Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Hi-fi rack-ovi i medijapanske police

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 18:54
Hvala vam na opisima felix i 11duc! Sistem mi trenutno svira točno po volji, ali pokušati ću sa medijapanom i obratiti pozornost na preciznost i mikrodinamiku pa ćemo da vidimo. U svakom slučaju trebam nešto deblje/jače za policu.
Na vrh
anubisgrau View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj anubisgrau Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 18:57
tacno, ukoliko se staklena povrsina police ne 'nastimava' protiv rezoniranja na nacin na koji je to svojevremeno radila kontroverzna mana na svojim gramofonskim policama, sto je obezbedjivalo mirnocu staklene povrsine spram rezoniranja, vrlo je verovatno da ce ti mdf bolje zvucati, ako nista drugo ono u smislu prirodnosti, sem ako ti trenutno nije na granici "tamnijeg" karaktera. ja bih uvek - ako ima prostora - prvo pokusao sa punom plocom od javora ili omorike (ili vec sta je spruce u prevodu), ili sperom od ovoga.
Lepozdrau!
Na vrh
anubisgrau View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj anubisgrau Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 18:58
btw staklo je ubedljivo najgori materijal za policu. staklo i prirodni mermer, ne zna se sta je zvucno gore. razlozi za primenu su po meni iskljucivo estetika. my 2 cents...
Lepozdrau!
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 19:08
Originalno postano od strane člana: anubisgrau anubisgrau napisao:

tacno, ukoliko se staklena povrsina police ne 'nastimava' protiv rezoniranja na nacin na koji je to svojevremeno radila kontroverzna mana na svojim gramofonskim policama, sto je obezbedjivalo mirnocu staklene povrsine spram rezoniranja, vrlo je verovatno da ce ti mdf bolje zvucati, ako nista drugo ono u smislu prirodnosti, sem ako ti trenutno nije na granici "tamnijeg" karaktera. ja bih uvek - ako ima prostora - prvo pokusao sa punom plocom od javora ili omorike (ili vec sta je spruce u prevodu), ili sperom od ovoga.

Anubise, mislim da ti znaš i točan razlog ove moje potrage . Naime, dosadašnja staklena ploča mi doista ne ulijeva povjerenje jer se na samo 3 točke naslanja na čelične "pipke" zavarene na osnovnu konstrukciju racka:

Power amp mi je na donjoj polici koja ima žešći oslonac i na sredini ploče, pa je stvar nekako lagodnija i to mi nije bio problem do sada. Ali budući da ne mogu imati više od jedne komponente dolje, onda moram ići na srednje police.

Staklo je inače naslonjeno na čelične pipke koji su obučeni gumom i to je tako-tako...čini se kao da ploča fino sjedi gore, ali to staklo definitivno vibrira na dodir i pri vrlo umjerenim glasnoćama slušanja.

Zvuk nije na granici tamnijeg po mojoj procjeni, rekao bih da je baš nekako "u sredini". Svakako ću se raspitati i za javor ili omoriku, thanks

Originalno postano od strane člana: anubisgrau anubisgrau napisao:

btw staklo je ubedljivo najgori materijal za policu. staklo i prirodni mermer, ne zna se sta je zvucno gore. razlozi za primenu su po meni iskljucivo estetika. my 2 cents...

Da, baš sam se pitao zašto ovaj čovjek radi ploče od stakla za ove svoje jeftinije police, jer nekako mi se čini da je staklo skuplje od nekakvih drugih jeftinijih a vjerojatno boljih rješenja.

Editirao popol_vuh - 29.rujan.2008 u 19:11
Na vrh
dacho View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Turamtidrot rulz

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dacho Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 19:24
Oko ovoga se definitivno treba poigrati i nekako isprobati. Nemoj se zalatjeti s kupovinom MDF-a može biti kontraproduktivno. Iz mog iskustva MDF smiruje zvuk, čini ga toplijim i punijim što ti može degradirati zvuk.
Čekaj da vam se Sten javi oko ovoga, pa nema dugo su se na forumu lomila koplja oko toga što je bolje.
Bila bi dobra varijanta da kupiš sedvich staklo 2x4mm koje izdura i preko 100kg opterćenje, mislim da je oko 250kn/m2 i nemoraš platiti otpad tj višak table kao kod kupovine MDF-a. Uostalom većina ponajboljih proizvođača rackova koristi upravo staklo, malo proguglati.
Ali to u biti ništa ne znači, treba probati.
Ja imam policu od MDF ploča ali su na njima platforme Audio Story koje su sendvich konstrukcije dvije staklene ploče i što ja znam čega između (tajna proizvođača)
Neke čudne okrugljaste lampe, par crnih kutijica, povelike glasne škatulje, crno-bijela skalamerija i to je to....
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 19:46
Uzmi taj mediapan. Ako budeš nezadovoljan zvukom, još uvijek na njega možeš staviti i staklo, što se možda pokaže i kao najbolje riješenje.Samo precizno izmjeri staklo, tako da ti taj ev.sendvič izgleda i estetski ok.
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 19:48
Za police je dobro i staklo i MDF. Promjenom ce se zvuk promijeniti. Sto se tice oslonca police u tri tocke to je ispravno i u redu. Ravnina je definirana kroz tri tocke. Oni celicni izdanci mogu izdrzati veliki teret, ne moras brinuti.

Medijapan nije skup. Probaj onaj od 30mm debljine. Ja sam takav koristio za svoju policu. Rezanjem ces dobiti dobre rubove i nista nece zapinjati. Problem je lakiranje. Da se ispravno lakira trazi poseban postupak koji je dugotrajan i nije jeftin.

Ja bih na tvom mjestu dao samo izrezati ploce, montirao ih i poslusao rezultate. Ako ih odlucis zadrzati, naknadno ih mozes dati lakirati. Ni "sirovi" izgled medijapana nije los, ali se vremenom prlja i potamni. Da sad radim, moguce ne bih ni lakirao, svake tri godine izrezem nove ploce i gotovo.

Ploce izradjene od javora bi bile odlicne, ali je to teze naci, i bilo bi prilicno skupo.

Na vrh
dacho View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Turamtidrot rulz

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dacho Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 19:56
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Za police je dobro i staklo i MDF. Promjenom ce se zvuk promijeniti. Sto se tice oslonca police u tri tocke to je ispravno i u redu. Ravnina je definirana kroz tri tocke. Oni celicni izdanci mogu izdrzati veliki teret, ne moras brinuti.

Medijapan nije skup. Probaj onaj od 30mm debljine. Ja sam takav koristio za svoju policu. Rezanjem ces dobiti dobre rubove i nista nece zapinjati. Problem je lakiranje. Da se ispravno lakira trazi poseban postupak koji je dugotrajan i nije jeftin.

Ja bih na tvom mjestu dao samo izrezati ploce, montirao ih i poslusao rezultate. Ako ih odlucis zadrzati, naknadno ih mozes dati lakirati. Ni "sirovi" izgled medijapana nije los, ali se vremenom prlja i potamni. Da sad radim, moguce ne bih ni lakirao, svake tri godine izrezem nove ploce i gotovo.

Ploce izradjene od javora bi bile odlicne, ali je to teze naci, i bilo bi prilicno skupo.

To je zakon, još da je ptičji javor. Najaudiofilskiji materijal po mnogim starim audiofilima pogotovo za podloge ispod gramafona. Ja sam prije par godina jedva nabavio za jednog prijatelja par ploča ali eto ne i sebi, hm hm...
Kažu ima nešto posebno u tom javoru, nešto woodoo
Neke čudne okrugljaste lampe, par crnih kutijica, povelike glasne škatulje, crno-bijela skalamerija i to je to....
Na vrh
Okultis View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Okultis Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 19:57
a recimo pleksi? koliko bi to kostalo i kako bi zvucalo prema staklu ili medijapanu? mozda je i to dobro rjesenje sa zvukom negdje izmedu!? na vibradpod webu preporucuju osim mdfa i acrylic! pa se jeftino napravi polica/platforma.

a sto mislite o iverici (iveral ploce) kao o jeftinom rjesenju? ne treba lakirat lako se odabera debljina i boja.
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 20:07
Hvala vam svima na prijedlozima :).   

Ono je dobro tatamata, sa staklom na tom drugom materijalu, koji god bio, ako zvuk na neželjeno promijeni zvuk.

Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Sto se tice oslonca police u tri tocke to je ispravno i u redu. Ravnina je definirana kroz tri tocke. Oni celicni izdanci mogu izdrzati veliki teret, ne moras brinuti.Medijapan nije skup. Probaj onaj od 30mm debljine. Ja sam takav koristio za svoju policu. Rezanjem ces dobiti dobre rubove i nista nece zapinjati. Problem je lakiranje. Da se ispravno lakira trazi poseban postupak koji je dugotrajan i nije jeftin...Ploce izradjene od javora bi bile odlicne, ali je to teze naci, i bilo bi prilicno skupo. 

Ovo boldano mi je važna informacija - nisam imao predodžbu ako na to stavim težu ploču nečega, pa još komponentu, koliko to može izdržati, jer su izdanci ne predebeli. Znači čak i 30mm medijapan ne bi bio pretežak kažeš?

Za javor ću sutra pitati ljude u furniru, pa ću vidjeti imaju li...čini mi se da bi mogli. Dobro bi došlo nekog dobrog stolara poznati, oni bi, vjerujem, trebali imati takve stvari.

@ dacho - gdje si nabavio javor za prijatelja?

Editirao popol_vuh - 29.rujan.2008 u 20:08
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Komponente
Tv 2018