Ispiši stranicu | Close Window

Amigova soba

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Akustika
Ime foruma: Prostorna akustika
Opis foruma: Pitanja, preporuke, savjeti ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14780
Datum ispisa: 23.svibanj.2018 u 03:06
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Amigova soba
Objavio: amigo
Tema:: Amigova soba
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 09:01
Konačno je tretman moje nove sobe pri kraju, u fazi kad je 70 % funkcionalno.

Nova soba je u novom gradu, umjesto Međimurja, u Zagrebu.

To je u osnovi dnevni boravak s blagovaonicom veličine 5,15 x 6,7 metara na dužoj strani, a 5,5 kod ulaznih vrata. Međutim, kako sam u kući sam, dok preko tjedna radim u Zgb, a s familijom sam i dalje u Međimurju, sve je podređeno HiFi namjeni.

Idejni projekt je moj. Projekt akustičkog tretmana izradio mi je Spužva Bob, a ruke su moje, ženine i pokojeg frenda. Sve je rađeno u sklopu adaptacije i dijelom zamjenske gradnje kuće pa kad se već radilo, odlučio sam pristojno tretirati sobu.

HiFi je na posebnom automatskom osiguraču od kojeg ide vod 3 x 4 mm2 ofc bakrene žice izolirane teflonom. Presjek vodića se sastoji od nekoliko ufrkanih debelih licni.

Cijeli zid iza zvučnika predstavlja bas trap s debelim slojem mineralne vune, pregradom od profiliranog knaufa, još jednim slojem mineralne vune, tkanine bez potke i drvenih panela s letvicama koje prekrivaju 50 % površine zida. Spušteni strop je veličine 12 m2, od Rigips Rigiton ploča s rupicama 8-15-20 mm, iznad čega je 5 cm mineralne vune. Plafon je gotov, a na stražnjem zidu moram kupiti još tkaninu koja će prekriti mineralnu vunu i učvrstiti panele.

Na zidu suprotnom od zvučnika, trebam još kupiti debelu zavjesu te izraditi 2 pokretna bočna difuzora, koje mi je isprojektirao Spužva Bob. Onda će biti gotovo.

Zvuk mi se čini dosta bolji od zvuka u Međimurju. Veća je i plastičnija pozornica, a preciznost zvuka je odlična. Od audiofila bio mi je Baxa, a kako više ne piše na forumu, mogu prenijeti da je ostao zadivljen preciznošću zvuka. Ja sam bio nešto kritičniji. Postavljanjem drugog sloja mineralne vune, zvuk se i timbralno popravio, klavir je prestao zvoniti, odnosno, zvonjava je svedena na minimum. Postavljanjem zavjese, difuzora i namještaja (2 dvosjeda, ili sl.), bit će još bolje, jer je sada soba prazna, a prilično je velika.

Detalje akustičkog tretmana neću iznositi, jer je projekt autorski rad Spužva Boba, koji mi je ustupljen za tretman moje slušaonice, a ne za dijeljenje. Iako je soba svaka soba jedinstvena i traži poseban proračun pa sumnjam da bi detalji drugima bili od neke koristi.

Pokušat ću postavit sliku preko nekog servisa.

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Odgovori:
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 09:10
http://vgy.me/Pv29iz.jpg" rel="nofollow - http://vgy.me/Pv29iz.jpg

Ovo je link, može uputa kako složiti da se odmah vidi slika?

-------------

Objavio: olif
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 09:54
Ne vjerujem dok ne čujem (vidim).....haha
Lijepo !
Čestitam na uređenju !Bravo

Datum objave: 10.prosinac.2017 u 10:02
Originalno postano od strane člana: olif olif napisao:

Ne vjerujem dok ne čujem (vidim).....haha
Lijepo !
Čestitam na uređenju !Bravo
Prijatelju, imaš otvoren poziv. Ja sam veći dio tjedna u Zgb. Samo reci kad dolaziš.

-------------

Objavio: Kale.v.2.0
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 10:03
Prvo slika ti je prevelikih dimenzija za staviti na ovaj forum... napredniji forumi kod postanja slika automatski prilagode dimenzije slika na optimalnu velicinu u postu, ali ne i ovaj forum, stoga preporucljiva dimenzija slike ne bi trebala biti veca od 1024X768 pixela....
Sliku mozes uploadati na forum ili zaljepiti link sa web servisa za slike...
Ides na ikonu u kojoj je nacrtano malo stablo, klikni na nju...imas lijevu i desnu stranu prozora, lijeva je za podignuti sliku sa svog kompjutera na forum, a desna je za linkati sliku sa weba...

I BTW... lijepo...lijepo... zasta mi se svidja kako to ukupno izgleda Bravo

Objavio: Jazzy
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 10:06
Prekokrasno,cestitke

Objavio: Apparatus
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 10:07
Smanji si fotke na 800X600 i ispod 100KB pa uploadaj direktno na forum. To sad normalno radi za razliku od stare verzije foruma, a i vidi se dobro. To sam učinio s tvojom fotkom.

Čestitka i od mene. Kad dovršiš izgledat će sasvim okej. Najbitnije da radi, a tu sumnje nema obzirom kakav je ekspert projektirao. Najbolje znaš ti koliko si se namučio i sad je vrijeme za uživanje u plodovima rada.

I da, konačno mi je profić napravio fotke pa ću i ja konačno, nakon dvije godine pokazati svoje kako valja.

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Objavio: dan the man
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 10:52
Opaaaa! Jako lijepo izgleda. Lagano sam zavidan, ali mi je drago da guštaš. Uživaj!

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 11:02
Clap i ja sam "malo" zavidan

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Datum objave: 10.prosinac.2017 u 11:15
Nemojte bit zavidni, to je ružno.
haha
Radije se primite posla. Svaki se prostor može poboljšati.

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Objavio: MATIJA
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 11:38
obrva...lijepo, još završni detalji, pa no stres konzumacijacool

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 11:51
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

haha

Da modificiram Edisona

xxx, xxxx xxxxxx xxxxx izgleda kao da MI spadaju hlace...   haha

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Objavio: dan the man
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 12:12

haha

Nije to zločesta zavist... uskoro ću i ja u radove.

Datum objave: 10.prosinac.2017 u 13:09
Znam da nije, šalio sam se. Ima ovdje pravih sitnozubih, zavidnih, beskarakternih... govanaca, a to nipošto nisi ti i Miljenko.
Samo radi, isplatit će ti se sigurno. Šifra: Spužva Bob il manjifiko.

-------------

Objavio: zook
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 13:21
BravoClap čestitam!!

-------------
đez je limunada

Objavio: Sten
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 13:33
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

... Zvuk mi se čini dosta bolji od zvuka u Međimurju ...

Ni ti nisi imao sistem u sobi prije tretmana? Šteta.
 Inače, jako mi se sviđa izvedba sa rešetkastim letvicama. Vrlo atraktivno. Zapravo, sve skupa, very nice, moderno ... 5 za estetiku. Bravo

Zvučnici vidim da stoje po "Baxinom naputku". Pretpostavljam da si zadovoljan s takvim postavom, ali ... Ni malo zakretanja prema unutra? Lošije?

Datum objave: 10.prosinac.2017 u 13:43
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Sten, kad se radi simulacija i proračun, unose se svi bitni parametri sobe pa se može jako lijepo vidjeti situacija bez tretmana. Ako se vidi loše ili jako loše, a tretirano vidiš kao jako dobro, onda je u stvarnosti tako. Možda sa savim minimalnim odstupanjima, ali je tako. Nema tu mjesta skepticizmu. I siguran sam da ne postoji soba koja će netretirana zvučati bolje od tretirane. To jednostavno nije moguće. Pa onda nemoj stalno imati taj upitnik iznad glave jer je nepotrebno.

-------------

Objavio: 306maxi
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 14:04
Kakva je ono piramidica na dvt tuneru?

Objavio: tatamata
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 14:31
Nije Dvt tuner nego Alpha (Berkleyev usb spdif konverter) za BADU. Piramida vjerojatno služi kao dodatno prigušenje vibracija na kućištu.

Poznajem sistem, no sad je dobio mjesta za pokazati što može. Raduje me posjet.
Bravo Amigo.

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Datum objave: 10.prosinac.2017 u 14:58
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

... Zvuk mi se čini dosta bolji od zvuka u Međimurju ...

Inače, jako mi se sviđa izvedba sa rešetkastim letvicama. Vrlo atraktivno. Zapravo, sve skupa, very nice, moderno ... 5 za estetiku. Bravo

Zvučnici vidim da stoje po "Baxinom naputku". Pretpostavljam da si zadovoljan s takvim postavom, ali ... Ni malo zakretanja prema unutra? Lošije?
Nema veze Baxin naputak, stvar je u konstrukciji tweeter.a. Accuton keramički imaju naopako membranu pa je raspršivanje zvuka šire, ovi moji su sa špicom treba ih malo zakrenuti, oko 10 %. Na slici je zakrenuto, ali premalo.

-------------

Datum objave: 10.prosinac.2017 u 15:02
Originalno postano od strane člana: 306maxi 306maxi napisao:

Kakva je ono piramidica na dvt tuneru?
Bada usb interface je lagan pa ga krući strujni kabel može pomaknuti i srušiti, Piramida je od punog željeza pa ga stabilizira.

-------------

Objavio: 306maxi
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 15:15
Pa to je mogao biti i neki keramički pijetlić na tabletiću napunjen audifilskim betonom haha

Šalim se, ljepa soba!

Objavio: Flikoman
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 18:55
Amigo, ovo izgleda odlično!

Bravo, nadam se da ću i ja uspjeti navratiti kada se ukaže prilika.

Uživaj, zaslužio si.

Datum objave: 10.prosinac.2017 u 19:01
Originalno postano od strane člana: Flikoman Flikoman napisao:

Amigo, ovo izgleda odlično!

Bravo, nadam se da ću i ja uspjeti navratiti kada se ukaže prilika.

Uživaj, zaslužio si.
Pozvan si.

-------------

Objavio: goran st
Datum objave: 10.prosinac.2017 u 19:30
Amigo ovo izgleda ekstra a virujem da tako i zvuči!!Clap

-------------
MNK-VOLE GRADELE SPLIT 2007

Objavio: Edison
Datum objave: 11.prosinac.2017 u 00:07
Amigo, cestitke na slusaonici.    Clap

Objavio: 11duc
Datum objave: 11.prosinac.2017 u 00:58
Top coolClap

Objavio: Tihomir
Datum objave: 11.prosinac.2017 u 16:25
Je li to iza tih letvica direktno mineralna vuna, tj nema nikakva zaštita između mineralne vune i prostorije ili je to neki dekor ?

-------------
Accuphase DP67 - Mimetism 15.2 - Visaton Vox 253 MTI(modificirani)

Objavio: Gašo
Datum objave: 11.prosinac.2017 u 17:10
Napokon! Svaka cast na ukupnom angazmanu.

Datum objave: 11.prosinac.2017 u 17:12
Originalno postano od strane člana: Tihomir Tihomir napisao:

Je li to iza tih letvica direktno mineralna vuna, tj nema nikakva zaštita između mineralne vune i prostorije ili je to neki dekor ?
nisi pročitao uvodni post. Tkanina tek dolazi.

-------------

Datum objave: 11.prosinac.2017 u 17:14
Buš ju klamal?

-------------

Objavio: ckzv
Datum objave: 11.prosinac.2017 u 17:40
Dobar dizajn a verovatno i zvuk.

Objavio: parabolis
Datum objave: 11.prosinac.2017 u 19:32
cool
extra, uzivaj.....

-------------
Grundig cd 35,Philips cd104,Sugden A48 III, Meridian 562V, Quad 405/2 / preamp Attila audio sa ecc83 lampama, Kef 103.4

Datum objave: 11.prosinac.2017 u 20:34

Buš ju klamal?
namjeravam klamati, vidit ćemo kak će ići.

-------------

Objavio: d4rk_ch1ld
Datum objave: 11.prosinac.2017 u 21:17
Amigo mogu ti biti amigo?

Datum objave: 11.prosinac.2017 u 21:29
Originalno postano od strane člana: d4rk_ch1ld d4rk_ch1ld napisao:

Amigo mogu ti biti amigo?
Of course!
Javi na pm kad bi navratio ak hoćeš čuti kak sviri.
Danas je bio Tatamata. Naslušali smo se sjajne glazbe.

-------------

Datum objave: 11.prosinac.2017 u 21:30
Hvala svima na čestitkama. Svi ste dobrodošli, samo se javite na pm.

-------------

Datum objave: 11.prosinac.2017 u 21:58
Ajde kolega, drago mi je da si se osokolio dobrom akustarom. Koliko je to bitno uopće ne mogu pojmiti oni koji nemaju. Istina, neki nemaju jer im je to objektivno neostvarivo zbog raznih okolnosti. Međutim, ima podosta ljenčuga koji bi mogli poduzeti štošta. Možda ih ovakve teme potaknu. Uostalom, tko ih šiša? Jel tak?
haha
Ja sam reko sebi nakon useljenja u slušaonu (2015.) da me sad netko vrati u staru sobu t.j. da me degradira od đenerala u konjovodca, odreko bih se hife namjestu.
haha

-------------

Objavio: Carlito
Datum objave: 11.prosinac.2017 u 23:01
Stvarno lepo...sa ukusom...čestitam.
Iskreno, gledam tvoj boravak i odmah mi svakakve pizdarije padaju napamet.

Uživaj...

-------------
Primare A30.2&PRE30, WADIA 321, CA 840C, Golden Ear Triton five

Datum objave: 11.prosinac.2017 u 23:17
Jednostavno i elegantno dašta. Kad vidiš likove s tremanima po svijetu... Uz osnovnu funkciju razne kičerice, plastični Bude, leteća ćilimčad, skulpture, mačevi, sablje, staklene glave... Neukus. Najljepša i najbolja soba koju sam ikad vidio je ona Amera Mikea Lavignea. Samo, to su neke druge pare.

-------------

Datum objave: 12.prosinac.2017 u 07:46

Ajde kolega, drago mi je da si se osokolio dobrom akustarom. Koliko je to bitno uopće ne mogu pojmiti oni koji nemaju. Istina, neki nemaju jer im je to objektivno neostvarivo zbog raznih okolnosti. Međutim, ima podosta ljenčuga koji bi mogli poduzeti štošta. Možda ih ovakve teme potaknu. Uostalom, tko ih šiša? Jel tak?
haha
Ja sam reko sebi nakon useljenja u slušaonu (2015.) da me sad netko vrati u staru sobu t.j. da me degradira od đenerala u konjovodca, odreko bih se hife namjestu.
haha
Da, čuje se mnogo toga više nego prije, bez naprezanja. Očišćeno je smeće odbijanaca od stražnjeg zida. Bočni zidovi su dosta daleko od zvučnika pa i te refleksije ne smetaju toliko. Još kad napravim bočne difuzore, trebalo bi biti još bolje.
Soba može popiti mnogo više, dinamički uzleti odsviraju s lakoćom i posve čisto.
Samim time je nešto bolja i rezolucija, iako su za rezoluciju najzaslužniji zvučnici, elektronika i kabeli.
No svaki setup bi profitirao u tretiranoj sobi.
Sve u svemu, uživam. Kad se sjetim koliko sam se namučio, a bome i bolja polovica, mislim da sam zaslužio.
Nakon što smo srušili stari dio kuće, šogor i ja, zidari su sazidali i složili krov, sve smo dalje radili sami, osim glazure i grijanja. Postaljali stolariju, klupčice, izolaciju na beton, stiropor, najlon. Slagali struju, mrežu i antenu. Postavljali knauf, uključujući spušteni strop, postavljali laminat, bojili zidove, slagali ove panele od letvica (200 m letvica), farbali letvice... Ne samo ovu sobu, nego još 2 sobe smo radili iznova i 3 prostorije djelomično adaptirali.

Još ima dosta toga za napraviti, ali sad je lakše jer je čujan rezultat.

-------------

Objavio: Tihomir
Datum objave: 12.prosinac.2017 u 09:10

Originalno postano od strane člana: Tihomir Tihomir napisao:

nisi pročitao uvodni post. Tkanina tek dolazi.

Jesam samo nisam bio siguran.

Usput, super izgleda, a vjerujem i da zvuk nimalo ne zaostaje.

-------------
Accuphase DP67 - Mimetism 15.2 - Visaton Vox 253 MTI(modificirani)

Objavio: tatamata
Datum objave: 12.prosinac.2017 u 11:48

Da, čuje se mnogo toga više nego prije, bez naprezanja. Očišćeno je smeće odbijanaca od stražnjeg zida. Bočni zidovi su dosta daleko od zvučnika pa i te refleksije ne smetaju toliko. Još kad napravim bočne difuzore, trebalo bi biti još bolje.
Soba može popiti mnogo više, dinamički uzleti odsviraju s lakoćom i posve čisto.
Samim time je nešto bolja i rezolucija, iako su za rezoluciju najzaslužniji zvučnici, elektronika i kabeli.

Rezolucija je bolja stoga što se konačno može sve razabrat bez ometanja refleksija. Uho puno lakše razdvaja instrumente koji se gužvaju u istom freq spektru, basovi se sad pojavljuju kao skupina zasebnih istrumenata, ne kao zbluran fundament orkestra.
Ono čemu je najviše pridonio tretman je po mom mišljenju fokus. Instrument koji je jedamput stavljen u prostor tamo i ostaje, ne šeta prostorom pri promjeni oktava (što je u našim sobama čest slučaj), nego ostaje zabetoniran na mjestu, i pozicijom i veličinom.
Uglavnom, rezultat doista vrijedan truda. A Amigo se samo smješka i uživa ko gujda f kalu.

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Objavio: Kalle242
Datum objave: 13.prosinac.2017 u 12:57
Amigo, svaka čast, da i ostanu one letvice onako gole iza već izgleda dobro. :)

Datum objave: 13.prosinac.2017 u 16:17
Izgledat će dobro kad zatvori tkaninom. Ovako izgleda kao skladište kamene vune iza plota.
haha
U stvari, izgledat će jako dobro. Ne znam što je gazda nakanio, ali ja bih tu puknuo isključivo neko tamno sukno. Crno.

-------------

Datum objave: 13.prosinac.2017 u 16:49
Samo, osobno ne volim look soba koje izgledaju kao prezntacijski saloni distributera. Malo duha bi bilo dobro ugraditi.

Objavio: zuti mrav
Datum objave: 13.prosinac.2017 u 21:52
Amigo čestitam, lipo to izgleda. Spužva Bob zna znanje.
Jedino mi zvučnički kabeli po podu malo bodu oči..

Objavio: Edison
Datum objave: 13.prosinac.2017 u 22:28
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Samo, osobno ne volim look soba koje izgledaju kao prezntacijski saloni distributera. Malo duha bi bilo dobro ugraditi.

Nije to jos gotovo. Amigo ce sigurno znati dati prostoru osobni stih.

Apparatus je svoju slusaonicu lijepo sredio i "ukrasio", minimalisticki i s ukusom.
Covjek se odlicno osjeca u njegovoj slusaonici.

Datum objave: 14.prosinac.2017 u 08:58
Mislim da će finiširanje potrajati pa tako i osobni pečat. Sad još kupim tkaninu da riješim taj zid i još jedan zidić blizu mjesta za slušanje. Ostalo će neko vrijeme čekati.

-------------

Datum objave: 14.prosinac.2017 u 09:09
Originalno postano od strane člana: zuti mrav zuti mrav napisao:

Amigo čestitam, lipo to izgleda. Spužva Bob zna znanje.
Jedino mi zvučnički kabeli po podu malo bodu oči..
Kad bih svojedobno našem, sad već blagopočivajućem domaru odmarališta rekao da treba počistiti dvorište, porezati suhe grane, odgovor je uvijek bio: "Tribalo bi, eee!" Drugi put bi me dočekalo isto stanje. Al je zato čovik imao sjajan pršut i vino, šta je je.
Tak je i s mojim stalcima za kabele, tribalo bi.

-------------

Objavio: Fantocci
Datum objave: 14.prosinac.2017 u 15:00
Znači drvene letve još nisu fiksirane, ako dođe tkanina sa stražnje strane?
Da li ste mjerili vrijeme odjeka?
Može li se otprilike ocijeniti investicija?
Inače, čestitke. Nadam se da imaš i vrijemena iskoristiti to...

Datum objave: 14.prosinac.2017 u 15:32
Originalno postano od strane člana: Fantocci Fantocci napisao:

Znači drvene letve još nisu fiksirane, ako dođe tkanina sa stražnje strane?
Da li ste mjerili vrijeme odjeka?
Može li se otprilike ocijeniti investicija?
Inače, čestitke. Nadam se da imaš i vrijemena iskoristiti to...
Da, tkanina iz letvica, a nakon toga učvršćivanje.
O detaljima projekta možete se informirati preko tvrtke Multifizika.
Vjerujem da ću imati vremena za guštanje, naročito sada preko zime.

-------------

Objavio: pule
Datum objave: 15.prosinac.2017 u 00:17
Pricam odokativno prema slici, mozda krivo vidim ali na slici se vidi straznju zid obucen u poroznu apsorpciju debljine nekih 10-20cm. Porozna apsorpcija direktno na zidu i nije neka sreca ako zelimo efikasnije djelovati na muljavi nizi spektar koji je uglavnom ono cega se zelimo rijesiti u sobama.Puno bolje rjesenje bi bilo (kad se vec islo na konstrukciju sa letvicama) izgradnja broadband slot rezonatora koji bi efikasno gutao low mid probleme koji su i tako rak rana i muljaona svih prostora dok bi gornji spektar lagano difuzirao. Rezultat je puno skladniji i homogeniji zvuk koji nije suh. Naime, visoke je jako lako ubiti, duboke je jako tesko smiriti. Primjena panela koji kombiniraju broadband apsorpciju kombinacijom porozne i membranske apsorpcije isto daju ujednacenije rezultate. Viseci Hidley bas paneli takoder odlicno funkcioniraju u praksi a ne uzimaju toliko puno vise  prostora. Cloud na stropu takodjer bolje funkcionira odmaknut od stropa i bez knaufa. Apsorpcija nije dobra ako nije linearna. U svakom slucaju, i ovo je vec svakako dobitak u odnosu na prosjecnu sobu i palac gore, jedino je steta sto se ne ide do kraja buduci da zahvati nisu radikalno tezi i skuplji nego se primjenjuju mediokritetska akusticka rjesenja. 

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 07:46
Originalno postano od strane člana: pule pule napisao:

Pricam odokativno prema slici, mozda krivo vidim ali na slici se vidi straznju zid obucen u poroznu apsorpciju debljine nekih 10-20cm. Porozna apsorpcija direktno na zidu i nije neka sreca ako zelimo efikasnije djelovati na muljavi nizi spektar koji je uglavnom ono cega se zelimo rijesiti u sobama.Puno bolje rjesenje bi bilo (kad se vec islo na konstrukciju sa letvicama) izgradnja broadband slot rezonatora koji bi efikasno gutao low mid probleme koji su i tako rak rana i muljaona svih prostora dok bi gornji spektar lagano difuzirao. Rezultat je puno skladniji i homogeniji zvuk koji nije suh. Naime, visoke je jako lako ubiti, duboke je jako tesko smiriti. Primjena panela koji kombiniraju broadband apsorpciju kombinacijom porozne i membranske apsorpcije isto daju ujednacenije rezultate. Viseci Hidley bas paneli takoder odlicno funkcioniraju u praksi a ne uzimaju toliko puno vise  prostora. Cloud na stropu takodjer bolje funkcionira odmaknut od stropa i bez knaufa. Apsorpcija nije dobra ako nije linearna. U svakom slucaju, i ovo je vec svakako dobitak u odnosu na prosjecnu sobu i palac gore, jedino je steta sto se ne ide do kraja buduci da zahvati nisu radikalno tezi i skuplji nego se primjenjuju mediokritetska akusticka rjesenja. 
Pule, hvala na komentaru, tvoje mišljenje se iznimno cijeni.

Kaj se tiče muljavog basa, vjerojatno ti je promaklo što smo Tatamata i ja o tome napisali. Bas je iznimno čist i rezolutan. To je riješeno.

Mineralna vuna je od dva sloja, a između je knauf koji sam perforirao prema proračunu.

Od strane konstruktora upoznat sam s nizom mogućnosti provedbe akustičkog tretmana, uključivo i tvoje prijedloge.

Ovisno o načinu izvedbe, cijena se penje u nebesa, što nisam bio u stanju isfinancirati. Moj uvjet je bio da sam mogu biti izvođač radova. Letvice sam odabrao jer su jeftine u rinfuzi, mogao sam ih spiliti i složiti panele. S ivericom je priča već drukčija. Iverica nije toliko skupa, ali je skupo rezanje i kantiranje.

Što se tiče Rigiton ploča, zna se kako one rade i to je ušlo u proračun. Svi detalji su obuhvaćeni simulacijom jednog od najboljih softverskih paketa na svijetu.

Obzirom na financijska ograničenja, svaki drugi način bio bi mnogo skuplji i stoga meni neprovediv. Kad sve zgotovim, pozvat ću te da čuješ.

-------------

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 15.prosinac.2017 u 13:11

Detalje akustičkog tretmana neću iznositi, jer je projekt autorski rad Spužva Boba, koji mi je ustupljen za tretman moje slušaonice, a ne za dijeljenje. Iako je soba svaka soba jedinstvena i traži poseban proračun pa sumnjam da bi detalji drugima bili od neke koristi.

Pokušavam shvatiti ovu mistifikaciju oko autorskog rada. Neprijeporno je da svaka soba ima svoje specifičnosti i da u softver treba ubaciti druge podatke pa ne vidim, kao što i ti veliš, kako bi neka "tajna" mogla biti otkrivena. Valjda mi je nešto promaklo...

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 13:39
Ne radi se tu ni o kakvim tajnama i mistifikacijama niti natprirodnim sposobnostima. Sponđo Bob je "samo" vrhunski stručnjak s fascinantnom razinom enciklopedijskog znanja, golemim praktičnim iskustvom i vrhunskim alatima (softver), nedostupnim svakomu. Posljedica takvog potencijala je pravo rješenje za praktički svaku situaciju.

Budući se radi o intelektualnom vlasništvu, nije za dijeljenje kako se kome sprdne i o tomu odlučuje jedino i nitko drugi nego vlasnik intelekta, a nikako naručitelj - korisnik. Dakle, ako tko želi tretman, ali ozbiljno i stvarno, a ne samo metiljati oko toga da mu prođe vrijeme, lako će pronaći Spužvu Boba, lijepoga krsnog imena Luka. 

Nadalje, tretman svakog pojedinog prostora konkretni je specifikum s brdom jedinstvenih parametara i ne može se primijeniti univerzalno. Moja slušaonicu je projektirao također Sponđo i radi fantastično. Po svemu sudeći i Amigova je dobra, a izgleda ako ne konceptualno, izvedbeno totalno različito. Toliko o tomu.

PDF s izvedbenim projektom naravno čuvam i danas, ali mi ne pada na kraj pameti to nekomu davati. Ne zato jer nisam kolegijalan, jer uvijek jesam, nego jer je to stvar đentlmenskog dogovora, a ako hoćete i ekonomske logike. Amiga sam osobno uputio na Luku i dao mu broj jer kud ćeš bolje preporuke od zadovoljna vlasnika? Ako ima još koga ozbiljnog poput amiga, broj moba dobiti može.

-------------

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 14:40
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Pokušavam shvatiti ovu mistifikaciju oko autorskog rada. Neprijeporno je da svaka soba ima svoje specifičnosti i da u softver treba ubaciti druge podatke pa ne vidim, kao što i ti veliš, kako bi neka "tajna" mogla biti otkrivena. Valjda mi je nešto promaklo...
Iako je Appy dobro odgovorio, mogu reći da i nema mistifikacije. Napisao sam da je cijeli zid iza zvučnika tretiran s 2 sloja mineralne vune, između kojih je perforirani knauf prema proračunu. Gore su Rigiton ploče iznad kojih je sloj mineralne vune. Planira se zavjesa na suprotnom zidu i pokretni bočni difuzori. Ispred zvučnika je tepih te planiram nabaviti nešto malo namještaja. To je sve.

-------------

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 14:47

Ne radi se tu ni o kakvim tajnama i mistifikacijama niti natprirodnim sposobnostima. Sponđo Bob je "samo" vrhunski stručnjak s fascinantnom razinom enciklopedijskog znanja, golemim praktičnim iskustvom i vrhunskim alatima (softver), nedostupnim svakomu. Posljedica takvog potencijala je pravo rješenje za praktički svaku situaciju.

Budući se radi o intelektualnom vlasništvu, nije za dijeljenje kako se kome sprdne i o tomu odlučuje jedino i nitko drugi nego vlasnik intelekta, a nikako naručitelj - korisnik. Dakle, ako tko želi tretman, ali ozbiljno i stvarno, a ne samo metiljati oko toga da mu prođe vrijeme, lako će pronaći Spužvu Boba, lijepoga krsnog imena Luka. 

Nadalje, tretman svakog pojedinog prostora konkretni je specifikum s brdom jedinstvenih parametara i ne može se primijeniti univerzalno. Moja slušaonicu je projektirao također Sponđo i radi fantastično. Po svemu sudeći i Amigova je dobra, a izgleda ako ne konceptualno, izvedbeno totalno različito. Toliko o tomu.

PDF s izvedbenim projektom naravno čuvam i danas, ali mi ne pada na kraj pameti to nekomu davati. Ne zato jer nisam kolegijalan, jer uvijek jesam, nego jer je to stvar đentlmenskog dogovora, a ako hoćete i ekonomske logike. Amiga sam osobno uputio na Luku i dao mu broj jer kud ćeš bolje preporuke od zadovoljna vlasnika? Ako ima još koga ozbiljnog poput amiga, broj moba dobiti može.

mistifikacija...haha

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 14:50

Iako je Appy dobro odgovorio, mogu reći da i nema mistifikacije. Napisao sam da je cijeli zid iza zvučnika tretiran s 2 sloja mineralne vune, između kojih je perforirani knauf prema proračunu. Gore su Rigiton ploče iznad kojih je sloj mineralne vune. Planira se zavjesa na suprotnom zidu i pokretni bočni difuzori. Ispred zvučnika je tepih te planiram nabaviti nešto malo namještaja. To je sve.

Hvala na objašnjenju. Nadam se da ovo objašnjenje neće prouzročiti nikakve sankcije. Ono turn off, izgubiš licencu i najedamput soba loše svira i dok ne platiš ponovo u banani si...haha

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 14:59

Hvala na objašnjenju. Nadam se da ovo objašnjenje neće prouzročiti nikakve sankcije. Ono turn off, izgubiš licencu i najedamput soba loše svira i dok ne platiš ponovo u banani si...haha
Sve to uglavnom sam već napisao.

-------------

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 15:22
Ali vi kao klijenti koji su platili projekt preuzimate vlasnistvo nad istim, kao i autorska prava.

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 16:09

Ali vi kao klijenti koji su platili projekt preuzimate vlasnistvo nad istim, kao i autorska prava.
Nije baš tako. A i da je, kakva korist da ja i objavim projekt? Tko ima jednaku sobu?

-------------

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 16:14
Amigo je najavio dane otvorenih vrata, svi ste u ZG, vjerojatno nećete doć, al udri po specifikacijama.

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 16:24

Ajde Nadražene ne prcaj bezveze. Bez veze si se nadražio.
haha
Sve je jasno ko pekmez. Uostalom, i ja sam prilično davno u svojoj temi okvirno pisao od čega su difuzori (bez konkretnih mjera) i tko je htio mogao se informirati.

-------------

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 16:27

Amigo je najavio dane otvorenih vrata, svi ste u ZG, vjerojatno nećete doć, al udri po specifikacijama.
Neka dođu samo 3 nabrijana Dalmoša pa se već može govoriti o stampedu. Pogotovo ako je Hajduk izgubija.
Pozadinahaha

-------------

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 16:40
Do Bjelovara vijesti vjerojatno kasne koji dan. Inače bi primjetija da smo sad u Beogradu!!

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 16:50
Da, struje nemamo, a novine dovoze na mazgama preko kamenjara na tjednoj bazi. Tko je u BG?

-------------

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 16:56
On ne uprati najbizarniji poratni dogadjaj na Balkanu!?? Ovo je stvar opće (ne)kulture!! Ne tvoje, da ne bi bilo zabune.
Sorry Amigo na OT!!

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 17:31

Ajde Nadražene ne prcaj bezveze. Bez veze si se nadražio.
haha
Sve je jasno ko pekmez. Uostalom, i ja sam prilično davno u svojoj temi okvirno pisao od čega su difuzori (bez konkretnih mjera) i tko je htio mogao se informirati.

Ma ja se od srca nasmijem na svaku mistifikaciju. Ne pada mi na pamet tvrditi da akustički tretman nema svrhu. Jasno je da ima. Smiješne su mi spike ono "koga zanima i pametan je može dobit mobitel" a firma ima internet stranicu sa svim podacima koji su potrebni za kontakt. Ili ono "možeš kupit ali nikom ni riječi" i sve je velika intelektualna tajna. Mislim predugo sam u poslu pa znam čemu takve spike služe, no opet s druge strane opet sam predugo u ovom poslu da znam da u Hrvatskoj realnog i pravog tržišta za to nema. Audiofili kao čekaju u redu da im se tretiraju sobe i masno to plačaju i red je pred firmom pa trebaš vezu da dobiješ mobitel..
Premala smo mi zemlja da tako nešto. To ti je isto kada se baviš prodajom kvalitetnih i skupih ugradbenih zvučnika za ugostitelje. U 99% slučaja vlasniku ne pada na pamet potrošiti pare na to jer će ugraditi auto zvučnike za 100 kn par. To je hrvatsko tržište...haha

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 17:49

Ma ja se od srca nasmijem na svaku mistifikaciju. Ne pada mi na pamet tvrditi da akustički tretman nema svrhu. Jasno je da ima. Smiješne su mi spike ono "koga zanima i pametan je može dobit mobitel" a firma ima internet stranicu sa svim podacima koji su potrebni za kontakt. Ili ono "možeš kupit ali nikom ni riječi" i sve je velika intelektualna tajna. Mislim predugo sam u poslu pa znam čemu takve spike služe, no opet s druge strane opet sam predugo u ovom poslu da znam da u Hrvatskoj realnog i pravog tržišta za to nema. Audiofili kao čekaju u redu da im se tretiraju sobe i masno to plačaju i red je pred firmom pa trebaš vezu da dobiješ mobitel..
Premala smo mi zemlja da tako nešto. To ti je isto kada se baviš prodajom kvalitetnih i skupih ugradbenih zvučnika za ugostitelje. U 99% slučaja vlasniku ne pada na pamet potrošiti pare na to jer će ugraditi auto zvučnike za 100 kn par. To je hrvatsko tržište...haha
Okej, sačuvao sam Lukin broj moba, čujemo se tu i tamo, al ga ne može dobit nitko koga eventualno zanima tretman. Jel sad demistificirano? A kad i bez mene nađe koga traži, onda neka dogovori slobodno dijeljenje svega unaokolo. T.j. neka proba. Sad si ti našo tražit zavjeru i nebulozno prikriveni marketing, a sve u poveznici sa svojom rabotom. Nemoj bit smiješan i opusti se čovječe.

-------------

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 17:52

On ne uprati najbizarniji poratni dogadjaj na Balkanu!?? Ovo je stvar opće (ne)kulture!! Ne tvoje, da ne bi bilo zabune.
Sorry Amigo na OT!!
Slabo ti ja pratim događaje na Balkanu, a još me manje zanimaju njihove bizarnosti. Ja ti više gravitiram Zapadnoj Europi i Sjevernoj Americi.

-------------

Objavio: Spužva Bob
Datum objave: 15.prosinac.2017 u 18:05
Izvadak iz Općih uvjeta poslovanja (da pojedinci prestanu daviti zadovoljne korisnike) :

"Pravo vlasništva 
24. Osim ako nije drugačije dogovoreno Ugovorom, strane su suglasne da su svi dokumenti, dizajn, 
proizvodi, poslovne informacije, tehničke informacije, liste klijenata, kompjuterski programi, 
podaci, ideje, procesi, tehnike, znanja i drugi sadržaji MULTIFIZIKE (i njenih zaposlenika, agenata, 
dobavljača ili izvođača) koji su kao nematerijalna i/ili materijalna rješenja pruženi Naručitelju 
isključivo vlasništvo MULTIFIZIKE. 
25. Ako nije drugačije dogovoreno Ugovorom, po plaćanju svih ugovorenih iznosa i pod uvjetom da 
Naručitelj ne krši odredbe Ugovora, MULTIFIZIKA dozvoljava Naručitelju uporabu nematerijalnih 
i/ili materijalnih rješenja u svrhu i na lokaciji za koju su namijenjeni, a koja je definirana ugovornim 
odnosom. Naručitelj je suglasan da takav vlasnički sadržaj, informacije ili materijale neće koristiti na bilo koji drugi način osim dozvoljene uporabe usluga ili na bilo koji način koji odstupa od uvjeta 
Ugovora. 
26. Niti jedan dio usluga koje je MULTIFIZIKA pružila Naručitelju ne smije se reproducirati u bilo kojem 
obliku i na bilo koji način. Naručitelj je suglasan da neće preinačiti, iznajmljivati, unajmljivati, 
posuđivati, prodavati, distribuirati ili izrađivati prerađevine bazirane na dostavljenim rješenjima na
bilo koji način i da ih neće ni na koji neovlašteni način iskorištavati bez prethodnog pismenog 
odobrenja MULTIFIZIKE. 
27. U slučaju da Naručitelj postupi suprotno odredbi prethodnog članka, obvezuje se isplatiti 
MULTIFIZICI ugovornu kaznu u iznosu dvostruke naknade definirane Ugovorom."

Nema mistike, pravila poslovanja. Molim vas za uviđavnost. Hvala unaprijed, 

Spužva Bob

-------------
Osjećam se kao audiofilski Malnar

Objavio: Schultz
Datum objave: 15.prosinac.2017 u 19:33
Uf....
Stavka 26 je diskutabilna...
Zašto netko tko je to platio i postao vlasnikom ne bi mogao preinačiti...

Recimo, shvatio je da nije zadovoljan ili bilo koji drugi slučaj u životu se dogodi...

I onda ugovorna kazna.
Dupla....

Ja bih se zahvalio na trudu za sastavljanje ponude, platio kavu/pivu/sok i odjezdio (prema Alemanji).

Svaka čast na trudu i znanju ali i kupčev novac nešto vrijedi bez obzira da li ga je zaradio cijepanjem atoma ili razbijanjem grota u kanalu....

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 19:35
Stavka 24.

Ne kužim iz ove stavke da li je kupac nešto platio ili ne?
Iz ovoga ispada da nije platio jer ne postaje vlasnikom ičega i da MF može to u svakom trenutku uzeti sebi nazad.

Opet, uf...

Neću dalje ni čitati.

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 19:39
Originalno postano od strane člana: Schultz Schultz napisao:

Uf....
Stavka 26 je diskutabilna...
Zašto netko tko je to platio i postao vlasnikom ne bi mogao preinačiti...

Recimo, shvatio je da nije zadovoljan ili bilo koji drugi slučaj u životu se dogodi...

I onda ugovorna kazna.
Dupla....

Ja bih se zahvalio na trudu za sastavljanje ponude, platio kavu/pivu/sok i odjezdio (prema Alemanji).

Svaka čast na trudu i znanju ali i kupčev novac nešto vrijedi bez obzira da li ga je zaradio cijepanjem atoma ili razbijanjem grota u kanalu....
Mislim da nisi shvatio odredbu. Radi se o zabrani daljnje prodaje projekta, daljnjeg izvođenja projekta u bilo kojoj varijanti i sl.
Ne odnosi se na tretman kod mene. S tim naravno mogu raditi što hoću.

-------------

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 19:47
Gle Schultz, to je skoro standardni konzultantski ugovor koji se primjenjuje worldwide. Nažalost, intelektualno vlasništvo se prečesto krade. Kada kupiš npr. CD s glazbom, ti nisi kupio glazbu nego samo pravo da je slušaš. Slično je i s našim rješenjima, ukoliko nije drugačije dogovoreno imaš pravo na "reprodukciju" unutar ugovorenih parametara. Ako želiš nekakav drugi dogovor, otvoreni smo za razgovor, ugovori su two-way street. Na kraju krajeva, nitko te ne sili ni na što. We mean business and we deliver. Nama audiofili nisu target market, povremeno odradimo tako nešto, ali po preporuci. Nema "mistifikacije", zatrpani smo do ubera s poslom za profesionalne korisnike. Hence ugovori i whatnot. 

-------------

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 20:34
Tako je Amigo, u pravu si, Schultz je krivo protumačio značenje.

@drugovi pajdaši 

Dajte malo budite sretni zbog čovjeka - našeg prijatelja - koji si je napravio korak prema boljem zvuku. Ne morate ga baš odmah raspiliti na atome skupa sa slušaonom, "kaj to je, koliko si platil, kak to radi krivo je i sl." On i ne zna tehnikalije, zato je angažirao vanjskog suradnika - mene - što god vas zanima slobodno me pitajte, potruditi ću se u skladu s mogućnostima odgovoriti u razumnom roku. Nema me baš na forumu, a i znate biti jako grubi u izričaju, pa vas malo i izbjegavam (no hard feelings). 

-------------

Objavio: icon
Datum objave: 15.prosinac.2017 u 20:51
A jebate ne kužim!? sljedeći put kada budem uzimao malera i stolara za ugradbene ormare potrudit ću se složiti jedan takav ugovor jer zvuči šmensi

Šalu na stranu, Amigo je napravio veliki iskorak u pozitivnom smjeru i to pozdravljam i veselim se što investirao u najvažniji dio hife koliko god mi to ne htjeli priznati.

Mistifikacije i bilo kakve zagrade u smislu poslovnih tajni su bezveze i same po sebi dižu tenzije jer upravo da me i zaboli što je kod njega složeno u 99% slučajeva neće biti primjenjivo kod mene, tebi i ikoga drugog, osim kod sretnika koji ima identičnu prostoriju kakva je kod amiga, tako da ne vidim uopće potrebe za bilo kakvom misterioznošću i velom tajne.

Činjenica je da sustav koji je složen nije složen na pamet nego su korištenja mjerenja prostora i samim time poduzete mjere imaju svoju svrhu i to je sve što je potrebno znati.

Amigo sretan, spužva bob sretan, a forum će i daje ko i uvijek imati prigovora, al koga briga!?

Svako sebi slaže i ocjenjuje što mu je potrebno, netko je u pravu, netko ne, a dosta ih je u zabludi i tako će i ostati dok god bude ovakvih "mistifikacija" pa stoga sam načelno protiv toga, jebi ga, reci otvoreno, napravljeno je to i to, zbog toga i toga, ako hoćeš da i tebi napravim da ti bude tako i tako, plati brate pa ćemo se dogovorimo i basta!!!

Poslovne tajne ostavimo proizvođačima uređaja i kablova jer njima je to potrebno

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 21:08
Znam da na forumu uvijek priča krene stranputicom i u 10 ili više godina sto sam prisutan ovdje napisao sam cca 40 postova što isto tako nešto govori...

Sam se bavim nekom vrstom "Intelektualnog rada" i znam što znači kada tvoj trud netko zlouporabi ali kao što smo svi rekli, to je dio svakodnevice. Stoga je sada popularno sastavljanje raznoraznih ugovora i "Ugovora" i pošto mnoge takve moram potpisati i preuzeti odgovornost za iste, naučio sam ih se čitati a ne samo potpisivati.

Uglavnom, ne znam što sam u ovome krivo razumio...:

"Naručitelj je suglasan da neće preinačiti, ..."

Znači, čovjek je platio da mu se stavi knauf i onda ne smije zabiti čaval u zid za objesiti sliku...?
Znam, sada će Spužva reć: "pa zna se na što se misli"... Ne zna se. Potpisao si da nećeš zabijati čavle u zid koji si platio. 

Neki dan mi je Ericsson poslao ugovor za kupnju neke opreme od mene u kojoj je stavak da je isporučena oprema u trenutku potpisivanja otpremnice u njihovom vlasništu. E nije! U njihovom je vlasništvu kada istu plate u potpunosti, tada je u njihovom vlasništvu.
I nisam potpisao taj ugovor. Neka im isporučuje tko god hoće. Meni takvi ugovori ne trebaju...

Zato sam reagirao...

Poštujem i cijenim svačije znanje i uvijek kažem "daj materi dite" ali sada malo sa raznoraznim ugovorima koji mi se podmeću pod nos podrazumijevajući da ću ih potpisati bez čitanja i razumijevanja, neću.

Eto, samo toliko.

U svakom slučaju, svaka čast na poslu. Šteta da nema više stručnjaka i firmi koje se bave takvim, nazovimo, opskurnim nišama. 
Samo hrabro naprijed...!

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 21:14
Dragi Icon, ti možeš s rezultatima svog rada napraviti što god želiš. Postoje razlozi zašto radimo tako kako radimo. U kontekstu audiofila, ne želim da dođemo na loš glas zbog toga što je netko uzeo dio dizajna, složio nekakvog Frankenštajna i onda poslije rekao da je to čuo od nas. No, to je samo jedan minorni primjer, razloga ima još, a tiču se i činjenice da nisam našao glavu na livadi nego sam uložio mnogo vremena da bi došao do razine stručnosti kojom raspolažem danas. Zato mislim da prvenstveno sam moram cijeniti svoj (naš) rad.

Ne uzimamo posao bez preporuke,  i preporuka isto nije garancija da ćemo nekome nešto napraviti unatoč "tako i tako, plati brate". Ovaj "posao" nije komercijalno isplativ, ipak moraju postojati transcedentalni razlozi zašto bi se odlučili nekome nešto napraviti. 

Rekao sam da ću rado diskutirati dizajn ako koga zanima. Ili ćemo još pričati o uvjetima imaginarnog poslovanja :)

-------------

Objavio: Jackson
Datum objave: 15.prosinac.2017 u 23:12
Neki dan sam čuo da je Oracle tužio jednu banku zato što nije kupila dovoljan broj licenci (iako su uredno platili punu fakturu informatičkoj firmi od koje su kupili Oracle licence). Banka je izgleda platila jednu po računalu, a Oracle ima neku šemu (prijatelj mi nije znao točno prenijeti) po jezgri na računalu plus potencijalan broj korisnika virtualnog sustava. Pa zahtijeva 50 milja kuna za instaliran softver, umjesto par stotina tisuća koliko je plaćeno. Sad je sve na sudu.

Žao mi je ako sam loše prenio priču koja mi je ovako ispričana, ali shvaćate koliko daleko zaštita intelektualnog vlasništva može ići. Postoji razumna razina (ovo sa zaštitom projekta je svakako u redu), no može se i pretjerati.

Datum objave: 15.prosinac.2017 u 23:39
Originalno postano od strane člana: Spužva Bob Spužva Bob napisao:

Dragi Icon, ti možeš s rezultatima svog rada napraviti što god želiš. Postoje razlozi zašto radimo tako kako radimo. U kontekstu audiofila, ne želim da dođemo na loš glas zbog toga što je netko uzeo dio dizajna, složio nekakvog Frankenštajna i onda poslije rekao da je to čuo od nas. No, to je samo jedan minorni primjer, razloga ima još, a tiču se i činjenice da nisam našao glavu na livadi nego sam uložio mnogo vremena da bi došao do razine stručnosti kojom raspolažem danas. Zato mislim da prvenstveno sam moram cijeniti svoj (naš) rad.

Ne uzimamo posao bez preporuke,  i preporuka isto nije garancija da ćemo nekome nešto napraviti unatoč "tako i tako, plati brate". Ovaj "posao" nije komercijalno isplativ, ipak moraju postojati transcedentalni razlozi zašto bi se odlučili nekome nešto napraviti. 

Rekao sam da ću rado diskutirati dizajn ako koga zanima. Ili ćemo još pričati o uvjetima imaginarnog poslovanja :)

To je djelomično točno. Rezultatima rada koji su u tvom vlasništvu možeš raspolagati kako te volja, ali ako si taj rad prodao meni ili nekome drugom, onda možeš mačku o rep objesiti jer za to si adekvatno nagrađen, i eventualno možeš patentom zaštiti neki proces ili proizvod koji si osmislio da bi taj posao mogao realizirati, ali nikako i sami završni "proizvod" u ovom slučaju dizajn prostora. Onaj tren kada si za njega dobio pare, baj, baj. možeš me tužiti za plagijat ako ja reproduciram nešto za što smatraš da je tvoj uradak, ali i to samo u slučaju da si ga ti predhodno patentirao.

Što znači da ako si ti meni projektirao i sazidao kuću ja moram potpisati da neću nikome reći koje si materijale koristio i kojim metodama si se služio prilikom izrade kuće!?
To možeš jedino ako te nisam platio nego sklopimo neki sponzorski ugovor i sl. i onda unutra možeš stavit što hoćeš, a ja mogu ili nemoram pristati na to.

Ja sam tražio majstora, ti si majstor, dogovorili smo se za cijenu, ti napraviš, ključ u ruke, lova u džep i doviđenja, hoću li ja iza toga kuću srušiti, rastaviti ili je zaključati i reći svima da je vojna tajna, to se tebe nebi trebalo ticati, bitno je da sam ja tebi tvoj rad pošteno platio i da si ti svoj i to se ne zove intelektualo vlasništvo nego stručnost.

Nemoj misliti da te napadam ili nešto slično jer nije tako, nemam ja ništa protiv tebe niti ti želim ikakvo zlo, samo primjećujem da pojam intelektualnog vlasništva stavljaš u poziciju za nešto što to svakako nije, prouči si malo zakone i članke na DZIV.

Bilo koji građevinski zahvat, ma koliko kompliciran bio ne može biti intelektualno vlasništvo, čak ni pomno isplaniran i potkrijepljen mjerenjima kakav je ovaj bio ne spada u to, ježi ga i majstor koji ugrađuje ormare dođe ti doma sa laserskim daljinometrom izmjeri prostor, u programu izradi ormar koji je po mjeri za taj prostor, ugradi ga, pritom iskoristi neki svoj patentirani sustav šina i vodilica te optimizira unutrašnjost po nekom svom algoritmu za najbolje iskorištenje i optimizaciju prostora, prilagođeno tvojim potrebama i ne traži po ugradnji da potpišeš ugovor o intelektualnom vlasništvu jer je taj dio sastavni dio njegovog posla i ne drami oko toga hoćeš li ti taj ormar objaviti u zadnjem broji InDesign časopisa, čak dapače drago mu je ako ga se spomene u istom jer to znači više posla ;)

Tako da eto, još jednom, drago mi je da je amigo napravio super slušaonicu, drago mi je da si mu ti omogućio takvu jednu nirvanu i da te je on "nagradio" i da će sigurno dati preporuku koja će nesumljivo poboljšati tvoje poslovanje, koje je što mi je drago čuti već super i da možeš živjeti i uživati u plodovima svog rada i stečenog znanja, ali nemojmo molim te brkati kruške i jabuke i raditi dramu oko malo knaufa i mineralne vune stručno postavljenih u nekom prostoru jer brat bratu ima toga, nije da si jedini ima eto i Jurica koji mi prvi pada na pamet da to isto radi!?

Toliko od mene, LP!

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 00:38

Izvadak iz Općih uvjeta poslovanja (da pojedinci prestanu daviti zadovoljne korisnike) :

"Pravo vlasništva 
24. Osim ako nije drugačije dogovoreno Ugovorom, strane su suglasne da su svi dokumenti, dizajn, 
proizvodi, poslovne informacije, tehničke informacije, liste klijenata, kompjuterski programi, 
podaci, ideje, procesi, tehnike, znanja i drugi sadržaji MULTIFIZIKE (i njenih zaposlenika, agenata, 
dobavljača ili izvođača) koji su kao nematerijalna i/ili materijalna rješenja pruženi Naručitelju 
isključivo vlasništvo MULTIFIZIKE. 
25. Ako nije drugačije dogovoreno Ugovorom, po plaćanju svih ugovorenih iznosa i pod uvjetom da 
Naručitelj ne krši odredbe Ugovora, MULTIFIZIKA dozvoljava Naručitelju uporabu nematerijalnih 
i/ili materijalnih rješenja u svrhu i na lokaciji za koju su namijenjeni, a koja je definirana ugovornim 
odnosom. Naručitelj je suglasan da takav vlasnički sadržaj, informacije ili materijale neće koristiti na bilo koji drugi način osim dozvoljene uporabe usluga ili na bilo koji način koji odstupa od uvjeta 
Ugovora. 
26. Niti jedan dio usluga koje je MULTIFIZIKA pružila Naručitelju ne smije se reproducirati u bilo kojem 
obliku i na bilo koji način. Naručitelj je suglasan da neće preinačiti, iznajmljivati, unajmljivati, 
posuđivati, prodavati, distribuirati ili izrađivati prerađevine bazirane na dostavljenim rješenjima na
bilo koji način i da ih neće ni na koji neovlašteni način iskorištavati bez prethodnog pismenog 
odobrenja MULTIFIZIKE. 
27. U slučaju da Naručitelj postupi suprotno odredbi prethodnog članka, obvezuje se isplatiti 
MULTIFIZICI ugovornu kaznu u iznosu dvostruke naknade definirane Ugovorom."

Nema mistike, pravila poslovanja. Molim vas za uviđavnost. Hvala unaprijed, 

Spužva Bob

Pravila poslovanja veliš. Odakle su izvučeni svi ovi stavci? Iz nekog zakona ili si ovo složio jel ti tako odgovara?

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 00:41

Okej, sačuvao sam Lukin broj moba, čujemo se tu i tamo, al ga ne može dobit nitko koga eventualno zanima tretman. Jel sad demistificirano? A kad i bez mene nađe koga traži, onda neka dogovori slobodno dijeljenje svega unaokolo. T.j. neka proba. Sad si ti našo tražit zavjeru i nebulozno prikriveni marketing, a sve u poveznici sa svojom rabotom. Nemoj bit smiješan i opusti se čovječe.

Ja sam nasmješen a tko će biti smiješan je drugo pitanje. Ponekad za to treba vremena...haha

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 03:26
evo nađoh, pa da citiram:

"Intelektualno vlasništvo obuhvaća dvije podgrupe prava - autorsko i srodna prava, te prava industrijskog vlasništva.

Autorsko pravo je isključivo pravo autora na raspolaganje njihovim književnim, znanstvenim ili umjetničkim djelima, te djelima iz drugih područja stvaralaštva; srodna prava na sličan način odnose se na prava umjetnika izvođača, proizvođača fonograma i emitiranja radija i televizije;

Industrijsko vlasništvo obuhvaća prava kojima proizvođači štite od konkurenata svoje poslovne interese, položaj na tržištu i sredstva uložena u istraživanje, razvoj i promociju.

Pojedine aspekte ili svojstva nekog proizvoda moguće je zaštititi kroz jedan ili više raznih oblika intelektualnog vlasništva, koji se međusobno nadopunjuju. Primjerice, patentom se štiti novo rješenje nekog tehničkog problema, industrijskim dizajnom štiti se novi vanjski oblik ili izgled proizvoda, a žigom (poznatim i pod nazivima zaštitni znak, zaštićena robna marka ili engl. registered trade mark) se štiti znak koji služi za razlikovanje od sličnih proizvoda i/ili usluga na tržištu."

Shodno tome, eventualno možeš patentom zaštititi neko novo rješenje tehničkog problema ako to već netko nije patentirao, a i to se odnosi samo u slučaju da netko tko se time bavi kopira tvoj patent i pokuša ga prodati kao svoj bez da te je predhodno obavijestio / tražio tvoje dopuštenje ili da je pokušao utržiti neke novce kopiranjem tvog patenta.
Ako ja poželim tvoj patent realizirati privatno i bez namjere za distribucijom istog, recimo da sam vidio kod amiga kako to zgleda i odlučio to napraviti doma u svojoj režiji, možeš i meni i njemu staviti soli na rep jer ni po kojoj osnovi nemožeš zaštititi svoj patent.

No u svakom slučaju bespredmetno je uopće razgovarati o patentu kao jedinom obliku zaštite koja je moguća u ovom slučaju jer teško da bi tako nešto mogao i patentirati tako da možda bi bilo najbolje kontaktirati http://www.dziv.hr/hr/%20" rel="nofollow - DZIV i vidjeti što bi ti oni imali za reći vezano uz pravne aspekte tog ugovora koji si složio.

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 10:07
Icon, razina tvog neznanja o spomenutoj temi jedino je jednaka tvojoj želji za komentiranjem toga u što se ne razumiješ. Molim te, prouči Zakon o autorskim pravima i srodnim pravima. Tamo ćeš naći odgovore na to što te muči. I hvala ti što si moj rad već nekoliko puta usporedio s "građevinom" jer stvarno uopće nema nikakve razlike između mene i nekog majstora s fanglom. Tako me ubuduće treba doživljavati. Zaista, otkuda ti uopće pomisao da se rezultati mog rada mjere u bilo kojim drugim parametrima od računa za građevinski materijal u Bauhausu.

Naravno da je Jurica stručan i sposoban napraviti dizajn slušaone. Nikada nisam tvrdio suprotno, i preporučam ga svakome tko želi tako nešto napraviti uz pomoć stručnjaka.

Dražen, napravio sam tako da si naštetim jer sam mazohistički nastrojen i želim se povlačiti po učinkovitim hrvatskim sudovima.

Molim vas, okanite se klauzula ugovora i postavite konkretno pitanje o dizajnu - ako vas zanima. O drugim pitanjima neću više davati odgovore. 

-------------

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 10:21

Icon, razina tvog neznanja o spomenutoj temi jedino je jednaka tvojoj želji za komentiranjem toga u što se ne razumiješ. Molim te, prouči Zakon o autorskim pravima i srodnim pravima. Tamo ćeš naći odgovore na to što te muči. I hvala ti što si moj rad već nekoliko puta usporedio s "građevinom" jer stvarno uopće nema nikakve razlike između mene i nekog majstora s fanglom. Tako me ubuduće treba doživljavati. Zaista, otkuda ti uopće pomisao da se rezultati mog rada mjere u bilo kojim drugim parametrima od računa za građevinski materijal u Bauhausu.

Naravno da je Jurica stručan i sposoban napraviti dizajn slušaone. Nikada nisam tvrdio suprotno, i preporučam ga svakome tko želi tako nešto napraviti uz pomoć stručnjaka.

Dražen, napravio sam tako da si naštetim jer sam mazohistički nastrojen i želim se povlačiti po učinkovitim hrvatskim sudovima.

Molim vas, okanite se klauzula ugovora i postavite konkretno pitanje o dizajnu - ako vas zanima. O drugim pitanjima neću više davati odgovore. 

Pa naravno da bi nas sve skupa najviše zanimao dizajn. Zar isti nije proglašen tajnom?
Ok...ako nije zaista bi me zanimalo koja je osnovna filozofija u tretmanima, kako se proračunava prostor, koji se alati koriste, koji materijali i zašto, po čemu se Multifizika razlikuje od drugih tvrtki sličnog profila, što koriste što drugi ne koriste?...itd..itd..sigurno će u toku rasprave iskrsnut još neko pitanje...

Objavio: Doomsday
Datum objave: 16.prosinac.2017 u 10:34
Vjerojatno se nisam trebao ni javljati oko ovoga... Ali...

Fascinantno koliko ljudi volje komentirat, a da nisu praktički niti pročitali sve što piše...

Amigo je rekao kako je izvođač radova, silom prilika, on sam... Na osnovu autorskog projekta, koji je napravljen slično kao što arhitekt radi projekt, uz osnovne zahtjeve naručioca doda se autorski dizajn, i tehnički detalji koje treba ispoštovati...

Znači, takav projekt treba promatrati slično kao arhitektonski projekt, i u smislu vrijednosti, i u smislu autorstva... Koga zanima tematika, ima toga gomilu online...

I sad je bespredmetno postavljati pitanja koja zadiru u nečiju struku, što, kako zašto... Pa nije u pitanju DIY projekt koji su po definiciji otvoreni... Nije da se ne smije pitati, ali ima jednako smisla kao pitati liječnika kako, čime i zašto baš tako nekoga liječi... Ako te baš zanima, odi na fakultet pa nauči...

Dizajn se ne objašnjava, iako to nije nemoguće... Dizajn treba doživjeti...

P.S. Amigo, oprosti na OT, ali u biti najbitnije od svega, čestitam na jako bitnom iskoraku prema što boljem HiFi doživljaju... Svakome bi to poželio, a tebi želim da uživaš...

smijeh

-------------
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA...

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 10:48
Osnovne premise su linearizacija odjeka i kontrola refleksija (zvučnog polja). Odjek (reverberacija) mora biti linearan i odgovarajuć za volumen prostorije. Stojni valovi isto spadaju pod refleksije, jer je odjek statistička vrijednost. 

Refleksije od zidova, ukoliko ne dođu do slušača u pravo vrijeme i s pravim intenzitetom (glasnoćom) distorziraju stereo sliku. Ukoliko dođu pravilno, poboljšavaju prezentaciju. 

U području ispod tzv. frekvencije sobe stojni valovi počinju kvariti frekvencijski odaziv na mjestu slušača.  Oni su pojava minimalne faze (<360 stupnjeva) i mogu se relativno lako kontrolirati ukoliko ima dovoljno mjesta za apsorpciju i pozicioniranje zvučnika.

Pristup može biti izveden s mjerenjem ili bez, ovisno o mogućnostima koje su trenutno na raspolaganju. I virtualni proračuni daju zadovoljavajuće rezultate, kao što se vidi iz komentara korisnika.

Od alata koristimo Comsol, EASE,  ESI VA One i ESI Nova, ovisno o zahtjevima.

Materijale diktiraju uvjeti, proračun i kozmetika. Uvijek se trudimo koristiti najjeftinije opcije koje zadovoljavaju zahtjeve korisnika.

Razlikujemo se po stručnosti, pristupu, prativosti i činjenici da do sada nismo imali niti jednu reklamaciju projekta. Držimo se one "underpromise, overachieve". 

-------------

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 10:52
Žao mi je što sam Spužva Boba upozorio na Puletov post, jer on nije pratio forum. I tako se našao na streljani starog cinika SND, koji lurka forum pa ak nekome nađe kakvu "grešku" malo podhebe. Ak ispadne da nije u pravu nasmije se i nikom ništa, a ak je onda još malo natoči, kao i Icona, koji ima žarku želju razotkrivati "prevare" svake vrste i onda beskupulozno jurišati, uz obavezno nekontrolirano pjenušanje u sklopu kojega vrijeđa sve u 16. Icone, već sam ti rekao za kabele, a sad ti velim i za akustički tretman. Prihvati se posla, ponudi audiofilima akustički tretman koji nije prevara (naravno, prvo ga apliciraj kod sebe), zaradi neku paru i kupi pošteni HiFi. Svi ćemo reći da se najveća lafčina. Ovak si nekaj drugo.

Još ću jednom ponoviti, jedino na način koji sam dogovorio s Multifizikom, mogao sam si priuštiti akustički tretman. Znači, dogovor o projektu kojeg ja mogu sam izraditi uz što manje troškove. Druge tvrtke nude "ključ u ruke", a cijena je, za istu razinu tretmana, višestruko veća.

E sad, s takvim dogovorom ja bih mogao projekt izvesti polovično, ili posve pogrešno, ili ga radi vlastitih fiks ideja promijeniti i poslije pričati kako je to projekt Multifizike, radi čega bi se audiofili zgražali nad takvom prevarom, jer recimo zvuk zbog nepotpune izvedbe, ili neovlaštene izmjene, ne valja. Da bi se koliko toliko zaštitila, Multifizika u ugovor unosi klauzulu da se projekt ne može neovlašteno mijenjati pa ako ja to ipak učinim, oni mogu reći da nisu odgovorni, jer sam ja mijenjao projekt. To je meni razumna klauzula.

Spušva Bob, sumnjam da ti je pametno na forumu otvarati raspravu o akustičkom tretmanu.

-------------

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 10:56
Originalno postano od strane člana: Doomsday Doomsday napisao:

Vjerojatno se nisam trebao ni javljati oko ovoga... Ali...

Fascinantno koliko ljudi volje komentirat, a da nisu praktički niti pročitali sve što piše...

Amigo je rekao kako je izvođač radova, silom prilika, on sam... Na osnovu autorskog projekta, koji je napravljen slično kao što arhitekt radi projekt, uz osnovne zahtjeve naručioca doda se autorski dizajn, i tehnički detalji koje treba ispoštovati...

Znači, takav projekt treba promatrati slično kao arhitektonski projekt, i u smislu vrijednosti, i u smislu autorstva... Koga zanima tematika, ima toga gomilu online...

I sad je bespredmetno postavljati pitanja koja zadiru u nečiju struku, što, kako zašto... Pa nije u pitanju DIY projekt koji su po definiciji otvoreni... Nije da se ne smije pitati, ali ima jednako smisla kao pitati liječnika kako, čime i zašto baš tako nekoga liječi... Ako te baš zanima, odi na fakultet pa nauči...

Dizajn se ne objašnjava, iako to nije nemoguće... Dizajn treba doživjeti...

P.S. Amigo, oprosti na OT, ali u biti najbitnije od svega, čestitam na jako bitnom iskoraku prema što boljem HiFi doživljaju... Svakome bi to poželio, a tebi želim da uživaš...

smijeh
Hvala na razumnom doprinosu temi i na čestitci. smijeh

-------------

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 11:11
Hej Amigo! Nekako nisam iznenađen tijekom rasprave, zato u zadnje vrijeme izbjegavam forum. Ne da mi se "klat po rječniku" , ali mi se da podijeliti znanje za one koje stvarno zanima. Šteta što oni ne mogu doći do izražaja od flejmera.

Dobro si me podsjetio za Puleta - apsorber na prednjem zidu je dvoslojni, prvi sloj je tzv. Helmholtzov (rupičasti apsorber) koji zbog principa rada podiže učinkovitost u niskim tonovima uz smanjenje volumena, drugi sloj je mineralna vuna prekrivena dekorativnim letvicama. Uz opsežan proračun, tako je dobivena linearna apsorpcija cijelog spektra frekvencija, i učinkovito stabilizirala stereo sliku, te prigušila utjecaj stojnih valova. Česta greška je postavljanje apsorbera s preuskim djelovanjem, kao što je i Pule upozorio. Druga greška je postavljanje porozne apsorpcije uz zidove (trpanje mineralne vune u kutove i sl.) jer porozni apsorberi najbolje djeluju na brzinu (velocity absorber) i to ih čini neučinkovitim za niske tonove. Obratite pozornost da sam rekao "neučinkoviti", ne da ne rade, samo ih treba biti minimalno 1/4 valne duljine in question. Rupičasti i membranski apsorberi reagiraju na tlak (pressure absorber) , a on se nalazi uz zidove.

Takve kombinacije je teško računati "na ruke", zato se služimo sofisticiranim softverom. 

-------------

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 11:20
Tema otisla u krivom smjeru. 

Sve bi se to izbjeglo da je dan jedan opći odgovor o rasporedu apsorpcije i difuzije po sobi, onako okvirno, i ovdje i u apparatusovoj temi.

Recimo, na zadnjem zidu je apsorpcija od nekih X% za okvirno neki X frekv pojas, plafon je kombinacija difuze i tralala ..... kod svake sobe je specificna situacija ali tako se to recimo opcenito radi u klasicnim prostorima sa betonskim zidovima i pokojim prozorm.

To bi ljudi voljeli procitati kao odgovor, a ne to je tajna ili nešto što nije za javnost.

Ne treba detaljno pisati o materijalima, njihovom rasporedu i količini i što ja znam, jer to je ionako spacificno za ovu sobu, i to jedino ulazi u podrucje autorskog rada i specificnog projekta.

Na kraju, nije ovo shema pojačala koje možeš štancati i prodavati, a i u diy vodama, jedan Nelson Pass nikad nije rekao, e necu ja davati shemu van u DIY svrhe jer to onda svaki moron može sloziti i postoji velika mogucnost da svira zaq... ili da se zdimi, pa će Pass biti kriv.

Tko zeli prodavati akusticke elemente taj ima pun interplet o tome a bome i hrpu knjiga u PDFu, a cak je i poluproizvode moguce prodavati jer teško je procjeniti krajnjem korisniku koji nema pojma o izradi istih niti ih zna provjeriti dali su kvalitetni ili ne.

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 11:21
Kao dodatno objašnjenje, slojevi koji se uzimaju prilikom proračuna uključuju i ZID, jer o njegovoj impedanci (prividnom otporu) ovisi ukupni koeficijent apsorpcije. Također, i dimenzije perforirane obloge također djeluju na karakteristike jer nijedna obloga nije beskrajno čvrsta, tako da se ponaša i kao membranski apsorber. Zbog konačnih dimenzija površine, tlak se drugačije raspodjeljuje po površini* (zbog blizine kuteva sobe), što u konačnici definira karakteristike UPOJNOSTI. Ako bi htjeli imati još precizniji rezultat, uvijek se pregrada može izmodelirati sa svim elementima i provući kroz Comsol, no to košta više i daje samo par postotaka više na preciznosti. Ni izvedba nije uvijek 100% savršena, pa se unaprijed optimizira određen postotak greške koji će se raspršiti među ostalim parametrima.  

*Za one koji žele znati više, guglajte 2D FTMM. 

-------------

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 11:35
Gašo, pisao sam o općenitostima u nekoliko navrata. Tema je otišla ukrivo jer su se pojedinci uhvatili turpijanja po stvarima koje nemaju direktne veze s temom.

Jako mi je teško pisati neku audiofilsku panaceu o sobnoj akustici. Zato sam rekao dečkima iz kluba da bih volio održati jedno predavanje u klubu na tu temu jer jednostavno ne mogu pokriti sve potencijalne situacije u pisanoj formi. Najkraća knjiga koja obuhvaća većinu odgovora na ta "jednostavna" pitanja (ponovno Greenov zakon) ima oko 400 stranica i pisao ju je moj bivši mentor, Floyd Toole (Sound reproduction - loudspeakers in rooms). Nju mogu preporučiti svakome tko želi znati više. Ali, ALI, mora imati određenu količinu predznanja. 

-------------

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 11:45

Osnovne premise su linearizacija odjeka i kontrola refleksija (zvučnog polja). Odjek (reverberacija) mora biti linearan i odgovarajuć za volumen prostorije. Stojni valovi isto spadaju pod refleksije, jer je odjek statistička vrijednost. 

Refleksije od zidova, ukoliko ne dođu do slušača u pravo vrijeme i s pravim intenzitetom (glasnoćom) distorziraju stereo sliku. Ukoliko dođu pravilno, poboljšavaju prezentaciju. 

U području ispod tzv. frekvencije sobe stojni valovi počinju kvariti frekvencijski odaziv na mjestu slušača.  Oni su pojava minimalne faze (<360 stupnjeva) i mogu se relativno lako kontrolirati ukoliko ima dovoljno mjesta za apsorpciju i pozicioniranje zvučnika.

Pristup može biti izveden s mjerenjem ili bez, ovisno o mogućnostima koje su trenutno na raspolaganju. I virtualni proračuni daju zadovoljavajuće rezultate, kao što se vidi iz komentara korisnika.

Od alata koristimo Comsol, EASE,  ESI VA One i ESI Nova, ovisno o zahtjevima.

Materijale diktiraju uvjeti, proračun i kozmetika. Uvijek se trudimo koristiti najjeftinije opcije koje zadovoljavaju zahtjeve korisnika.

Razlikujemo se po stručnosti, pristupu, prativosti i činjenici da do sada nismo imali niti jednu reklamaciju projekta. Držimo se one "underpromise, overachieve". 

Ovo sada postaje zanimljivo...Bravo
Zanimljivo mi je ovo o stojnim valovima i refleksijama i odjeku koji je statička vrijednost. Možemo li malo prodiskutirati malo o ovome? Kako se boriti protiv stojnih valova osim izbjegavanja paralelnih stranica u sobi? Zašto se stojni val tretira kao refleksija?

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 11:45

Tema otisla u krivom smjeru. 

Sve bi se to izbjeglo da je dan jedan opći odgovor o rasporedu apsorpcije i difuzije po sobi, onako okvirno, i ovdje i u apparatusovoj temi.

Recimo, na zadnjem zidu je apsorpcija od nekih X% za okvirno neki X frekv pojas, plafon je kombinacija difuze i tralala ..... kod svake sobe je specificna situacija ali tako se to recimo opcenito radi u klasicnim prostorima sa betonskim zidovima i pokojim prozorm.

To bi ljudi voljeli procitati kao odgovor, a ne to je tajna ili nešto što nije za javnost.

Ne treba detaljno pisati o materijalima, njihovom rasporedu i količini i što ja znam, jer to je ionako spacificno za ovu sobu, i to jedino ulazi u podrucje autorskog rada i specificnog projekta.

Na kraju, nije ovo shema pojačala koje možeš štancati i prodavati, a i u diy vodama, jedan Nelson Pass nikad nije rekao, e necu ja davati shemu van u DIY svrhe jer to onda svaki moron može sloziti i postoji velika mogucnost da svira zaq... ili da se zdimi, pa će Pass biti kriv.

Tko zeli prodavati akusticke elemente taj ima pun interplet o tome a bome i hrpu knjiga u PDFu, a cak je i poluproizvode moguce prodavati jer teško je procjeniti krajnjem korisniku koji nema pojma o izradi istih niti ih zna provjeriti dali su kvalitetni ili ne.
Ništa se ne bi izbjeglo. Temu sam otvorio ja kao krajnji korisnik koji ne zna tehnikalije, a zanima ga samo zvučni rezultat i donekle izgled.

Sve što je napravljeno i što se planira, napisao sam, ne ulazeći u teorijska razjašnjenja, niti iznoseći detalje o debljini slojeva mineralne vune, ni o perforaciji knaufa, jer je to ionako jedinstveni proračun za moju sobu.

Da sam i išao obrazlagat "teoriju", kako mi je prenio SB, jedva bi dočekali ako bih u nečemu pogriješio da mi ga metnete.

-------------

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 11:51

Žao mi je što sam Spužva Boba upozorio na Puletov post, jer on nije pratio forum. I tako se našao na streljani starog cinika SND, koji lurka forum pa ak nekome nađe kakvu "grešku" malo podhebe. Ak ispadne da nije u pravu nasmije se i nikom ništa, a ak je onda još malo natoči, kao i Icona, koji ima žarku želju razotkrivati "prevare" svake vrste i onda beskupulozno jurišati, uz obavezno nekontrolirano pjenušanje u sklopu kojega vrijeđa sve u 16. Icone, već sam ti rekao za kabele, a sad ti velim i za akustički tretman. Prihvati se posla, ponudi audiofilima akustički tretman koji nije prevara (naravno, prvo ga apliciraj kod sebe), zaradi neku paru i kupi pošteni HiFi. Svi ćemo reći da se najveća lafčina. Ovak si nekaj drugo.

Još ću jednom ponoviti, jedino na način koji sam dogovorio s Multifizikom, mogao sam si priuštiti akustički tretman. Znači, dogovor o projektu kojeg ja mogu sam izraditi uz što manje troškove. Druge tvrtke nude "ključ u ruke", a cijena je, za istu razinu tretmana, višestruko veća.

E sad, s takvim dogovorom ja bih mogao projekt izvesti polovično, ili posve pogrešno, ili ga radi vlastitih fiks ideja promijeniti i poslije pričati kako je to projekt Multifizike, radi čega bi se audiofili zgražali nad takvom prevarom, jer recimo zvuk zbog nepotpune izvedbe, ili neovlaštene izmjene, ne valja. Da bi se koliko toliko zaštitila, Multifizika u ugovor unosi klauzulu da se projekt ne može neovlašteno mijenjati pa ako ja to ipak učinim, oni mogu reći da nisu odgovorni, jer sam ja mijenjao projekt. To je meni razumna klauzula.

Spušva Bob, sumnjam da ti je pametno na forumu otvarati raspravu o akustičkom tretmanu.

Aj Amigo ostavi me na miru s svojim psihološkim analizama. Najlakše je nemati mišljenje o ničemu i deklarativno sve podržavati. Ja znam što me zanima i kako je Bob počeo pričati o struci stvar postaje napokon zanimljiva. Teme koje počinju i završavaju  čestitkama i pohvala na novoj komponenti ili tretmanu sobe (ono sad guštaj stari) uopće me ne zanimaju....

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 12:04
Dražen, stojni val nastaje kao posljedica refleksije između ograničavajućih površina i elastičnosti medija (zraka u ovom slučaju). Neće nestati ako se zidovi zakrive, samo će se maksime tlaka premjestiti na drugo mjesto u 3D prostoru. Oni su u pravom smislu rezonancije. Bilo koju prostoriju možemo promatrati kao cijev koja je zatvorena sa svake strane i u tri dimenzije (x, y , z). Nešto kao zatvoreni transmission line. Zbog fizičkih dimenzija i konačnog položaja zvučnika u odnosu na njih doći će do nakupljanja energije u uskom pojasu jer zrak nema mnogo gubitaka na malim brzinama.

Da bi se riješili stojnih valova, potrebno je prigušiti njihovo nastajanje, raznim oblicima apsorpcije koje se pokažu praktičnima u specifičnim situacijama. Neki put ih zbog jačine i preklapanja s drugim dimenzijama treba "ciljati" rezonantnim* (Helmholtz) apsorberima s visokim učinkom u uskom pojasu, a neki put je dovoljan i broadband apsorber poput Amigovog.

*U načelu je to bas refleks kutija bez zvučničke jedinice, zbog lakše usporedbe. 

-------------

Datum objave: 16.prosinac.2017 u 12:06

Aj Amigo ostavi me na miru s svojim psihološkim analizama. Najlakše je nemati mišljenje o ničemu i deklarativno sve podržavati. Ja znam što me zanima i kako je Bob počeo pričati o struci stvar postaje napokon zanimljiva. Teme koje počinju i završavaju  čestitkama i pohvala na novoj komponenti ili tretmanu sobe (ono sad guštaj stari) uopće me ne zanimaju....
onda si temu mogao zaobići bez komentara

-------------

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net