Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Snaga zvucnika

Odgovori Odgovori
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
fire1 View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj fire1 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Snaga zvucnika
    Objavljeno: 23.rujan.2006 u 21:35
Imam AV receiver VSX-816-K/S koji ima 7 izlaza po 110 W na 8 ohma.

Namjeravam kupiti DAP Audio zvucnike koji su snage 250 W na 8 ohma.

Posto sam cuo da ponekad prejaki zvucnici mogu ostetiti pojacalo,zanima me da li mi se to moze dogoditi?

Koji je idealan omjer pojacala i zvucnika?

Hvala.
Na vrh
BOZO-K View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj BOZO-K Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.rujan.2006 u 23:31
Pozdrav,

Pioneer nema sanse da isporuci 7 X 110 W RMS na 8 Ohm.
Transformator je svega nekih oko 400 VA.
U manualu su napisali taj podatak, ali na frekvenciji od 1 kHz.
To bas i nema veze sa realnoscu, te takve podatke koriste samo da napisu
sto vece brojke ...

Isto tako, da snazni zvucnici mogu ostetiti na bilo koji nacin pojacalo
je znanstvena fantastika.

Moze se dogoditi da zvucnici manje impedancije preopterete pojacalo,
medutim to nema veze sa vecom snagom zvucnika ...

Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.rujan.2006 u 09:57
Niti tvoje pojačalo niti zvučnici nemaju pravilno deklariranu snagu. To su bezvezne brojke.

Ti sam možeš oštetiti zvučnike ako slabije pojačalo (tvoj receiver) nafrljiš do krajnjih granica pa to pojačalo ode u clippng (overload).

Zvučnici nemaju snagu jer nisu izvori napona. Zvučnici imaju eventualno napisanu snagu pojačala koja je preporučena da se osigura dobra kontrola i kvalitetan zvuk.

Glazba je sve samo ne kontiuriani signal tako da zvučnici nikad nisu isto opterečani več se to vrlo brzo mjenja.

Najopasnije za zvučnike je vrlo glasno slušanje moderne rap ili elektronske glazbe koja je producirana sa izdignutim basom i visokima i to elektronski generiranim u dugom trajanju. Tu je zavojnica baseva a i visokotonaca u velikom stresu i jako se grije. Prag pregaranja ovisi o kvaliteti bas zvučnika , veličini zavojnice i kvalitetnom odvođenju topline.

Radje za svoj receiver traži zvučnike sa ravnijom impedancom i višljom osjetljivošču (to ti je oznaka  npr.  90db/1W).
Pusti snagu zvučnika , to je samo imaginarna cifra i ne govori ništa.

Editirao Gašo - 24.rujan.2006 u 09:59
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
nikko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nikko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.rujan.2006 u 11:10
STo se tice snage pojacala,cista fantazija-poslusaj Arcama alphu1(mislim na njihov nastarije pojacalo)ima nekih 20W po kanalu.
Ciste sange,a za zv.kutije izbjegavaj ove 250w,opet fantazija,jedino Dynaudio moze nesto takvo izvesti zbog njihove zavojnice,75mm(mislim na normalne zvucne jedinice-drivere).
Zvucnik-driver tokom rada mjenja i svoju inp.(nekada visa nekada manja-ceto manja)grije se i deformise,gornji i donji centrator(ovjes) bjeze iz lezista i ostecuju driver,oni kvalitetniji koriste kvadratnu zicu koji mogu podnjeti vecu snagu(takodje sam zvucnik je odradjen od alu.mislim na kucista a kalote kevlarom).Bas driver se moze i hladiti vazdusno,viskok.ferofluidom,sve to nepomaze kada imas slabije pojacalo jel u klipingu sve ces sprziti.
Sa ovakvim nekvalitetnim pojacalima prvo ce ti prdnuti visokotonci,bez obzira koje su sange,umjesto sanage poslusaj Gasu,oprobaj naci sto efikasnije zv.(obicno sto efikasnije to skuplje)
Na vrh
Dado7 View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Burekoćevapožderac

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dado7 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.rujan.2006 u 11:29

Ima l' neki dobar tekst koji se može pročitati o odnosima impedanicje, snage struje, osjetljivosti i slično, npr. šta se sve događa kada se vrti potenciometar na pojačalu (šta raste, gdje raste, kako točno raste), znate ono - fizika. Malo samBeljo znanja.

Svi članci koje sam našao na internetu su uglavnom Klopa.

Editirao Dado7 - 24.rujan.2006 u 11:33
Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.rujan.2006 u 11:37
Rupićeva "O dobrom zvuku"

Ukratko potenciometar ništa ne pojačava več uvjek zapravo stišava odnosno njegov izlazni signal je uvjek manji od ulaznog osim  u maximalnoj poziciji.  On se nalazi u sekciji linijskog signala.
Radi na principu djelitelja napona.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
nikko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nikko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.rujan.2006 u 11:38
Originalno postano od strane člana: Dado7 Dado7 napisao:

Ima l' neki dobar tekst koji se može proèitati o odnosima impedanicje, snage struje, osjetljivosti i slièno, npr. šta se sve dogaða kada se vrti potenciometar na pojaèalu (šta raste, gdje raste, kako toèno raste), znate ono - fizika. Malo samBeljo znanja.

Svi èlanci koje sam našao na internetu su uglavnom Klopa.

Oprobaj naci u Cro.(vas knjiga)jednostavnoga naziva zvucnici,nisam siguran koji je doc.napisano,svoj primjrak sam kupio u sarajevu ali sam dao poznaniku i osato bez nje nisam je stigao niti podrobnije pregledati.
Iz onoga sto sam pregledao u knjizari odlicna knjiga,dosla je smo u par primjraka prava steta.
A je sam ispao prava konjina sto je tako dadoh,niti sam vidi koji je doc. napiso niti koji je nakladnikLjutLjutLjut.

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,514 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End
Audio kabeli
Forum: Audio komponente