Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Apple iPhone

Odgovori Odgovori Stranica  123 13>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Jango Fett View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Apple iPhone
    Objavljeno: 27.lipanj.2007 u 02:39
Ispričat ću vam jedno svoje, možda vrlo specifično mišljenje oko ovog fenomena.

Za početak, vratimo se Apple-ovoj (Steve Jobsovoj) Renesansi krajem 90-tih.

U vrijeme kada su PC i Windows preuzeli svjetsku dominaciju, Apple je potpisao kapitulaciju ostavši samo u marginalnom području profesionalne primjene.

No, Steve Jobs je veliki genije, i kreće u novu strategiju. Naravno, ta strategija zove se "traži rupu u tržištu".

Ja, kao srednjoškolac u to vrijeme (točno se sjećam, bilo je to 1997. godine) dobio sam svoj prvi PC, naravno zadnji u svojoj ekipi... i redovito sam bio frustriran s jednom stvari: koji je k... tim proizvođačima računala i Widnowsa da nemaju ni "d" od dizajna u svojim proizvodima?

Sive, dosadne, idiotski oblikovane kutije poružnjivale su moju i milijune soba po cijelom svijetu. Kao da PC nije postao nešto više od uredskog kalkulatora. Kao da nije napravio revoluciju u našim životima. Kao da nije postao centar zabave.  Kao da nije postao No.1 proizvod konzumerske elektronike.

A oni i dalje ništa - godine su prolazile (a tada je mjesec dana u razvoju računala bilo jako dugo), grafičke kartice su rasturale, procesori su bili sve brži, sve je napredovalo, a sve jednako izgleda...

Ne mogu se oteti dojmu da je cijela industrija namjerno čekala, pravila se da ne zna, nabacivala grbu, dok ne dođe Jobs i ne zajebe sve s iMacom!

Odjednom dizajn! Jeeee! Sad svi opet kupuju Mac, zakon, svi oduševljeni činjenicom da nešto ne mora biti od sive plastike koja brzo kupi čađu.

Kao da su svi bili lobotomizirani prije toga, pa odjednom doživjeli prosvjetljenje. Kao da nitko nije očekivao da bi se takvo nešto moglo napraviti. Oduševljenje je bilo takvo, da se doima kako je estetika bilo nešto ne samo neočekivano već i nemoguće za zamisliti.

Sad je konačno računalo ono što je već neko vrijeme bilo: centar života. Nekad radio, zatim TV, sada računalo.

I onda se pojavio MP3. I opet kolektivna retardacija: hrpe MP3-ca na računalu, a mi se hebemo s discmanima (Sony se natezao s Minidiscom da bi "olakšao stvari"). Zar su svi bili toliko glupi da ne znaju zbrojiti dva i dva? Svi osim Jobsa, naravno. On je skužio: MP3 player. iPod.

Jeee! Opet revolucija, sada još veća. Totalno iznenađujuće. Opet.
I opet dizajn. Kako je bilo genijalno staviti kontrole osjetljive na dodir!

Apple je postao trendsetter (tu su naravno i iTunesi), i sve što se napravi naknadno je pokušaj kopiranja. Čisti monopol. U međuvremenu i Windowsi i PC postaju dizajnirani. Zamislite! Kako sad pak to, da se probudio crv inteligencije? Čudno...

To je bila ta Renesansa, gdje je Jobs popunjavao rupe. Na tome je sagradio brend na razini kulta. Apple logo sada je znak božanstva u kojeg se bezuvjetno vjeruje.
Čak je mogao napraviti MP3 player bez ekrana i reći da je to savršeno funkcionalno. Kritika je pozdravila to, i zaista ostala uvjerena da je to funkcionalno. Dok su drugima prigovarali zbog neintuitivnog sučelja, iPod Shuffle bez ekrana je prolazio s peticom za funkcionalnost. Kako je lijepo biti Bog. Jednostavno ne možeš pogriješiti.

Sada, čak i PC oprema poprima oblik i izgled iPod-a, a sramota je koliko se ostali brendovi bestidno trude imitirati.

U trećoj fazi, čekamo iPhone, glasnika novog doba. Taj prorok izvrće vrijeme unatrag. On je postao bestseller prije nego što je plasiran. Prvi slučaj u povijesti. Kopije su čak izašle prije njega u javnost!

A svi i dalje retardirano šute i čekaju da Apple opet bude taj koji će nevjerojatnom inovacijom revolucionarizirati telefoniju.

U vrijeme sofisticiranih ručnih računala-telefona, velikih ekrana na dodir, milijunima boja i neverojatnom grafikom, s hrpom multimedijskih mogućnosti, čeka se na iPhone koji će napraviti revoluciju s velikim ekranom na dodir, milijunima boja i nevjerojatnom grafikom, s hrpom multimedijskih mogućnosti.

Samo zato što je to iPhone, brend s božanskim pedigreom. Ne treba više biti inovacije, samo uspostavljene forme kao zaštitni znak. Istu privilegiju uživa danas i Google. Trebam li spomenuti da je ekvivalent Google Eartha imala nVidia i Keyhole još davno prije? Naravno, samo je Google Earth onaj "prvi" i revolucionaran.

Ne znam, jesam li jedini koji vidi taj čudni obrat vremena, to unaprijed zacrtano, isprogramirano odvijanje na temelju šablone i koda? 

Kao da čitava svjetska produkcija i napredak namjerno stoji, s očiglednim i banalnim rješenjima, prepuštajući da prvi budu Apple ili Google. Kao da je to neki ugovor, po kojem će oni ubrati plodove svojeg kulta, a drugi se zadovoljavati mrvicama reputacije u obliku kloniranja.

Editirao Jango Fett - 27.lipanj.2007 u 02:54
Pravi audiofil je glazbofil samo u smislu "nemam ništa protiv glazbe".
Na vrh
smario View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj smario Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2007 u 07:50

CD-Perfect Sound Forever!
Na vrh
DrAle View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DrAle Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2007 u 08:00
Kada si vec zapoceo diskusiju o Appleu zanimljivo je primijetiti nekoliko stvari.
Odlicni su prodavaci i znaju sto zele njihovi kupci/korisnici. U to znaju uvjeriti i sebe i njih.
Znaju napraviti jednostavnu stvar koja radi ono sto treba bez nepotrebnih funkcionalnosti, natrpavanja mogucnosti i sl.
Znaju to naplatiti.
Microsoft pak sa druge strane radi nevjerojatne gafove (iako zbog sticaja okolnosti i dalje mlati ogroman novac). Nista novo nisu ponudili od worda 2 (sredina devedesetih). Postali su ogroman i spor mehanizam koji ceka da se iskristalizira neki trend pa da onda naprave proizvod ili program (Zune kao mp3 player, cista kopija) ili ako nisu u mogucnosti jednostavno kopiraju ili kupe konkurenta (Quicken, program za kompresiju ...). Programi su im glomazni, u njih trpaju 90% stvari kojima tamo nije mjesto i koji se ne koriste.
Nevjerojatno je kako ih nije briga (ili mozda nisu u stanju). Ne stvaraju nista novo sto bi netko drugi slijedio vec samo cekaju da netko nesto smisli pa da idu utabanim stazama. Zbog monopolistickog polozaja to si mogu dopustiti, no u informatickim smo vodama bili svjedoci da nedodirljivi mogu nestati preko noci (npr. Voodoo iako je usporedba malo nategnuta zbog velicine i utjecaja).
Osobno, nisu mi simpaticni ni jedni ni drugi.
Appleu priznajem osluskivanje trzista, prepoznavanje i uskakanje u vlak trendova, hrabrost pri pustanju na trziste proizvoda (imali su gadnih promasaja koji su ih skoro kostali opstanka na trzistu) te znanje da od svog proizvoda naprave marku (kolikogod se nekom to svidjalo ili ne). Oni imaju mali dio trzista osobnih racunala, ali zato 83% trzista mp3 playera i od toga mogu ocito fino zivjeti.
Nasuprot njima ne znam sto radi veliki M sa hordama programera. Nista njihovog nije takvo da bi netko rekao "Uh, ovo moram imati" oni jednostavno mudro iskoristavaju svoju poziciju.
Ponavljam, nisu mi simpaticni ni jedni ni drugi iako se ne libim kupiti proizvod ako mi odgovara (npr iPod Nano).
Sto se iPhonea tice, vjerujem da ce napraviti veliku pomutnju na trzistu. Opet ista prica. Drugi proizvodjaci se trude napraviti telefon natrpan sa sto vecim brojem funkcionalnosti, ponuditi sumu modela koji korisnici ne mogu razlikovati, a Apple pokusava progurati rjesenje koje je sexy, koje je jednostavno te koje je korisniku drago koristiti i koje ce rado pokazivati okolo. Njihova prednost je i ta sto imaju vrlo mali broj modela ili cak samo jedan (i kod osobnih racunala i kod mp3 playera pa i kod telefona). Prednost takvog nastupa na trzistu je jednostavnije stvaranje marke, korisnicima je olaksano prepoznavanje i identifikacija, bolja kontrola proizvodnje ... U ogromnom broju modela nekih proizvodjaca nemoguce je snaci se, Apple je to mudro rijesio.
I jos jedna dobra stvar koju su ucinili je davanje imena. Naime imena poput Sony 76tzt45w ili Nokia 5648 sigurno nije ono sto ce korisnik zapamtiti i cime ce se moci identificirati. Apple daje jednostavna i lakopamtljiva imena koja su vrlo brzo postala marka.
Zanimljivo je kako vlada misljenje da je iPhone skup, a svi malo bolji uredjaji iz Sonya i Nokie imaju slicnu cijenu.
Vidjet cemo, u svakom slucaju vrlo zanimljivo razdoblje je ispred nas.
Ono sto mene vise zanima jest kako ce se razvijati stvar sa Googleom. Oni su vrlo netipican div. U kratko su vrijeme narasli na nevjerojatnu velicinu, a i dalje rastu, uspjesno odrzavaju pozitivan imidz, inovativni su, stalno stvaraju nove i uzbudjujuce stvari, ne bahate se, imaju odlican odnos prema vlastitim zaposlenicima ...
Hoce li se usuditi krenuti na Microsoft sa vlastitim operativnim sustavom (GoogleOS)? To bih volio vidjeti.

Editirao DrAle - 27.lipanj.2007 u 08:17
Led je krenuo, gospodo porotnici. Paradom cu ja zapovijedati.
Na vrh
Zoran View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zoran Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2007 u 08:01
Ispada da je tako i dobro si to primjetio,
ja osobno ne koristim MP3 playere, ali ekipa oko mene mi je rekla da je
creative player bolji tj. da zvuci bolje, ali svi sad kupujo APPLE upravo radi gore navedenog. Ovo se odnosi na mlade britance s kojima radim.
Ako se zna koliko je to izbirljivo trziste dosta indikativan podatak.
frend je platio sa 180 funti za 80 GB iPod.
samo nisam siguran da ce i iPhone dosegnuti toliku popularnost u tom segmentu vec imas igraca i to Velikih
Onkyo 650 pokvaren DENON AVR-X1500H + Sony UBP-X800 + MA B2 + Monster XP

Don't take life too seriously; you'll never get out of it alive.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2007 u 08:03
.

Onda sam i ja genije jer sam isto tražio rupu u tržištu. Na kraju je ispalo da je naše tržište koje bi bilo polazno zapravo jedna velika rupa a put do te rupe je također pun rupa.

Lako biti genije u Americi.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Zoran View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zoran Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2007 u 08:10
decki sta se tice microsofta, osobno ga mrzim ali...
toliko je rasiren po svjetu da to nemozete ni zamisliti.
di god dodjete na bilo koju tockicu na zemljinoj kugli odete u hotel ( naravno malo bolji) pitate za kompjuter salu sjednete za stol i woala
surfas ko da si doma sve ti poznato i sve znas.
slicno i sa kompanijama, jednom skuzis outlook , MS Oficce i delas di oces.
to je realnost i tu nemres nis naperavit.
ako gledas sa drugog kuta meni je dobro jer imamo jedan ajmo rec  standard, pored jezicne, kulturne i inih barijera sa microsoftom si doma di god bio

Na vrh
Zoran View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zoran Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2007 u 08:12
zasto gaso.??????
samo trebas pronaci pravi cep i zatvoriti jednu rupu i woala...
budi inovativan, poduzetan, eto ti uspjeha
pa kako su ostali (osnovnoskolci)  postali milijunasi a nisu isli u ameriku

Na vrh
hudo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj hudo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2007 u 08:23
Nedavno (prije cca 1-2 mjeseca) se odrzao povijesni susret Stevea i Billa u jednom live discussionu. Mozete ga pogledati ovdje:
http://d5.allthingsd.com/20070530/steve-jobs-and-bill-gates-together-part-1-of-7/
odlican interview, baca svijetlo na odnose Apple - MS, te povijesnu ulogu jednih i drugih.

Inace, kao programer na win, htio bih vas upoznati sa par cinjenica: kada se rade win, odredzeni dio se mora testirati sa nekoliko tisuca modela hardwarea, ukljucujuci i pripadajuci sistemski software u obliku raznih drivera. Kako programeri znaju biti ljeni, kod izrade drivera se koriste raznim trikovima i ne pridrzavaju se standarda, tako da ekipa u MS ima poslje velikih problema sa izdavanjem nove verzije windowsa. Onda se ne treba cuditi kada u Visti ne radi skener iz '99.
Apple je to rijesio drugacije. Kada izdaju novi OS, svi moraju prilagoditi svoj hw i sw na njega, inace jednostavno ne radi.

Sto se tice zastupljenosti apple vs pc, razvoj poslovnog sw na pc-u je puno brzi i laksi, tako da je to jedan od glavnih zauzimanja trzista, uz naravno ibm pc klonove, posto apple jednostavno ne moze proizvesti toliko hardwarea.

A da je apple trendseter, bogami je.

A da se mac os x rusi, bogami se rusi.

"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"
Na vrh
andriy View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj andriy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2007 u 09:49
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

A da se mac os x rusi, bogami se rusi.

Zanimljivo , vrlo dugo koristim Mac OS , s povremenim prekidima , nikad mi se sistem nije srusio.
Na vrh
Jango Fett View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2007 u 10:05
Originalno postano od strane člana: DrAle DrAle napisao:

Kada si vec zapoceo diskusiju o Appleu zanimljivo je primijetiti nekoliko stvari.
Odlicni su prodavaci i znaju sto zele njihovi kupci/korisnici. U to znaju uvjeriti i sebe i njih.
Znaju napraviti jednostavnu stvar koja radi ono sto treba bez nepotrebnih funkcionalnosti, natrpavanja mogucnosti i sl.

Pozivaš se na činjenicu da Apple, Google i slični postižu uspjehe zato što nude ono što tržište želi, a to je konkretno jednostavnost i stil.
Ne slažem se s time, jer te prednosti vidim samo kao paravan preko stvarnog razloga, kojeg moram priznati ne mogu dokučiti.

Što me tjera da tako mislim?
Kao prvo, Apple nudi vrlo očigledna rješenja koja teško da su promakla skupim umovima u korporacijskim divovima potrošačke elektronike i računalne industrije. Ipak, nekako to ignoriraju i inertni su, kao da čekaju Apple da povuče prvi potez. Taj prvi potez zapravo nikada nije sofisticiran i nemoguć za očekivati, već upravo banalan i logičan. Svijet kao da se zatim pravi da je oduševljen, da se dogodilo nešto revolucionarno, kao da su svi bili izuzetno glupi prije toga ali su sad doživjeli prosvjetljenje, koje je ništa drugo nego nešto što logički slijed iz situacije.
Nadalje, tek onda se divovi hvataju toga i započinju "kopirati", raditi rješenja bazirana na tim revolucionarnim Appleovim.
Creative je otišao toliko daleko da je izbacio Zen Stone, mali player bez ekrana koji je očito klon iPod Shuffle-a.
Da je takav player izašao prije Shuffle-a, bio bi jedna od najvećih sprdnji.

Tržište inače zahtjeva što više funkcija a ne što manje funkcija. Sankcionira sve uređaje koje nešto nemaju, osim Apple-a, kojeg veličaju, iz nekog nepoznatog razloga.
Koncepti visokog stila i jednostavne funckionalnosti redovito su završavali propašću, osim za Apple. Prigovaralo im se baš to da imaju premalo funkcija a previše se bahate stilom.
Za Apple, doduše, vrijede druga pravila: ovdje je odjednom stil taj koji se tražio, i smanjenje broja funkcija. Čak im ne smeta ni 30%-40% viša cijena od konkurencije - tržište je toliko nadrogirano Apple-om da u tome vidi i više nego dovoljno opravdanje ultra-visoke cijene.

Apple playeri (bar kad sam zadnji put provjerio) zahtjevaju iTunes za transfer glazbe na player. To je potpuno opravdano i logično.
No kada to ima neki drugi proizvođač, onda on instant propada.

Za Apple vrijede druga pravila, i ja nisam siguran zašto. Pretpostavljam da je to zbog izuzetne snage branda, to je branding iznad svakog poimanja, koji samom svojom pojavom izaziva epidemiju.

iPhone će biti ono što već postoji, ali će biti:

- Apple
- imat će visokostilizirani OS za upravljanje

Sve to već postoji, osim logoa Apple. iRiver, Olympus itd. već imaju playere sličnog koncepta, vrhunske funkcionalnosti i visokog dizajna, no ništa od njih.

iPhone-u će se oprostiti velike dimenzije uređaja, što nikad ne bi moglo proći nekom drugom proizvođaču, jer za druge proizvođaće, tržište očekuje minijaturizaciju. No za Apple, nema frke, proizvodit će se veći džepovi na hlačama.

Drugim uređajima se prigovara to što su prefino obrađeni u glossy tehnici pa ostaju packe od prstiju. Apple-u nikada, a ako se i spomene, to uopće nije problem.

To ignorantsko postavljanje svega ostalog prema svemu ostalom, gdje samo Apple radi "revolucije" i "zakon" stvari, mi nikako nije jasno. Je li moguće da je branding i odvajanje od percepcije stvarnosti otišao tako daleko?

Pravi audiofil je glazbofil samo u smislu "nemam ništa protiv glazbe".
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 13>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Musical Fidelity Nuvista 600
Forum: Audio komponente