Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Zvucnike za sistem sa aktivnom skretnicom

Odgovori Odgovori
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
pelivan View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pelivan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zvucnike za sistem sa aktivnom skretnicom
    Objavljeno: 08.ožujak.2021 u 09:26
Zdravo,
Vracam se hobiju od pre 40god.Zlatna doba stereo hi fi ,od koga ne odustajem.
Sistem sa zasnova na sledecim koponentama:
Predpojacalo Denon UTP 250 najslabija karika po meni,
Aktivna skretnica DIY Linkwitz-Riley rez za sada na oko 300Hz i 4000Hz,
Izlazna pojacala tri denona UPO 250, 50W,8 om, izlezni deo tranzistori klasika.
A sada zvucnici.
Kao fan B&W  i iskustva oko modifikacije istih ,odlucio sam se za nihove drajvere i to od od zaucnika serije DM500 proizvodnja 1989 god.
Posle dosta vremena uspeo sam da obezbeim originalnih Bas drajvera BN 2001 (6 komada,od koih 4 odlicno zacuvanih a na 2 sam promenio namotaje,oba vesanja ,membrane.) , visokotonaca TR303(4komada,zamenio sam al membrane sa novim soft) i dvosistemsku skretnicu. Srednotonac je najveca dilema.Za probu imam  4 "  Hitaci ,3.5"Infinity i 3.5" Yamo.
Kutija, basavi bice u zasebnim  bas refleks kutijama ,TS parametri izmereni i odlucio sam se za dimenzije slicnih sa originalom kutia B&W DM 560,materijal sperploca baltik breza 18 mm.
Otvor sa zadnje sterane, dampiranje proba i samo proba.
Srednotonac i visokotonac u minimalisticnih kutija dim sirina 180mm, visina 260,dubina 160mm,
Visokotonac pomeren unazad kako bi centri zvuka bili u ravni sa srednotoncem.
Cenim fas forum i svaka ideja i kritika je dobrodosla.haha
Iskustvo mi kaze da puno puta od lisca nevidimo sumu.

Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2021 u 09:52
De si bre komšija?Mogu samo reći dobar izbor skretnice. Imao sam takve preko 10 godina u vlastitim aktivnjarama. Nakon Bessela. U vezi drajvera i ostalog će ovi forumski fetišistički mazohisti koji se vole time patiti.
haha
Na vrh
pelivan View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pelivan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2021 u 11:56
Pozdrav iz Ohrida
Takve forumase i trebam.
Neznam koliko su radjeni pedeset i neka i slusali  stereo sisteme.
Moje malo iskustvo je od 1975god pa do neke 1990 god  kada mi je to bilo glavno hobi.
Potom neki druge obaveze, kuca, posao.
Sada pred penziju opet malo star hobi i uzivanje u muzici
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2021 u 13:29
Puno ti je toga napredovalo od zlatnog doba. haha
Samo crossover filteri tipično nisu dovoljni za aktivnu skretnicu, treba kompenzirati baffle step i druge nepodopštine u odzivu drivera...osim ako ono, baš nisi potrefio drivere, a to sumnjam, vjerujem da će srednjetonac sigurno imati rastući odziv. Reci, imaš kakvu opremu za izmjerit krajnji rezultat?

Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2021 u 14:58
Onda nisi komšija. Kako god, dobrodošao. Nemaš beda, saće to Donki riješit dok si reko...
haha
Na vrh
pelivan View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pelivan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.ožujak.2021 u 08:38
Zbog toga sam i opvorio temu.Trebam savete od nekog koji je prosao ovakav sistem.Opremu za merenje ima moj drug,tako da kada ceo sistem bude gotov ,malo slusanja ,pa merenje , pa opet promena srednotonca i tako nekoliko puta.Kada ustanovim gde sam sa sistemom  onda se moze nadograditi sa kvalitetniim srednotoncem. Za sada sam predvideo seriski povezan induktivitet na basu od 6.5 mH. Prihvatam sve sugestije  u ovoj fazi zato sto sam prikupio sve komponente i  bez zurbe pocinjem sa radom.
Vrlo dobro znam da se puno napredovalo i zbog toga sam srecan zato sto je moje profesionalno zaanimanje vezano direkno za tehniku. Za mene subjektivno je klasican stereo sistem  za slusanje muzike  prijatnii od sistema 5.1 ili 7.1
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.ožujak.2021 u 12:45
Na "uho" možeš dobit svašta da svira kolko tolko, ali dobro optimizirati sustav nećeš, odnosno, mučit ćeš se više nego potrebno.
Nemam baš puno vremena tipkat danas pa ukratko:
1. na osnovu T/S parametara woofera dizajnirat pogodni kabinet.
2. kad imaš sve drivere u kutijama, izmjeriš impedancu i frekvencijske odzive drivera, malo je veća procedura, nearfield, farfield, pod nekoliko kuteva horizontalno i onda tek možeš utvrditi optimalne radne raspone drivera i sve to uvaliti u neki softver za dizajn skretnice, bez obzira na to radilo se o aktivnom ili pasivnom sustavu.

Na vrh
pelivan View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pelivan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2021 u 19:42
Po  T/S parametrima  je dizalnitan podni kabinet i poceo sam radove na njemu, kabinet za visotonce  i srednotonce je modularan tako da mogu lako da menjam drajvere.Jasno mi je da je merenj frekvencije drajvera dosta pipav posao.Zato moje misljenje je da od srednotonaca kojih imam slusanjem odaberem drajvera koja najvise odgovara,pa na tom sistemu izvrsiti merenje  i  posle optimalizirati ceo sistem.

Na vrh
Fantocci View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Fantocci Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.ožujak.2021 u 11:43
Stavi neku shemicu, slikicu.... samo tekst je malo dosadno čitati :)
Na vrh
pelivan View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pelivan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.ožujak.2021 u 14:58
U pravo ste.
Evo deo slika
Drajveri bas 8" ,visokotonac 1",srednji bice opet B&W 5" jos nisu stigli ,do kraja meseca su tu.
Stampane plocice su od skretnice,momentalno nemam sligu gotove,
Deo Denona
Dizajn kutije za bas,vec se radi,na slici nema pojacanja
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,748 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA