Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Iskra triglav deluxe - pitanje

Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
musiclove View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj musiclove Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Iskra triglav deluxe - pitanje
    Objavljeno: 14.ožujak.2021 u 16:45
Bok,

naime imam radio Iskra triglav deluxe.

s obzirom da nemam previše iskustva, interesira me dali se putem DV, SV

što uhvatiti ili ne ?

Na UKV normalno hvatam radio stanice, također određene radio stanice sam uhvatio i na KV

ali svega nekoliko. sad ne znam dali je to normalno ili nekaj ne štima s radiom ?

Hvala

Editirao musiclove - 14.ožujak.2021 u 16:46
Na vrh
elpi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj elpi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2021 u 18:34
Nekada, u stara vremena moglo s svašta "uhvatiti" na sva tri vala, pogotovo na SV (srednjem valu), čak je i Radio Zagreb imao svoje programe, tamo negdje oko 100 m. Sve jugoslavenske stanice su imale SV programe, neke koje su radile za inozemstvo i KV(kratki val). DV(dugi val) nije bio ustaljen, ali se moglo slušate neke programe iz komunističlih država odnosno istočnih zemalja. Još uvjek je u nerazvijenim zemljama SV, KV i DV.
Nekada omiljena radio stanica na SV dužini je bio radio Luxemburg sa odličnom glasbom kao i propagandni radio DojčeWele na KV i Radio Tirana. Danas u vrijeme interneta toga više nema, pa tako u nekim zemljama više ni UKV odnosno FM,v eč DAB+. Kroz par godina če nestati FM i u Hrvatskoj, kao i cjeloj Evropi.
eLPi
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2021 u 23:17
U Hrvatskoj FM neće nestati dugoročno jer se odustalo od toga. Tako sam ja čuo. A i čemu gasiti? Komu to smeta?
Na vrh
musiclove View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj musiclove Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2021 u 05:16
hvala na odgovorima

na valu KV, ja sam uhvatio ako se ne varam nekakve arape, francuze ili španjolce. mislim da su prenosili sport, i japance odnosno kineze ali je prijenos bio dosta loš. i za kraj uhvatio sam stanicu na kojoj govore engleski ali mi se nije dalo slušati jer je bilo nešto informativno ono tipa kao za osnovnu školu.

u međuvremenu sam naručio nove žaruljice sa Aliexpressa, u plavoj boji da bude kao Marantz

da

haha
Na vrh
elpi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj elpi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2021 u 13:34
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

U Hrvatskoj FM neće nestati dugoročno jer se odustalo od toga. Tako sam ja čuo. A i čemu gasiti? Komu to smeta?

Smeta EU direktivi, jer je problematičan signal od 15Hz-15kHz, slično što se desilio i TV signalu.Na žalost, nikakva digitalija neče nadomjestiti dobar FM. Pokraj svih mogučih internetskih radio postaja, još uvjek slušam FM.
eLPi
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2021 u 21:09
Originalno postano od strane člana: elpi elpi napisao:

Smeta EU direktivi, jer je problematičan signal od 15Hz-15kHz, slično što se desilio i TV signalu.

Elpi, kome smeta signal od 15Hz do 15kHz? To je slusno podrucje. Na tome nitko ne emitira, osim zvucnika...
Na vrh
elpi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj elpi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2021 u 22:39
@Edison,
široko objašnjenje češ nači na veb stranicama o radiodifuziji, mogučnostima i ograničenjima prijenosa i reprodukciji radiovalova. Ukratko, upravo zaradi ograničenja u prijenosu je gornja granica  slušanja 15kHz, što se digitalnim  prijenosom pomiče na 20kHz odnosno CD kvaliteta. 

eLPi
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2021 u 23:19
Hvala elpi.

Necu ici traziti te dokumente. I tako ne mogu nista promijeniti.

Znaci, podizu gornju frekvenciju s 15kHz na 20kHz, a za uzvrat ce zvuk biti losiji...tako europska odluka...  haha

Na vrh
Dorian Reloaded View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Reloaded Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.ožujak.2021 u 23:29
Originalno postano od strane člana: elpi elpi napisao:

@Edison,
široko objašnjenje češ nači na veb stranicama o radiodifuziji, mogučnostima i ograničenjima prijenosa i reprodukciji radiovalova. Ukratko, upravo zaradi ograničenja u prijenosu je gornja granica  slušanja 15kHz, što se digitalnim  prijenosom pomiče na 20kHz odnosno CD kvaliteta. 

eLPi
nema nikakovih naznaka za sada da bi se ukidao FM i to nema poveznicu za frq TV signala, TV UHF podrucje je maknuto sa analogije cisto iz komercijalnih razloga da mogu utrpati hrpetinu kanala na jedan kanal i drugi bitniji razlog sto se djelimicno UHF podrucje preklapalo sa GSM opsegom, a jelte naknade frq za GSM su poprilicno paprene. Radijski FM pojas nije nikome zanimljiv i ako ce to ikada ukidati to ce biti zbog potrosnje energije, similarno ukidanju starih zarulja. Modulacijski opseg nema veze sa tim i uostalom to je pretpotopni standard koji se ne moze dirati jer bi svi analogni prijemnici postali beskorisni, a 15khz gornjeg limita je opet zbog standarda i 19khz pilot signala
Na vrh
elpi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj elpi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.ožujak.2021 u 04:37
@Dorian Reloaded..
..........to je pretpotopni standard koji se ne moze dirati jer bi svi analogni prijemnici postali beskorisni....

Norveška, Švicarska,Danska,V.Britanija... več su ukinule FM, pa če tako polako slijedite ostale zemlje. Uskoro če to biti i u Sloveniji jer sada več djeluje 36 programa v DAB+. Tako npr. po EU direktivi, svi avtomobili proizvedeni od 2021. godine v EU, moraju imati ugrađeni avtoradio sa DAB+. Sigurno, ukidanje se neče desiti kroz noč, ali postepeno u narednih 20 godina neče biti FMa.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Vintage
Forum: Audio komponente