Ispiši stranicu | Close Window

Technics SL3110 ili ne

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14849
Datum ispisa: 20.listopad.2018 u 09:26
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Technics SL3110 ili ne
Objavio: MATIJA
Tema:: Technics SL3110 ili ne
Datum objave: 21.travanj.2018 u 16:39
Dakle molim iskusne na usmjeravanje ka pravnom putu...
Imam u zapućku gramofon iz naslova s ortofon OM 3e zvučnicom. Igrom slučaja na neko vrijeme dobih Regu Rp3 s ortofon 2M black zvučnicom (sve ću to morat vratit) na žalost ova ne moja kombinacija zvuči znatno bolje od mog technicsa pa me baš zanima ima li smisla na spomenutom technicsu upgrade-ati zvučnicu na klasu ove 2M ili je preporuka mijenjati i vrtilicu...

Odgovori:
Objavio: Zundapp
Datum objave: 21.travanj.2018 u 20:18
Da budem iskren Matija, ja ne vidim nikakvog razloga da nadogradnja zvucnice ne bude dobra? Ja cu najvjerojatnije prvo probati sa Denon 103R. Ono mislim, kad se ta zvucnica vec vuce po svjetskim trzistima jos od 1962, mora biti neki dobar razlog za to i da nema smisla ne probati je. Mislim takodjer da je Denon 103R u pola cijene od Ortofon 2M Black? Ako imas RIAA koja sljaka sa MC zvucnicama, mozda je to jednostavnije rijesenje?

-------------
Zed

Datum objave: 21.travanj.2018 u 20:41
malo me kopka potencijal http://www.manualslib.com/manual/387777/Technics-Sl-3300.html?page=2#manual" rel="nofollow - ovog technicsa da "nosi" neku žešću zvučnicu, čak sam pomišljao na neki SH thorens, dual, sansui...međutim fali mi iskustva i znanja.

Objavio: DeCe3
Datum objave: 21.travanj.2018 u 21:45
Ima smisla...samo prije konačne kupovine, probaj od prijatelja posuditi na kratko slušanje neku kvalitetniju zvučnicu, da se uvjeriš u sonični napredak...
Idealno bi bilo da to bude neki prijatelj s nekim Technics gramofonom istog Headshell-a (npr. 1210), čime se pojednostavljuje komparacija zvučnica!
Kod kupovine, obrati pažnju na kompatibilnost ručice s budućom zvučnicom...

Objavio: Edison
Datum objave: 21.travanj.2018 u 23:39
MATIJA, isplati se probati. To je Technicsov direct drive s automatikom. Ako automatika radi kako treba (ona se prva pokvari/razdesi) onda svakako treba probati gramofon s kakvom boljom zvucnicom. Nesto iz Ortofonove OM2 serije bi moglo dobro zasvirati, ne moras odmah ici na crnu i najskuplju...  Ako automatika ne radi kako treba, onda vise smeta nego koristi. To se rijesava cvikanjem par zica ispod tako da se izbaci iz jednadzbe cijela skalamerija automatike. Nakon toga gramofon se koristi kao i svaki manualni gramofon. Rucka ima efektivnu masu od 12 grama, i uz izmjenjivi shell moze primiti vecinu danasnjih zvucnica. U svakom slucaju, taj Technics nece biti nista losiji od, recimo, pocetnih varijanti Pro-jecta, a vjerujem i da ce biti bolji.

Objavio: Zmajz
Datum objave: 22.travanj.2018 u 00:07
Tu je i pomalo zapostavljena zvučnica Shure SC35C, slagati će se sa tom ručkom jako dobro. Ako je dobra za BBC mislim da će biti odlična na Technicsu. I nije neka lova u igri.

-------------
Vedran The Zmaj

Datum objave: 22.travanj.2018 u 08:28
Edison, sory nisam mogao naći link za manualse mog modela 3110, pa sam zakačio 3310...ovaj je model koji ja imam  full manual, navodno je ta serija SL3... bila posložena tako da su modeli 3300/3310 bili full autimatic baze srebrni/crni, nastavak 10 značio je crnu bazu, 3200/3210 semi automatic, i 3100/3110 full manual tako da nemam brige oko automatike...
Zmajz zanimljiva preporuka pogotovo što se cijene tiče, nadam se da je http://www.musicshop-no1.hr/shure-sc35c-dj-igla/" rel="nofollow - ovo cijena za komplet zvučnicu i iglu...
gledam da su i Grado zvučnice nešto povoljnije trenutno, zanimljiva mi je http://sonusart.hr/brands/grado/grado-blue-1-gramofonska-zvucnica.html" rel="nofollow - ova ...

Datum objave: 22.travanj.2018 u 08:33
Zmajz, ova Stereophilova Shure SC35C recenzija, mora da je najludja recenzija koju sam ikada procitao. 

https://www.stereophile.com/content/gramophone-dreams-3-shure-sc35c" rel="nofollow - https://www.stereophile.com/content/gramophone-dreams-3-shure-sc35c ,

Medjutim, ja se sjecam polovicom osamdesetih moj dobar prijatelj je imao gramofon Philips 685 sa Shure zvucnicom i to je zvucalo kao pravo cudo. Mislim da je njegova zvucnica bila podesena daleko manje od predvidjenih 4.5 grama, ali da je to svakako bilo odlicno.

-------------
Zed

Objavio: Zmajz
Datum objave: 22.travanj.2018 u 10:02
Zed, evo pročitao recenziju, vrlo zanimljivo, i autor navodi gaznu silu od 1,5 grama. Ujedno navodi i kombinacije s drugim iglama... I koliko vidim, testirano je na Pioneer gremu koji ima vrlo slično koncipiranu ručku kao i Technics, stoga vrijedi razmisliti.
cijena je otprilike kako je navedeno u linku za komplet s iglom. 

-------------
Vedran The Zmaj

Datum objave: 22.travanj.2018 u 10:39
Mislim da sam ja procitao 4.5 grama, mozda je greska? Medjutim, vjerujem da radi odlicno i sa manjom kilazom.

-------------
Zed

Objavio: Gašo
Datum objave: 23.travanj.2018 u 13:43
Ulaganje u bolju zvučnicu na bazu i ručku SL3110 ovisi o stanju same baze i ručke, za početak.

Ako je baza kvalitetna(ne znam dali je to lijevani aluminij ili tanka plastika), ako su motor i njegov ležaj u besprijekornom stanju ili još bolje obnovljeni, ako je ručica isto tako u besprijekornom stanju, ili još bolje, obnovljena i podešenih ležajeva.

Tek nekon odgovora na ta pitanja ima smisla tražiti odgovor po pitanju investicije u bolju zvučnicu i naravno ako si ispekao zanat podešavanja zvučnice, nema razloga da ne obaviš upgrade.

Datum objave: 04.svibanj.2018 u 14:33
možda netko ima iskustva s technicsom i nagaoka MM zvučnicama...

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 05.svibanj.2018 u 07:49
MATIJA
Ovdje imaš kalkulator za matcing ručke/zvučnice
Također i baza zvučnica sa svim podacim potrebnim za kalkulator. Tvoja ručka ima efektivnu masu od 12g
https://www.vinylengine.com" rel="nofollow - https://www.vinylengine.com
LPM

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Datum objave: 05.svibanj.2018 u 14:45
Hvala miljac, pomoći će...

Datum objave: 05.svibanj.2018 u 22:11
Originalno postano od strane člana: MiljenkoC MiljenkoC napisao:

MATIJA
Ovdje imaš kalkulator za matcing ručke/zvučnice
Također i baza zvučnica sa svim podacim potrebnim za kalkulator. Tvoja ručka ima efektivnu masu od 12g
https://www.vinylengine.com" rel="nofollow - https://www.vinylengine.com
LPM

Ova se vrijednost efektivne mase odnosi na ručku s namontiranim original. headshell-om ili masu headshella treba posebno uvrstiti u proračun?
Hvala

Datum objave: 06.svibanj.2018 u 07:00
Ništa ne treaš dodavati.
LPM

-------------

Objavio: tatamata
Datum objave: 06.svibanj.2018 u 12:18
Ak baš hoćeš bit precizan u izračunu, imaš i nekih formula za ubaciti "fastener weight" što bi reklo težina vijaka za zvučnicu, -  evo http://www.mh-audio.nl/mysystem/rf.asp" rel="nofollow - ovdje

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Datum objave: 06.svibanj.2018 u 12:23
Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

Ak baš hoćeš bit precizan u izračunu, imaš i nekih formula za ubaciti "fastener weight" što bi reklo težina vijaka za zvučnicu, -  evo http://www.mh-audio.nl/mysystem/rf.asp" rel="nofollow - ovdje

Ima to i ovdje

https://www.vinylengine.com/cartridge_database_tools.php#ResonanceCalculator

LPM

-------------

Datum objave: 06.svibanj.2018 u 13:25
još kad bi znal ubacit link... haha

-------------

Datum objave: 06.svibanj.2018 u 14:44
Thnx...evo gledam, ubacujem vrijednosti, tražim dostupnost nabavke kod nas...favorit mi nekako po tome iispada grado blue koja je na nekoj akciji još, tako da i nije veliki bad ako mi ne sjedne 100%...

Objavio: Toxy
Datum objave: 07.svibanj.2018 u 11:12
Može i meni malo pomoći s ovime:

Dakle nemam orginalni headshell koji je imao 7.5g nego zamjenski koji ima 9.4g (orginal headshell + uteg koji se dobije za headshell - valjda je bio u kompletu s gramom, dovode do tih cca. 9.4 g sa utegom).
U user manualu piše da se u tom slučaju može koristiti zvučnica težine između 3-6.5g iitiga 10.5g-14g sa uključenim headshelom.
Dakle, moje pitanje je mogu li staviti npr. Ortofon om 5e na tu ručku, po meni ispada da može...

Datum objave: 07.svibanj.2018 u 12:46
Moraš nam najprije reći o kojoj se ručki radi.

-------------

Datum objave: 07.svibanj.2018 u 13:49
Pa isti gramofon kao i kolega samo automatik verzija tj. SL 3310...

Datum objave: 07.svibanj.2018 u 17:29
Dakle, ručka od Technicsa 3310 ima eff. mass od 12 gr zajedno sa headshellom od 7,5 g. Kad ubaciš u formulu za rez freq konfiguracije (ručka/zvučnica) težinu zvučnice (kod Ortofona OM5e je to 5gr.) te njen compliance (20 µm/mN) + težinu vijaka koji ukupno rijetko idu iznad 1 gram ali i njih možeš vagnuti na vagi za stylus pressure) dobivaš negdje oko 8,38 Hz. To bi trebalo tebi značiti da je taj Ortofon pogodan za tvoju ručku.

vidi https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.php?eff_mass=12&submit=Submit" rel="nofollow - vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator

-------------

Datum objave: 07.svibanj.2018 u 18:17
Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

još kad bi znal ubacit link... haha

Za krepat haha

-------------

Datum objave: 08.svibanj.2018 u 09:43
Kolege hvala na pomoći, morat će se i ja malo pozabaviti tim kalkulatorima i logikom određivanja šta prolazi, a šta ne...

Datum objave: 08.svibanj.2018 u 11:32
Ako niste, moj savjet je da detaljno provjerite stanje svih elemenata tih grembalica, znaci ležaji rucke(optimalna pritegnutost, ulje), ležaj tanjura - donja dodirna točka ležaja, plocica statora na koju se oslanja osovina zna biti pohabana, a zna i sam vrh osovine biti lagano potrošen a može se ispolirati.

Elektronika motora i njegovo napajanje isto podložno zubu vremena.

To sve može prilicno poboljšati performase grembalice bez obzira na zvučnicu.

Govorim iz iskustva, ne zato da bi, ne znam, sebe reklamirao.  Cisto kao savjet.

Datum objave: 08.svibanj.2018 u 17:41
Gašo, sve naravno stoji samo za takav zahvat je potrebno znanje i iskustvo u protivnom vjerovatnost je velika da se napravi više štete nego koristi, sad u većim sredinama veće su i mogućnosti i izbor da ti to netko odradi, dok je za ostatak donekle dislociranih  konzumenata problematično gramofon poštom slati diljem lijepe naše pogotovo zbog toga što za većinu tih uređaja više ne postoji originalna ambalaža. E sad koliko ja mogu skromno procijeniti svoju vrtilicu bazirajući se na "miran" stroboskopski pokazatelj postojanosti brzine vrtnje, mogućnost laganog podešavanja 0 točke ručke , namještanja gazne sile i samog manipuliranja istom ne znam ali čini mi se pristojno. Btw, danas je stigla i namontirana Grado Blue 1, nakon svega nekoliko preslušanih LP-a poboljšanje u odnosu na prethodnu je značajno i što me najviše raduje, nema negativnih zvučnih interakcija s DD motorom Technicsa...i radi toga, prvom ću prilikom nastojati riješiti i ovaj inspekcijsko korekcijski dio mehanike i elektronike samog gramofona...Bravo samo da nađem žrtvu.

Datum objave: 09.svibanj.2018 u 08:44
Gašo, a kako točno ti provjeravaš ovo osim odokativno-taktilnom metodom tj. provjeriš luft na ručki i osovini tanjura, vizualno provjeriš istrošenost nekih dijelova i kao što kolega kaže provjeriš brzinu vrtnje... ili ti s mikrometrom provjeravaš veličinu pojedinog ležaj...:)

Danas se od svega plaši ljude uz tolike dostupne informacije na netu (doduše ima ih svakakvih). Prije ti se ne nešto pokvarilo uze si alati i išao gledati pa možda i sje.. stvar i usput nešto naučio - svaka škola se plaće ježi ga. A danas ti se već apriori kaže nemoj to ni pokušat dirat treba ti kvantni fizičar da nešto napravi i od ljudi se radi idiote.

Uostalom ne kužim ovo s kupnjom ili ne kupnjom zvučnice, kolega kupi zvučnici, ako ispadne da je grem u banani uvijek može skinuti zvučnicu i prenijeti na nešto drugo...

Ovi gremovi kakvi god da jesu su izgleda su bolji od novih, pogledaj samo što ljudi pišu za AT nove gramove - luft na ručki, antiskating ne valja i to u tolikim razmjerima da...

Kad već ne reklamiraš svoje usluge, a nudiš savjete koje ulje predlažeš za osovinu i lift grama...

Datum objave: 09.svibanj.2018 u 09:01
I da mislim da bi se ovdje mogao primijeniti naramak brzopoteznih:

Tko maže taj i vozi...
If it ain´t broken don´t fix it...

Doduše može i ona na tvoju stranu: Bolje spriječiti nego liječiti...

I moram priznati da imaš malo općenito negativističke i kritizirajuće stavove (ne samo u ovoj temi) uvijek uletiš s onime, ali ne valja ti to to i to, provjeri to i to pa si ti misli...

A ništa ja mislim da bi trebalo ovako i onako.

Datum objave: 09.svibanj.2018 u 10:17
Ako izuzmemo najjednostavnije gramofone koji su se ugradjivali u radioaparate, ili su imali poklopac u kojima su bili zvucnici, gramofoni koji su gradjeni kao komponente hifi lanca uvijek su bili tehnicki pristojno slozeni uredjaji. Nikad nisu bili jeftini, i ljudi koji su ih imali su ih i pazili. Problem im mogu biti potrosni dijelovi poput tarenice ili remena, i to treba nabaviti novo i odgovarajucih dimenzija. Igla je vjerojatno istrosena, a i kompletna zvucnica je godinama izgubila karakteristike, ima i gumenih dijelova koji vremenom gube elasticnost. Dakle, pametno je promijeniti zvucnicu. Tablice su vec dane kako bi se mogla pronaci odgovarajuca.

Gramofon nije tesko opterecen stroj, nema nekih pritisaka i trenja u rucici, a ni u lezaju tanjura. Ako je napravljen od imalo kvalitetnog materijala, moze trajati i raditi desetljecima. Problem je podmazivanje, i najgore sto se moze desiti je da ga je prijasnji vlasnik "zalijevao" uljem neodgovarajuce kvalitete.

Zracnosti u lezajevima rucice i tanjura se lako osjete pod rukom. Ako je gramofon koristen kako treba i s paznjom, nece biti zracnosti i zapinjanja. Lezajeve i osovine koji su dostupni (tanjur) pregledati i ocistiti ako treba, odstraniti staro mazivo ako ga ima, i staviti kap silikonskog ulja. Doslovno, jednu kap. Uz izmjenu zvucnice i ciscenje od prasine, to bi bilo svo odrzavanje.

Datum objave: 09.svibanj.2018 u 13:38
Pa, eto to je i otprilike što i ja mislim, a ljude se odmah prestraši da provjeravaju ležajeve, istrošenost ovog ili onog... Treba pogledati, vidjet, i obično je ili katastrofa ili je vlasnik kako je Edison napisao pazio i nema većih problema i istrošenosti...

Datum objave: 11.svibanj.2018 u 12:10
Molim znalce pojašnjenje ovog dijela specifikacije zvučnice...
OUTPUT: 4mV @3,5 CMV
taj CMV mi je u mraku.
thnx...

Datum objave: 11.svibanj.2018 u 12:38
Nagađam da bi to bi trebao biti nekakav pritisak glup

-------------

Datum objave: 11.svibanj.2018 u 12:49
Moguce kratica za Cantilever ili Cartridge Moving Velocity.  To Grado koristi,  inače isto kao cm/s.

Izlazni napon zvucnice se mjeri pri definiranoj obodnoj brzini testne ploce sa urezanim signalom od 1KHz na 0dB

Datum objave: 11.svibanj.2018 u 13:03
u stvari potpuni opis izgleda ovako:
OUTPUT: 4mV @3,5 CMV (45 degrees)

Datum objave: 11.svibanj.2018 u 14:54
Ovako.

Pišalješ upit u Grado, oni odgovore, i onda nam javiš o cemu se radi.Bravo

Datum objave: 11.svibanj.2018 u 15:29
Pa sad me baš kopka...

Datum objave: 11.svibanj.2018 u 21:02
Originalno postano od strane člana: MATIJA MATIJA napisao:

u stvari potpuni opis izgleda ovako:
OUTPUT: 4mV @3,5 CMV (45 degrees)

Opisuje izlazni napon i na koji nacin je mjereno, obodnu brzinu ploce i kut brazde. Gaso je to dobro objasnio. 

Nije toliko bitno, bitna je prva velicina od 4mV. Standardna vrijednost za MM zvucnice je od 3 do 5mV, najcesce oko 3,5mV. To je dovoljno za skoro sva MM phono pretpojacala. Te pocetne Grado zvucnice imaju savim dovoljan izlazni napon, i dobro sviraju za svoju cijenu. Znaju biti problematicne kod nekih tanjura od MDF-a jer su neoklopljene. Kod tvog tanjura, koji bi trebao biti aluminijski, ne bi trebalo biti problema.

Montiraj, podesi i sviraj...   smijeh

Datum objave: 12.svibanj.2018 u 13:13
ajde super, zahvaljujem svima na trudu i datim informacijama...

Objavio: Brkati_sismis
Datum objave: 20.svibanj.2018 u 20:17
Mislim da će ovo biti dobro i za moj sl5110 mig

-------------
Marantz SR6008 /ASUS Xonar Essence St (DIY Klotz MC5000) /Technics SL-5310 (AT95) /MA Silver 10 (Inakustik LS 1102) ++++ JVC JR-S501 /SONY PS-X3 (ADC XLM) /KEF Carlton III /Technics SL-Q3

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net