Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DIY transmisija

Odgovori Odgovori Stranica  123 54>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Ishmael View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ishmael Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: DIY transmisija
    Objavljeno: 13.svibanj.2005 u 17:13

Editirao Ishmael - 09.srpanj.2011 u 12:29

The Truth Is Out There    Ishmael
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.svibanj.2005 u 18:09
Blago tebi, ja još nisam izabrao koncepciju kutija, 2-way, 3-way, BR, ili kompresija.

Vidim da si skroz racionalan, ne koristiš MDF, nego ivericu, oeito imaš na umu neki nestandardni naein umrtvljavanja?
    Moj HiFi
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.svibanj.2005 u 18:44
Originalno postano od strane člana: Ishmael Ishmael napisao:

Ljeto dolazi, a samograditelji polako spremaju alate za ljetne samograditeljske avanture. Eto i meni vrag ne da mira pa sam odlucio u praksi provjeriti rezultate simulacija transmisijskih kutija u Mathcad-u.

Ovaj dizajn, ako ispuni moja ocekivanja, imam namjeru objaviti u obliku clanka na audiofil.net-u i poklanjam ga svim zainteresiranim samograditeljima. Ideja vodilja mi je bila projekt jednostavan za izradu, vrlo povoljan i najvaznije da dobro radi. Ukupna cijena svih dijelova bi trebala biti ispod 200 Eura!

Kao sto se vidi na slikama radi se o samostojecoj dvosistemskoj kutiji. Dimenzije kutije su VxSxD 100x20.6x33.5cm. Jedinice su Westra XW-165-1378 bassrednjetonac i TVN ARV 104-04-8 visokotonac.

XW-165 ima CMPC ( cone with metal particle ) membranu sto je uljepsan naziv za papirnatu membranu tretiranu sitnim metalnim cesticama. To izgleda vrlo slicno Focalovim Polyglas memebranama. Od parametara bih izdvojio Qms od cak 4.9 sto znaci vrlo niske mehanicke gubitke, prevedeno: brz i dinamican zvuk,  ali veca potreba za kontrolom od strane pojacala. Druga strana medalje je jogunasto ponasanje pri vrhu prijenosnog opsega gdje ce morati doci notch-filter na glavni pik u odzivu.

ARV 104 je odlican visokotonac preuzet iz top modela "ormara". Svilena kalota od 25mm, nosac zavojnice od kaptona, izostanak ferofluida u magnetskom rasporu i niska rezonantna frekvencija glavni su aduti ove jedinice. Zvucno se te karakteristike ocituju kao precizno, transparentno i ugodno odsvirano visokotonsko podrucje sa odlicnom mikrodinamikom i prostornoscu.

Simulacija frekvencijskog odziva izgleda ovako:

crvena linija predstavlja odziv jedinice, dok plava predstalja odziv otvora kutije. U sobnim uvjetima ocekujem odziv do ispod 40Hz.

evo toliko za sada, javljat cu kako napredujem sa izvedbom

Nije mi jasna analogija izmedju Qms=4.9 i brzog i dinamicnog zvuka bez gubitaka....pa ako moze objasnjenje.

Druga opaska odnosi se na simulirani odziv koji uglavnom zavarava samograditelje. Evidetno je da ce se tunel transmisije "zatvoriti" mnogo ranije od deklarativno navedene linije. Gadjano ugadjanje tunela na 40 Hz (vjerovatno -3dB) je potpuno neprikladno jer driver svojom kvalitetom ne moze odraditi zadano. Za ocekivati je veliko grupno kasnjenje i zbog njega velika kolebanja u amplitudnom odzivu srednjotonskog podrucja. Za neupucene: Membrana plese ko luda a zvuka niotkuda. Veliki pomak membrane rezultira opadanjem osjetljivosti u srednjotonskom podrucju jer nam je zavojnica sve manje i magnetskom rasporu. To opet sve dovodi do loudness efekta. Problem takvih transmisija je sto su relativno tihe i neispravnog roll-offa. Mnogo bolji rezultati sa navedenim driverom bi se postigli u zatvorenoj kutiji uz Q=1. Po meni je cijeli projekt osudjen na neuspjeh.

Naravno, to je samo moje misljenje.......................

Pozdrav!

Na vrh
Ishmael View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ishmael Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.svibanj.2005 u 18:50
-

Editirao Ishmael - 09.srpanj.2011 u 12:30

Na vrh
Ishmael View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ishmael Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.svibanj.2005 u 19:28
-

Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.svibanj.2005 u 20:08

Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Nije mi jasna analogija izmedju Qms=4.9 i brzog i dinamicnog zvuka bez gubitaka....pa ako moze objasnjenje.

Druga opaska odnosi se na simulirani odziv koji uglavnom zavarava samograditelje. Evidetno je da ce se tunel transmisije "zatvoriti" mnogo ranije od deklarativno navedene linije. Gadjano ugadjanje tunela na 40 Hz (vjerovatno -3dB) je potpuno neprikladno jer driver svojom kvalitetom ne moze odraditi zadano. Za ocekivati je veliko grupno kasnjenje i zbog njega velika kolebanja u amplitudnom odzivu srednjotonskog podrucja. Za neupucene: Membrana plese ko luda a zvuka niotkuda. Veliki pomak membrane rezultira opadanjem osjetljivosti u srednjotonskom podrucju jer nam je zavojnica sve manje i magnetskom rasporu. To opet sve dovodi do loudness efekta. Problem takvih transmisija je sto su relativno tihe i neispravnog roll-offa. Mnogo bolji rezultati sa navedenim driverom bi se postigli u zatvorenoj kutiji uz Q=1. Po meni je cijeli projekt osudjen na neuspjeh.

Naravno, to je samo moje misljenje.......................

Pozdrav!

u vezi Qms-a i zvuka jedinice procitaj itervju sa Joachimom Gerhardom (Audio Physic) http://www.speakerbuilding.com/content/1039/

o toj temi sam puno razmisljao i moja iskustva u samogradnji mi potvrdjuju da postoji korelacija izmedju mehanickih gubitaka i odredjenog zvuka jedinica pogotovo u slucajevima ekstremnih vrijednosti na obje strane. a na kraju krajeva je i logicno da kad imas jedinicu sa npr. Qms 1.5 da je ona mehnicki zdampirana previse i da zato ima mutan, prigusen zvuk. a zasto su u biti poceli proizvoditi takve jedinice? zato jer su japanci 70-ih i 80-ih poceli masovno stancati losa pojacala (lose napajanje=los damping faktor)koja su zvucala tragicno na tadasnjim zvucnicima, a proizvodjaci zvucnika su odgovorili jedinicama sa visokim samoprigusenjem da izvuku sto se izvuci da. i tako je to postalo trend koji se danas polako ali sigurno napusta, bar u vrhunskom audiu. pogledaj naprimjer zadnju seriju midbaseva od SS-a! Qms oko 5!! pa onda imas novu seriju HDS od Peerlessa koja isto ima vece Qms-ove nego prijasnje serije. a da ne spominjem nove SEAS jedinice koje vise ne koriste toliko polipropilen i ovjese s visokim gubicima, a oni su prednjacili sa ekstremno niskim Qms-ovima zadnjih godina. izgleda da ispeglani frekvencijski njihovih dosadasnjih jedinica odzivi imaju previsoku cijenu sto se zvuka tice.

Transmisija: tunel je za ovu jedinicu ugodjen na nekih 57Hz i ja ne ocekujem probleme koje si naveo. najvise zato jer Mathcad uz ovaj graf koji sam ja izrezao i prikazao ovdje prikazuje jos 7-8 grafova na kojima se vidi i kasnjenje i pomak i faza i sve sto ti zapravo treba. ono sto mene zanima je kako se to preslikava u stvarnosti.

p.s. kompresijsku kutiju za tu jedinicu je napravio moj prijatelj i to radi vrlo dobro.

Za mene, povecanje Qms i ukupnog Q faktora samo donosi vecu kolicinu basa o cijoj kvaliteti bi se dalo raspravljati. Naravno, dopustam da se sa pametnom i precizno izradjenom kutijom mogu dobiti odlicni rezultati ali to je vec na nivou generaliziranja. U konkretnom slucaju radi se jednostavno o jeftinom ali losem bas-srednjotoncu koji ce praksi zadati dosta glavobolja.....

A sto nam drugo preostaje nego da vidimo...........

Pozdrav i puno srece (trebat ce)

Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.svibanj.2005 u 21:39

a na kraju krajeva je i logicno da kad imas jedinicu sa npr. Qms 1.5 da je ona mehnicki zdampirana previse i da zato ima mutan, prigusen zvuk. 
a da ne spominjem nove SEAS jedinice koje vise ne koriste toliko polipropilen i ovjese s visokim gubicima, a oni su prednjacili sa ekstremno niskim Qms-ovima zadnjih godina. izgleda da ispeglani frekvencijski njihovih dosadasnjih jedinica odzivi imaju previsoku cijenu sto se zvuka tice.

Slažem se da su jedinice s niskim Qms-om slabije u dinamici, ali se ne slažem da niski Qms znaei mutan, prigušen zvuk.
    Moj HiFi
Na vrh
Ishmael View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ishmael Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.svibanj.2005 u 22:49
-

Na vrh
Ishmael View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ishmael Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.svibanj.2005 u 11:38
-

Na vrh
dioklecijan View Drop Down
Banned
Banned

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dioklecijan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.svibanj.2005 u 11:47
Šteta što nosi ispod filca stavio lesonit debljine 2 mm i zalijepio ga za kutiju. Tako bi dobio bolje oblikovanje tunela.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 54>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,246 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Predstavite se
Pozdrav
Forum: Audio komponente