Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Projekt razvoja vlastitih slušalica

Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 20:27
Takav hibrid bi trazio i specificno pojacalo sa aktivnom skretnicom.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 21:32
Bi, bi. Mislim da bi totalno vrijedilo.

Btw, ja sam isto medicinar
Na vrh
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 22:33
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Odlično.
Nego reci, kolko ti je velik kup koji ide preko uha na V1? Je on ear (kao Grado RS1) ili over ear (kao GS1000 recimo)?

Cup je promjera oko 82 mm na "najširem" segmentu, ovisi kako se mjeri, jer nije pravilan cilindar. Znači veći i osjetno (po dojmu solidnosti) masivniji od RS1, PS500 i slično, a malo manji od GS/PS1000 serije. Međutim, funkcionalno je iznutra cup potpuno iskorišten, tako da nije ni mogao biti manji. Dosta sam se igrao sa veličinom, jer htio sam da izgleda dobro sa originalnim Grado spužvama, a da opet po dizajnu ne bude direktna kopija i da mogu sam mehanizam za rotaciju sakriti unutra. 
Na vrh
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 22:53
Originalno postano od strane člana: Ardacer Ardacer napisao:

Pogledo Rinaro. Zgodan koncept al nisam na to mislio. Mislio sam doslovno 2 drivera, jedan orto ili dinamički, jedan ribon ili elektrostat. Ko biamp, al u slušalici. Gašo mi je spomenuo, bio je jedan takav AKG, al sa electret driverom. Bilo bi fora sa pravim elektrostatom, i ne closed, nego neka verzija open/semi open koja bi bila best of both worlds.

Bilo je puno pokušaja kroz povijest, AKG je imao par takvih modela,ali nisu se proslavili sa njima.

Sad je na tržištu Engima Acoustics Dharma D1000, za nekih 1500 eura. To su slušalice koje kombiniraju dinamički driver sa malim elektrostatskim, međutim, koliko sam ja razgovarao sa ljudima na raznim forumima, ne zvuče baš spektakularno za tu cijenu, i u par godina ih je prodano manje od 100 komada, unatoč vrlo agresivnom marketingu na head-fiu prije par godina. Drugim riječima, nisu na razini HD800S, Focal Utopia, LCD-3  i sličnih slušalica za tu lovu. Što nije ni čudno kad pogledaš kakav dinamički driver koriste (sa Aliexpressa za 10 dolara po paru da).

Generalno je teško u tako malom prostoru uskladiti rad dva odvojena drivera, čak i sa posebnim pojačalom koje bi precizno moglo kontrolirati svaki driver odvojeno. Mislim, sigurno nije nemoguće, ali pitanje je ima li potrebe za time dok postoje single-driver konfiguracije koje nude vrhunske performanse.

Veći problem sa slušalicama je nedostatak nekog pravog i kvalitetnog crossfeed sustava, i tu nekako treba doći do većih inovacija, da se izbjegnu neke fizičke limitacije slušalica u usporedbi sa zvučnicima. Driveri koji su dostupni su dovoljno dobri što se tiče "kvalitete" zvuka, međutim činjenica da sa lijevim uhom ne čuješ desni driver, i obrnutno, znači da slušalice ne mogu poput zvučnika "zavarati" mozak i stvoriti realan dojam prostornosti i nekog "3D" soundstage-a. Djelomično se to može sa binauralnim snimkama i sa nekim DSP-ovima, ali čak ni najnapredniji takvi sustavi (npr. Smyth Realizer) još uvijek ne uspijevaju u potpunosti postići pravi efekt.

Editirao TomislavL - 16.lipanj.2020 u 22:55
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 22:59
Originalno postano od strane člana: TomislavL TomislavL napisao:

Cup je promjera oko 82 mm na "najširem" segmentu, ovisi kako se mjeri, jer nije pravilan cilindar. Znači veći i osjetno (po dojmu solidnosti) masivniji od RS1, PS500 i slično, a malo manji od GS/PS1000 serije. Međutim, funkcionalno je iznutra cup potpuno iskorišten, tako da nije ni mogao biti manji. Dosta sam se igrao sa veličinom, jer htio sam da izgleda dobro sa originalnim Grado spužvama, a da opet po dizajnu ne bude direktna kopija i da mogu sam mehanizam za rotaciju sakriti unutra. 

Meni je kup od RS1 vjerojatno najgore što sam doživio na slušalicama, baš ide NA uši i zapravo su me znale uši boljet od njega kad bi ih nosio (a još i naočale budu ispod), pa to u kombinaciji sa najneudobnijim headbandom na svijetu, imao sam uređaj koji treba navikavanja otprilike kao kad trebaš razgaziti nove vojne čizme. Dakle dok se žuljevi ne zarastu i stvrdnu. haha
GS1000 su mi s druge strane bili epitom udobnosti s ogromnim kupovima, ali tamo su epski promašili s basom koji je nadut u gornjem dijelu a ekstenziju nema nikakvu, tolko da ni EQ to nije pomogao. (modirat s manjim kupovima nisam probao iako ni tu ne bi položio previše nade)

Svakako preporučam udobnost kao jedan od prioriteta dizajna. haha

A reci kak si ovo mjerenje izvršio za V1? Na nekoj "glavi" za mjerenje?
Na vrh
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 23:23

Meni je kup od RS1 vjerojatno najgore što sam doživio na slušalicama, baš ide NA uši i zapravo su me znale uši boljet od njega kad bi ih nosio (a još i naočale budu ispod), pa to u kombinaciji sa najneudobnijim headbandom na svijetu, imao sam uređaj koji treba navikavanja otprilike kao kad trebaš razgaziti nove vojne čizme. Dakle dok se žuljevi ne zarastu i stvrdnu. haha
GS1000 su mi s druge strane bili epitom udobnosti s ogromnim kupovima, ali tamo su epski promašili s basom koji je nadut u gornjem dijelu a ekstenziju nema nikakvu, tolko da ni EQ to nije pomogao. (modirat s manjim kupovima nisam probao iako ni tu ne bi položio previše nade)

Svakako preporučam udobnost kao jedan od prioriteta dizajna. haha

A reci kak si ovo mjerenje izvršio za V1? Na nekoj "glavi" za mjerenje?

95% slušalica sam prodao zbog neudobnosti, tako da znam o čemu pričaš, meni su isto Grado slušalice uvijek bile vrlo neudobne, u headbandu imaju samo jednu tanku metalnu šipku širine oko 0.5cm i onda preko toga tanku kožu.  Headband koji ja koristim je od Beyerdynamic T90, i on stvarno savršeno sjedi na glavi, od ruba do ruba mekane spužve, ne pritišće ne sredini glave kao Grado. Uz to i sami cupovi ne pritišću uši kao kod Grado modela. Gradu fali i rotacije cupova oko horizontalne osi, pa kod većine ljudi jako pritišću gornji dio uši, što je katastrofa, pogotovo kad nosiš naočale.  Imao sam nekoliko Grado slušalica i nikad ih nisam mogao nositi dulje od 20-30 minuta, a sa V1 mogu sjediti po par sati bez problema. 

Driver je na V1 i pod malim kutem, tako da uho ima malo više mjesta za "sjesti" u samu spužvu, a bez da neudobno pritišće na driver.

Što se mjerenja tiče, imam vlastiti "rig", dva solidna komada drveta na postolju, sve zaljepljeno da bude solidno, postavljeno na širinu moje glave, sa mikrofonskom kapsulom koja na jednoj strani, i slušalice se stave na to, a sve skupa u jedan drveni sanduk koji je iznutra obložen sa onom studio akustičnom spužvom, pa da se malo priguši okolna buka i iznutra "umrtvi" prostor. Nije idealno, daleko od toga, ali sva mjerenja koja sam obavljao sa "pravim" slušalicama su dovela do grafova koji su vrlo slični onima koje možeš pronaći na netu, tako da nije ni toliko loše.

Inače mi je bitnije da ja čujem da nešto zvuči dobro, tako da više "ručno" prolazim kroz frekvencijske sweepove nego što mjerim i gledam grafove. Ono što čujem do negdje 4-5 kHz je upravo tako kao na grafovima, dok mi je iznad toga sa svim slušalicama razina na grafovima mrvicu viša nego uživo. Recimo kod V3 modela graf izgleda kao da se od 4 kHz do 7 kHz dignu za skoro 20 dB-a, što bi bilo nešto strašno uživo, a ustvari se radi o malom podizanju razine SPL-a.

Editirao TomislavL - 16.lipanj.2020 u 23:32
Na vrh
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.lipanj.2020 u 08:09
Znam, tesko je dobit jedan driver da se dobro ponasa, a kamo li dva. Sto se tice lijevog/desnog i crossfeed itd, binauralni recording je bolji prostorno od zvucnika, tak ds nije u tom problem. Prava stvar bi bila kad bi postojao jednostavan nacin da si izmjeris svoj HRTF i ubacis u neku kutijicu/software koja radi eq na sluskama.
Na vrh
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.lipanj.2020 u 19:40
Evo još par galerija sa malo rendera u 4K rezoluciji. obrva

Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.lipanj.2020 u 20:01
Originalno postano od strane člana: TomislavL TomislavL napisao:

Inače mi je bitnije da ja čujem da nešto zvuči dobro, tako da više "ručno" prolazim kroz frekvencijske sweepove nego što mjerim i gledam grafove. Ono što čujem do negdje 4-5 kHz je upravo tako kao na grafovima, dok mi je iznad toga sa svim slušalicama razina na grafovima mrvicu viša nego uživo. Recimo kod V3 modela graf izgleda kao da se od 4 kHz do 7 kHz dignu za skoro 20 dB-a, što bi bilo nešto strašno uživo, a ustvari se radi o malom podizanju razine SPL-a.

Mhm, ali dobar mjerni setup će ti uvelike pomoći u rješavanju potencijalnih problema u dizajnu, tak da ti je u budućnosti vjerojatno dobra ideja uložit u "glavu".
Nego, još me nekaj zanima, a zaboravio sam pitat. Vidim na sva tri grafa da ti u basu rolloff počinje na cca 60 Hz, a do 20 Hz završi na strašnih 15 dB niže. A to si mjerio na tim daskama koje simuliraju glavu? Šta nije to onak...pretanko? Imao sam recimo HD800 i HD650 pa se referiram prema njima (mislim da je HD800 flat na uhu do 20).
Na vrh
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.lipanj.2020 u 20:52

Mhm, ali dobar mjerni setup će ti uvelike pomoći u rješavanju potencijalnih problema u dizajnu, tak da ti je u budućnosti vjerojatno dobra ideja uložit u "glavu".
Nego, još me nekaj zanima, a zaboravio sam pitat. Vidim na sva tri grafa da ti u basu rolloff počinje na cca 60 Hz, a do 20 Hz završi na strašnih 15 dB niže. A to si mjerio na tim daskama koje simuliraju glavu? Šta nije to onak...pretanko? Imao sam recimo HD800 i HD650 pa se referiram prema njima (mislim da je HD800 flat na uhu do 20).

Je istina, dobar setup za mjerenje bi bio odličan, ali i ovo mi relativno puno govori o efektima koje određena podešavanja imaju na zvuk.

Što se tiče basa, subjektivno uopće nije tanak, s time da moraš uzeti u obzir da je ova konfiguracija samo jedna od bezbroj mogućih. Znači mogu stavit na baffle malo gušći filter, i time linearno podignuti razinu SPL-a od dna pa do negdje 2000, 2500 Hz-a. U ovoj konfiguraciji V2 i V3 definitivno imaju bolju ekstenziju u dubinu od HD650 i vrlo sličnu T1. Koliko su grafovi ispod 50 Hz-a precizni je također upitno, pošto je mikrofonska kapsula po specifikacijama flat (+- 1db) od 50 do 16000 Hz, tako da i sam mikrofon ima mali roll off. Još moraš uzeti u obzir činjenicu da je ova mjerna platforma ravna ploča, znači nema uške koja strši van, pa je ukupan volumen "komore" između zvučnika i mikrofona zapravo malo veći nego kad slušaš slušalice, jer i samo uho smanjuje volumen zraka, što onda još dodatno spušta peak bassa prema dolje i poboljšava ekstenziju. Prema ovim grafovima SPL je na oko 35 Hz na istoj razini kao na 1000 Hz, što je sasvim normalno za dinamičke slušalice. HD800 po nekim grafovima čak i na višoj frekvenciji padnu ispod 1 kHz razine a roll off im započinje na oko 150 Hz-a, HD650 roll off počinje iznad 100 Hz-a i već na 45 Hz padnu ispod razine 1 kHz SPL-a. 

Da li bi duboko bass mogao biti bolji? Da, apolutno, kao i kod svih dinamičkih slušalica, i to je vjerojatno kao što sam i rekao najveća mana dinamičkih zvučnika, jer nikad neće svirati ispod 50 Hz-a kao orto ili elektrostati poput Audeze ili većih Stax slušalica. Međutim u kontekstu otvorenih dinamičkih slušalica, bass ima vrlo dobru ekstenziju u dubinu.

Editirao TomislavL - 17.lipanj.2020 u 20:53
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike