Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Serijsko spajanje zvučnika

Odgovori Odgovori
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
BojanZG View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj BojanZG Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Serijsko spajanje zvučnika
    Objavljeno: 08.listopad.2020 u 22:50
Lijep pozdrav svima, trebam malu pomoć oko spajanja zvučnika. Zbog veličine prostora planiram postaviti 2 seta po 2 zvučnika u serijskom načinu. Znam kako se to radi, ali ono što mi je zbunjujuće je izračun otpora (impedance). Na zvučnicima stoji oznaka 4-8 Ohma (marka Avant 902i), a na pojačalu je oznaka output 8 Ohma (pojačalo Harman Kardon 635). Hoče li to raditi ili ću spržiti pojačalo?

Btw, s obzirom da se radi o 7.1 pojačalu probao sam i spojiti svaki zvučnik na odvojeni output međutim radili su samo Front Left i Front Right (vjerojatno jer sam puštao samo glazbu koja je u stereo načinu)

Svaka pomoć je dobrodošla.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.listopad.2020 u 23:46
Uhhh... ako pod zvucnike tj. pod setove mislis na neke zvucnicke kutije u kojima su bar dva zvucnika (bas i visokotonac), onda to ne mozes spajati u seriju. Mislim, mozes, ali sto ces sa skretnicama koje su u kutijama? Takve zvucnike mozes spajati paralelno. Ali tome se pojacalo bas i nece radovati...

Zvucnici su ti 4-8 Ohma, znaci realno 5 Ohma, ili oko tog broja. To u paraleli daje 2,5 Ohma, a na pojacalu pise 8. HK nije "macji kasalj" pa nece izgorjeti (ako ne odvrnes bas jako), ali to mu je veliko opterecenje i nije predvidjen za takav rad.

Posto je tvoj HK u biti AV pojacalo, bolje ti je zvucnike spojiti svaki na svoj kanal, a u postavkama receivera ili pojacala postavis da rade svi kanali. Procitaj uputstvo receivera pa ces znati kako se to izabere. Nema veze sto je signal samo stereo, elektronika ce to pretvoriti u nekakav "surround" i svirat ce ti sva 4 kanala.

Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.listopad.2020 u 09:44
Tvoj AVR ima način rada 5-channel stereo odnosno 7-channel stereo. Spoji zvučnike kako spajaš tipičan surround i uključi 5-channel stereo surround način rada, vjerojatno imaš gumb na daljinskom za prebacivanje između audio modova.
Na vrh
BojanZG View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj BojanZG Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.listopad.2020 u 14:49
Hvala na savjetu. Znam za ovaj 5 chanel stereo, ali su mi i dalje radila samo 2 zvučnika. Zato sam i krenuo u akciju prespajanje
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.listopad.2020 u 17:20
Moralo bi radit, vjerojatno si negdje nešto fulao. Ili si krivo spojio surroundove ili je nešto krivo u opcijama. Ako AVR ima mogućnost kalibracije onda je vrlo vjerojatno kalibracija potrebna da bi uopće receiver shvatio da ti imaš više od 2 zvučnika i shodno tome slao zvuk na njim.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,672 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: Retro audio