Ispiši stranicu | Close Window

Osvježavanje boje na postojećim zvučnicima

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Samogradnja
Ime foruma: Uradi sam
Opis foruma: Iskustva, tweak, savjeti ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14663
Datum ispisa: 28.srpanj.2017 u 16:48
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Osvježavanje boje na postojećim zvučnicima
Objavio: TomC
Tema:: Osvježavanje boje na postojećim zvučnicima
Datum objave: 29.svibanj.2017 u 15:32
Evo mislim da je ovo možda najprimjerenije mjesto za topic. Spletom okolnosti došao sam u posjed iznenađujuće dobrih (sonično) zvučnika koje želim trajnije zadržati. Nažalost stanje (vanjsko) bi moglo biti i bolje, te na tragu toga odlučih ih malo osvježiti. Radi se o malim bookshelf zvučnicima izrađenim od medijapana polakiranim u crni mat finish. Postoje tragovi od stalaka s donje strane i odostraga od zidnih nosača.
Zanima me da li kod takvih sličajeva treba skinuti postojeći lak do MDF-a ili se može ići preko postojećeg? Generalno na mjestima gdje nema tih rupica boja je OK, uz pokoja "reckica" od transporta i šta ja znam od čega.
Također ima li neki "specijalist" u Zg za navedeno područje?
Plan Ž je da sam to odradim, ali se plašim da ne zeznem stvar jer i nemam baš neke uvjete za taj zahvat (prostorija bez prašine, kompresor i sl)
Unaprijed zahvalan,
T

Odgovori:
Objavio: Apparatus
Datum objave: 29.svibanj.2017 u 16:37
Specijalist ti je svaki pošteni autolakirer. To će ti biti najbolje izgledajuće i u konačnici najjeftinije.

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Objavio: Dean
Datum objave: 29.svibanj.2017 u 18:06
Specijalist ti je skoro svaki bolji stolar, a ne autolakirer.

Trebalo bi "odšacati" koji je lak korišten, a tek se onda zna što dalje...

Datum objave: 29.svibanj.2017 u 18:13
Takoe. Stolari šacaju lak, a lakireri drvo. Sasvim logično.

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Datum objave: 29.svibanj.2017 u 23:27
:-) vjerujem da ste oboje u pravu..do jedne mjere :-) 
zanima me ima li tko direktna iskustva?

Datum objave: 30.svibanj.2017 u 07:34
Pokušaj saznati kod (bivšeg vlasnika/proizvođača koji je lak korišten. Ako je to radio stolar, a ne amater, tada je vjerojatno korišten PU lak. U Zagrebu ga prodaje (između drugih) i firma Danic na Žitnjaku i krugu Elgrada. Oni će te uputiti na lakirnice koje ti mogu pooći.
Idealno je koristiti boje na istoj bazi, jer tada je najmanja mogučnost da ti "stari" premaz smeta. U novije vrijeme se koriste i akrili na vodenoj bazi.
Neki (bolji) autolakirerski lakovi su predviđeni za termo završnu obradu, za što kutija od MDF-a zasigurno nije. Ai sumljam da je netko to radio. Mada eto, ima svakakvih ideja...:) Iz tog razloga sam preporučio stolarije , Mislim da če najbolji posao napraviti Edo. Pitaj u Danicu.. Lakirao sam 15 godina (večinom drvo), ali sam prodao lakirnicu, pa ti ne mogu pomoći, ali ponešto znam o tome...(recimo iz prakse)

Objavio: Phil
Datum objave: 30.svibanj.2017 u 09:59
Daj stavi koju slikicu da vidimo do koje mjere su ostecenja. Onda mogu nesto predlozit

Datum objave: 30.svibanj.2017 u 23:39
Evo par slikica oštečenja...
https://goo.gl/photos/oYG7zmD528cTT2eRA" rel="nofollow - https://goo.gl/photos/oYG7zmD528cTT2eRA" rel="nofollow - -
https://goo.gl/photos/ZjuaZR49JzgGz1g96" rel="nofollow - https://goo.gl/photos/ZjuaZR49JzgGz1g96" rel="nofollow - -
https://goo.gl/photos/GEESK4D9b2F4SiW66" rel="nofollow - - Ogrebotina s donje strane

Datum objave: 31.svibanj.2017 u 13:56
Skinut drivere i konektore. Zatim pokitat i pobrusit da se izravna površina. Nije potrebno skidati postoječu boju. Dovoljno je finim brusnim papirom pobrusit postojeći lak. Kupiti kilu (i pola kile je i previše) PU crnog laka i prešpricat. Može se ostaviti tako ili lagano prebrusit i dodat još jedan sloj bezbojnog mat PU završnog laka.

Kad bi se išlo samo popravljat oštećenja (kitanje i bojanje), dobio bi mrlje jer gotovo je nemoguće pogodit istu nijansu crne bilo čime.

Datum objave: 31.svibanj.2017 u 15:58
Super. Hvala za informacije. 

Obzirom da sam laik imam još par pitanja..
Kit ima neko ime i gdje se zbavlja? 
Pretpostavljam da se misli na profi špricanje ili...? 
Već prije sam pokušao odvojiti drajvere ali kao da su zaljepljeni, tj. nije išlo samo na vijke pa sam se uplašio uporabit malo veću silu da nekaj ne zeznem...konektori su išli bez frke....

Ono kaj sam također primjetio spužva unutra je tak tak. Ima li smisla staviti više spužve, recimo malo deblje da popuni taj prostor?

Datum objave: 01.lipanj.2017 u 07:21
Za kit možeš koristiti dvokomponentni auto kit. Zvučnici su se sljepili sa površinom, ali to se skine bez beda.Pažljivo sa nožem/dljetom/odvijačem između kutije i drivera. Uz konstantnu, ali laganu silu. Odvojit će se sami...Niš siliti...
Sa spužvom se možeš igrati. Ako nemaš mogučnosti raditi mjerenja; mjeri sluhom. Što ti paše , tako ostavi.... Zvučnici su tvoji i tebi se mora sviđati zvuk, ne meni ni instrumentu...

Datum objave: 01.lipanj.2017 u 09:40
Spricanje bi trebao obaviti kod nekog lakirera. Nikako to rucno doma raditi kistom ili slicno.

Ostalo mozes sam doma. Kupi autokit i brusni papir. Pokrpaj i pobrusi. Odnesi negdje da ti polakiraju.

Datum objave: 01.lipanj.2017 u 10:10
Brusiti ručno ili sa nekom spravicom?
Iako sam vičan raditi rukama i alatom nikada se nisam bavio farbanjem ili skidanjem stare boje pa me zanima koji papir uzeti, tj kolike hrapavosti?

Ukoliko bih išao korak dalje i odlučio se za bijelu boju..bih li trebao skidati staru do kraja (MDF-a) ili bi trebao samo površinski kao u slučaju da ostaju crni?

Datum objave: 01.lipanj.2017 u 10:22
Još nešto...vidim da ima i posebnih kitova za drvo...ima neki posebni razlog zakaj auto kit?

Datum objave: 01.lipanj.2017 u 12:24
Dakle, ajmo ispočetka. Nosi k autolakireru. On će ti to prekitati i prebrusiti lijevom rukom, a desnom prešpricati. Možda čovac ima i lak kakav ti paše pa ni to nećeš morati okolo ganjati.

-------------

Datum objave: 01.lipanj.2017 u 13:08
Ma tako nekako će vjerojatno i biti....ali ako i bude želim se u glavi spremiti što je sve potrebno za to napraviti...

..iako me nekako vuče i želja da dam svoj osobni doprinos...rukama :-)

Objavio: MATIJA
Datum objave: 01.lipanj.2017 u 13:10
Originalno postano od strane člana: TomC TomC napisao:

Ma tako nekako će vjerojatno i biti....ali ako i bude želim se u glavi spremiti što je sve potrebno za to napraviti...

..iako me nekako vuče i želja da dam svoj osobni doprinos...rukama :-)
onda kutije u ruke i nosi majstoru...mig

Datum objave: 01.lipanj.2017 u 14:49
Autokit je tvrđi iako moze i kit za drvo. Al lakse je kupit autokit nego dobar kit za drvo. Zato i ta preporuka.
Pazljivo nanesi kit da ga nema previse (špahtla), obrusi ga sa granulacijom 120 - 180. Nakon toga cijelu kutiju lagano prebrusiti sa 280 - 320 granulacijom. I spremno je za lakiranje.
Moze i bijeli PU lak. Prekrit ce crnu, preporucam 2 sloja.

Eto, ako zelis bas ostaviti svoj potpis

Datum objave: 01.lipanj.2017 u 18:59
E sada još i ovo...mrežice bih promjenio tj. tkaninu. S čime se lijepi za okvir (plastičan je moj)? Vruće ljepilo ili neko posebno ljepilo?

Objavio: M.Djon
Datum objave: 02.lipanj.2017 u 10:06
Po domaći ! ne nori ! jeftinije , krače i bojje bu bilo ak to zna ko dela i kaj dela ? ! da

Datum objave: 02.lipanj.2017 u 19:25
Čak bih se i složio..kada bih znao nekog takvog :-)

Datum objave: 04.lipanj.2017 u 14:40
I za to postoji ljepilo. Imam ga doma. Kad ga nađem, slikam ga...

Datum objave: 05.lipanj.2017 u 07:52
Ak imaš osnovno znanje o "farbanju "  lepo kupi špric kit u spreju  šmirgl papir  kak su Ti preporučili i udri , na mat laku nemreš puno fulat ?  , za ove kutije dosta ti je 1+1 . i to 3 ruke  sa sušenjem i šmirglanjem između . Najjeftinije i sam si odgovoran za rezultat ? da .

Datum objave: 05.lipanj.2017 u 11:20
Ma to i je osnovna ideja...ali volim sagledati sve opcije. Ono kaj neznam je postupak..koliko sam skontao ide otprilike ovako...
1. kitanje
2. ravnanje šmirglom
3.1ruka
4.šmirgl
5.2ruka
6.šmirgl
7.3ruka

Jesam li dobro pohvatao?

Objavio: MATIJA
Datum objave: 05.lipanj.2017 u 13:55
ako su kutije stvarno medijapan koji je btw vrlo zahvalan za obradu i finiširanje, zavisno od oštećenja koja se ne vide baš sjajno, možda će ti trabati par puta pokitati ista i obraditi ih. Uz malo strpljenja i dobre volje medijapan ima da dovedeš u stanje glatkosti pasjih m..a.
http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=3310&PN=1&title=ciare-hx132" rel="nofollow - davno je bilo...

Datum objave: 06.lipanj.2017 u 08:50
Špric kit u spreju je skoro savršen ak se imalo razmeš u ono kaj delaš . Znači  : pošpricaš sa kitom , On je fini , ni to blatobran na autu ? Pošmirglaš , ne prstićima neg šmirglom fiksiranim na ravnu površinu . Ponavljaš do savršenstva  ( kak si zamislio ) i tad će biti sivi ili rozi  ovisi kakve boje špric odabrao . Opereš , ostaviš do sutra . A onda  tvoj izbor ? !

Objavio: tatamata
Datum objave: 06.lipanj.2017 u 11:13
Vidim nebu to tak brzo gotovo, ak bu uopće. haha

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Datum objave: 13.lipanj.2017 u 11:29
..ne bu brzo ali bude...za početak uspio odvojiti jedinice od kutije..prema naputku :-)
kopka me da ih šibnem u bijelo....da li je 3 ruke dovoljno..i sušenje između slojeva se broji u satima ili danima...

pretpostavljam da ne trebam primer?

Datum objave: 13.lipanj.2017 u 12:04
Za to napraviti bez greške, ili ako hoćeš samo vrlo pristojno, treba iskustvo. Iskustvo se stječe ponajprije učenjem na greškama, a znanje ponavljanjem radnje i logičkim promišljanjem te opet metodom pokušaja i pogreške. Dakle, zasrat ćeš praktički sigurno.
haha

-------------

Datum objave: 13.lipanj.2017 u 14:24
Ovo djeluje utješno :-) ali i motivirajuće :-))

Datum objave: 13.lipanj.2017 u 15:11

..ne bu brzo ali bude...za početak uspio odvojiti jedinice od kutije..prema naputku :-)
kopka me da ih šibnem u bijelo....da li je 3 ruke dovoljno..i sušenje između slojeva se broji u satima ili danima...

pretpostavljam da ne trebam primer?

Ako je kvalitetan nanos (dobra sprica itd) dovoljna su 2 sloja.
Susenje bar pola dana, bolje cijele noci. Treba se lak boja dobro osusit. Uzmes fini smirgl i probas povuc. Ako ima prasine, a ne lovi se na smirgl, onda je dobro. U protivnom ne. Uzmi vremena i nek se susi 1 dan. Svaki sloj. Tako ce pogreska biti minimalna

Datum objave: 14.lipanj.2017 u 09:57
Kolika je vjerojatnost da auto lak može izgristi već postojeći lak na medijapanu?

Datum objave: 14.lipanj.2017 u 21:33

Kolika je vjerojatnost da auto lak može izgristi već postojeći lak na medijapanu?

Nisam toliko upoznat s autolakovima, kakav je njihov sastav/baza?. Znam sigurno da PU lak možeš bez problema nanjeti, bez ikakvog izgrizanja.

Datum objave: 15.lipanj.2017 u 07:29
Samo ako je na nitro bazi .

Datum objave: 15.lipanj.2017 u 10:10
Yebote, osvježiste li ga više? Ako ništa ne upali, predlažem osvježivač zraka za kupaonice. Najbolje lavanda.
haha

-------------

Datum objave: 15.lipanj.2017 u 10:49
Zakaj jednostavno ? kad more ....  :)

Objavio: Edison
Datum objave: 15.lipanj.2017 u 11:39
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Yebote, osvježiste li ga više?

A nisi cuo za onu: "dobra priprema - pola posla gotovo"...

To me podsjeca na ono kad skakacice uvis skacu odlucujuci skok. Pa sa zalijecu prema letvici i vracaju, onda se malo koncentriraju, pa pridju letvivci, opako je gledaju i nesto "razgovaraju" s njom. Onda se opet par puta zalijecu i vracaju. Onda se prekrste, zalete... i obore letvicu, ne bi je preskocila ni da je skocila 20cm vise.
Najvaznija je priprema...   mig

Objavio: DeCe3
Datum objave: 15.lipanj.2017 u 11:50

:-) vjerujem da ste oboje u pravu..do jedne mjere :-) 
zanima me ima li tko direktna iskustva?

Prije svega, ukoliko misliš raditi čitav proces u DIY varijanti nemoj se trovati Nitro bojama, nego radi s akrilnim (na vodenoj bazi)...počevši od temeljne boje pa do finalnog laka!
Ne moraš čak koristiti ni kompresor, to se odlično uradi i malim "kratkodlakim" valjkom, bude odlična tekstura. U nedostatku prostora, bukvalno možeš da to radiš u dnevnom boravku...bez otrovnih isparavanja, alat i sve eventualne fleke pereš vodom...ma ljepota i užitak za raditi!
Iz vlastitog iskustva...sirovi medijapan nakon obrade spojeva i cjelokupne površine, prelakiraš u "dvije ruke" temeljnom, pa onda završni sloj u "dvije-tri ruke"...mat ili glossy, nijansiranje...po volji! Preporuka ide za "Caparol"....

Datum objave: 15.lipanj.2017 u 11:59
Aj , odeš u neakav Bauhaus , kupiš 1 špric kit spreju  na vodenij bazi ili uljnoj cc50 kn , 1 l  uljnog razređivača , 1 ili 2 spreja boje koju hoćeš ( uljni  ili vodeni se sporije suši al nije agresivan prema predhodnij boji ) cc 80 kuna oba , 4 araka vodobrusnog šmirgla granulacije 200  kom 2 , granulacije 600 kom 1 . granulacije 1000 kom 1 cc 25  kn i jednu tzv gumenu "daščicu"  cc 30 kn na koju buš prema priloženom uputsvu montirao šmirgl . I naravno neke čiste krpetine s kojima buš opral ono kaj napraviš . Evo kad to obaviš i još buš imal volje za nastavit na raspolaganju sam . Pročitaj ponovo kaj je Apparatus  napisao o ovakvim "izletima"  , al vidim da imaš volju ? Pa ! sam ti na raspolaganju ! Inače sam na taj način "posprejao" - pofarbao preko nekoliko stotina uređaja koji se  nalaze na mjestima koji nisu ni za usporedbu sa kućnim slušanjem ! " i na kraju ne zaboravi na Apiyevu poantu ? _)

Datum objave: 16.lipanj.2017 u 16:12
Uvijek me dojme "afirmativni odgovori" :-) 

Nisam nigdje napisao da ću to danas sutra..ipak treba i uvjete stvoriti :-) a ak nemaš radni prostor onda to može biti nezgodno :-)

Ono kaj mi je važno, i što dobivam uz vašu pomoć je slika cijelog procesa..naravno da će biti pogrešaka..ali imam iverala dovoljno za vježbu :-) a kaj se tiče dobre volje..valjda sam došao u godine kada želim vidjeti rezlutat svog rada uživo a ne samo na ekranu ;-)

Datum objave: 16.lipanj.2017 u 16:14
Još jedno praktično pitanjce...obzirom da zvučnik stoji na nečem dok se farba ..kak riješiti to postolje odnosno dio na kojem stoji? Nema slijvanja laka i sl?

Datum objave: 16.lipanj.2017 u 16:30
zasada su gotovi...na ekranu :-)
https://goo.gl/photos/p9mXgeksMGErXf2M6" rel="nofollow - Crna verzija  

https://goo.gl/photos/eiegv1hpdmFaCS4g8" rel="nofollow - White verzija

Objavio: Edison
Datum objave: 16.lipanj.2017 u 19:38
Ove bijele kao da si lakirao Photoshopom... Bar se brzo susi...  Hmm

Datum objave: 18.lipanj.2017 u 06:59

Još jedno praktično pitanjce...obzirom da zvučnik stoji na nečem dok se farba ..kak riješiti to postolje odnosno dio na kojem stoji? Nema slijvanja laka i sl?

Nebi trebalo doci do slijevanja laka ako ga se ne nanese previse. Ako nisi iskusan bolje nanjeti manje vise puta.
Ja ne bi stavio na nikakvo postolje, nego objesio na neku kuku za rupu od drivera

Datum objave: 18.lipanj.2017 u 09:00
Tako je . Između nanošenja slojeva ne moraš čekat da se farba do kraja osuši nego tamo gdi se najmanje vidi probaš lagano s prstom i ako "pika" (lijepi se za prst) nanosiš sljedeći sloj . I tak dok se ne sijaju ko pesja jajca obrva. Ima i varijanta sa tzv  zalijevanja farbom , al to je za majstore .

Datum objave: 18.lipanj.2017 u 13:23
Nosi lakireru, Mk XIX.
haha

-------------

Datum objave: 21.lipanj.2017 u 10:06
Phil i M.Djon thx

Datum objave: 28.srpanj.2017 u 09:10
Jedno pitanje...korištenje brusilica kod šmirglanja za ovakve radove? Naime imam priliku od frenda posuditi oscilacijsku brusilicu s trokutnim završetkom...kod ovak osjetljivih radova to je ok (naravno koristeći papire odgovarajuće finoće) ili ipak ne?

Jučer sam se malo igrao s kitom...pa je brušenje sljedeća faza...

Datum objave: 28.srpanj.2017 u 09:35
Mozes brusit njome prije lakiranja da poravnas kit i to. Izmedu slojeva laka samo rucno

Datum objave: 28.srpanj.2017 u 16:25
Ok. Thx

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net