Ovako, do sada sam imao dosta rutera u rukama (ne govirim o ISP ruterima jer to niti ne smatram ruterom) popout Netgear-a, DLinka itd (pricam o home office uredjaima ne o profi opremi poput Cisc-a, Palo Alto, itd.. koji kostaju destine tisuca $)i u svakom slucaju su mnogo bolji od onog sto dobis kod ISP-a. ISP-ovi nam daju ono sto kupe u kontejnerima na stotine tisuca u Kini po 1-5$ i to "prodavaju" sa svojim firmwareom a u vecini slucajeva nije problem sam hardver koliko softver.
Od kupljenih najbolji koji sam davno koristio i bio zadovoljan njime bio je Linksys WRT54 serija. Imala je mnogo potencijala tako da je communitiy pisao nove firmware za njih (
https://dd-wrt.com) jer je izvukao kompletan potencijal harvera. Zapravo najveci problem svih tih uredjaja koje kupis u ducanu je firmware. Stock firmware je dosta primitivan i rudimentalan i dosta lose napisan. A to se manifestira da jednostavno net ne radi ili se uspori itd..uglavnom desi se scenarij koji nije bas najbolje pokriven u kodu i onda sve stane ili steka i jedino sto mozes napraviti je istekati ga sa napajanja, pricekati minutu ili kolko vec da se sve pogasi (isprazne kondovi da totalno nestane napona i struje) i ponovo upalis i radi. I tako jednom dnevno :)
Nakon Linksysa sam presao na Mikrotik. On je u pocecima bio koncipiran na modulima koje sam gradis no danas su to gotovi urejaji koje ekipa dosta koristi u manjim ali cak i srednje velikim uredima. S vremenom su razvili i dosta dobro web sucelje za managiranje no vjerujem da i dalje power useri koriste konzolu kao i ja :)
U svakom slucaju mislim da je vecina tih uredjaj tu negdje po pitanju hardvera i sve ce zapravo ovisiti o softveru. I tesko je sada reci sto je bolje dok se ne proba i dok se ne koristi neko vrijeme..
Druga bitna stvar su kabeli, naravno :). Obzirom da vecina novijih rutera ima gigabitni lan (1000BASE-T1) onda sukladno tome treba uzeti i kvalitetnije kabele. Svakako Cat-6a standard s tim da treba paziti na trik koji proizvodjaci rade. Vecina ih kabele obiljezava kao Cat-6e standard (kao nadogradnja Cat-5e) medjutim Cat-6e ne postoji kao standard i to bi zapravo trebao biti sinonim na Cat-6a.
Ako treba duze kabele i ako ce isti gurati puno podataka preko zice, preporucam SF/FTP premda moze proci i F/FTP ili S/FTP verzija. Pogledajte na wikipediji detalje da sad tu ne objasnjavam. Iste nije bas lako nabaviti u trgovinama terminirane vec rinfuza. Naravno, kupis RJ45 konektore i zakrimpas (posaudis kripme ako nemas), osobno koristim TIA/EIA 568B terminaciju.
Sto se tice wifi-a najbolje je imati dobru antenu i po mogucnosti da bude smjestana gdje dobro disipira signal (da nije uza sam zid ali to je dosta cesto nemoguce izvesti). Naravno, jacina signala a time i propusnost i stabilnost ovisi o polozaju, tj. lokaciji uredjaja koji se spaja na wifi. Kod kompliciranijih gradjevina pribjegava se montazi na strop ili extenderima koji pojacavaju signal ili pak posatavljanju vise wifi uredjaja da pokruju prostor sa dovoljno jakim signalom. Prica sa exstenderima zna stvarati probleme jer dosta cesto se uzimaju drugi tipovi uredjaja (citaj proizvodjaci) a ne onaj koji je proizveo wifi i onda tu ima svega. Najbolje je postaviti vise uredjaja i konfigurirati ih da imaju isti SSID (recimo WSD) a tako se postavlja u velike prostore (aerodromi, hale, poslovne zgrade itd..) gdje imas desetineuredjaja da pokriju prostor sa adekvatnim signalom.
Ako ne postoji nikakva drugacija opcija osim wifi-a naspram zice (a to je kao da spajas audio uredjaje preko wirelesa a ne preko zica) tu treba osigurati sto slobodniji kanal tj. frekvenciju na kojoj ce radi wifi uredjaj (premda bi tako trebalo biti kad god se postavi bilo koji novi wifi uredjaj) Naime, wifi standardi imaju nekoliko razlicitih raspona rada frekvencija (kanala) i dosta cesto tvornicki budu podeseni na njih dva ili tri od ukupno 14 ako se ne varam. i sto se desava? Kako svi susjedni wifi uredjaji rade na istim kanalima (jer vecina ljudi to ne zna niti dira kad kupe ili dobe uredjaje) onda se desi prigusenje i inteferencija sa susjedima i signal ti postane slab i gotovo neupotrebljiv. Bolji uredjai imaju interni alat koji napravi scan i prikaze ti sve susjedne kanale i onda si podesis uredjaj da radi na onom kanalu koji je najdalje udaljen od ostalih. Postoje i aplikacija za mobitele koje isto rade takav scan i prikaz kanala i vidis koji je slobodan ili na kojem ce biti najmanje interferencija i njega postavis. Pogledati na netu (moze i wiki) detlaje sto i kako.
Jos jedna zgodna stvar je PoE, a posebica ako imas uredjaje koji se mogu tako napajati bez da za njima moras povlaciti regularno napajanje (trazi najblizu uticnicu, pa produzni pa vodilica itd..). Ako ima potrebe zgodno je da vec i sam uredjaj (ruter) ima PoE source (ne passthrough). Premda postoje i mini adapteri koji zahtjevaju dodatno napajanje i kroz njih onda pustis kabel i vuces dalje do uredjaja kojeg mozes napajati preko PoE. Te male adaptere mozes onda postaviti blizu uticnice da se niti ne vide.
Najbitnija stvar za mrezu i kvaliteti brzine i stabinost (ako govorimo o ethernetu tj. zici) je da svaki uredjaj ima svoj vlastiti kabel sa kojim se spaja direktno na ruter ili na centralni switch koji onda ima uplink na ruter. Ikebane koje najcesce vidjam po stanovima/kucama ili po uredima samo stvaraju probleme i kolizije na mrezi a izledaju otprilike ovako. Or centralnog switcha ili routera pa do odredjene sobe je povuceno 5 zica no u sobi ima 8 urejdja. Umjesto da se povuce jos 3 dodatna kabela (ili vise jer nikad ne znas a raskapanje ubije vrijeme)pribjegne se najbrzem polu rjesenju da se tu na jedna od tih 5 postojecih kabela doda mini switch koji onda spja na sebe nova 4 ili 8 uredjja i tako u nedogled. Kao da gledas krosnju stabla. Takve implementacije ce svakako stvarati probleme i zadavati glavobolje.
Medjutim i daljei mi nije bas najjasnije sto konkretno zelite sa cime povezati i gdje se sve to tocno nalazi u stanu/kuci i koje sve opcije imate.
Editirao kela - 12.lipanj.2020 u 00:07