Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Sony CDP-X202ES

Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
ilimzn View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ilimzn Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sony CDP-X202ES
    Objavljeno: 27.srpanj.2007 u 00:16

Upravo se domogoh istog za razumnu cijenu... kao i kod vecine bitstream sony-ja, ima tu shtofa za prerade na pretek, a ni mehanika nije lose poslozena za takve zahvate. Usput, jel itko ikad vidio datasheet od Sony pulse DAC-a CXD2562? Bilo bi lijepo pogledati sto su par misterioznih pinova :)

Editirao ilimzn - 27.srpanj.2007 u 08:09
Na vrh
robot View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj robot Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2007 u 00:39

mozda ovog kupim da mi tambura u spavacoj sobi, R70, Sansui, ima par problemcica i vjerojatno preventivno elektrolite... ima li ko ove kleme viška (i service manual...)

iznutrica

*ups, zajebo sam coeku temu, ako mu smeta šiknite je na retro, ili već negdje...

Editirao robot - 27.srpanj.2007 u 01:05
Na vrh
eradoncic View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj eradoncic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2007 u 06:15
Originalno postano od strane člana: robot robot napisao:

mozda ovog kupim da mi tambura u spavacoj sobi, R70, Sansui, ima par problemcica i vjerojatno preventivno elektrolite... ima li ko ove kleme viška (i service manual...) 

O'ma piši PM Kaletu od Kaštela
Ako on nema - nema niti ko imati
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2007 u 09:08
Originalno postano od strane člana: robot robot napisao:

Das ist tipiše Samzuji kreteniše lautšpreher klemen koje puknu nakon nekoliko spajanja.Stavi neke standardne instrument buksne.Trebat ćeš malu pločicu(plexi,vitroplast,bakelit,alu lim...)koja će ih nositi.Buksne će viriti kroz rupčage koje ostanu kad se maknu ove slomljene.Te nove kleme će te sigurno nadživjeti.Originalne ćeš jako teško naći(osim na nekoj furdi-a vjerojatno su i te slomljene),a i ne treba uvijek insistirati na originalu.Naročito kod ovako loših rješenja.
Bem ti,ovo stvarno spada u retro audio.Valjda bu to netko prebacil da se Ilimzn ne srdi.

Editirao Apparatus - 27.srpanj.2007 u 09:11
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura
Na vrh
ilimzn View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ilimzn Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2007 u 14:30
E bas se srdim, sad mi pokenjao temu!

Enivej, da zavrsimo s tim off-topicom:
R70 je vec itekako delapidirani Sansui. Trafo je OK, filter ekoi su premali, tuner je baziran na TU-217, a izlazno je pojacalo krasno - dok radi. Nema nikakvih zastita, cak ni osiguraca (samo mrezni). Ton kontrole su u povratnoj vezi izlaznog pojacala,kad potovi pocnu prekidati i elektroliti curiti, ponekad je dovoljno okrenuti pot za treble i R70 ode u dim. Dakle, uzmi ako bas moras ali to definitivno nije jedan od boljih egzemplara (da ne spominjem bocnice od plastike i donu stranu od neceg samo malo boljeg od kartona). Da se dobro reciklirat u dijelove, gumbi su jos uvijek uglavnom od tokarenog aluminija :)

E sad nazad na on topic.

Pogledah iznutricu spomenutog CDP-X202ES. S obzirom da posjedujem i referentni CDP-X707ES kao i prethodnik CDP-X229ES, moram reci da je 202 ponesto pametnije slozen od 229, uglavnom kao poslijedica drugacijeg mehanickog rasporeda. No, ima tu i ocigledne inspiracije kod koga god da ga je konstruirao.

Mehanicki je shema klasika - mehanizam u sredini, lijevo trafo (i puno mesta za dodatne trafoe i ispravljace), ispravljac iza mehanizma centralno, vecina digitalije i separacija podataka je na mehanizmu (SPDIF signal primjerice izlazi s mehanizma direkt), desno je plocica jasno podjeljena na digitaliju (blize prednjoj ploci) i analogiju (blize straznjoj ploci).

Ispravkjac je zajednicki za obje sekcije (analogna i digitalna) i mase se sastaju na glavnom filtersko elektrolitu. Regulacija je odvojena, i koristi operaciona pojacala s diskretnim izlazom (sto je prilicno napredno za klasu u kojoj caruju 78xx, 79xx i eventualno LM317/337). Zice koje od napajanja idu prema analognoj i digitalnoj sekciji imaju strogo odvojena napajanja i mase, sto daje idealan potencijal za modding.

Kontroler i display su u kutiji koju cine prednja ploca i pregrada iza nje, sve je oklopljeno. izlazi samo jedan flat kabel do ostatka digitalije i kontrole mehanizma.

Prava prica je medjutim filter, DA i analogija. Filter je (ako se ne varam) CXD2550, poznat iz prethodne serije. Data/MCLK/LRCK/BCK signali idu direkt s mehanizma. Isto tako iz filtera vrlo ocigledno direkt u DAC, CXD2560. Isti DAC je u svim playerima ES serije od Xnn9, pa do prvih SACD modela.
Za razliku od kasnijih chipova, ovo je DAC s naponskim izlazima, koji radi na cca 90MHz (tocnije, frekvenciji kvarca u DDR modu, dakle koristi oba brida). Malo vise o DAC-u kasnije.
Analogno filtriranje je u prvom stupnju pasivno, zatim se diferencijalni izlaz DAC-a uz filtriranje prebacuje u single ended, i dodatno filtrira GIC filterom. OP-ampovi su JRC verzija NE5532, sto je u startu zrelo za modifikacije. Zanimljivo je da su otpori za zbrajanje naponskih izlaza iz DACa (njih 4) metal film 1% ali otpori u filterima su svi karbon film 5%. Kondenzatori su iskljucivo folija, u izlazu je 220uF elektrolit nippon chemi, u paraleli s folijom. Oko DACa je takodjer hrpica nippona u paraleli s folijama. Sliku kvari muting s tranzistorima, jos jedno mjesto za ocigledni mod. Iza toga slijedi pot za varijabilni izlaz, iza kojeg je i neizbjezni JRC4570 za ganjanje izlaza za slusalice (ponovno, mjesto za mod za one koji cijene slusalice).

Slijedi onaj neocigledni potencijal za modding, koncentriran oko DA konvertera.
CXD2562 je zanimljiv po tome sto s digitalne strane ima pinove za promjenu faze (za koristenje u dual diff konfiguraciji, kao npr, u CDPX-779 ili X707), plus jos neke pinove koje bi rado htio istraziti. Stvari su puno zanimljivije s analogne strane. Vrlo jasno i ocigledno se na plocici vide odvojene mase i napajanja lijevog i desnog DAC-a, kao i clock oscilatora. Poznavaoci Sony playera iz tog doba znaju da Sonu obicno projektira najbolji model, i u nizim modelima serije sukcesivno 'kvari' razne aspekte sklopa. CXD2562 kai i njegov prethodnih 2552 sadrze prilicno dobar clock oscilator, POD UVJETOM da mu se da dobro napajanje i masa. E tu sad ide nesto vrlo zanimljivo: na plocici X2020ES, postoji vod analognog napajanja koji na jednom mjestu s ravno 3 kratkospojnika prelazi redom na analogno napajanje lijevog DACa, clocka, i desnog DAC-a. Zanimljivo je da su kratkospojnici jedan do drugog, i da gledano sa strane projektanta stampe, nema razloga da ih bude 3 - naime, s jedne strane su svi zajedno spojeni na analogno napajanje, a s druge strane su im krajevi tik jedan do drugog, bez ikakvih vodova izmedju. Slobodno je mogao biti i jedan jumper. No, tu je taj nevidljivi potencijal za mod - odspajanjem 3 jumpera, dobiva se mogucnost dovodjenja nezavisnih napajanja na lijevi i desni DAC i na clock, bez ikakvog mesarenja po plocici. Vec samo zamjenom jumpera sa feritnim perlama dobiva se dodatno filtriranje i smanjeni jitter.
Drugi stupanj modifikacije bi bila izmjena prvog pasivnog stupnja filtriranja, konkretno zamjenom 'obicnog' neinduktivnog folijskog kondenzatora marke panasonic, s necim tipa silver mica, ili neinduktivni polistiren (rijetka biljka...). U nekom visem stadiju modifikacije, moze se sgodno iskoristiti cinjenica da je CXD2562 naponski DAC i to s izlaznim pulsevima od 5V, dovoljno za posve pasivno filtriranje (pa recimo s lampom u izlazu iza toga kao buffer-om), ili cak za reclocking uz pomoc nekog vrlo brzog CMOS registra.

Bilo kako bilo, vidi mi se zabava u slijedecih nekoliko mjeseci :)

Editirao ilimzn - 27.srpanj.2007 u 16:01
Na vrh
robot View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj robot Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2007 u 16:14
jos cu malo kenjkati....
no kao vrač pogađać mi je pogodio misli, smilio mi se onako odnaprid, slab sam na onakve prednje maske. mozda jedino marantz radi ljepse, u odnosu na vintage hifi. odmah se otvaranjem haube dalo vidjeti malo stisnutija plocica, i hladila, trandje se ne vide pokrivene su nekim limom. uglavnom propustih ga, sad cemo vidjeti ovih dana jednog vintage kenwooda. ako imas service manual sikni mi ga na mail...

*updt: zanimljiva autopsija, sonyja, dodao bih jel taj filter mozda ona sonyjeva verzija wadiinog filtera sa onim injektiranjem dithera?
-koji su to neinduktivni polistireni, znam za one sto ih ja zovem "žućo", imaju ih na lopate u starijim playerima....    
    hmkoja brzina, ptica trkacica...

Editirao robot - 27.srpanj.2007 u 16:26
Na vrh
ilimzn View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ilimzn Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2007 u 16:33
Taj je sad kod mene :)
Neinduktivni polistiren vintage tipa ti izgleda kao nekakva cudna plocica u kvadratnom komadicu prozirne plastike. Ima ih i u drugacijim verzijama, cute kutijice, plave bobice, itd itd... Kao i silver mica, poznaju se na mjernom mostu po tome sto im disipativni faktor redovito bude 0.000 :) (za usporedbu: kvalitena folija: 0.002-0.004, kvalitetni elektrolit: 0.05-0.1, obicni elektrolit: 0.1-0.4, PIO: 0.5->1)

Usput, svaki digitalni filter vrijedan svog imena unazad 15-ak godina ima ditheranje, mislim da su to kod Sony-ja (a i drugih) unjeli jos koju godinu prije. Nazalost podaci o toj seriji chipova su jako sturi, nisam jos nasao nikog tko bi imao pravi datasheet. Znam samo da je DAC tad bio sam vrh ponude, zapravo se radi o multibit S-D DAC-u s teoretski 20.5 bita rezolucije. Znam da sam DAC zna primati 16-bitni signal i ditherirati ali nisam siguran je li ta opcija u konkretnom slucaju ukljucena, ili preuzima 20 bitne podatke iz filtera, to moram sa skopom ili logickim analizatorom pogledat, sto nece bit tak skoro.

Editirao ilimzn - 27.srpanj.2007 u 16:38
Na vrh
robot View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj robot Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2007 u 17:11
Originalno postano od strane člana: ilimzn ilimzn napisao:

Taj je sad kod mene :)
Neinduktivni polistiren vintage tipa ti izgleda kao nekakva cudna plocica u kvadratnom komadicu prozirne plastike. Ima ih i u drugacijim verzijama, cute kutijice, plave bobice, itd itd... Kao i silver mica, poznaju se na mjernom mostu po tome sto im disipativni faktor redovito bude 0.000 :) (za usporedbu: kvalitena folija: 0.002-0.004, kvalitetni elektrolit: 0.05-0.1, obicni elektrolit: 0.1-0.4, PIO: 0.5->1)

nesto 'vako?

Na vrh
ilimzn View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ilimzn Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2007 u 17:29
Ne, to nije polistiren, i nije neinduktivno (vjerojatno je polipropilen)
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2007 u 19:25
Ilimnz dali i tvoj Sony ima tzv. current pulse DAC.

Tražio sam datasheet za te njihove čipove i našao jedno veliko ništa.

Znam samo da je prvi čip pravi DAC sa strujnim izlazom a drugi čip(isto označem kao DAC) je I/V konverter.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Utjecaj različite duljine ka...
Forum: Retro audio