Ispiši stranicu | Close Window

Ion

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14460
Datum ispisa: 07.ožujak.2021 u 02:59
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Ion
Objavio: dan the man
Tema:: Ion
Datum objave: 24.lipanj.2016 u 01:16
   Nije u redu da se raspravlja o raznim marantzima, nadovima, krellovima, passovima, a u susjedstvu se kriju prava audiofilska čuda nastala u Hrvatskoj o kojima se slabo ili uopće javno ne govori. Red je da ovaj proizvod dobije vlastitu temu jer su mi nakon nekoliko dana druženja sa istima ostali veliki upitnici iznad glave i želja da ih trajno udomim, koja će nadam se biti realizirana.

Gašo je nedavno stavio link na stranicu Electron audia gdje piše nešto više o ustroju ION monoblokova - baza je Pascal 200-watni digitalni modul zadnje generacije u sprezi sa ecc88 triodom koja daje karakter zvuku. Nešto malo se moglo čuti, a mnogo više naučiti u Pakracu na Multipaku od konstruktora Ilimzna 'za one koji žele znati više' i koji mogu razumijeti sve trikove ugrađene u ova pojačala.

Nisam dovoljno tehnički potkovan da to sve shvatim, ali zato sam ione neopterečeno mogao slušati u vlastitom sistemu nekoliko dana i čuti o čemu se tu radi.

Uglavnom, nakon sat vremena zagrijavanja gdje zvuk dosta oscilira dok se cijev ne ustabili, napokon se razmaše i prvo iznenadi dubokim kontroliranim basom, koji fascinira brzinom i definicijom bez obzira na glasnoću. Mislim da nikada nisam toliko glasno slušao u stanu, a da se 'slika' nije uopće narušila tj. dok soba nije pokazala ograničenja.To je već područje kada i susjedi vrlo glasno uživaju u detaljima i savršenom 3D efekt-u prije kolektivnog šiz-a. Ovim putem im zahvaljujem na toleranciji jer je glasnoća bila često na koncertnim vrijednostima, a da toga uopće nismo bili svijesni i postepeno bi se nekako našli kako se deremo jedni drugima na uho.

Holografija i raskošan stage su u paketu, slepanje i udarci po bas žicama imaju preciznu poziciju u prostoru kao i ostale zveckalice i detalji na snimci. Accuton keramika je dosta prgava po pitanju amplifikacije, ali je ion dočekala raširenih ruku. Pokušao sam ih iznenaditi Zeppelinima, Beatlesima, jazzom, klavirom, distorziranim gitarama ali nije išlo. Uvijek je bio prisutan čvrsti ritam s mudima, ispravan ton i nesputana dinamika. Ova pojačalca pucaju od snage, ali ne sirove već vrlo profinjene, usudio bi se reći, po meni u dobrom balansu između topog i hladnog.

Poneki hissss viška na nekim ženskim vokalima kao malu zamjerku riješio je Neotech zv. kabel umjesto Mogamija, a završno kratko slušanje prije vraćanja iona samo je potvrdilo euforičan (eufoničan) dojam.

Sa strahom sam uključio Jadis isti dan i u sistem pustio ponešto 'topline' i usporavanja ritma. Trebati će neko vrijeme da se slušni organ privikne na 'ugodu' i koloraciju te na bas većeg volumena i ponešto tromosti te ograničenu snagu.

U svakom slučaju skidam kapu konstruktoru Iona na nesvakidašnjem proizvodu razumne cijene i želim im uspjeh na domaćem i stranom tržištu. S nestrpljenjem očekujem ostale dojmove s obzirom da su uređaji počeli kružiti po domovima audiofila otvorenog uma i ušiju.

Odgovori:
Objavio: ziki
Datum objave: 24.lipanj.2016 u 02:47
Jesi imao priliku čuti duoblok u stereo opciji?

Datum objave: 24.lipanj.2016 u 08:54
Originalno postano od strane člana: ziki ziki napisao:

Slušao sam ga u Pakracu u nepoznatom sistemu i vrlo maloj sobi tako da nije mjerodavno iako se i tu naslućivao potencijal. Opet, nemam terminale za biwire na zvučnicima, pa da mogu duoblokovima ganjati zasebno visoke i basove...

Objavio: Flikoman
Datum objave: 24.lipanj.2016 u 10:52
Ion sam slušao u svojem sistemu i mogu potvrditi sve što dan the man priča.

Mali uređajčić ogromnog zvuka. Bravo Željko!!

Datum objave: 24.lipanj.2016 u 10:57
Originalno postano od strane člana: dan the man dan the man napisao:

Slušao sam ga u Pakracu u nepoznatom sistemu i vrlo maloj sobi tako da nije mjerodavno iako se i tu naslućivao potencijal. Opet, nemam terminale za biwire na zvučnicima, pa da mogu duoblokovima ganjati zasebno visoke i basove...

Mislio sam na jedan duoblok kao stereo pojačalo.

Datum objave: 24.lipanj.2016 u 11:11

Mislio sam na jedan duoblok kao stereo pojačalo.

Kao što rekoh...samo u Pakracu na malim Kudosima koje ne poznajem.

Datum objave: 24.lipanj.2016 u 11:23
Hvala. Valjda će biti prilike poslušati.

Objavio: Gašo
Datum objave: 24.lipanj.2016 u 12:36
Vec sam pisao nesto o IONu, ili nisam, ali potvđujem DDMove utiske.
Vec duze vrijeme su mi doma dva duobloka u pogonu, mogu pricati samo u superlativima.

Mislim da se ne radi samo o best buyu, nego i for life buyu.
Nisam slusao sve moguce svjetske srodne proizvode te cijene, al tvrdim da je ovo jednostavo toliko dobro i pravilno, i toliko lako spaja slusatelja s glazbom, da je cijena kao neki faktor potpuno suvišna u diskusiji, evaluaciji ili korištenju.

Ako je lakše za shvatiti, ovo su pojacala koja sa punim smislom mogu nositi epitet referentnog.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 24.lipanj.2016 u 14:12
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Vec sam pisao nesto o IONu, ili nisam, ali potvđujem DDMove utiske.
Vec duze vrijeme su mi doma dva duobloka u pogonu, mogu pricati samo u superlativima.

Mislim da se ne radi samo o best buyu, nego i for life buyu.
Nisam slusao sve moguce svjetske srodne proizvode te cijene, al tvrdim da je ovo jednostavo toliko dobro i pravilno, i toliko lako spaja slusatelja s glazbom, da je cijena kao neki faktor potpuno suvišna u diskusiji, evaluaciji ili korištenju.

Ako je lakše za shvatiti, ovo su pojacala koja sa punim smislom mogu nositi epitet referentnog.

Fora je još što zv. kablove možeš svesti na jako kratko ako ione smjestiš blizu zvučnika. Kod mene bi teoretski mogli biti dugi 20ak cm uz nešto dulje interkonekte. U stvari mi trebaju dobri jumperi.

Datum objave: 24.lipanj.2016 u 14:20
Eto. Kod mene su nekih 50cm a jacala odmah iza zvucnika.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 24.lipanj.2016 u 14:41
S kakvim preampom to spojiti i treba li uopće ili je dovoljan kvalitetan buffer?

Datum objave: 24.lipanj.2016 u 15:00
S najboljim mogucim izvorom, preampom i zvuljama.

Osjetljivost, odnosno gain, su im ajmo reci standardni.

Ja ih BADAom tjeram do iznemoglosti, odnosno zvucnike. Naravno ovisi o glasnoci samog glazbenog zapisa.

-------------

Objavio: Lest
Datum objave: 24.lipanj.2016 u 15:33
Iamo sam se prilike upoznat s pojacalom u Zadru na TF-u

Ne mogu mnogo reci o zvuku posto je prostorija bila akusticki u banani.
Svakako me zaintrigiralo,malo sam s Nikom razglabao o istom.

Svakako bih ga zelio poslusat doma sto vjerovatno i budem.

Jakonzanimljivo ugl.

-------------
If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is, Infinite.
- Blake -

Objavio: ilimzn
Datum objave: 24.lipanj.2016 u 20:57
Evo malo informacija i od konstruktora:

U ION-u se koristi jednokanalni ili dvokanalni modul pojacala u klasi D s integriranim napajanjem kojeg proizvodi Pascal Audio iz Danske.

U monobloku je jednokanalni modul, koji daje do 250W u 8, i 500W u 4 ohma, a u duobloku je dvokanalni moudl koji ima dva kanala apsolutno jednaka monobloku osim sto jedan kanal ima znatno smanjen strujni limit. Osnovna je ideja rad u bi-amping/aktivnom sustavu (s cim postaje jasna i ideja o cim kracem zvucnickom kablu).

Klasa D ima par jako zanimljivih svojstava koja omogucavaju da se duoblok koristi sasvim jednostavno kao stereo pojacalo. Razlika ce biti jedino u tome, sto 'slabiji' kanal limitira do koje snage mozemo ici. No, snaga je u klasi D prilicno jeftina kategorija, i dolazi od principa rada, koji je vrlo energetski efikasan. Klasicna pojacala su na neki nacin serijski regulatori koji reguliraju protok energije iz ispravljaca u zvucnik, pri cemu dolazi do gubitaka u vidu topline, a povrat energije iz zvucnika u pravilu pretvara u toplinu. Pojacala u klasi D su, naprotiv, dvosmjerni konverteri energije - kada zvucnik vraca energiju u pojacalo, ono ce je preusmjeriti u ispravljac, samo da bi je vec u slijedecem trenu iskoristilo kada je to potrebno. Radi toga su jedini limiti na rad pojacala dati dosizanjem maksimalnog napona i/ili struje. I jedno i drugo ima indikaciju na ION-u, kad indikator rada zasvijetli bijelo.

Za konkretni slucaj rada duobloka u stereo modu, i dalje je moguce dobiti oko 200W po kanalu na 8 ili 4 ohma. Eventualno snaga ce biti nesto manja ako je zvucnik posebno prgav. Medjutim, treba imati na pameti da se radi o svega pad dB razlike u glasnoci, i snagama koje su za vecinu cak i ambicioznih kucnih sustava ne samo dovoljne nego i pretjerane (poznato nam je da se vecina slusanja cak i pri vecim glasnocama dogadja oko prvog W).

Inace, zvuk duobloka i monobloka je potpuno jednak, put signala od ulaza do izlaza je posve jednak u oba slucaja, i zapravo, kao i kod svih cijevnih uredjaja, ako ovisi o necemu, ovisi o konkretnoj izvedbi cijevi, premda ni to nije radikalno. O tome mogu nesto vise reci po potrebi.

Sam modul se koristi tek s jednom minimalnom modifikacijom, a nadomjestanje njegovog ulaznog stupnja cijevnim se izvodi kompletno elektricki, specificnim nacinom koristenja ulaza. Pojacalo u klasi D se tipicno sastoji od ulaznog stupnja s pojacanjem koje se ponasa slicno operacionom pojacalu, kojeg slijedi PWM (ili slican) modulator). Metodom pogona ulaza je uticaj ulaznog stupnja sveden na pojacanje manje od 1 - dakle nesto kao 'super-slijedilo' koje je prisiljeno egzaktno pratiti cijev - a ona je ta koja daje svo naponsko pojacanje, i to u SE modu. Dakle, ovo je pravi hibrid, a ne modul s bufferom nakeljenim ispred.

Konsekventno jako je puno rada posveceno cijevnom stupnju, a komponente, premda ne na razini egzotike, su pomno birane. Dodatna elektronika 'pazi i mazi' cijev kako bi radila uvijek u optimalnim uvijetima i trajala prakticno dozivotno. Cijevi u startu testiramo na traceru i ukljucene su u garanciju od 3 godine, sto je ujedno i razlog zasto nisu (jednostavno) zamjenjive od strane korisnika. U testiranim uredjajima su NOS Ei ECC88, dakle ne one od prije 10 godina, nego od prije 40-50 godina. Pokazale su se vrlo ujednacene u karaktersitikama, trajne i dobro zvucece. Naravno, na raspolaganju je i stock 'specijalaca' uz nadoplatu.

Inace, pojacalo ima ulazno osjetljivost 2V RMS za punu snagu (imajte na umu da je to 250W u 8 ohma!) i standardnu ulaznu impedanciju 47k, tako da se moze sasvim OK potjerati izvorom s varijabilnim izlazom, ili cak preko pasivnog atenuatora.    

Datum objave: 26.lipanj.2016 u 16:52
Jos jedan detalj, o pojacalima uklasi D.
Jako se cesto spominje da su pojacala u klasi D 'digitalna' - sto u principu nije tocno.
Pojacalo u klasi D ima izlazni stupanj koji moze imati dikretni broj stanja (najcesce 2), medjutim to ne povlaci da je pojacalo digitalno. Da bi pojacalo bilo digitalno, ne samo da izlazni stupanj mora imati diskretna stanja, vec se ona mogu dogoditi samo u diskretnim vremenskim intervalima.
Klasicno pojacalo u klasi D je analogno - konkretno, iako izlazni stupanj ima neko osnovnu nosecu frekvenciju (kao sto npr. imaju i odasiljaci), to znaci da se prelaz iz jednog u drugo stanje moze dogoditi N puta u sekundi, ali pozicija samog prelaza NIJE diskretna - moze se dogoditi 'bilo kad' - tj. ne postoji neka 'osnovna' rezolucija, dakle vremenski trenuci kada se signal mora promijeniti, i oni kada se to ne moze dogoditi.
Medjutim, pojacalo u klasi D se _MOZE_ izvesti tako da bude digitalno, no takva pojacala u pravilu na ulazu prihvacaju neki od formata digitalnog signala, npr. I2S. Za razliku od klasicnog pojacala u klasi D kod kojeg je procesiranje ignala u potpunosti analogno, ukljucivo i funkciju oscilacije i pretvorbe signala u PWM modulirani ekvivalent, kod digitalnog pojacala u klasi D, procesiranje je digitalno, i izlazni valni oblik ima tocno odredjene trenutke kada moze promijeniti stanje, drugim rijecima, radi se o SAMPLINGU u istom smislu kako se to radi kod drugih formi D-A konverzije. Takva su pojacala zapravo 'power DA konverteri'.
U slucaju ION-a, nmoduli koji se koriste su amalogna pojacala u klasi D.

Datum objave: 26.lipanj.2016 u 17:12
Željko, da li se možda zna damping faktor iona?

Datum objave: 26.lipanj.2016 u 17:38
Izlazna impedancija modula na konektoru je ekstremno niska na niskim frekvencijama (oko 15m Ohma) sto znaci da je damping faktor za bas reda 600 na 8 ohma. Medjutim, kod tako niskih impedancija svaki mehanicki kontakt i kabel ima veliki uticaj jer je tipicni prelazni otpor konektora cca 10m Ohma. Kad se to sve skupa izracuna, uzevsi u obzir da je kablaza unutar kucista duljine svega par cm, realno se dolazi do dampinga od preko 200 na stezaljkama zvucnika uz relativno kvalitetne i kratke zvucnicke kablove i terminaciju kablova.
Inace, damping faktor pada s frekvencijom, i za gornju oktavu je reda 20-50 (ovisno o impedanciji zvucnika). Za razliku od mnogih klasicnih pojacala (s izuzecima kad se tice cijevasa) pad je ravnomjeran bez lomova i nelinearnosti u krivulji.

Datum objave: 26.lipanj.2016 u 18:04
Moj zvučnik voli cijevi i mali damping faktor, ali je sa ovim vrlo zadovoljan. I više od toga... Zanima me kako igraju kod Baxe.

Datum objave: 26.lipanj.2016 u 20:10
A eto, morat ces ga pitati :) , s obzirom da koliko znam rijetko ovdje ista napise...

Datum objave: 30.lipanj.2016 u 18:09
Evo i nesto malo novosti:
Cini se da se dobar glas ipak daleko cuje - pojavio se prvi kupac iz USA :)

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 30.lipanj.2016 u 18:26

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Objavio: cariblanco
Datum objave: 30.lipanj.2016 u 19:23
Super, baš bi mi bilo drago da netko od domaćih ljudi uspije u audio business. Samo autor toga dijela, zna koliko je truda i vremena potrošio na proizvod. Dotičnog gospodina, poznajem po postovima na forumu i mišljenja sam da je on spojio užitak i posao :)

Objavio: Flikoman
Datum objave: 30.lipanj.2016 u 21:26
Bravo, čestitam !!! ;)

Objavio: MATIJA
Datum objave: 30.lipanj.2016 u 21:35
Originalno postano od strane člana: ilimzn ilimzn napisao:

Evo i nesto malo novosti:
Cini se da se dobar glas ipak daleko cuje - pojavio se prvi kupac iz USA :)
čestitke od srca...

Datum objave: 30.lipanj.2016 u 23:08
    Evo,i Baxa je dao zeleno svijetlo... Kako je krenulo morat ćeš uskoro uvesti treću smjenu i pokretnu traku.

Datum objave: 30.lipanj.2016 u 23:44
Ja se nadam... a ovo bi trebao biti proizvod i za domace trziste, s obzirom da je cijela ideja za datu cijenu uvijek sloziti nesto sto nadilazi konkurenciju u tom cjenovnom razredu - inace cemu trud. Plus, naravno, neki 'added value' konceptualnog, tehnoloskog ili filozofskog tipa. Ne mogu se ja odvojiti od odgoja konstrukcije uredjaja po sistemu stara skola :)

Objavio: maltus
Datum objave: 01.srpanj.2016 u 07:49
Bas mi je drago, sve mi se cini da ides Teslinim tragom  

-------------
Samo glazbu slusam :)

Datum objave: 01.srpanj.2016 u 12:42
Samo da ne zavrsim pod stare dane u nekoj hotelskoj sobi buncajuci o alienima i hraneci golubove :)

Objavio: M.Djon
Datum objave: 01.srpanj.2016 u 13:32
Svaki majstor svog posla je negde "tanak" :)

Objavio: maltus
Datum objave: 01.srpanj.2016 u 14:11

Samo da ne zavrsim pod stare dane u nekoj hotelskoj sobi buncajuci o alienima i hraneci golubove :)

Mozda i nije buncal

-------------
Samo glazbu slusam :)

Datum objave: 02.srpanj.2016 u 10:52
Edisona imamo, tak da...

A vele da se povijest ponavlja.

Jedino kaj za biti rame uz ili cak nadj... Teslu treba izumiti nešto revolucionarno, poput funkcionalnog i stabilnog warp drivea.

-------------

Datum objave: 03.srpanj.2016 u 13:40
Izgleda lakse od funkcionalnog i stabilnog windowsa :P

Datum objave: 03.srpanj.2016 u 21:27
Baš.

-------------

Objavio: tomislav1
Datum objave: 08.srpanj.2016 u 13:08
Je li bilo razmišljanja o korištenju Hypex-ovih NC modula ( http://www.hypex.nl/technology/ncore.html - Hpex NC ) NC1200 ili jeftiniji NC500 koji su OEM ili možda NC400 koji imaju odvojena napajanja od power modula te jeli se možda razmišljalo o modulima proizvođača http://www.anaview.com/ - Anaview

Primjećujem da su sva tri proizvođača vrlo popularna zadnjih godina i da su dostigli zavidne performanse kako mjerne tako i slušne.

-------------
http://www.audiofil.net/klub/

Datum objave: 08.srpanj.2016 u 13:44
Ukratko:
Anaview tek najjaca AVS serija je usporediva s onim sto koristimo s nekim nedostacima za ovaj konkretni sklop - zahtijevalo bi poseban ispravljac za cijevni dio. Osim toga, nije moguce odraditi isti trik kao na pascalu da se pojacanje ulaznog dijela nadomjesti cijevnim stupnjem.
Jedan ne bas kompletno zanemariv detalj je da Anaview ima 'rupu' u rasponu mreznih napona na kojima moze raditi, izmedju 130 i 200V. Radi toga se ne moze ocekivati 100% kondicioniranje mreznog napona svugdje.

Hipex ncore NC moduli su puno interesantniji i s njima radimo u kooperacije s jednom drugom firmom. Inace, to sto je ispravljac odvojen je zapravo poprilicni nedostatak. Hipex ispravljaci k tome nisu stabilizirani! Odvojene komponente su jos k tome i skuplje rijesenje, sto dodatno pogorsva situaciju s cijenom jer Hipex diktira minimalnu cijenu za konacni proizvod, pogotovo za NC1200. NC moduli su k tome ekstremno zahtjevni kad se tice signala s kojim se pogone. Oba zahtijevaju diferencijalni ulazni signal inace nije moguce postici vise od 1/3 deklarirane snage. NC500 treba 32Vpp diferencijalno u 1800 ohma, NC1200 treba 56Vpp u 3k. Nije nemoguce izvesti ali kad se sve ukupno gleda, radi se o proizvodu u klasi cijene barem ION puta 2-3. Preliminarni testovi pokazuju da ce urtrka, sto se tice sonicnih karakteristika, biti prilicno tijesna!

Objavio: tomislav1
Datum objave: 08.srpanj.2016 u 15:23
Hvala na pojašnjenju.

Na koliko struje je ograničen ION duoblok po kanalima? Obzirom da je jedan kanal strujno inferiorniji.

-------------
http://www.audiofil.net/klub/

Objavio: amigo
Datum objave: 08.srpanj.2016 u 16:50
Kad smo kod tih digitalnih modula, imam pitanje za Ilimzn-a: Malo mi je čudno da moduli imaju mnogo manju ulaznu impedanciju od standardnih 47 kOhma, ili 100 kOhma. Imaju li cijevni preampi s njima problema i može li se ulazna impedancija na jednostavan način izmijeniti da bude standardna?
Obzirom da sam čuo ION-a i uvjerio se da s cijevnim preampom nema problema, vidljivo da si ti to riješio. Kako?

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Datum objave: 08.srpanj.2016 u 21:57
Originalno postano od strane člana: tomislav1 tomislav1 napisao:

Hvala na pojašnjenju.
Na koliko struje je ograničen ION duoblok po kanalima? Obzirom da je jedan kanal strujno inferiorniji.

Duoblok kanal A je ogranicen na 33A, kanal B na 11A.
Ova razlika izgleda drasticno ali treba je staviti u perspektivu - maksimalni izlazni napon pri najgorim uvjetima mreze za ovaj modul je oko 64V peak. Za kanal A to znaci da je minimalni cisto ohmski otpor opterecenja prije nego nastupi strujni limit 1.94ohma, a za kanal B je 5.82 ohma. Iznad tih vrijednosti pojacalo ce imati naponski clipping (dosegne maksimalni moguci izlazni napon), a ispod tih vrijednosti strunji clipping (dosegne maksimalnu dozvoljenu izlaznu struju). U stvarnosti postoji jos jedan limit a to je maksimalna snaga izvucena iz ispravljaca, no ovo je bitno jedino u laboratorijskim uvjetima s obzirom da je odnos maksimalne i srednje snage u glazbi jako visok - cak i za grunge metal :P Poanta visoke deklarirane snage je prvenstveno vjerna reprodukcija pikova.

Prema ovim limitima gore, moguce je izracunati neke orijentacione vrijednosti za kanal B. Maksimalna snaga se postize na gore izracunatom cistom otporu i teoretski bi iznosila oko 350W. U tim uvjetima bi isto opterecenje na oba kanala zapravo dalo istu snagu i bilo na samom rubu sposobnosti ispravljaca. Za 8 ohma, limit nastupa radi naponskog clippinga, i teoretski iznosi oko 250W - kao i na kanalu A iz istih razloga. Na 4 ohma, maksimalna ce struja biti dosegnuta prije maksimalnog napona, i snaga ce teoretski iznositi oko 240W, dok bu na kanalu a bila 500W. Zanimljivo je da je ovo tek 3dB razlike u glasnoci - bit ce tesko primijetiti cak i na ekstremno neosjetljivim zvucnicima.

No, u stvarnosti zvucnici nisu ohmski otpori, tako da stvarna izlazna snaga ovisi o karakteristici impedancije zvucnika. U vecini slucajeva, kanal B nece biti limitiran jer je najniza impedancija najnepovoljnijeg tipa (kapacitivnog) kod vecine zvucnika na vrlo uskom podrucju vrlo niskih frekvencija, ili u podrucju srednjih frekvencija gdje je kolicina akusticke energije znacajno smanjena u odnosu na prosjek. U praksi to znaci da ce se moguce dogoditi strujni clipping samo kad slusani materijal bas pogodi te uvjete na velikoj glasnoci, ili je u uporabi 'posebni' narocito tezak zvucnik. Radi toga deklariramo znacajno manju snagu za duoblok u stereo modu (2x150W) ali je nicime ne limitiramo kako bi korisnici mogli uvijek izvuci maksimum iz pojacala. Primjerice, netko ko ima Magnepane, koji su gotovo idealni ohmski otpor, moci ce izvuci teoretske maksimume iz oba kanala.

Datum objave: 08.srpanj.2016 u 22:22
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Kad smo kod tih digitalnih modula, imam pitanje za Ilimzn-a: Malo mi je čudno da moduli imaju mnogo manju ulaznu impedanciju od standardnih 47 kOhma, ili 100 kOhma. Imaju li cijevni preampi s njima problema i može li se ulazna impedancija na jednostavan način izmijeniti da bude standardna?
Obzirom da sam čuo ION-a i uvjerio se da s cijevnim preampom nema problema, vidljivo da si ti to riješio. Kako?

Opet cu ponoviti, klasa D NIJE jednako (premda moze biti) 'digitalno', pa tako ni ovi moduli nisu digitalni vec definitivno analogni. Dakle radi se o modulima pojacala u klasi D.

Prvo odgovor na konkretno pitanje za ION - kako je rijesen problem ulazne impedancije. Pascal modul ima isto tako relativno nisku ulaznu impedanciju (oko 2.5k) ali trik je naravno u tome da ulazni signal nije spojen na njega, vec tome sluzi ulazni stupan s cijevi - a kako je cijev visokoimpedantni pojacivacki element, ocuvanje visoke ulazne impedancije generalno nije problem. Ulazna impedancija ION-a je standardnih 47k.
Odgovor kako cijev izlazi na kraj s niskom ulaznom impedancijom modula je cijela bit hibridizacije modula - radi toga ovo nije jednostavno cijevni buffer prije modula. Pojednostavljeno, tko je vidio npr. TDA1541 DAC s pretvorbom strujnog izlaza DAC chipa u naponski pomocu paralelnog otpora, neka pokusa zamisliti upravo obrnuti proces - pretvorbu napona u struju pomocu serijskog otpora. Sklop je tako dimenzioniran da se koristi oko 28Vpp napona sa anodi cijevi za potrebnih par mA pp ulazne struje u modul. Cijela hrpa sklopovskih trikova se brine da je to uopce moguce izvesti sa niti 70V napajanja za cijevni stupanj.

Odgovor na opcenito pitanje o niskim ulaznim impedancijama - prisutnost modulacije kod pojacala u klasi D iz vise razloga zahtijeva konstrukciju sklopova s niskim impedancijama - ukljucivo probleme sa smetnjama, no ne samo to (da ne idem sad u opskurne detalje). Cini se da je koncenzus proizvodjaca da jedan dio tog problema prebace na klijenta i konstrukciju vanjskih ulaznih stupnjeva. Iako su recimo Hypex Ncore moduli svakako vrh tehnologije, ujedno su i najtezi za integraciju u gotove proizvode, izmedju ostalog i zbog nekih odluka o ulaznim impedancijama.

Datum objave: 09.srpanj.2016 u 11:06
Hvala na odgovoru. Kad sam pročitao da si stavio cijev na ulazu, odmah sam pomislio da je možda i radi niske ulazne impedancije modula.

Slušao sam ION monoblokove u poznatom setupu. Vrlo sam iznenađen kako to svira dobro. Na prvu se čuje sjajan stage, transparentnost i zrak među instrumentima. Vrlo glatko, mrvu toplije, nikad ne bih rekao da tako mogu zvučati tranzistori u režimu sklopke.
Pojačalo je dobro ne samo u odnosu na D klasu, dobro je neovisno o primijenjenoj tehnologiji.

-------------

Objavio: pupa
Datum objave: 10.kolovoz.2016 u 11:41
Dan taman, lijep osvrt. Je si li kojim slučajem sučelio Ion i Red? Volio bih čuti dojmove takve jedne usporedbe. 

Datum objave: 10.kolovoz.2016 u 12:30
Originalno postano od strane člana: pupa pupa napisao:

Dan taman, lijep osvrt. Je si li kojim slučajem sučelio Ion i Red? Volio bih čuti dojmove takve jedne usporedbe. 

Tnx. Nisam imao prilike poslušati Red u svom sistemu. Ono što sam čuo usput po sajmovima je dosta obećavalo. Iskreno, malo su me dizajn i gabariti odvratili od toga... Trenutno uživam s parom Ion monoblokova i ne razmišljam o amplifikaciji.

Edit: Ako dobro pamtim imao si Ayon Triton? Čini mi se kao ultimativno pojačalo i pitam se čemu ikakva promjena?

Objavio: goran st
Datum objave: 11.kolovoz.2016 u 09:16
Dan,koje zvucnike imas ono doma,diy keramike ili?

-------------
MNK-VOLE GRADELE SPLIT 2007
Opera Seconda SE / Pathos Logos / Slim Device Transporter / Project Carbon / H/K AVR255 / JBL SUB 250 / MIT MH-750 biwire / XLR HD audi&power cabels by Flikoman

Datum objave: 11.kolovoz.2016 u 09:34
Originalno postano od strane člana: goran st goran st napisao:

Ayon Gyrfalcon

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14247 - post

Datum objave: 11.kolovoz.2016 u 12:19

Edit: Ako dobro pamtim imao si Ayon Triton? Čini mi se kao ultimativno pojačalo i pitam se čemu ikakva promjena?

Istina, imao sam Tritona. Naglasak na ono 'imao', već i zaboravio!

A znatiženja.. nje uglavnom ne manjka. :)

Datum objave: 11.kolovoz.2016 u 16:47

Ayon Gyrfalcon

Ufff,krasan zvučnik,i kazes lijepo pašu sa IONom!!Volio bi poslusat te malce!!

-------------
Opera Seconda SE / Pathos Logos / Slim Device Transporter / Project Carbon / H/K AVR255 / JBL SUB 250 / MIT MH-750 biwire / XLR HD audi&power cabels by Flikoman

Datum objave: 11.kolovoz.2016 u 19:39

Ayon Gyrfalcon

Onda lijepo na putu do Bjelovara navrati u Zagreb. I uzmi neku žicu da malo prespajamo

Datum objave: 11.kolovoz.2016 u 19:40
Originalno postano od strane člana: pupa pupa napisao:

Istina, imao sam Tritona. Naglasak na ono 'imao', već i zaboravio! A znatiženja.. nje uglavnom ne manjka. :)

Kaj nije valjalo osim retubinga?    

Datum objave: 11.kolovoz.2016 u 20:12

Ayon Gyrfalcon

Onda lijepo na putu do Bjelovara navrati u Zagreb. I uzmi neku žicu da malo prespajamo

da,da evo trcima pa zapinjem preko znjora :D
Uskoro sam u ZG poslom pa obiđem par mojih kolega audiofila!!

-------------

Datum objave: 12.kolovoz.2016 u 19:34

Kaj nije valjalo osim retubinga?    

Izlog pun, a vremena malo. Kad vjetar promjene puhne, ima da ga nema!

Inače, odlično je to pojačalo.

Objavio: Apparatus
Datum objave: 12.kolovoz.2016 u 19:46

Onda lijepo na putu do Bjelovara navrati u Zagreb.
Ako dođe u BJ, prvo ću ga prebit pa ću mu izvrijeđat Ajduka na pasja kola. Onda ću ga ponovo prebit. Ili možda neću. Ako ga prebijem samo jednom bit će mu više no potaman.

-------------
https://youtu.be/j__CmgyKwmc" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, KEF Model 101 Reference, Audioperformance Media Player...

Datum objave: 13.kolovoz.2016 u 18:18
Aj,aj čua sam da si manji od makova zrna uživo,a u Hajduka se ne diraj,to je naš križ koji nosimo!

-------------

Datum objave: 13.kolovoz.2016 u 18:32
OK, koji od vas je slušao doma naslovno jačalo?

-------------

Datum objave: 13.kolovoz.2016 u 19:29
Pa ti, šerife Mekklaud. Ko i sve ostalo. Uvijek i sve.

-------------
https://youtu.be/j__CmgyKwmc" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, KEF Model 101 Reference, Audioperformance Media Player...

Datum objave: 13.kolovoz.2016 u 19:35

Aj,aj čua sam da si manji od makova zrna uživo,a u Hajduka se ne diraj,to je naš križ koji nosimo!
Znaš kolko me zabole za Ajduka i Diname podjednako. Dok se ovi bagdadski lopovi ne maknu (ikad ili nikad?) iz HR fuzbala, ja ne pratim.
A to za makova zrna ti rekoše tikvani. A znam i koji. Uživo je uvijek jako kratko (izuzetno rijetko se srećemo) pa nema vremena nizašto osim za finoću i gospodstvo u celofanu s mašnicom.
Nema veze, svejedno ću te prebit.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2016 u 02:04

-------------

Datum objave: 16.kolovoz.2016 u 16:35
Inace upravo krecemo s novom serijom Iona, pa tko se zeli predbiljeziti, slobodno ;)
Red i Ion imaju malo toga zajednicko tehnoloski pa stoga i zvucno iako nam je filozofija uvijek ista, a to je uvijek na tragu neutralnosti. Osim toga razlika u izlaznoj snazi je skoro za red velicine - Red je deklariran 25W na 4 ili 8 ohma (s obyirom da je cisto cijevno pojacalo ima i tradicionalne duple izlaze za 4 ili 8 ohmska opterecenja), i radi se o stereo integrircu. U svakom slucaju, ta je snaga dovoljna i za prosjecno osjetljive zvucnike dok god ne radite doma tulum, iako je snaga malo pod-deklarirana zato jer kao i kod svih cijevasa donekle ovisi o impedanciji zvucnika.

Objavio: denisg
Datum objave: 16.listopad.2016 u 21:06
Mali osvrt na malca IONa izloženog u Hotelu M ovog vikenda u Ljubljani.

Nakon dosta dobrih kritika pročitanih na Audiofilu bio sam jako zainteresiran poslušati ION.
Dimenzijama manjeg rokovnika na prvi pogled baš i ne ulijeva povjerenje, sve dok ga se ne uzme u ruke, ono što mi se činilo zanimljivo spomenuti ovdje je da danas proizvođaći idu iz jedne krajnosti u drugu, elektroniku trpaju u kučišta od glodanih blokova aluminija ili pak sa druge strane u tanašna limena kučišta koja zvone od hrvatske do kine.
Ion ne spada ni u jednu kategoriju od te dvije, Ion je vrlo čvrst, robusan i kompaktan komad opreme, naravno da sam ga protresao, pokušao saviti i preokrenuo naopačke više puta, pokušao mu naći neku manu u izradi, ali nisam je našao.
Ono što mi se jako sviđa kod Iona je to da je vrlo, vrlo dobro promišljen proizvod izvana i iznutra (ovo za iznutra vjerujem na rijeć Ilmzinu budući da se bez dizanja haube ništa ne vidi, ali po meni bitnije je kako se iznutrice čuju nego kako izgledaju), zanimljivo da vijci koji se vide na gornjoj strani uređaja služe osim za držanje poklopca također i za fiksiranje još jednog Iona ukoliko ih koristite u paru, a uskoro će fiksirati DAC i/ili predpojačalo, dakle sustav se može popesti na 4 kata.
O zvuku u sustavu koji mi je bio poprilično nepoznat (Gallus zvučnici, Ion pojačalo, Cd player Sony, kablovi nepoznati) u prilično lošoj hotelskoj sobi teško je govoriti ali ono što sam čuo je bio vrlo zanimljiv, izbalansiran i kontroliran zvuk koji puno obećava. 
Dva puta sam se vraćao poslušati u miru i tišini ali uvijek je soba bila puna, valjda i to govori nešto o zvuku.
U svakom slučaju treba ih poslušati u kućnoj atmosferi i poznatom okruženju za konačan sud, ali da obećavaju, obećavaju.

Datum objave: 16.listopad.2016 u 21:37
A vi svi koji ste u potrazi za amplifikacijom, uzmite ozbiljno u obzir i ne sumnjajte nego se uvjerite. Malo tko u svijetu znade posao kao Ilimzn il manjifiko. Nisam slušao, ali bih bio jako iznenađen da za tu lovu išta nadsvirava ta pojačala. Nakon svega, lijepo je poduprijeti domaću pamet.

-------------

Datum objave: 16.listopad.2016 u 23:06

Evo, umene dva komada razvaljuju Accutone. Guštam ko prasac. I zmija je tu.

Objavio: 11duc
Datum objave: 16.listopad.2016 u 23:48
Da prenesem na Zikin predlog dojmove iz Strujnih štekera na pravu temu.

Teško bi sada konkretno recenzirao uredjaj, pošto sam ga slušao na sajmu. Onako iz prve ruke: veliki povezan fluidan zvuk velike kontrole. Uprkos malom razmaku medju zvučnicima je uspešno razdvojio instrumente i dobro kontrolirao njihovu veličinu. Gledajuči na front end, kojeg poznajem - Sony cdp-779es ( bio je povezan direktno na variabilan izlaz cd playera ) , izgleda da bi sa konkretno rešenim front endom, radio do jaja Ne sečam se kada sam se hteo i treči put vratiti u sobu na kojem sajmu. Naravno potrebno je uzeti u račun nivo rada i koliko para.

Datum objave: 16.listopad.2016 u 23:50
@ Dan:
Daj si to obuci u neke termo bužire, onak gospodski. Mogo sam ti ja da sam se sjetio u onoj žurbi. Dobar ti je strujaš. :) Ako staviš nekog promjera kanalizacijeske cijevi, bit će još bolje.

-------------

Datum objave: 16.listopad.2016 u 23:51
Dan, yeboga, daj te drote upristoji na krajevima, ako vec nisi prošle.

Drago mi je što se prepozanje kvaliteta domacih proizvoda.  ION zaslužuje svaku pohvalu jer je osim zvuka u detalj genijalno promišljen. Integracija Pascalovih modula u D klasi i lampaškog front enda je unikatna u svijetu, ovo je hibrid u punom smislu a ne samo pojačalo u D klasi sa lampom koja samo tamo nešto uglađuje.

Lampa je ovdje full voltage gain a D klasa je praktički samo izlazni current buffer.

Bravo!!!

Datum objave: 17.listopad.2016 u 00:19
Dečki, bit će bužira i strujaša... samo kad se vratim s godišnjeg. Ovo je onak, na prvu...

Objavio: Edison
Datum objave: 17.listopad.2016 u 00:58
Dan, zvuk ti je sigurno uzbudljiv kad ide preko tobogana od zvucnickog kabela...  

Datum objave: 17.listopad.2016 u 01:16
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Dan, zvuk ti je sigurno uzbudljiv kad ide preko tobogana od zvucnickog kabela...  

Nisam još gotov. Bit će tu cijeli luna park :)

Objavio: zook
Datum objave: 17.listopad.2016 u 13:29
Ima li tih pojačala u slobodnoj prodaji, tko je zastupnik i koliko koštaju?
Fala.

-------------
đez je limunada

Datum objave: 17.listopad.2016 u 13:38
     http://electron-audio.com/en/electron-audio-2/ - http://electron-audio.com/en/electron-audio-2/

Cijena je bila 7500kn za 1.

Datum objave: 17.listopad.2016 u 15:22
Cijena za ION monoblok na sajmu je bila 5000,00kn, a za duoblok 7500,00kn.

Datum objave: 17.listopad.2016 u 15:29
Ako je tako, sad bih bio jako iznenađen da ih išta nadsvirava za znatno veću lovu. Ljudi moji, za te pare se pošteno pojačalo drugdje kupiti ne može.

-------------

Datum objave: 17.listopad.2016 u 15:29
Pa jel ne radi svaki kao duoblok?

Datum objave: 17.listopad.2016 u 18:30
Citaj pažljivo.

Postoje dvije varijante. Jedna je monoblok sa dva kanala asimetricne snage kojeg je moguce koristiti i kao stareo i kao amp za biamping, aktivu i slicno, a druga je klasicni monoblok.

Sve je lijepo opisano na njihovom webu

Datum objave: 17.listopad.2016 u 20:10
Originalno postano od strane člana: denisg denisg napisao:

Ovdje se ocito radi o nekoj gresci ili nesporazumu?!? Bio sam prilicno dugo u toj sobi, slusao pojacalo i razgovarao s Nikom. Ilimzn, nazalost, nije mogao doci. Napustio sam sobu kad je usao denisg s kolegom, razmjenili smo par rijeci, i nastavio sam dalje po sajmu...

Dakle, postoje dvije verzije pojacala, jedno snage 500W + 200W. To se pojacalo koristi kao stereo gdje se onda ima 200 + 200W. A moze se koristiti i asimetricno za bi-amping, na duboke 500W, a na srednje/visoke 200W. Cijena ovog pojacala je 1.000 Eura.

Druga verzija je pojacalo od 500W, koristi se kao monoblok i za stereo su potrebna dva. Cijena dva takva pojacala je 1.500 Eura.

Cijene sam ponovo provjerio s Nikom, i potvrdio mi je te cijene.

Pojacalo je jako kompaktno, cvrstog kucista, i svira stvarno dobro.
Bravo domaci! 

Datum objave: 18.listopad.2016 u 09:03
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Originalno postano od strane člana: denisg denisg napisao:

Ovdje se ocito radi o nekoj gresci ili nesporazumu?!? Bio sam prilicno dugo u toj sobi, slusao pojacalo i razgovarao s Nikom. Ilimzn, nazalost, nije mogao doci. Napustio sam sobu kad je usao denisg s kolegom, razmjenili smo par rijeci, i nastavio sam dalje po sajmu...

Dakle, postoje dvije verzije pojacala, jedno snage 500W + 200W. To se pojacalo koristi kao stereo gdje se onda ima 200 + 200W. A moze se koristiti i asimetricno za bi-amping, na duboke 500W, a na srednje/visoke 200W. Cijena ovog pojacala je 1.000 Eura.

Druga verzija je pojacalo od 500W, koristi se kao monoblok i za stereo su potrebna dva. Cijena dva takva pojacala je 1.500 Eura.

Cijene sam ponovo provjerio s Nikom, i potvrdio mi je te cijene.

Pojacalo je jako kompaktno, cvrstog kucista, i svira stvarno dobro.
Bravo domaci! 

Očito sam krivo čuo za monoblok, ali nisam puno ni fulao 5000,00kn ili 750,00 eura nije velika razlika za tako obećavajući proizvod.

Objavio: icon
Datum objave: 18.listopad.2016 u 09:46
Ima li informacija kada bi se mogao očekivati nekakav "pre-ION" da upotpuni kolekciju?

Datum objave: 18.listopad.2016 u 09:58
Originalno postano od strane člana: icon icon napisao:

Ima li informacija kada bi se mogao očekivati nekakav "pre-ION" da upotpuni kolekciju?

Koliko sam ja shvatio Nika, u planu je DAC i pretpojacalo. No Ion moze raditi i bez pretpojacala ako izvor ima regulaciju glasnoce.

Ulazna impedancija od 47k dozvoljava koristenje gotovo svakog nazavisnog pretpojacala ili buffera.

Datum objave: 18.listopad.2016 u 10:40
To sam skužio, ali pitam zbog "serije" :)

Datum objave: 18.listopad.2016 u 21:11
U planu su jos dva proizvoda u istom 'form faktoru' dakle prakticno isto kucistu:

1) DAC-pre
DAC ima 2 SPDIF ulaza (optika i koaks) plus USB ulaz. Na SPDIF-u podrzava sve do 24/192, na USB dodatno 24/384 i DSD64. 128 i 256. Princip rada je konverzija svega u DSD256 i nakon toga konverzija/filtriranje u diskretnoj tehnici, s pasivnim filtriranjem- dakle, striktno govoreci, NEMA DAC chip. Nakon toga signal prelazi u analognu domenu - selekcija izmedju DAC-a ili dva dodatna analogna ulaza, nakon cega slijedi relejni atenuator, i cijevni line preamp s selekcijom pojacanja. Za svaki je analogni ulaz moguce postaviti 'gain trim' tako da su svi jednake glasnoce. Sustav je tako slozen da uvijek optimizira pojacanje preamp sekcije i atenuaciju ovisno o odabranoj glasnoci i trimu, za minimum shuma i izoblicenja. Naravno, dolazi s daljinskim.

2) Phono pre
Phono pre je modularan i ima dva ulaza, koji se modulima mogu konfigurirati kao MM ili MC. Topologija je cijevni MM pre koji se koristi direktno za MM ulaze, ili pomocu dvije opcije za MC: transformator, ili poluvodicki MC pre-pre. U oba slucaja svaki ulaz ima dva podesiva parametra. za slucaj MM, podesiv je ulazni kapacitet u 16 koraka, i ulazni otpor u 4 koraka. Za slucaj poluvodickog MC pre-pre modula, parametri su ulazni otpor u 16 koraka (logaritamskih) i pojacanje u 4 koraka (9 do 36dB u koracima od 9dB). Za slucaj MC trafoa, parametri ovise o odabranom trafou.

Inace svi IONi imaju istu ulaznu impedanciju (47k) i osjetljivost cca 2VRMS za puni izlaz. Ovo na prvi pogled izgleda kao znacajno vise nego sto se standardno specificira (1VRMS) ali vodite racuna o izlaznoj snazi. Pokazalo se da za podosta pretpojacala je to prevelika osjetljivost, pogotovo ako su jos i zvucnici efikasniji, tako da smo morali to korigirati na neki kompromis koji onda radi i sa pasivnim preampovima.

Objavio: thoree
Datum objave: 18.listopad.2016 u 22:29
Moram priznati jako zanimljivi produkti. Veseli me nagovjestaj phono preampa. Ono sto je posebno interesantno je mogucnost podesavanja ulaznog otpora kod MM-a sto svi proizvodjaci zanemaruju. Sve pohvale i nadam se bliskom susretu s doticnim produktima

-------------
Svaki čovjek je dijete svojih postupaka.

Datum objave: 18.listopad.2016 u 22:53
Uglavnom, pocnite skupljat novce, odnosno nemojte ih trošiti na kojekakve talijane, engleze, šveđane.. joj nedajbože kineze.

Kupujte rvacko jer ovo je, i bit ce best buy, opći.

Datum objave: 19.listopad.2016 u 00:03
Opći.

-------------

Datum objave: 19.listopad.2016 u 02:41
Opci :P

Ako u medjuvremenu svi skup ne propadnemo :P

Datum objave: 19.listopad.2016 u 06:39
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Opći.
Kae?!!

Datum objave: 19.listopad.2016 u 06:49

U planu su jos dva proizvoda u istom 'form faktoru' dakle prakticno isto kucistu:

1) DAC-pre
DAC ima 2 SPDIF ulaza (optika i koaks) plus USB ulaz. Na SPDIF-u podrzava sve do 24/192, na USB dodatno 24/384 i DSD64. 128 i 256. Princip rada je konverzija svega u DSD256 i nakon toga konverzija/filtriranje u diskretnoj tehnici, s pasivnim filtriranjem- dakle, striktno govoreci, NEMA DAC chip. Nakon toga signal prelazi u analognu domenu - selekcija izmedju DAC-a ili dva dodatna analogna ulaza, nakon cega slijedi relejni atenuator, i cijevni line preamp s selekcijom pojacanja. Za svaki je analogni ulaz moguce postaviti 'gain trim' tako da su svi jednake glasnoce. Sustav je tako slozen da uvijek optimizira pojacanje preamp sekcije i atenuaciju ovisno o odabranoj glasnoci i trimu, za minimum shuma i izoblicenja. Naravno, dolazi s daljinskim.

2) Phono pre
Phono pre je modularan i ima dva ulaza, koji se modulima mogu konfigurirati kao MM ili MC. Topologija je cijevni MM pre koji se koristi direktno za MM ulaze, ili pomocu dvije opcije za MC: transformator, ili poluvodicki MC pre-pre. U oba slucaja svaki ulaz ima dva podesiva parametra. za slucaj MM, podesiv je ulazni kapacitet u 16 koraka, i ulazni otpor u 4 koraka. Za slucaj poluvodickog MC pre-pre modula, parametri su ulazni otpor u 16 koraka (logaritamskih) i pojacanje u 4 koraka (9 do 36dB u koracima od 9dB). Za slucaj MC trafoa, parametri ovise o odabranom trafou.

Inace svi IONi imaju istu ulaznu impedanciju (47k) i osjetljivost cca 2VRMS za puni izlaz. Ovo na prvi pogled izgleda kao znacajno vise nego sto se standardno specificira (1VRMS) ali vodite racuna o izlaznoj snazi. Pokazalo se da za podosta pretpojacala je to prevelika osjetljivost, pogotovo ako su jos i zvucnici efikasniji, tako da smo morali to korigirati na neki kompromis koji onda radi i sa pasivnim preampovima.

E, to bi moglo zamijeniti mojeg Berkeleya.   
Samo pazi na kvalitetu napajanja i izolaciju USB ulaza.

I jedno pitanje, kaj bu s HDCD snimkama?

-------------

Datum objave: 19.listopad.2016 u 10:04
A bogte

Datum objave: 19.listopad.2016 u 12:07
E moram priznat da me zaintrigirao ovaj DAC!!Volio bih ovo poslušati!!

-------------

Objavio: 11duc
Datum objave: 19.listopad.2016 u 13:23
Kada sam po drugi put na sajmu slušao izlaz, moje prvo pitanje je bilo dali planiraju i predpojačalo sa dacom

Objavio: Sten
Datum objave: 19.listopad.2016 u 13:51
A ja bi preamp bez konvertera. I po mogućnosti bez cijevi. Jel može?
Inače mi se jako sviđa ovaj "mini" dizajn.

Datum objave: 19.listopad.2016 u 14:15
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

A ja bi preamp bez konvertera. I po mogućnosti bez cijevi. Jel može?

Ma moze i preamp bez preampa, npr. onaj tvoj pasivni.

Objavio: Sten
Datum objave: 19.listopad.2016 u 14:57
E, al' ja bi i aktivni da zvuči otprilike k'o pasivni, a da ne košta "100k kuna".
Pa mislim, ak' bi neko znao, onda bi se kladio na osobu iza Iona, barem u ovdašnjim okvirima, jer ono što čuh od Iona (u Pakracu) bilo je vrlo dojmljivo.

Datum objave: 19.listopad.2016 u 18:30
PAr nejasnoca se pojavilo, skrenuta mi je paznja na OM i citajuci postove:

1) Phono (koji ce imati svoje ime, ne ION :) ) je SAMO phono stupanj, dakle dodatak ili upgrade za one koji zele dodati gramofon u sustav u kojem vec postoji neka forma pretpojacala (tipicno bez phono stupnja). Za razliku od kojekakvih kutijica s jednim opamppom, ovo je malo ambiciozniji uredjaj s kojim bi htjeli i kvalitetu i opcije inace rezervirane za skuplje uredjaje, dovesti u razred razumnih cijena.

2) DAC-pre (koji takodjer ima svoje ime ;) ), je zapravo prosireni DAC ili prosireni line stage - kako se gleda. Teoretski, moguce je maknuti digitalni dio i dodati umjesto njega jos dva analogna ulaza, no ideja je ipak slijedeca:

Danasnji DAC-evi do jednog imaju kontrolu glasnoce (digitalno ili analogno), i naravno moraju imati nekakav izlazni buffer iza filtera da bi mogli tjerati pojacalo - bilo pretpojacalo ili izlazno pojacalo. U slucaju ION-a koji je zamisljen da radi blizu zvucnicima, treba moci potjerati i moguce podosta dug kabel.
S druge strane, nacin na koji se izvodi DA konverzija (diskretnim sklopom, dakle nema DAC chipova kao takvih, vise o tome u nastavku) i obavezno filtriranje (vrlo blagi pasivni filter 3. reda na cca 100kHz) imaju za rezultat prilicno visok izlazni otpor i signal slabiji od standardnog. Radi specificnosti DSD-a odabrana je kontrola glasnoce u analognoj domeni, dakle, nakon konverzije i filtriranja. U toj tocki se nalazi preklopnik kojio omogucava osim analognog izlaza iz DAC bloka, spajanje dodatnih analognih ulaza. I ova je opcija dosta cesta na DAC-evima koji su izasli na trziste u zadnje vrijeme, tako da na neki nacin i trziste diktira koje opcije se traze. No, kad bolje pogledamo, preklopnik, atenuator i pojacalo su upravo linijski preamp, sto u prevodu znaci da zelimo li odraditi posteni DAC na datom principu, linijski preamp dobijemo gratis. Detalji oko opcija s pojacanjima i sl su vrlo mali, uglavnom software dodatak u kontroli uredjaja. Ujedno to znaci da su analogni ulazi zaista analogni, nema digitalizacije. Zapravo osim konverzije u DSD (sto u odredjenim kombinacijama ukljucuje i konverziju samplinga) nema uopce nikakvog dodatnoj procesiranja u digitalnoj domeni. Put signala je, koliko je god moguce, minimalisticki.

3. ION moze raditi s pasivnim 'pretpojacalom'. Pri tom su dva bitna momenta - inace pasivna pretpojacala mogu imati problema s dugim kablovima. Klasicni su atenuatori losiji po tom pitanju od TVC-a, no sve ima svoje prednosti i mane. U takvom sustavu najcesce nema pojacanja (ono je moguce u manjoj mjeri samo s TVC-om) dakle ION se moze potjerati s onolikim signalom koji daje source. U slucaju CDP-a ili DAC_a tipicno je na raspolaganju 2VRMS sto j eujedno dovoljno za maksimalnu snagu (cak i preko realnog maksimuma ako se koristi duoblok u stereo modu). Za slabije izvore (starije, tipa tuner, kazetofon, neki magnetofoni) falit ce koji dB za maksimum. No, kao sto sam rekao, maksimum je 500W tako da realno nitko ni nece ici do tih falecih dB-a.

4. Zasto cijevi u DAC-pre-u? Zato sto je potreban buffer i pojacanje, a cijevi su in :) - na zalost (?), osudjeni smo na nishe na trzistu, a jedna od njih su DAC-evi s cijevnim izlazom. Naravno, ne bi se upustao u to ako bi kompromitirao zvuk, no u DAC-pre-u ce biti pojednostavljen i minijaturiziran single ended sklop baziran na LEX izlazu, naravno s par svojih vlastitih stoseva. Pojacanje mu je 6 ili 18dB i odabire se automatski u kombinaciji s atenuacijom i gain trimom.

5. Diskretni DAC je zapravo posebna vrsta sklopa koji radi i u digitalnoj i u analognoj domeni i implementira tzv. transverzalni filter. Ovakav sklop je izvediv jedino za jednobitne bitstreame, i idealan je za konverziju DSD-a u analognu domenu.
Jedan puno jednostavniji primjer realizacije takve ideje (na zalost s nekoliko konceptualnih i jos vise izvedbenih problema) se moze naci na velikom diyaudio.com forumu pod nazivom 'signalist DSD DAC'. Implementacija u DAC-pre-u je PUNO naprednija.

Datum objave: 19.listopad.2016 u 20:16
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Opći.
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Kae?!! 
Kaj? Pa opći.

-------------

Datum objave: 19.listopad.2016 u 20:17
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

E, to bi moglo zamijeniti mojeg Berkeleya.   
Samo pazi na kvalitetu napajanja i izolaciju USB ulaza. 
Željac baš kanio zasrat motku, al sad kad si mu reko...

-------------

Datum objave: 19.listopad.2016 u 22:25
Uffff..veselim se phonu

Rado cu ga isprobat cim bude krenula proizvodnja

-------------
If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is, Infinite.
- Blake -

Datum objave: 19.listopad.2016 u 22:29
A i ION moram doma isprobat

Makar sam ga slusao sa nekolicinu razlicitih zvucnika,ali u nepoznatoj prostoriji,no dovoljno me odusevio da ga uzmem u obzir za slusanje.

Fascinatna mala kutijica definitivno,zvuk koji daje je nevjerovatan za nesto tako malo i po toj cijeni.

-------------
- Blake -

Objavio: Tornado
Datum objave: 20.listopad.2016 u 13:03

1) Phono (koji ce imati svoje ime, ne ION :) ) je SAMO phono stupanj, dakle dodatak ili upgrade za one koji zele dodati gramofon u sustav u kojem vec postoji neka forma pretpojacala (tipicno bez phono stupnja). Za razliku od kojekakvih kutijica s jednim opamppom, ovo je malo ambiciozniji uredjaj s kojim bi htjeli i kvalitetu i opcije inace rezervirane za skuplje uredjaje, dovesti u razred razumnih cijena.

2) DAC-pre (koji takodjer ima svoje ime ;) ), je zapravo prosireni DAC ili prosireni line stage - kako se gleda. Teoretski, moguce je maknuti digitalni dio i dodati umjesto njega jos dva analogna ulaza, no ideja je ipak slijedeca:

Danasnji DAC-evi do jednog imaju kontrolu glasnoce (digitalno ili analogno), i naravno moraju imati nekakav izlazni buffer iza filtera da bi mogli tjerati pojacalo - bilo pretpojacalo ili izlazno pojacalo. U slucaju ION-a koji je zamisljen da radi blizu zvucnicima, treba moci potjerati i moguce podosta dug kabel.
S druge strane, nacin na koji se izvodi DA konverzija (diskretnim sklopom, dakle nema DAC chipova kao takvih, vise o tome u nastavku) i obavezno filtriranje (vrlo blagi pasivni filter 3. reda na cca 100kHz) imaju za rezultat prilicno visok izlazni otpor i signal slabiji od standardnog. Radi specificnosti DSD-a odabrana je kontrola glasnoce u analognoj domeni, dakle, nakon konverzije i filtriranja. U toj tocki se nalazi preklopnik kojio omogucava osim analognog izlaza iz DAC bloka, spajanje dodatnih analognih ulaza. I ova je opcija dosta cesta na DAC-evima koji su izasli na trziste u zadnje vrijeme, tako da na neki nacin i trziste diktira koje opcije se traze. No, kad bolje pogledamo, preklopnik, atenuator i pojacalo su upravo linijski preamp, sto u prevodu znaci da zelimo li odraditi posteni DAC na datom principu, linijski preamp dobijemo gratis. Detalji oko opcija s pojacanjima i sl su vrlo mali, uglavnom software dodatak u kontroli uredjaja. Ujedno to znaci da su analogni ulazi zaista analogni, nema digitalizacije. Zapravo osim konverzije u DSD (sto u odredjenim kombinacijama ukljucuje i konverziju samplinga) nema uopce nikakvog dodatnoj procesiranja u digitalnoj domeni. Put signala je, koliko je god moguce, minimalisticki.

3. ION moze raditi s pasivnim 'pretpojacalom'. Pri tom su dva bitna momenta - inace pasivna pretpojacala mogu imati problema s dugim kablovima. Klasicni su atenuatori losiji po tom pitanju od TVC-a, no sve ima svoje prednosti i mane. U takvom sustavu najcesce nema pojacanja (ono je moguce u manjoj mjeri samo s TVC-om) dakle ION se moze potjerati s onolikim signalom koji daje source. U slucaju CDP-a ili DAC_a tipicno je na raspolaganju 2VRMS sto j eujedno dovoljno za maksimalnu snagu (cak i preko realnog maksimuma ako se koristi duoblok u stereo modu). Za slabije izvore (starije, tipa tuner, kazetofon, neki magnetofoni) falit ce koji dB za maksimum. No, kao sto sam rekao, maksimum je 500W tako da realno nitko ni nece ici do tih falecih dB-a.

4. Zasto cijevi u DAC-pre-u? Zato sto je potreban buffer i pojacanje, a cijevi su in :) - na zalost (?), osudjeni smo na nishe na trzistu, a jedna od njih su DAC-evi s cijevnim izlazom. Naravno, ne bi se upustao u to ako bi kompromitirao zvuk, no u DAC-pre-u ce biti pojednostavljen i minijaturiziran single ended sklop baziran na LEX izlazu, naravno s par svojih vlastitih stoseva. Pojacanje mu je 6 ili 18dB i odabire se automatski u kombinaciji s atenuacijom i gain trimom.

5. Diskretni DAC je zapravo posebna vrsta sklopa koji radi i u digitalnoj i u analognoj domeni i implementira tzv. transverzalni filter. Ovakav sklop je izvediv jedino za jednobitne bitstreame, i idealan je za konverziju DSD-a u analognu domenu.
Jedan puno jednostavniji primjer realizacije takve ideje (na zalost s nekoliko konceptualnih i jos vise izvedbenih problema) se moze naci na velikom diyaudio.com forumu pod nazivom 'signalist DSD DAC'. Implementacija u DAC-pre-u je PUNO naprednija.

Pozdrav Željko!

Prije svega čestitke na. kako sam ovdije pročitao vrlo uspješnim uređajima.

Čitajući tvoj opis uređaja nametnula su mi se dvije stvari:
1. Mislim da je 1 digitalni koax na pretpojačalu premalo. Računam da prosječan audiofil uz CD ima i neki DVD sa kojeg pleja SACD pa možda bi trebalo staviti još 1-2 koaxa. Pročitao sam da ima i optički ulaz, no ne shvaćam tu vrstu konekcije ozbiljno.

2. Napravio si DAC/pre i dvokanalna pojačala namjenjena prije svega aktivnom ozvučenju. Mislim da tu fali aktivna skretnica. U biti mislim da općenito na tržištu fali aktivnih skretnica za normalnu cijenu. Unazad pola godine sam razmatrao tu vrstu amplifikacije, i ono što mi je bilo ponuđeno je koštalo cca 5000 eura, dok je ono što je koštalo cca 500 eura spadalo u opremu za razglasnu tehniku.
Imaš li u budućnosti namjere uraditi neku aktivnu skretnicu?

Lp

Datum objave: 20.listopad.2016 u 14:20
Tornado, stani u red. Ima ovdje nekih koji još čekaju pravi bit perfect streamer iz Željkove manufakture.

Datum objave: 20.listopad.2016 u 15:04
Originalno postano od strane člana: Tornado Tornado napisao:

...

....
Pozdrav Željko!Prije svega čestitke na. kako sam ovdije pročitao vrlo uspješnim uređajima.Čitajući tvoj opis uređaja nametnula su mi se dvije stvari:1. Mislim da je 1 digitalni koax na pretpojačalu premalo. Računam da prosječan audiofil uz CD ima i neki DVD sa kojeg pleja SACD pa možda bi trebalo staviti još 1-2 koaxa. Pročitao sam da ima i optički ulaz, no ne shvaćam tu vrstu konekcije ozbiljno.2. Napravio si DAC/pre i dvokanalna pojačala namjenjena prije svega aktivnom ozvučenju. Mislim da tu fali aktivna skretnica. U biti mislim da općenito na tržištu fali aktivnih skretnica za normalnu cijenu. Unazad pola godine sam razmatrao tu vrstu amplifikacije, i ono što mi je bilo ponuđeno je koštalo cca 5000 eura, dok je ono što je koštalo cca 500 eura spadalo u opremu za razglasnu tehniku.Imaš li u budućnosti namjere uraditi neku aktivnu skretnicu?Lp

I nebi bilo loše kada već pričamo o ulazima dodati još dva analogna ulaza jer nekako mi se samo dva analogna čine malo, još dva recimo bi bila OK, ako bi već se dalo takvo nešto dodati ;)

@ilimzn imaš možda neki snapshot kako bi to čudo tehnike izgledalo pošto je riječ o malom kućištu, tako da su prednja i zadnja strana malih površina.
Frontalno dva pota (vol. i sel.) i ledice kakve za selekciju ili nešto totalno spartanski?
Pitam zbog izvedbe potova na prednjoj i konektora na stražnjoj, možda imaš već kakvu idejnu shemu u ladici?

Datum objave: 20.listopad.2016 u 15:07
Što je ovo,prijedlozi i ponude kako da netko radi svoj proizvod??Jel imate još želja!?

-------------

Datum objave: 20.listopad.2016 u 15:12
Originalno postano od strane člana: Tornado Tornado napisao:

Pozdrav Željko!Prije svega čestitke na. kako sam ovdije pročitao vrlo uspješnim uređajima. Čitajući tvoj opis uređaja nametnula su mi se dvije stvari:1. Mislim da je 1 digitalni koax na pretpojačalu premalo. Računam da prosječan audiofil uz CD ima i neki DVD sa kojeg pleja SACD pa možda bi trebalo staviti još 1-2 koaxa.

Uredjaji jos nisu dostupni, nego su u planovima i razlicitim stadijima razvoja, no dovoljno odmaklim da su karakteristike, topologija, izvedba, fiksirane.

Sto se tice prvog pitanja, DSD stream sa SACD-a ne prolazi kroz SPDIF, pretpostavio sam da je ovo opce poznato.
Iako je ta mogucnost teoretski otvorena od pojave DOP 'standarda' nije nikad koristena u komercijalnim uredjajima, radi stipulacija SACD licence. Multiplayer uredjaji koji omogucavaju digitalni izlaz za SACD playnack opcenito meni nisu poznati, ako ih ima onda jedino uz konverziju u PCM.
Jedino sto oficijelno podrzava SACD transfer je HDMI, koji je za ovu konkretnu svrhu (DAC) kompletni promasaj, tim vise sto zahtijeva licencu za zastitu sadrzaja.
Na kraju ostaje jedini transportni mehanizam koji legitimno prenosi SACD bez konverzije, a to je USB, koji je zato i prisutan.

Citiraj
Pročitao sam da ima i optički ulaz, no ne shvaćam tu vrstu konekcije ozbiljno.

Ona je tu za uredjaje tipa DVD i slicne, koje ljudi imaju a ja ne shvacam ozbiljno :P
Malo se salim - SPDIF kao takav ima svoje probleme, bez obzira na njih optika ima jednu OGROMNU prednost, a to je garantirana elektricna izolacija. No, tu je i mana - iako postoji 'brza' optika, za standardnu optiku 24/96 je granica snova. To je sasvim dovoljno za legacy uredjaje tipa CDP, DVD, set top boksove za vecinu TV i satelitskih sustava (za ove zadnje je elektricna izolacija apsolutna potreba).
No, ne samo radi limita samog SPDIF-a, DAC-pre uvijek radi resampling u DSD. Kljucna rijec ovdje je resampling - koristi se asinkroni konverter, upravo radi problematike SPDIF clocka i jittera. Taj proces ujedno izvlaci i apsolutni maksimum iz optickog spoja - isto kao i iz zice.

Citiraj
2. Napravio si DAC/pre i dvokanalna pojačala namjenjena prije svega aktivnom ozvučenju. Mislim da tu fali aktivna skretnica. U biti mislim da općenito na tržištu fali aktivnih skretnica za normalnu cijenu. Unazad pola godine sam razmatrao tu vrstu amplifikacije, i ono što mi je bilo ponuđeno je koštalo cca 5000 eura, dok je ono što je koštalo cca 500 eura spadalo u opremu za razglasnu tehniku.Imaš li u budućnosti namjere uraditi neku aktivnu skretnicu?Lp

Odlicno pitanje, i na zalost za sada bez konkretnog odgovora. Jedan od problema ovdje je sama izvedba skretnice kao takva.

Analogna skretnica u dananje vrijeme nema bas puno smisla kao univerzalni uredjaj, jedan od izuzetno bitnih argumenata na toj strani vage je funkcija kasnjenja signala koja je trivijalna u digitalnoj domeni a gotovo nemoguca u analognoj, a vrlo pozeljna u svakom slucaju, o kompleksnijim stvarima tipa kompenzacija sobe, da ne pricam. S druge strane, neke jednostavnije izvedbe su itekako smislene, ali za konkretne zvucnike.

Digitalna skretnica je uredjaj koji zahtijeva vise covjek-godina razvoja nego j emeniostalo na ovom svijetu. Postoje razne inacice i razne firme, tipa behringer u nekom suvislom razredu cijena, kao i jedna kolicina raznih polu-free ili licenciranih softwarea i uredjaja koji bi se mogli implementirati u tu svrhu.

ALI - i tu je veliko ali - postavlja se pitanje cijele paradigme sustava. Ako se koristi digitalna skretnica, onda je najpametnije imati digitalni ulaz, i digitalizirati sve analogne ulaze, i svo procesiranje obaviti u digitalnoj domeni, te na raju staviti multikanalni DAC, sa eventualnom skupnom analognom kontrolom volumena, i onda iz toga ici u izlazna pojacala. U prijevodu, umjesto DAC-pre uredjaja, ide nesto sasvim drugo i mnogo kompleksnije, umjesto zvucnika iz ducana, ide nesto sasvim drugo i mnogo teze upotrebljivo za prosjecnog korisnika. Tko zeli takav sustav, lako si uzme nesto tipa behringer, ako mu treba gramofon, neka uzme phono pre za jedan od ulaza, i onoliko iona koliko mu treba za sve zeljene kanale. Za sada nema sanse ista ekvivalentnog proizvesti za normalne novce. Uz to mala fusnota: digitalni ulazi bi morali biti PCM, sto znaci da DSD u onom smislu kao sto ga koristi DAC-pre, vise nema smisla.

Zato za sada ne razmisljam o nekoj univerzalnoj skretnici, iako nije iskljucena nekakva kutija ispred ION-a ili nekog drugog pojacala ako se vratimo u razvoj zvucnika... a sad, ako se bas zeli javiti nekio DSP genij koji ce raditi razvoj za prakticno nula kuna (jer vjerovali ili ne, kod nas firme ne mogu imati budzet za razvoj...)...

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net