Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Multisim 2001

Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Multisim 2001
    Objavljeno: 20.siječanj.2006 u 17:17

Imam ovaj program za simulacije i ispitivanje i razvijanje elektronskih sklopova.

Zanima me dali ga je netko koristio.

RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
aparatusonitus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.siječanj.2006 u 19:11
Njega i Multisim7/8, ali vea neko vrijeme ih ne koristim, stoga nisam ni sve shvatio kako radi (mislim da dvv zna više o tome). Što te interesira?
Non e mai abbastanza...
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.siječanj.2006 u 19:25

Pa za sada konkretno , nije mi posve jasno kako da kreiram novu komponentu koje nema u programu.

Radi se o duploj triodi 6H30, imam sve parametre , ali neee i neee. Zapravo ne znam kako da program shvati o eemu se radi i koji pin na elektronki ima koju funkciju.

Nego koliko je realan taj program u mjerenju , ako se sve precizno unese u shemu. Dobro možda ne može predvidjeti baš sve ali....

RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.siječanj.2006 u 19:44
Pošalji mi svoj privatni mail preko PM, pa ako uspijem, poslati au ti fail u tom formatu kad na?em vremena i ako uspijem. U me?uvremenu, otvori neku od trioda koja ima isti pinout, pa pokušaj prema njoj ubaciti pinout. Ili ubaci samo spice model i spremi je kao 6H30, bilo kao Multisim master listu komponenti, bilo kao corporate lista, bilo kao user komponent list. Ako nema neke s istim pinoutom, barem pogledaj kako je to ura?eno. Naravno trebaš imati i spice model za 6H30. Nisam siguran, ali je moguae da moraš restartati Multisim program da prihvati novu komponentu. Malo je sve skupa zajebano dok ne skužiš logiku kako treba ubaciti nove komponente, traži malo vremena i truda. Prvo napravi neku shemu s danim triodama, pa je promjeni s 6H30 da vidiš jel' radi svaki put kad nešto promjeniš.
Non e mai abbastanza...
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.siječanj.2006 u 20:02

togaspar@globalnet.hr

Vee sam napravio shemu sa ECC88 sve funkcionira ,ali je 6H30 je dosta snažnija trioda sa veeom maksimalnom disipaciom snage , pa vjerojatno traži druge vrijednost okolnih elemenata za što linearniji rad.

Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.siječanj.2006 u 21:13

Probao sam nešto pa probaj i ti da li radi u konkretnoj shemi:

U komponentama odaberi triodu 12BH7A (nisam siguran da je pinout isti, pa odaberi nju ili neku drugu za koju si siguran) i stavi je na shemu, klikni preko nje da se otvori VACUM_TUBE kartica, klikni na Edit Component in DB (Data Base), u Component Properties kartici pod General napiši 6H30 umjesto 12BH7A, pod Model u prostoru za Model Data klikni desnim, select all, detete, ubaci spice model za 6H30 (copy/paste iz tvog faila gdje imaš spremljen model za 6H30 u .txt formatu), save u Corporate library, exit. Ako je pinout isti za 12BH7A, te ako je spice model ispravan i prihvaaen od Multisima 2001, trebalo bi da radi bez problema. Dole imaš spice model za 6H30 koji sam pronašao na netu, ali onda moraš pod General upisati 6N30P-DR kako je puni naziv u donjem .SUBCKT........ ili jednostavno izbaci P-DR iz naziva triode u donjem .SUBCKT....., jer pogriješiš li u nazivu komponente bilo gdje prilikom formiranja nove komponente program je ne može prepoznati i javlja grešku.

.SUBCKT KTRIODE A G K
+ PARAMS: MU=37.58299 EX=1.132166 KG1=428.9745 KP=402.1368 KVB=321.0256

+ LG=0.2U VBIG=-0.2 EG=1.0389 KG=0.000769 KRG=3.685584 KVG=0.090943

+ CCG=2.4P CGP=3.9P CCP=0.7P CCH=5.6P

E1 7 0 VALUE = {V(A,K) / KP * LOG(1 + EXP(KP * (1/MU + V(G,K) / SQRT(KVB + V(A,K) * V(A,K)))))}

RE1 7 0 1G

G1 A K VALUE = {(PWR(V(7), EX) + PWRS(V(7), EX)) / KG1}

RCP A K 1G ;

C1 G K {CCG} ;

C2 G A {CGP} ;

C3 A K {CCP} ;

C4 K 0 {CCH} ;

E10 10 0 VALUE = {IF(V(A) - V(K) > 0, V(A) - V(K), 0)}

E11 11 0 VALUE = {IF(V(G) - V(K) > VBIG, V(G) - V(K) - VBIG, 0)}

E12 12 0 VALUE = {(KG * (V(11) ** EG) *

+ (((KRG - 1) / (KVG * V(10) + 1)) + 1)) + LG}

G2 G K VALUE = {IF(V(12) > LG, V(12), LG)}

.ENDS

.SUBCKT 6N30P-DR A G K

X1 A G K KTRIODE

+ PARAMS: MU=14.82339 EX=1.386938 KG1=255.6717 KP=99.30537 KVB=1042.421

+ LG=0.2U VBIG=-0.1 EG=1.414474 KG=0.000769 KRG=5 KVG=0.027177

+ CCG=6.3P CGP=6.5P CCP=2.4P CCH=8P

.ENDS

Non e mai abbastanza...
Na vrh
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.siječanj.2006 u 23:54
Originalno postano od strane člana: Gasho Gasho napisao:

Pa za sada konkretno , nije mi posve jasno kako da kreiram novu komponentu koje nema u programu.

Radi se o duploj triodi 6H30, imam sve parametre , ali neèe i neèe. Zapravo ne znam kako da program shvati o èemu se radi i koji pin na elektronki ima koju funkciju.

Nego koliko je realan taj program u mjerenju , ako se sve precizno unese u shemu. Dobro možda ne može predvidjeti baš sve ali....

Gasho, da bi kreairao novu komponentu, moras uzeti neku slicnu staru, pa u EDIT-u obrisati njene SPICE parametre i ubaciti nove. Tako sam ja ubacio pola Motorolinog programa - ali ne i AD-ovog, jer je SPICE samo odokativan metod, nije pravi standard, pa SPICE model koji daje AD ne odgovara ovom programu.

Ako koristis Motorola SPICE library, tek da znas, radice ti one sa oznakom SPICE2, kec, trojka i cetvorka nece ili ce davati idiot rezultate.

Pozdrav,

DVV

Mi ne možemo da izmerimo sve što je relevantno, ali ni sve što možemo da izmerimo nije relevantno.
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.siječanj.2006 u 08:42
Možeš li mi poslati na mail Motorolinu spice lib, eventualno još koju interesantnu/nedostupnu?
Non e mai abbastanza...
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22.siječanj.2006 u 11:25

Gasho, jel 'si uspiu ubaciti 6H30 a da radi u konkretnoj shemi?

Non e mai abbastanza...
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22.siječanj.2006 u 11:28

Hvala na pitanju , ali trenutno se bavim tu?im hardverom(izlaz i cd player) , pa se ne mogu previše koncentrirati na program , a i neda mi se površno zabavljati s njime. Javim eim nešto konkretno napravim.

Nemam spice model za 6H30 , morat eu to malo prostudirati , a napadaju me sa svih stranaKliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieiniKliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini.

Možeš vjerovat da ni svoju hifu nisam vee mjesec dana pošteno slušao.

Editirao Gasho
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: High-End