Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

JAZZ KLUB

Odgovori Odgovori Stranica  <1 736737738739740>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.travanj.2020 u 11:51
Originalno postano od strane člana: JANZI JANZI napisao:

Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

to još nisam vidio nigdje...nazivaš se po nekom koji nije više u grupi

Šaljivčina ! hahahahahaha

Ja stvarno mislio da je Avishai Cohen trio stara grupa od Avishai Cohena al ostavili njegovo ime.
Sad vidim da je taj trio od drugog lika tj. basiste istog naziva
Taj Avishai Cohen Trio bio je u Dubrovniku...
Na vrh
JANZI View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj JANZI Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.travanj.2020 u 11:57

Ja stvarno mislio da je Avishai Cohen trio stara grupa od Avishai Cohena al ostavili njegovo ime.

Sve pet ! da Ja puno bolje poznajem starijeg t.j. basistu AC. Posebno me se dojmilo ovo
obrva
''You can hear a lot by listening !!''
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.travanj.2020 u 18:49
Wayne Shorter rijetko se spominje u jazz klubu. Ima tomu nekoliko razloga, a najbitniji je argument da je kao autor često težak i kompliciran, teško slušljiv, pa uzročnoposljedično vrlo nepopularan među slušalačkom publikom (osim, možda, u okviru Weather Reporta). Kako imam i preslušao sam sve njegove albume, mogu reći da fama o Shorteru kao o "teškome" autoru ne stoji, on je naprosto inteligentan, pa ga se zbog toga i proglašava najvećim živućim jazz autorom.
Možda ga ne bi ni spomenuo, da mu danas nije preminuo drugar, njegov kolega Jymie Merritt, basista, najpoznatiji po svojoj ulozi u skupini Art Blakey and The Jazz Messengers. Dunque, mala ali hrabra ekipa se krajem 1961. skupila i snimila album "Wayning Moments":

Osim glavnoga i odgovornog, Shortera, tu su bili Jymie Merritt na basu, Marshall Thompson na bubnjevima, Eddie Higgins na kljavama te neizostavni Freddie Hubbard na trublji. Dakle, princip za izbor svirača bio je da imaju u imenu ili prezimenu najmanje dva poduplana slova.
Za Merritta se u svim biografijama tvrdi da je pionir sviranja električnog ili elektrificiranog basa, čak se negdje spominje da je sedam godina koristio Fenderov Jazz Bass. I to od 1949. godine. Ja to u njegovu zvuku i načinu sviranja ne mogu prepoznati, ali vjerovati je poznavateljima lika i djela.
Govoreći o spomenutom albumu, ni govora nema o nekakvoj težini ili sličnim pridjevima, jednostavno dobar jazz album. Meni prekrasan, zato ga i postavljam ovdje.
Ajmo, Wayne zaigraj ovu!
Ovi stari jazzeri su znali kako nadsvirat sve oko sebe i ostati ponizan. 

Editirao Brico - 11.travanj.2020 u 18:51
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.travanj.2020 u 18:59

Sve pet ! da Ja puno bolje poznajem starijeg t.j. basistu AC. Posebno me se dojmilo ovo
obrva
dobra pjesma, neloš cijeli album znakovitog naziva At home. Iako bi mi lakše bilo bit doma uz bazen kao neki mig
Na vrh
jazzdil View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (2) Pohvala (2)   Citiraj jazzdil Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.travanj.2020 u 10:58
Prije dva dana od komplikacija na plućima dobivenih koronvirusom preminuo je u svojoj 92 godini legendarni alt saksofonist Lee Konitz , nakon karijere koja je trajala zamislite punih 75 godina. Naime Lee je svirao do samog kraja, i to vrhunski, gledao sam podosta koncerata legendi jazza koji u svojim poznijim godinama nisu bili pravi, falilo je enegrije ili volje ili... no to nije bio slučaj sa Lee Konitzem, imao sam priliku prisustvovati njegovom koncertu prije deset leta, dakle Lee je tek napunio 82, svirao je sa oktetom i koncert je bio presjajan, a dobre su mu i milenijske ploče...

Lee Konitz je karijeru započeo 40tih, te je već tada bio (uz iznimku Art Peppera) jedini vrhunski alt saksofonist sa razvijenim osobnim stilom, dok su drugi više manje neuspješno kopirali Charlie Parkera...
Svirao je sa svima junacima muzike jazz, ne znam da li je surađivao sa Cotraneom, no lista bi bila duža od ponedjeljka....

Sa Milesom svirao je na Birth of The Cool

bio je član znamenitog kvinteta Lenny Tristana, koji su 1949. albumom Intuition  trasirali početak free jazza:

Lee sa nekih svojih sessiona:
sa Lenny Tristanom:

Inside HIFI sa kvartetom:

album Motian u trio formatu sa najvećim Elvinom Jonesom na bubnjevima

kvintet sa Warne Marshom:

albumu dueta

sa odličnim Martial Solalom:
k
vintet albuma Satori sa ritam sekcijom snova Holland-DeJohnette:
t
e na dva novija izdanja,
fenomenalni Angel Song Kenny Wheelera (izdan na ECM-u, meni top 10 izdanja te labele), snimak nije se poloče već uživo:

te Alone Together sa Hadenom i Mehldau-om

Ovi izvadci iz velebne karijere majstora su nešto kao osobni izbor od dijela albuma koje sam imao prilku čuti...

Editirao jazzdil - 17.travanj.2020 u 11:00
Micro Utopia Be
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.travanj.2020 u 20:12
Svi koji me znaju (a ti su rijetki) davno su shvatili da volim žene (aj, dobro, ženu), hifu i Johna Coltranea. Odakle ljubav prema ženama? To ćemo ostavili za neki drugi forum. Hifa ovdje ionako nikoga ne zanima haha, pa da reknem koju zašto John Coltrane. Zato jer je on za mene neponovljiva pojava, osobito u jazzu (za jazzdila - Lee Konitz nije nažalost nikada svirao s Coltraneom, barem nema zapisa o tome). Brojni su prikazi na interpletu o diskografiji Coltranea i sve se one više-manje vrte oko njegovih "poznatijih" albuma Prestige, Atlantic ili Impulse! izdanja. 
Medjutoa, zalazeći godinama sve više u lik i djelo dotičnog gospodina, počeh se diviti naročito njegovoj kasnijoj fazi sviračke i skladateljske karijere sve do 1967. godine.
Jedna opskurna izdavačka kuća Blue Parrot objavila je album John Coltrane Quarteta "Creation" na kojem veliki prostor zauzima pjesam "Creation", poznata kasnije i kao "One Down, One Up". Snimljena je u Half Note, New York, 2. travnja 1965. godine. Ostale dvije pjesme (Alabama i Impressions) snimljene su, prema izdavaču, u San Franciscu 23. veljače 1964. Moram priznati da je to greška jer su te prve dvije skladbe na albumu snimljene 7. prosinca 1963. godine. Za prosječnog slušatelja apsolutno nevažno.

Ovi snimci su se pojavljivali i devedesetih na albumu naziva "Coast To Coast", zatim na albumima "Reflections" i "Reflections Vol. 2" te na kraju na albumu, kojeg je priredio njegov sin Ravi, "One Down, One Up (Live At The Half Note)". Na naslovnoj pjesmi toga albuma Coltrane je odsvirao svoj najduži zabilježeni solo.
Svirka je manijakalno u uptempu, sve pršti od brzaka, solaža, energetike, a sve se naslanja na Coltraneov saksofon. Ne moram ni spominjati Tylerov klavir koji jedva izdržava brzinu koju zahtjeva izvedba, a ona dva jadnika - Garrison i Jones - praše ritmiku do iznemoglosti. I to ludilo traje preko dvadeset minuta (na Creation-u 23, a na Ravijevoj verziji više od 29).
Još nije započela prava Coltraneova free faza, još uvijek se drži kanona klasičnog jazza, ali vrlo brzo će početi sa svojim eksperimentima, vjerojatno osjećajući kako jetra sve više boli, a to je u vrijeme šezdesetih znak samo jednog puta ...
PS. Skrećući s teme imam potrebu reći da je jedan drugi album u izdanju Blue Parrot, i to onaj naziva "Brazilia", jedini album koji ne mogu nabaviti (od 256 koje imam). Naime, Discogs ga ne želi dilati jer je, kao, unofficial ... OK
Aj ti nami, prika stari, puni koju notu. Poslušajte poslije i prvi i treći nastavak da biste dobili uvid u cjelinu.
Evo, radi povijesne korektnosti, te zbog naravi ovoga foruma, Ravijeva verzija pjesme ("One Down, One Up"), snimljena 26. ožujka 1965. godine.
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.travanj.2020 u 17:52
Trejna nisam nekih 2 tjedna pa će trebati jer već kriziram. U zaostatku sam.
smijeh
A danas mi, među ostalim, leglo ovo ko luk na ćevose. Klasika brate. Meni osobno vjerojatno i najbolja verzija. Iz 70-ih što se i čuje iz avijona. Zahebancija.

Editirao Apparatus - 25.travanj.2020 u 17:53
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.travanj.2020 u 19:35
Ajmo ovako. Albert Ayler se smješta uz bok (ili rame) Johnu Coltraneu i Ornette Colemanu kao jedan od najznačajnijih free i avangardnih jazz izvođača. Djelovao je pedesetih i šezdesetih godina dok krajem 1970. nije nađen mrtav u Njujorškom East Riveru. Pretpostavlja se da je to bilo samoubojstvo uzrokovano brigom oko bratova psihičkog sloma (brat je Donald Ayler, trubač koji je često nastupao i snimao s Albertom). Naravno, samoubojstvo je imalo i implikacije na Donaldov život jer je ovaj sebi predbacivao da je ovaj prvi umro njega radi. I tako se to kolo okreće, završivši naravno smrću obojice. Istine radi, Donald je živio jako dugo ...
Albert Ayler je poznat kao jedan od dvoje izvođača na sprovodu Johna Coltranea. Drugi je bio Ornette Coleman. Poluinformiranom dovoljno.
Ima li smisla prepričavati s kim je sve svirao Albert uz sve tekstove koji plove po interpletu? Nema. Ali, eto, spomenit ću jedan od njegovih značajnijih albuma, "Spiritual Unity" Albert Ayler Tria, snimljen u New Yorku 10. srpnja 1964. godine.

Na albumu, osim Aylera na saxu, sviraju kontrabasist Gary Peacock i bubnjar Sunny Murray. Totalno otkačenje, ne samo sa strane solo instrumenta koji, osim u početnim taktovima, odbacuje melodiju, već i s pozicije pratećih instrumenata koji u potpunosti zanemaruju ritam i zapravo soliraju zajedno s Aylerom. 
I sada, nameće se pitanje (sasvim opravdano), ko ovo osim onih bolesnog i iskrivljenog uma može slušat? Slušanjem ovakve glazbe se u nekim prošlim vremenima gubila glava (što je sasvim razumljivo i prihvatljivo, jer ta glava ionako niš ne valja). Ali, eto, free jazz ipak ima poklonika, pa među njih spada i moja malenkost (uvećavanje umanjivanjem!). Da vas umirim, moja žena obožava Abbu, tako da u prosjeku funkcioniramo. Iako ne razgovaramo o glazbenim uzorima često. Ni rijetko. Ni uopće. Zapravo nikada o tome ne pričamo. 
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
JANZI View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj JANZI Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.svibanj.2020 u 12:22

placo

"Perhaps the greatest drummer who has ever lived." (Brian Eno)

''You can hear a lot by listening !!''
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.svibanj.2020 u 12:28
Cijeli dan gledam o njemu na jubitou, ali ne želim stavljati ove RIP priloge. Reće neko da sam babaroga ...
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 736737738739740>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Predstavite se
Dobar dan