Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Što radim ovih dana

Odgovori Odgovori Stranica  <1 891892893
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.rujan.2015 u 11:34
Originalno postano od strane člana: Pravednik Pravednik napisao:

Isprobavam novu gramofonsku zvučnicu

I ja. Odlučio sam da posle 25 godina pukog stajanja ipak treba da aktiviram gramofon.

Naime, imam stari Dual CS 604, model koji je najkraće ikada u njihovoj istoriji bio prodavan. Pojavio se početkom 1978. godine pa je praktičnim Nemcima trebalo jako malo vremena da ustanove da on radi recimo 5% lošije od modela 701 i 704, koji su koštali skoro duplo više. I desi se čudo neviđeno - napravi se spisak čekanja za 604, a prodaja 701 i 704 se poprilično smanji. Tu Dual shvati da su sami sebi pucali u nogu, i posle svega 9 meseci brže-bolje zameniše model 604 sa modelom 606, koji nije bio kao prethodnik, ali je vratio stanje stvari u normalu. Ja sam ga poručio od nekog Nemca u julu 1978 i dobio ga početkom septembra iste godine. Taman sam uspeo da se provučem.

Model 604 je bio prva generacija Dual gramofona sa ULM (Ultra Low Mass) ručicom i sa dvostrukim antiresonatorskim filterima, tako da je rezonsnasa ručice bila na savršenih 9 Hz (idealno 8-10 Hz) i sa amplitudom od svega +2 dB (u to vreme nije bilo neobično +7...9 dB). Elem, gramofon je otvoren, očišćen, podmazan gde treba, elektronika osvežena), radi kao pesmica.

28 godina stara Ortofon LM20 zvučnica je zamenjena ganc novom Ortofon 2M Blue, koja je, prema specifikacijama maltene ista kao i LM20, osim što je preciznija po opsegu (manje +/- odstupanje od nule) i što više ne traži čuvenih Ortofonivih 400 pF na ulazu, sada navode 150-300 pF.

Naravno, u međuvremenu sam se i ja malo modernizovao, pa se sada to sluša preko Luxman C-03 preampa i naravno da bolje zvuče obe zvučnice, čak i Ortofon FF15 Mk.2, koja je jedna sasvim prosečna zvučnica sa korektnom cenom, ali nikakvo čudo neviđeno.

Rezultat je podaleko iznad mojih očekivanja, ja jesam očekivao bolje, ali se nisam nadao ovoliko boljem. Činjenica je da su dinamičke osobine ručice odlično uparene sa Ortofonom, tako je bilo i pre 28 godina, uvek sam govorio da ručica na gramofonu nikada nije tako dobro zvučala kao sa Ortofon glavama, a bogami nisam često čuo ni te Ortofon glave da tako lepo rade kao sa Dualovim ULM ručicama (otprilike isto kao što ni Stanton zvučnice nisu često radile tako dobro kao sa Thorens ručicama).

Teško je poverovati šta se sve čuje, i kako. Presrećan sam jer su sada opet aktivne sve LP ploče, od kojih neke nisu prenete na CD, pa sve i da hoću nema im zamene. A sigurno mi prija i cela ta procedura postavljanja LP u radno stanje, ritual koji sam gotovo već i zaboravio.

Editirao dvv. - 25.rujan.2015 u 11:38
Mi ne možemo da izmerimo sve što je relevantno, ali ni sve što možemo da izmerimo nije relevantno.
Na vrh
MiljenkoC View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
DALI freak

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MiljenkoC Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.rujan.2015 u 14:33
@dvv

Krasno     
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"
Na vrh
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.rujan.2015 u 14:46
Valjda se zato i osećam tako dobro, Miljenko. Kao da mi se vartio neki stari prijatelj.

Editirao dvv. - 25.rujan.2015 u 14:47
Mi ne možemo da izmerimo sve što je relevantno, ali ni sve što možemo da izmerimo nije relevantno.
Na vrh
vlatkoc View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vlatkoc Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.veljača.2016 u 12:18
...

Editirao vlatkoc - 16.veljača.2016 u 13:24
Pravi audiofil ima preko 200 kg opreme.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.veljača.2016 u 12:59
Divno. Svaka cast na trudu.

14000Kn je otišlo na što tocno?  OK audiofilski djelovi (citaj skupi bez nekog jakog razloga), military grade konektori napajanja (koštaju suho zlato jer su rađeni za ekstremne uvjete..)

Drago mi je da netko nešto radi i veseli ga to, al vidim velike nesrazmjere  ulaganja u materijal s jedne strane, a s druge štednja na boljoj konstrukciji i izradi pcba, napajanja, vođenja ozicenja, ukupne konstrukcije..
Pažnjom na detalje se moglo podici performanse uz nizu cijenu.

Piher trimeri....halo!?. Nema se 10kn za bourns višeokretni, stabilniji trajniji, sigurniji?
Trafoi kupovni? Nije bilo za izradu kvalitetnijih? Nije svaki trefo isti i nije da kroz ispravljanje i regulaciju ne utjece na performanse. Standradni su u 99,9% motani tako da im je jezgra na rubu zasicenja, citaj bespotrebno viši THD u bazi napajanja.

Debeli obicni dvozilni zvučnički kabel na granama napajanja, još neufrkan. Ne vidim smisla za skupe vezne kondove, kad kroz taj kabel isto tece audio signal, barem između sklopa preampa i regulacije napona....

Itd.

Inace, hvalevrijedna nakana i trud.

Editirao Gašo - 16.veljača.2016 u 13:05
Na vrh
vlatkoc View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vlatkoc Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.veljača.2016 u 13:50
Treba poslušati. To je jedini sud.
Svaka el. komponenta je predhodno slušno evaluirana i pridonosi itekako kvaliteti zvuka u dobro posloženom sustavu.
Određena štednja je uvjetovana proračunom. Kabeli su izabrani zbog materijala i dobro rade.
Bitno bolje performanse se nebi dobile nikakvim razrađivanjem konstrukcije i kompliciranjem. Transformatori za visoki napon su motani po narudžbi i dobro su učinjeni te predimezionirani, potirani te sa oklopom oko konstrukcije. Trafoi za grijanja su predimenzionirani i ne idu u zasićenje.

Ali kao što rekoh, slušanje je jedini sud.
Gazda i još nešto starijih vrlo iskusnih HIFI-sta su bili vrlo zadovoljni pri slušanju, uz koju bočicu kvalitetnog vina pride.

Lijepi pozdrav
Pravi audiofil ima preko 200 kg opreme.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.veljača.2016 u 16:18
Ok.
Na vrh
thoree View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj thoree Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.veljača.2016 u 16:15
Evo da i ja doprinesem malo ovoj temi... Predmet upgrade-a je moj Thorens TD 160 B MKII koji dobiva nove opruge i bazu za ručicu.

Nakon dugo vremena na ebayu sam našao nove opruge i gumice od Linn Sondeka LP12. Thorensove gumice su bile poprilično razlohane a i opruge nisu u bajnom stanju. Linn-ove pašu savršeno jedino što su malo tvrđe. Uz ovaj sam upgrade predvidio i postavljanje utega/clamp-a baš radi tvrđih opruga.

Sa clamp-om sam uspio dobiti savršen "bounce". Tek kad sam promijenio opruge vidio sam da mi je subšasija "visila" na jednu stranu 2mm tako da mi se već prije napravljena baza za ručku nabila uz rub gornje ploče. Tako da sada radim i novu bazu za ručku.

Postojeća je bila napravljena od 16 mm MDF-a a nova će biti od 2x 6mm MDF-a + 3mm aluminij. Ovaj 6mm MDF sam našao u šupi pa ću zalijepiti a komad aluminija za ovu namjenu čeka već godinama odrezan na mjeru.

Kako hvatam vrijeme kad klinci spavaju za radove, čitaj kasno navečer, moglo bi potrajati neko vrijeme ali nadam se da rezultat neće izostati. Zvuk je i ovako bio odličan a nadam se da će sada biti i bolji... Kad uhvatim vremena poslikat ću malo.

Naravno, ide i nova zvučnica u Grace-icu.

Editirao thoree - 17.veljača.2016 u 23:36
Svaki čovjek je dijete svojih postupaka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 891892893
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,711 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Utjecaj različite duljine ka...
Forum: Retro audio