najznačajnijima, no skladatelja ionako nema previše, a djela treba slušati kako ti dođu.

Možda ipak najbolje krenuti "iz sredine", dakle romantizam, 19 stoljeće manje-više, jer ima dosta ljudi koji više slušaju (bolje im leži) starija glazba, a nekim novija od te "sredine". To ćeš morati vidjeti sam za sebe, ali bi po meni bilo najbolje krenuti od tuda, a ne ići "od početka", jer znam da bi ja osobno brzo odustao, da sam tako išao.

Slušati ću jednostavno tako. Što se knjige tiče, mislim da će mi dobro doći da malo vidim biografije i kontekst nastanka pojedinih djela, jer to mi uvijek dobro dođe ako mi je "na prvu" neka stvar ne pretjerano razumljiva.

Što se romantizma tiče, kraj 18. i prva dva desetljeća 19. stoljeća su mi iznimno drag period u pogledu pjesništva (posebno njemačkog), a jednako tako i klasične njemačke filozofije. Duh s kojim sam dobro upoznat. Zato i jesam već dosta slušao Beethovena - simfonije da budem precizan i one su mi dobre. Pomalo tipično, znam, ali 9. mi je za sada najdraža. Što se njih tiče, imam ovaj box set:

Zvuk je OK, ali nije sad nešto posebno. Snimljeno je tako da je dosta "daleko" cijeli orkestar.

Što se same muzike tiče, zanimljivo mi je da mi recimo Šostakovič leži daleko najbolje od onoga što sam do sada slušao...posebno 5. i 10. simfonija.

Originalno postano od strane člana: zuzi zuzi napisao:

Možda krenuti od velike trojke - Bach, Bethoven, Mozart. Od ovog prvog Brandenburške koncerte, od ovog drugog npr. šestu simfoniju i peti koncert za klavir i orkestar, od ovog zadnjeg jazzera bilo koju simfoniju, 20 i 21 koncert za klavir i orkestar i narvno najveseliji rekvijem os svih napisanih.
Od izdavačkih kuća 1.Philips 2.Decca 3.DGG.
Hm, da a Rusi?da

Yup, Rusi...Šostakovič, kako gore napisah mi je "na prvu" stvarno odličan. Imam ovo izdanje:

I iako je digitalna snimka, to zvuči znatno bolje od ovog gore Deutsche grammophon Beethovena. Vrlo dinamično, odličan stage, timbar...rezolucija.

Inače, ovo za Philips sam čuo da je dobar...samo nizozemski Philips ili sve? I do kojih godina?

Bacha i Mozarta moram slušati. Bach mi se full sviđa ono što sam čuo kroz filmove Tarkovskog recimo...i Bergmana...najviše te spore i tmurne skladbe...to mi je ***eno, samo ne znam točno što je to sve.

Mozart mi je ono što znam malo nekako previše sretan, ali to je dojam na prvu.

Editirao popol_vuh - 11.ožujak.2020 u 18:38
Na vrh
zuzi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuzi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2020 u 20:06
Philips - da li samo holandski neznam, a što se tiče godišta ja mislim da generalno vrijedi pravilo - zlatne sedamdesete, 
Npr. Bach Brandenbrgischer konzerte Erstaufnahme der Urfassung. Academy of St.Martin-in-the-fields Neville Marriner Philips iz 1972 prešano u Njemačkoj
ili Mozart 5 violin-konzerte Artur Grumiaux i London Symphony Orchestra, Colin Davis iz opet prešano u Njemačkoj.
Na vrh
zuzi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuzi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2020 u 20:12
Što se Šostakoviča tiče preporučam Jugotonovo izdanje pete simfonije, orkestar ljubljanske filharmonije, dirigent Pavel Kogan godina proizvodnje 1987. Izvedba odlična, presing odličan.
Na vrh
nino View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2020 u 20:24
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Bacha i Mozarta moram slušati. Bach mi se full sviđa ono što sam čuo kroz filmove Tarkovskog recimo...i Bergmana...najviše te spore i tmurne skladbe...to mi je ***eno, samo ne znam točno što je to sve.

Vjerojatno Air on G String, to kao i  Albinonijev Adagio ubacuju gdje god stignu
Creek Evo 50A /Audiolab M-DAC+ (Cardas Golden Presence XLR) /Marantz SA8003 (Chord Clearway coax) /Pioneer N-50 (Atlas Hyper Integra coax) /Sonus Faber Olympica I (Kimber 8TC)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End
ATC-Acoustic Transducer Comp...
Forum: High-End