Ispiši stranicu | Close Window

Hi-Res CD

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14874
Datum ispisa: 15.listopad.2018 u 21:12
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Hi-Res CD
Objavio: dan the man
Tema:: Hi-Res CD
Datum objave: 26.srpanj.2018 u 23:13
Japanci ne odustaju od cd formata. Nagruvali su glazbu u MQA formatu na CD i prozvali ga UHQCD ili Hi-Res CD. Kompatibilan je sa standardnim CD playerima, ali za puni doživljaj je potreban DAC koji podržava MQA. Postupak zapisa navodno nije uopće kompliciran niti skuplji od klasičnog CD-a, pa je tako, koliko vidim na cdjapan webshopu, u mjesec dana od objave već dostupno preko 1200 naslova. 

Universal Music Japan kaže: 

Hi-Res CD is a high-fidelity CD which combines MQA technology and UHQCD format (currently available exclusively in Japan only) together for the first time in the world. With this combination, Hi-Res CD realizes the high-resolution and compatibility at the same time. (with CD Players – ed.).

Mene to kao dežurnog nazadnjaka sve skupa jako veseli jer još uvijek najviše konzumiram CD-ove. Nažalost, terabajti Flacova mi gube smisao jer od šume ne vidim drvo, a neku značajnu prednost ne čujem... Naprotiv.

Odgovori:
Objavio: zed_alive
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 01:50
Još jedna šuplja MQA priča.

Objavio: glava
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 09:25
Pa jel onda ta MQA bolja ili nije od običnog CD zapisa ? U stereophilu su oprečna mišljenja...
Jel slušao uopće netko MQA na nečemu ?

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 09:32
MQA je lossy format. Rabi određenu distorziju koja je kreirana s ciljem da zvuk bude 'dopadljiviji'.
No kakve to veze ima s visokom vjernošću?

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:05
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

MQA je lossy format. Rabi određenu distorziju koja je kreirana s ciljem da zvuk bude 'dopadljiviji'.

I flac je komprimiran, pa to nikog ne smeta. Jesi li slušao MQA? Cilj je zavarati ljudski mozak, a ne silovati brojke na papiru...

Objavio: Gašo
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:16
Nije nuzno lossy u smislu da nesto gubi u radnom opsegu 44.1-48KHz frekvencija uzorkovanja.

Koliko sam ja shvatio MQA koristi podrucje kvantizacijskog ili dithering šuma da bi u formatima niže frekvencije uzorkovanja pohranio informacije iz višeg frekvencijsog opsega nego što po Nyquistu ti formati mogu pohraniti, podr pretpostavkom da je taj ultrasonicni dio spektra uglavnom puno niže amplitude i energije opcenito. 
Dakle MQA uzorkuje, preklapa i pohranjuje ultrasonicno podrucje iznad mogucnosti 44.1 formata, u 44.1 format gdje je je ionako spremljeno low level "smece" koje nastaje kod A/D pretvorbe u 44.1 format.

Samim time kod dekodiranja moguce je koristiti blaže filtere koji imaju manje artefakata kao pre i post zvonjave koja je zapravo izoblicenje u vremenskoj domeni, unatoc 44.1 formatu (CD recimo)

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:18
Originalno postano od strane člana: dan the man dan the man napisao:

I flac je komprimiran, pa to nikog ne smeta. Jesi li slušao MQA? Cilj je zavarati ljudski mozak, a ne silovati brojke na papiru...
FLAC nije komprimiran. On samo "pametnije" zapisuje informaciju.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:37
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Nije nuzno lossy u smislu da nesto gubi u radnom opsegu 44.1-48KHz frekvencija uzorkovanja.

Koliko sam ja shvatio MQA koristi podrucje kvantizacijskog ili dithering šuma da bi u formatima niže frekvencije uzorkovanja pohranio informacije iz višeg frekvencijsog opsega nego što po Nyquistu ti formati mogu pohraniti, podr pretpostavkom da je taj ultrasonicni dio spektra uglavnom puno niže amplitude i energije opcenito. 
Dakle MQA uzorkuje, preklapa i pohranjuje ultrasonicno podrucje 44.1 formata, gdje je je ionako spremljeno low level "smece" koje nastaje kod A/D pretvorbe u 44.1 format.

Samim time kod dekodiranja moguce je koristiti blaže filtere koji imaju manje artefakata kao pre i post zvonjave koja je zapravo izoblicenje u vremenskoj domeni, unatoc 44.1 formatu (CD recimo)

Znači MQA ne radi izobličenje do 44.1/48 u tom kompresijskom kodiranju i dekodiranju?

Ok, opcija rabljenja blažih filtera je hvalevrijedna, tko to već bude implementirao u DAC (MQA dekodiranje u DACU vjerojatno ne znači nužno i da će DAC implementirati blaže filtere).

Al meni ideja da se posegnulo u lossy priču uopće nije draga, a priča se o većoj kvaliteti.

Da se razumijemo...još mi je manje draga ideja zatvaranja u neke nove formate i poskupljivanja muzike i opreme preko nametanja dodatnih royaltyja na raznim karikama muzičkog lanca. Computer audio je priču oslobodio od lanaca raznih više ili manje uspjelih zatvorenih formata...i sad je neki očito opet pokušavaju natrag zatvoriti (falabogu pa su kreativni moderni autori dobrim dijelom izvan industrije, i neće ući u ovu priču samo tako).

@dantheman: flac sam po sebi ne radi lossy već lossless kompresiju (odnosno pakiranje), što će reći da dekodira u identični sadržaj kakav je kodiran pakiranjem. Čim je nešto lossy, ovo označava da nakon dekodiranja sadržaj neće biti identičan onome koji je postojao prije kompresije.

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:44
Bazna zamisao MQA je da se veci frekvencijski opseg zapiše u formatu niže frekvencije uzorkovanja kako bi se smanjila velicina/kolicina informacija a zadrzala kvaliteta Hi res fajlova.

Prvenstevno se odnosti na distribuciju glazbe putem interpleta.

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:02
Štima. Flac nije komprimiran. Zapisan je bez gubitaka, samo zauzima manje mjesta.
Gašo, kakvi su sad zvučni dojmovi o MQA?

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:19
Nisam slusao MQA, ali i bez taj novi firmware oplemenjuje uređaj na način da zvuči prilicno ozbiljnije, izgleda da su doradili algoritme tokom godina, i da je to isto što se koristi u najnovijim inacicama njihovog ref daca.

-------------

Objavio: hudo
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:31

Bazna zamisao MQA je da se veci frekvencijski opseg zapiše u formatu niže frekvencije uzorkovanja kako bi se smanjila velicina/kolicina informacija a zadrzala kvaliteta Hi res fajlova.

Prvenstevno se odnosti na distribuciju glazbe putem interpleta.

bazna zamisao MQA je da se uvali copy protection i licenciranje.
pod izlikom "boljeg zvuka" - a kako moze biti bolje kada su isti redbook bitrate utrpali puno vise podataka, namjerno uzimajuci prvih par bitova da bi (lossy) komprimirali 44.1+khz dio spektra, jer je to kao ispod razine suma. 
I kao nebuloze o propusnosti, odnosno problemu bandwitha kolicine podataka potrebnih za hires lossless prijenos - nije vise 1999 da imamo 56k modem i propusnost je problem! Za 10$ vrtim full hd netflix a za 20$ 4k, youtube je besplatan (ok, minus privatnost ovo ono), tako da te izlike ne pusim.  
Nadalje, znate da MQA ekipa nije nikada demonstrirala A/B blind testing, zasto? 
A par renomiranih prozivodjaca high end uredjaja je jasno rekla da Mqa ne podrzavaju iskljucivo zato sto degradira kvalitetu, iako su platili licencu i dodali tu funkcionalnost u njihove DACove jer su ljudi to trazili. 

-------------
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:37
Dobro oke, kako tko na to gleda. Meni svejedno.

Ja bi prije bilo kakvog zakljucka sam poslusao stvar, da me zanima i da želim komnetirati dali je to podvala ili nije.

Zaboli me što pišu casopisi i portali, i sam idejni zacetnik.

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:58
Meni je interesantno da su podijeljena mišljenja onih koji očito jesu slušali.
No recimo da se (bar uz adekvatan DAC) i dobila bolja kvaliteta u odnosu na redbook. Pa što? Da li se dobila kvaliteta u odnosu na hi res formate?
Ako je kvaliteta određenog digitalnog mastera takva i takva, pa neće to nikakav MQA popravit. Ne možeš popravit kvalitetu određene snimke. A i dalje je to usko grlo.

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:59
Nabrijavanje rezolucije samo po sebi se meni nije pokazalo kao rješenje. Treba probati... 
Najbolji primjer je Jazzgroove radio, koji nekakvim filterima, unatoč bijednih 128kb/s, uspjeva zazvučati jako dobro.

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 12:12
Ja sam ulovio pa par stanica koje pucaju 24/48 flac i zvuce odlicno!

A što se komprimiranih tice osim bitratea ovisi i koji oblik kompresije koriste, avjerojatno ovisi i o korištenom hardveru kojim se glazba odašilje u svijet.

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 13:19

Ja sam ulovio pa par stanica koje pucaju 24/48 flac i zvuce odlicno!

A što se komprimiranih tice osim bitratea ovisi i koji oblik kompresije koriste, avjerojatno ovisi i o korištenom hardveru kojim se glazba odašilje u svijet.

Nisam znao da uopće postoje koje streamaju u flacu. Potražiti ću ih...

Objavio: Sten
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 15:05

Japanci ne odustaju od cd formata. Nagruvali su glazbu u MQA formatu na CD i prozvali ga UHQCD ili Hi-Res CD. Kompatibilan je sa standardnim CD playerima, ali za puni doživljaj je potreban DAC koji podržava MQA...
Bilo bi zanimljivo poslušati donosi li ikakav napredak sa "običnim" DAC-om/playerom. Ako ne, ništa od toga na iole duže staze.

Ako meni, koji slušam isključivo cd-e, ne pada na pamet da sad kupujem zasebni DAC, pa onda ispočetka slažem novu/istu kolekciju (recimo da je nešto malo bolji zvuk, ali još nismo sigurni), onda stvarno ne vidim puno potencijalnih interesenata.

To bi morala biti relativno dramatična razlika, a to čisto sumnjam da je slučaj, jer to bi onda moralo zvučati bolje od bilo čeg što dosada čuh (magnetofoni, gramofoni, CD playeri, komp-audio), a to je već … gotovo nemoguće.

-------------
Gamut CD3-->pasiva (TKD 2508)-->YBA Passion 400-->Soltanus Cricket
Support: SolidTech Radius
IC:Sumić SCBH(x2) - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S(x5)

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 15:32
A gle, nekad je isto bilo sa HDCDom.

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 15:41

A gle, nekad je isto bilo sa HDCDom.

HDCD je super stvar. Osjetan, lako čujan, pomak na bolje. Baš se razveselim kad se upali plava lampica.

Objavio: Apparatus
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 15:51
I ja sam im se veselio iako ih imam ne više od 10-ak. HDCD je bombon. Međutoa, najbolji je upsampling svega na DSD. Ja se s toga više ne skidam.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 16:21
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Bilo bi zanimljivo poslušati donosi li ikakav napredak sa "običnim" DAC-om/playerom. Ako ne, ništa od toga na iole duže staze.

Pa šta nije MQA ciljano složen da donosi degradirani zvuk ako nemaš MQA dekoding (DAC)?

Objavio: hudo
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 16:49

Pa šta nije MQA ciljano složen da donosi degradirani zvuk ako nemaš MQA dekoding (DAC)?

da, jer komprimira HD zapis (sve iznad 16/44) u prva 3 bita od redbook formata. Ako uredjaj nema licencu ili uopce mogucnost dekodiranja, slusat ces u 13bit/44khz. Dekodiranje ovih par bita zovu unfolding. 

-------------
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 16:54

HDCD je super stvar. Osjetan, lako čujan, pomak na bolje...
Kako znaš? Kako se može provjeriti? Trenutni player ne znam jel mi ima uopće HDCD, ali je prošli to imao u sebi i palila se i plava lampica.

Imam par HDCD-a (slučajno, kupih zbog glazbe, ne ta 4 slova) ali to meni ne zvuči ništa ekstra. Ukratko, imam dosta običnih cd-a s boljim zvukom. Tako da me HDCD uopće ne zanima, niti ikako obraćam pažnju na to.

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 17:02
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

da, jer komprimira HD zapis (sve iznad 16/44) u prva 3 bita od redbook formata. Ako uredjaj nema licencu ili uopce mogucnost dekodiranja, slusat ces u 13bit/44khz. Dekodiranje ovih par bita zovu unfolding. 
Još "bolje".

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 18:43

HDCD je super stvar. Osjetan, lako čujan, pomak na bolje...
Kako znaš? Kako se može provjeriti? Trenutni player ne znam jel mi ima uopće HDCD, ali je prošli to imao u sebi i palila se i plava lampica.

Imam par HDCD-a (slučajno, kupih zbog glazbe, ne ta 4 slova) ali to meni ne zvuči ništa ekstra. Ukratko, imam dosta običnih cd-a s boljim zvukom. Tako da me HDCD uopće ne zanima, niti ikako obraćam pažnju na to.

Daleko od toga da svako izdanje s HDCD oznakom zvuči superiorno nad klasičnim CD-om, ali kod većine koju posjedujem čini mi se generalno kao kombinacija veće rezolucije i dinamičkog raspona. Detalji su izraženiji i lakše čujni... Ipak na kraju produkcija ima zadnju riječ, pa lošim snimkama ionako nema spasa. Neke stvari imam na raznim kompilacijama (Direstraits npr) i dvojbe nema u korist HDCD-a. Za 24/192 ne mogu sa sigurnošću tvrditi da nudi poboljšanje, za podlogice, nožice, neke interkonekte ali za HDCD sam prilično siguran. Pretpostavljam da ima veze i do uređaja...

Datum objave: 09.kolovoz.2018 u 09:41

Nisam slusao MQA, ali i bez taj novi firmware oplemenjuje uređaj na način da zvuči prilicno ozbiljnije, izgleda da su doradili algoritme tokom godina, i da je to isto što se koristi u najnovijim inacicama njihovog ref daca.

ne znam kad si u potpis stavio MQA...valjda prije ovog tvog posta . Bubi mi kaže da je ugradio tu MQA u svoj Berkeley i da mu je zvuk bolji s MQA. Kako tebi zvuči ?

Datum objave: 09.kolovoz.2018 u 11:21
Napisao sam , vrh prosle stranice.

To nije update samo radi MQA opcije, nego kompletni firmaware, dakle doradili su sve što se procesiranja tice.

-------------

Datum objave: 11.kolovoz.2018 u 10:02
Update, firmaware, tuperware...ja te pitam jesi slušao MQA a ti o firmawareu.
Čudi me da imaš Berkeleya MQA a nisi slušao glazbu preko te opcije. Ti kao i Amigo, jedno napišeš, drugo objašnjavaš, a ja kao onda ne shvaćam

Datum objave: 11.kolovoz.2018 u 13:28
Cekaj, dali si procitao moj post na vrhu 2. stranice?

Prva rečenica.  Nisam slušao MQA, jasno ko dan.

Dakle nisam, niti se nešto trudim pretjerano domoć takvog materijala samo radi MQA kodiranja.

DAC radi bolje zbog updatea (zato Amigo i ja naglašavamo baš to), i yebemense kako zvuči taj MQA.

Kad naleti poslušat ću, do tada...

-------------

Datum objave: 25.rujan.2018 u 11:29

DAC radi bolje zbog updatea (zato Amigo i ja naglašavamo baš to), i yebemense kako zvuči taj MQA.

Je...Bubi mi kaže da mu sve zvuči bolje radi update i da također nije slušao MQA

Svejedno, evo što kažu u predzadnjem broju Stereophila tj.  Audio Engineerin Society je radio usporedbu 24 bit/96 kHz PCM fajla i MQA enkodiranu verziju tog istog PCM fajla preko Mytek HiFi Brooklyn DACa.
Puštali su fajlove trima grupama slušaoca. Običnima, glazbenicima i expertima. Experti su oni slušaoci koji su prošli rigorozne testove i sposobni su da čuju male razlike u prezentaciji glazbe.
Test je proveden preko slušalica i preko zvučnika na pop, jazzu i klasičnoj glazbi.

Rezultati su:
Obični slušaoci preko slušalica preferiraju MQA u popu i klasici, ali preko zvučnika preferiraju PCM u klasici i jazzu ali ne i u popu.
Experti preferiraju preko slušalica MQA u sve tri vrste glazbe, ali kad slušaju zvučnike experti preferiraju PCM u klasičnoj glazbi.
Test glazbenika se ne spominje u Stereophilovom tekstu.

Ima još objašnjenja tog testa , zanimljiv je članak ali mi Zinio neda prekopirat tekst...

Datum objave: 25.rujan.2018 u 11:50
I tako prođe život...

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Datum objave: 25.rujan.2018 u 16:35
Nisam siguran što hoćeš reći, ali ako se polako dozivlješ pameti, pohvaljujem te ...

Datum objave: 25.rujan.2018 u 18:10
Ne znam na što ciljaš s tim dozivanjem k pameti, a još manje polako. A iskreno, nije me nešto ni briga. Mislio sam na permanentno pojavljivanje "revolucionarnih" formata i prodavanje muda pod bubrege. Za mene osobno jedina revolucija u odnosu na drevni (i još uvijek sjajni) red book jest DSD. Nikomu na ovome svijetu ne treba ništa bolje.

-------------

Datum objave: 25.rujan.2018 u 18:26
DSD uopce nije neka revolucija, postoji kao princip od pojave bitstreama. Super je teoretski, ali nije tako idelan prakticno, pogotovo kad gledamo kroz prizmu jednog audio lanca.
Ja ga gledam skoro kao traku u svijetu produkcije glazbe i odlican je u spoju analogne tehnike.

Dakle snimaj multitrack u dsd, mutitrack miksaj i masteriraj potpuno analogno opet u dsd.

-------------

Datum objave: 25.rujan.2018 u 18:36
Što sam stariji to sam sigurniji i jasnije mi je da u audiu(ne marki vozila) nista nije apsolutno i kako bi trebalo biti, odnosno da je nesto sto tehnoloski izgleda i mozda teoretski je superiornje, bude i slusno superiorno.

-------------

Datum objave: 25.rujan.2018 u 23:37
A ja sam potrošio život dumajući o faking strujnim krugovima i nulama i jedinicama, među ostalim. Na trenutnom stupnju osobnog razvoja, a to mi je vjerojatno ujedno i posljednji jer mi se ne da više zayebavati s krivim stvarima, za mene je 16/44 PCM upsamplan na DSD najbolje što sam ikad iskusio i nešto čega se kanim držati. Glazba zvuči poput glazbe same, uvjerljivije no ikad. I sve me više boli kifla što je i kako tko radio prije nego je to dospjelo do mojih napaćenih, a ipak još uvijek žednih, ušiju.

-------------

Datum objave: 25.rujan.2018 u 23:46
Rekli bi ok, da sve što si iskusio nije bilo najbolje, kao i ovo sad.haha

-------------

Objavio: alexatpos
Datum objave: 26.rujan.2018 u 00:05
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

A ja sam potrošio život dumajući o faking strujnim krugovima i nulama i jedinicama, među ostalim. Na trenutnom stupnju osobnog razvoja, a to mi je vjerojatno ujedno i posljednji jer mi se ne da više zayebavati s krivim stvarima, za mene je 16/44 PCM upsamplan na DSD najbolje što sam ikad iskusio i nešto čega se kanim držati. Glazba zvuči poput glazbe same, uvjerljivije no ikad. I sve me više boli kifla što je i kako tko radio prije nego je to dospjelo do mojih napaćenih, a ipak još uvijek žednih, ušiju.

Nativni dsd je osjetno bolji od upsemplanog pcm.a na dsd....
Ali, cemu puste price....pretpostavljam kako je do sada trebalo biti svima jasno kako je sacd  u principu puno 'bolji' od cd a..

Datum objave: 26.rujan.2018 u 07:32
Meni to nije jasno.

Isto mi nije jasno da ljudi i dalje ne razumiju da kvaliteta reprodukcije nekog formata ovisi i o ustroju DACova, neki neki zvucno bolje reagiraju na PCM a drugi na DSD, a ljudi i dalje pricaju price koje nemaju veze s vezom.

Apoaratusov dac radi ajmo reci od dreka pitu jer mu to vise pase za interno procesuiranje signala, filtraciju i ostalo.
Jednako kao sto dacevima koji mogu procesuirati od 32-192KHz samplirane signale odgovara najbolje samo jedna u lepezi tih frekvi jer je nemoguce optimalno ustrojiti sklopove za sve frekve.

-------------

Datum objave: 26.rujan.2018 u 08:29
Originalno postano od strane člana: alexatpos alexatpos napisao:

Nativni dsd je osjetno bolji od upsemplanog pcm.a na dsd....
Ali, cemu puste price....pretpostavljam kako je do sada trebalo biti svima jasno kako je sacd  u principu puno 'bolji' od cd a..
Meni osobno nativni nije ništa bolji od apsemplanog, provjereno i ne govorim napamet. 
A to da je SACD u svemu bolji od PCM-a iz crvene ćitabe, notorna je činjenica i trebalo bi svima biti jasno. Ako nekomu možda nije, to me iskreno čudi.

-------------

Datum objave: 26.rujan.2018 u 08:36

Rekli bi ok, da sve što si iskusio nije bilo najbolje, kao i ovo sad.haha
Sve što sam ja ikad imao bilo je najbolje. Meni samom, u određenom vremenu i na nekom stupnju osobnog razvoja. Tako je i sad. Kako ja mogu znati, sve i da me zanima, a baš i ne, što je nekomu drugom najbolje? Zašto se mene doživljava kao nečijeg glasnogovornika ili nametača stavova kad ja uvijek govorim isključivo u svoje ime i prezime. Zašto ja ovo moram periodično podcrtavati kao da smo djeca?

-------------

Datum objave: 26.rujan.2018 u 09:46
Kakve veze ima osobni razvoj s razvojem osobnog hifi sustava?

Datum objave: 26.rujan.2018 u 10:31
Osobni razvoj audiofila samog nema veze s razvojem osobnog audio sustava? Čitaš vlastita pitanja prije objave?

-------------

Datum objave: 26.rujan.2018 u 11:12
Znam što sam napisao, ali očito ti ne shvaćaš što sam napisao.

Inače, jednostavnije bi bilo da u rečenice uvedeš 'meni osobno je to najbolje' a ne da sipaš neke apsolutne tvrdnje. Jer si vlastitim navodom priznao da sve što si imao je bilo tebi osobno najbolje (u tom trenutku/fazi osobnog razvoja, što je plasirano i kad se radi o sadašnjem trenutku), onda koji je smisao tvrdnji definiranih na apsolutistički način, kao što činiš?

Tebi osobno je upsamplani PCM na DSD zvučno jednak nativnom DSD-u. Što to govori o stvarnom odnosu nativnog DSD-a spram upsamplanja u DSD? Baš ništa. Govori isključivo o tvojoj impresiji. Al bilo bi lijepo da onda to formuliraš kao neke osobne impresije i mišljenja, što i jest.

Datum objave: 26.rujan.2018 u 11:40
Ja kad nešto govorim na forumu onda to kroz mene progovaraš ti u ponedjeljak, Gašo u utorak, a u srijedu cijela Sjeverna Koreja. I tako redom. Svakog puta moram neizostavno napisati kako je ono što pišem moj osobni stav da ti ne bi pomislio kako ja mislim da cijeli svijet misli ili treba misliti poput mene. Stvarno si smiješan.

-------------

Datum objave: 26.rujan.2018 u 11:48
A sve ovisi koliko ozbiljno želiš da ti tvrdnje budu shvaćene. Ne moraš ništa, ali sve ima svoju posljedicu oš neš.

Datum objave: 26.rujan.2018 u 12:03
Naročito kad netko ni qirtzeta ne razumije što pišem, ali ima potrebu komentirati. 

-------------

Datum objave: 26.rujan.2018 u 12:18
Pa reko si da svijetu ne treba nista bolje od redbooka upsampliranog na dsd.

Pardon, da svijetu ne treba nista bolje od dsda, a da ti je najbolje sto si cuo ovo upsampliranje 16/44.1 na dsd, ma sto to bilo od dsd-a., glavno da se naziva dsd

-------------

Datum objave: 26.rujan.2018 u 12:37
Al oke, svako ima pravo na svoje misljenje i stav.

Ionako svaka topologija, princip, svaka odabrana komponenta unutar sklopovlja, svako softversko procesiranje..pa sve do samog rca konektora i zice, ima svoj upliv na konacan zvuk i nasu impresiju.

Formati su tu skoro pa sekundarna stvar.

-------------

Datum objave: 26.rujan.2018 u 12:40
Najbolje što sam čuo bilo kad i bilo gdje. Što god ostalo od čega i kako god nazvano, bolje od ičega. Od bilo čega. Meni. Naravno, riječ je o dCS-u, za drugo ne znam. Radi fenomenalno. Zato sam na tomu i ostao. Što će biti ne znam, ali ni na puškomet ni ideje niti koncepta koji bi me potencijalno razuvjerio, a osbiljnih para za audio nadrkavanje više ne dam. Dosta je brate. Dakle, 16/44 - DSD kod mene beton.

-------------

Datum objave: 26.rujan.2018 u 14:29
Pa vjerujem.

Možeš li navesti što si još doma probao u tom rangu, da ti nije sjelo najbolje, odnosno kao dCS?

Bilo bi korisno procitati iskustva.

-------------

Objavio: markica
Datum objave: 26.rujan.2018 u 14:46
Ja sam probao Wadia 322. Prešao sam ipak na tamnu stranu kao i Appi

Resistance is futile

-------------
GamuT DI 150, Revel Ultima Studio, dCS Puccini/U-Clock, MIT MH-750 Magnum, MI-350 CVT Terminator

Objavio: amigo
Datum objave: 26.rujan.2018 u 15:38
Originalno postano od strane člana: markica markica napisao:

Resistance is futile

Valja li Wadia 322? Jesi li je s čime usporedio?

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Objavio: zuti mrav
Datum objave: 26.rujan.2018 u 21:27
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Originalno postano od strane člana: markica markica napisao:

Resistance is futile

Valja li Wadia 322? Jesi li je s čime usporedio?
I mene zanima neki kratki info.

Datum objave: 26.rujan.2018 u 21:30
Wadia vs. dCS
Rest is history....

-------------
GamuT DI 150, Revel Ultima Studio, dCS Puccini/U-Clock, MIT MH-750 Magnum, MI-350 CVT Terminator

Datum objave: 26.rujan.2018 u 21:32
Nisi odveć pomogao..

Datum objave: 26.rujan.2018 u 22:13
Eto detaljno sam 2 puta slušao u Ulmu i Linn Klimax najnoviji njihov streamer ali u cijelom Linn Klimax sustavu (pojačalo, izlaz, zvučnici pasivna verzija, kablovi) čak i Linn snimke

To je bilo naravno super ali je cijena hm.... recimo dCS je jeftin u odnosu na taj Linn

Do sada sam imao zadnji Linn player iz njihove proizvodnje. Akurate univerzalni player. Malo sam pristran za Linn. Damm Scott.....

Ali eto sada sam iz Škotske otišao u Englesku

Pa nije da nisam ništa slušao

-------------

Datum objave: 26.rujan.2018 u 22:42
Wadia u Linnu!!! Tek mi sad ništa nije jasno!!

Datum objave: 26.rujan.2018 u 22:48
možda je vadia cd iz linna? hm

Datum objave: 27.rujan.2018 u 07:46
Moze li se tu procitat, jasan opis slusnih impresija oprobanih uređaja?

-------------

Datum objave: 27.rujan.2018 u 09:16
Ajde Gasho ne budi lin pa ti počni.
Rekao si da se ne može projektirat/izvest uređaj a da podjednako dobro svira sve frekvencije tj. formate glazbe.
Koji format tvoj Berkeley najbolje svira i u čemu se razlikuju zvuk ostalih formata ?

Datum objave: 27.rujan.2018 u 10:04
Glava, mislim, ne, znam, da sam ja dovoljno toga napisao za razliku od vecine.  Vecina toga ošlo u vitar kroz mrižu..

-------------

Datum objave: 27.rujan.2018 u 10:57
Pa je pitanje ko je tu lin.

-------------

Datum objave: 27.rujan.2018 u 11:35
Ne smije Markica ništa napisat. Da ga ne optuže jednog dana za plagijat. A bude li loša recenzija ja ću iz protesta vratit diplomu😄

Datum objave: 27.rujan.2018 u 12:11
Evo zašto je forum u silazecoj putanji. Bravo, za ništa.

-------------

Datum objave: 27.rujan.2018 u 16:52
Kažem u Vaterland imam vremena ladit jajjja pa sam stoga u izvrsnim uvjetima imao prilike poslušati Linn Klimax sustav kompeltno streamer ampovi pasiva zvučnici kablovi i Linn snimke...nisam to mogao komparirati sa Wadia ili dCS stvarima. Da to pitam dealera možda bih mogao uz 100% polog

Naravno to je zvučalo super detaljno muzikalno i transparentno. Relano nadasve kad je ipak stavio rock snimke jer nisam ja primarno od klasike ili jazz što je na Linn snimkama.

Ali kad uzmem u obzir cijenu Linn sustava i činjenicu da ne znam kako zvuči Klimax izvan cijelog Linn lanca. I naravno uvjeti plačanja su daleko od ovdašnjih plus što sam streamer košta 16 tisuća kao demo primjerak. Ne znam koliko to sve koristi. Plus što Linn ne podržava DSD a ja imam hrpetinu SACD naslova.

Tu sam direktno slušao Wadia 322 vs. Puccini. Rezultat je jasan. Daleko da Wadia nije dobra ali dečki iz Cambridge-a su bolji.

-------------

Datum objave: 27.rujan.2018 u 17:25
Ja sam imao Wadia 321 (bez DSD-a) i taj DAC mi je glatko i bez znoja u penziju poslao Krell, Levinson i Conrad-Johnson digitaluju koju imah godinama. W321 bih svakomu preporučio jer je DAC zaista odličan, pogotovo obzirom na SH cijenu (realno danas odokativno 12kkn). Ja ne znam, ali teško da ima puno toga što bi W321 pobijedilo za te pare. Ako ima uopće. dCS Puccini/U Clock je pak Wadiju 321 zatro u crnu zemlju. Možda ipak malo pretjerano rečeno, ali ne previše.

-------------

Objavio: bibo
Datum objave: 27.rujan.2018 u 18:19
O Wadii 322  samo superlativi....  a posebno ako se u formulu uvrsti koliko kosta.  Da je na snazi stara politika Wadie taj dac bi kostao cenera bez da itko trepne okom.. Bez da ulazim u neko flejmanje, kod mene, (doduse model 322), nije bilo nikakve crne zemlje i zatiranja...

Datum objave: 27.rujan.2018 u 19:05
Zapravo je usporedba Wadie s DCS-om pomalo besmislena. DCS je ipak dva tri puta skuplji.
Mene bi konkretno zanimala usporedba Ayre QB9 DSD i Wadie322, al to ću vjerojatno morat sam usporedit.

Datum objave: 27.rujan.2018 u 19:52
Originalno postano od strane člana: zuti mrav zuti mrav napisao:

Zapravo je usporedba Wadie s DCS-om pomalo besmislena. DCS je ipak dva tri puta skuplji.
Mene bi konkretno zanimala usporedba Ayre QB9 DSD i Wadie322, al to ću vjerojatno morat sam usporedit.

vjerujem da poznato lokalno Wadia izvorište lako odradi svoj dio posla.proteza

-------------

Datum objave: 28.rujan.2018 u 11:48

Imalo bi mozda smisla da si napisao da je usporedba Wadia vs DCs besmislena s obzirom sa je jedno dac a drugo kompletan plejer, usporedba cijenom nema smisla. Ako rasclanimo DCs+Uclock, imamo recimo tri uredjaja, odbacimo cd plejer (i sve sto ide uz njega) iz cijene, te u konacnici bezvezni uclock koji je bez problema mogao biti u kutiji sa plejerom i dacom, (no nije, i to da bi se dodatno izmuzao novac) dolazimo do situacije kada  usporedba nije besmislena.... Da bi DCs koristili kao dac za muziku sa kompa prisiljeni smo kupiti ili u clock ili neki drugi usb interface, sa time da i dalje nemamo opciju prihvata DSD formata. Naravno, sve je to moglo biti u kutiji, svaki imalo zainteresirani moze pogledati koliko clock generator te preciznosti kosta. No sve to sto sam napisao sa zvukom nema nikakve veze, uredjaj radi odlicno, a odlicno radi i Wadia. Radi li nekom jedan "odlicnije", to svatko odlucije sam......

Datum objave: 28.rujan.2018 u 14:30
To je istina. Al i bez clocka, al sa transportom, DCS je puno skuplji.
No, taman sam pričao s drugarima koji su slušali i jedno i drugo, i po njihovom opisu, zvuk Wadie i DCS su poprilično različiti. DCS sam imao priliku slušat, i to me zapravo zanimalo.
Ali, možemo se i zadržat na opisima-dobro je sve.

Datum objave: 28.rujan.2018 u 14:59
Wadia 321 i dCS Puccini nemaju što tražiti u istoj rečenici.

-------------

Datum objave: 28.rujan.2018 u 15:14

To je istina. Al i bez clocka, al sa transportom, DCS je puno skuplji.
No, taman sam pričao s drugarima koji su slušali i jedno i drugo, i po njihovom opisu, zvuk Wadie i DCS su poprilično različiti. DCS sam imao priliku slušat, i to me zapravo zanimalo.
Ali, možemo se i zadržat na opisima-dobro je sve.

A kak je odnos cijena ak je bez transporta? Šta nije poštena usporedba DAC<->DAC, ako govorimo o cjenovnoj klasi?

Što se tiče drugara, jel to znači da ih je netko uspoređivao na istom sustavu?

Objavio: alexatpos
Datum objave: 28.rujan.2018 u 17:40
Zed, odgovoriti cu ti ja, koliko je meni poznato, nitko to nije usporedio u svom sustavu.(ovdje u Splitu) Na forumu Bibo jedini, mozda, ako je u isto vrijeme imao Wadiu i Dcs dac, te zaboravih, mozda Brico. 
Pretpostvaljam kako su oni jedini koji su mogli imati priliku imati ih oba u istom trenutku, te naravno Bozo

Datum objave: 28.rujan.2018 u 17:51
Nisam ziher, al mislim da Brico nije imao Wadiju. Mislim da je on s Levinsona No390S (inače plejer s dig. ulazom) otišo drito na dCS Debussy DAC.

-------------

Datum objave: 28.rujan.2018 u 17:52
Zašto je to toliko bitno!??
Ja nisan pita za brže više jače, više me zanimao karakter Wadie. Pošto sam DCS-a upoznao. A to se može čut i bez direktne komparacije.
Dobio sam odgovor.

Datum objave: 28.rujan.2018 u 19:31
Wadia je zadovoljila sve kriterije koje sam postavio prilikom kupovine dac-a, a htio sam uredjaj koji ce svirati mjuzu sa kompa na nacin na koji to radi moj Marantz SA7 (prije njega SA1) sa cd-a ili sacd-a... dakle beskrajno muzikalan plejer na kojem klavir zvuci kao drveno metalni instrument a ne kao sintisajzer, duboki bas, siroku pozornicu, hrpu detalja bez hladne analiticnosti, da cita dsd itd.... dakle dobio sam to sve i to za puno manje novca no sto sam prvotno planirao dati... (limit je bio oko 7 k, sa mogucnoscu rastezanja na par vise ako bas ostanem bez daha i teksta). Ja uredjaje ne mjenjam cesto, tesko se odlucujem na promjene i dugo mi treba za odluku.

Datum objave: 28.rujan.2018 u 20:01
Originalno postano od strane člana: bibo bibo napisao:

Wadia je zadovoljila sve kriterije koje sam postavio prilikom kupovine dac-a, a htio sam uredjaj koji ce svirati mjuzu sa kompa na nacin na koji to radi moj Marantz SA7 (prije njega SA1) sa cd-a ili sacd-a... dakle beskrajno muzikalan plejer na kojem klavir zvuci kao drveno metalni instrument a ne kao sintisajzer, duboki bas, siroku pozornicu, hrpu detalja bez hladne analiticnosti, da cita dsd itd.... dakle dobio sam to sve i to za puno manje novca no sto sam prvotno planirao dati... (limit je bio oko 7 k, sa mogucnoscu rastezanja na par vise ako bas ostanem bez daha i teksta). Ja uredjaje ne mjenjam cesto, tesko se odlucujem na promjene i dugo mi treba za odluku.

E to je opis!!

Datum objave: 28.rujan.2018 u 22:46
Žuti, djeluješ kao da si upravo pročitao ono što si želio pročitati.
smijeh

-------------

Objavio: andy_0702
Datum objave: 28.rujan.2018 u 23:02

Žuti, djeluješ kao da si upravo pročitao ono što si želio pročitati.
smijeh

pa malo kad ljudi na ovom forumu traže mišljenje...
više traže potvrdu svoje planirane kupnje :-)

-------------
McIntosh MA252, KEF LS50, Tellurium Q black II, teac ud-h01 Sumic overture, kuzma stabi s ps, stogi s, nagaoka mp-300

Datum objave: 29.rujan.2018 u 03:00
Samo san zadovoljan šta je nešto konstruktivno napisano.
Imam dobar DAC, znatiželjan sam i ne kupujem Wadiu.

Objavio: amigo
Datum objave: 29.rujan.2018 u 07:46
Božo kaže da tih Wadia više nema. To što je unutra, sad se zove McIntosh, u kutiji McIntosha i košta ko McIntosh. Opet, na Wadia webu ih ima? 🤔

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Datum objave: 29.rujan.2018 u 09:01

Božo kaže da tih Wadia više nema. To što je unutra, sad se zove McIntosh, u kutiji McIntosha i košta ko McIntosh. Opet, na Wadia webu ih ima? 🤔

Sad sam pogledao na Bozinom sajtu i cijena Za Mc 150 je 28500 Kn, toliko je bila i Wadia... vani je list price za W 322 cak i veci, 4500E.................

Datum objave: 29.rujan.2018 u 10:03
To tako i tako nema veze s wadiom, pa se može zvat bilo kako.

Tko hoce Wadiju u obliku DACa, neka ganja 521.

-------------

Datum objave: 29.rujan.2018 u 13:48
Nije to klasična Wadia, naravno. Kod kojih je glavna fora Digimaster algoritam tko zna koje generacije. I ostale điđe tipa adaptibilne (nekoliko područja rege) gain kontrole prema ampu čime bi se trebao izbjeći mnogima potpuno nepotreban tumor: lajn stejdž preamp. Plus pripadajući kabeli.
Wadia 321 je realizirana of d šelf rješenjima. Ima Cirrus Logic input risiver i apsempler (sempl rejt konverter) i ono čudo od ESS Sabre DAC čipa. A ti su vjerojatno najbolji na tržištu kad je riječ o integriranim rješenjima. W321 po difoltu sve apsempla na 24/192 i to je to. Nemere se isključiti. Ima fino napajanje i R core trafo. Jedino ne mogu dokučiti zašto je složena da kad se isključi, gasi se potpuno. Što je kretenizam svakodnevno činiti digitaliji jer se povećava mogućnost krepavanja, a i nikad je ne stigneš čuti upacanu kako valja. Da je meni ostala W321, vjerojatno bih složio da gasi samo displej jer je to ipak elektronska cevka. No nisam, jer sam se ubrzo trajno unesrećio Deceesom.

-------------

Datum objave: 29.rujan.2018 u 18:23

Ako uredjaj moze biti i sh, ima Bozo u ponudi nesto sto bi vredilo probati.... pogledaj pod plejere... Playback Designs Music Playback System 3

Objavio: kela
Datum objave: 03.listopad.2018 u 20:15
Imam jedan komentar ali i pitanje.

Cemu ikakav hi-res ili ostale djidje kad skoro 99% hifi opreme koju ljudi imaju nije relevantna prenijeti vjernost tj. informaciju koju pruza vulgaris redbook star 30+ godina?

Jedini releavantan cimbenik je minimizirati kompletan digital signal processing jer je u digitalnoj domeni informacija je kvanzizirana i nikada, ni po definiciji, ne moze imati cijelu i tocnu informaciju pandanu analognoj (osnove kvantne mehanike).

Sve se svodi na sminkanje ociju i pokusaj-pogreska obrade s nekim tzv. algoritmicima pa dodavanjem ovog ili onog suma itd.. Bilo bi pametnije investirati i fokusirati se na nesto nalik R2R NOS DAC-ovi bez ikakvih izlaznih "tzv klasicnih" filtera, mozda samo stage trafo i izlaz na neki analogni stage.. 
Cisti minimalizam ali zato je i informacija minimalno distorzirana naspram XY digitalnih stageova, interpolacija, up/down sempliranja i ostalih cuda. Nije ni cudo da to sve skupa nikako ne zvuci prirodno, bez obzira kako je maskirano i fejkano.

Ako se radi o stvarnom hi-res izvoru opet ista prica, sto minimalnije biti u digitalnoj domeni to bolje.
No to se kosi sa politikom "razvoja novih tehnologija" jer zasto bi razvijali nesto dobro kad mozemo prodavati losije stvari koje pokusavamo napraviti boljima i skupljima. A ekipa i graja to pusi i kupuje..

Jedino sto mogu razumjeti je metalurgija i cijena samih sirovina od koji se rade komponente. Vecina ne mari ili kaze da ezoterija nema smisla. Slazem se da nema smisla pretjerivati medjutim neces nikada napraviti vrhunsko jelo ako nemas dobre ili solidne namirnice, kako god se trudio. Takvo je i ovdje pravilo.

Svaki komentar dobro dosao... 

Datum objave: 03.listopad.2018 u 21:03
Ti voliš da ti NOS opterecuje pojacalo i zvucnike visokofrekventnim smecem?

Osim toga, dobro/pametno odrađenom filtracijom u digitalnoj domeni se zeli smanjiti negativan utjecaj filtracije u analognoj domeni koja ako je ista strmija radi velike probleme u faznom, citaj vremenu, sto itekako utjece na nivo realnosi koji ljudski mozak percipira.

Ljudski sluh je izuzetno osjetljiv na vremensku domenu, vise od svega ostalog.

-------------

Datum objave: 03.listopad.2018 u 21:15
Gasto

Znas i sam, stvar je implementacije. 
To se rijesi/minimizira sa interstage trafom i nekim lampama na izlazu opet s trafom vanka.

Pitanje je sto se bolje cuje a ne kako se sustav opterecuje. Sa hrpom trandji ili op-ova sigurno nece lijepo zvucati, to svi znamo ili ne znamo..

Na kraju da se opterecuje pa sto onda. Bolje da mi se vrte megaherci u visokotoncu (vrte se i sa klasicnim filterima) nego da imam rez na 22kHz i rupu u informaciji. Usi i mozak precipiraju ultrasound tako da cujni prag i percepcija zvuka nema veze sa odavno odbacenom tezom cujnosti  20Hz-20kHz.

Datum objave: 03.listopad.2018 u 21:59
Ne znam, ja imam Dac sa hrpicom svega i radi svoj posao predivno, implementacije radi.

Osim toga, nisam za tehnicki neispravne ueđaje, koliko da lijepo nekom zvuce.

-------------

Datum objave: 04.listopad.2018 u 08:07
Imamo dva tipa publike, jedni koji kupe ono sto im se cujno/vizualno/prakticnim cini dobrim i drugi koji gledaju tehnicke specifikacije i time su uvjereni da ce se a-priori dobro cuti.
Ne postoji tehnicki neispravan uredjaj ako nije u skadu s necijim pravilima ili definicijama ili ima drugaciji prostup rjesavanju istog problema. Drugo je sto si sami to umislimo i tesko odbacujemo neke naucene principe i standarde.

U praksi su najbolje zvuceci uredjani najcesce zavrsali tragicno po tehinckim specifikacijama i bili odbaceni, ali zasto?

Ne solim tu nekome pamet vec samo komentiram naglas da ne postoji pravilo po kojem cemo definirati je li se nesto cuje dobro a nesto manje dobro ako se to i ne poslusa jer kombinacija uho-mozak je najveci kriticar (ako zanemarivmo vanjstinu i sve istalo). 
Ako nesto i zvuci super to je onda u odnosu na sto? Ne postoji referentna tocka po kojom se vuku krivulje i distribucije.

Upravo iz tog i slicnih razloga sam i pokrenuo pricu. Vecina ljudi nikada nije dozivjela prave mogucnosti redbooka pa se danas trend izvlaci s nekim hi-res uratcima a jos ne postoji ni posten DAC za iste (Sigma-delta nisu dacovi vec arhitekturalno lose zamisljeni uredjaji cisto zato jer su jeftiniji u proizvodnji a ne jer su tehnicki bolji ili zvucno superiorniji od r2r). Prate se trendovi, prati se "tehnilogija" a u vecini toga je samo marketing.

@Gaso
I sam znas da je AAA distribucija sasvim drugacija od DDD, postoje mnogi razlozi za to i nema smisla da o tome pricamo.

Nase uho ima problem s kvantiziranom informacijom kao i sto nas mozak ima problem s poimanjem postulata kvante mehanike jer nismo "napravljeni" da radimo u tom rezimu i na taj nacin niti nam je takva prirodna okolina. I tu staje cijela prica tko, kako zasto i koliko digital vs analog..

Sto god da se napravi nikada digitalni izvor nece moci pratiti analogni, mozda na papiru i mjerenjima hoce ali to je sasvim nebitno i nije presudno kad pocnes slusati glazbu. Dodatno digitalija sa razvija zadnjih 30 godina dok je analogija pala u zaborav i tehnoloski stoji. Kakvi bi bili doseci da su se podjednako razvijali? I pitanje je zasto se nisu, je li nova tehnologija bila zaista bolja ili se nanjusio novi trend koji je mogao dekadu-dvije ljudima sminkati oci i prodavati maglu dok se ne otrijezne. I tako u krug svako malo. Pa bez toga bi pola firmi bilo odavno zatvoreno.

Uglavnom ne zelim teoretizirati samo kazem da marketing, pr i sve ostale price graja pusi i idu go-with-the-flow bez da se pitaju je li to zaista tako. Kao uho ih je uvjerilo da je to naj naj..

Cisto da ne ispadnem neki hejter digitalije, u audio sam dosao tek krajem 80tih gdje se vinil poceo napustati, jos su se masovno koristile kasete, a digitalija je htijela dati nesto novo i gurala se u sve sfere. Samo sam realan i stojim na zemlji po pitanju teorija i svih ostalih "tehniloskih napredaka" jer sam smijer je vec krivo definiran od strane Philipsa kako su zamislili tj. u konacnici implementirali redbook. Trebao je biti 14 bitni no 16 bita je matematicki ispalo najoptimalnije. Upravo i pricamo o teoriji vs realnoj implementaciji i "novim tehnologijama" za koje iz proslisti znamo kako su prolazile.

Toliko od mene..

Datum objave: 04.listopad.2018 u 09:24
Skacemo s teme na temu a to je u startu zamorno.

Rekao sam da je non oversampling bez i jednog filtera, unatoc tome što ima ljudi kojima se to sviđa kao jednostavan koncept i mozda je zvučno, zapravo tehnički neispravan jer ignorira neke bitne nuspojave zbog svoje neke furke.

A ostali dio oko redbooka i hi-resa je prica bez granica.

Što je dovoljno a što nije?  Viša gustoca uzoraka je uvijek dobro došla.

Dali na nivo uvjerljivosti percipiranog više utjece rezolucija ili produkcija?  Naravno ovo drugo ako je tehnička rezolucija/kvaliteta na dovoljnom nivou.

-------------

Datum objave: 04.listopad.2018 u 15:42
Prije 15 godina bijah zaluđen NonOs DAC-evima, a i izradio sam ih nekoliko. Bila je to skroz drukčija brija od digitalija srednje klase koje sam tad imao i tvikao ih. Brija koja je ubrzo splasnula. To (NonOs) ne samo da nije tehnički ispravno nego je i zvuk neispravan u svakom smislu. Moda ko moda, dođe i prođe.

Danas je neko drugo vrijeme. Gramofoni moraju biti strahotno skupi i teški barem 100 kila da bi bili vrhunski, a digitalija konačno toliko sjajno zvuči da postaje potpuno irelevantna vječita pričica o analognom i digitalnom. Nažalost i digitalija tog kalibra, osim što je teška, jaaaako je skupa. Jbg, takva je politika.

-------------

Datum objave: 04.listopad.2018 u 16:59
j****a, knowhow kosta, razvoj kosta, nista sto valja nemre biti jeftino, cak ni kod velikih tvrtki koje to mogu amortizirati. I vrhunska lab mjerna tehnika nije jeftina ni u sh-u.

-------------

Datum objave: 04.listopad.2018 u 18:28
Znam ja to sve. I da nikad nije bilo džabe ni u stare babe i to znam. Međutoa, da apsolutno vrhunska digitalija današnjice mora biti u 4 škrinje i koštati blizu 100000€, to mi nekak ne fercera. 

-------------

Objavio: tatamata
Datum objave: 04.listopad.2018 u 18:54

Dali na nivo uvjerljivosti percipiranog više utjece rezolucija ili produkcija?  Naravno ovo drugo ako je tehnička rezolucija/kvaliteta na dovoljnom nivou.
Ovo drugo. I svugdje. I u analogiji i u digitaliji i u Hi-rez fileovima.
70 ili 80 % tzv hi-rez fileova bi se moglo sakrit  po uvjerljivosti nekim vrhunski odrađenim 16/44 fileovima.

Da, i u analogiji. Sjećam se hypa oko "samo mu je đitra na 12 kanala", a ustvari 0 bodova.

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Datum objave: 04.listopad.2018 u 20:14

Prije 15 godina bijah zaluđen NonOs DAC-evima, a i izradio sam ih nekoliko. Bila je to skroz drukčija brija od digitalija srednje klase koje sam tad imao i tvikao ih. Brija koja je ubrzo splasnula. To (NonOs) ne samo da nije tehnički ispravno nego je i zvuk neispravan u svakom smislu. Moda ko moda, dođe i prođe.

Hoces reci AN dac-ovi su cisto cesme premda kostaju skoro 100k necega i apsolutna su referenca za sve druge. Barem tako prikazuju razno-razni mediji..

Objavio: Dorian
Datum objave: 04.listopad.2018 u 20:47

Znam ja to sve. I da nikad nije bilo džabe ni u stare babe i to znam. Međutoa, da apsolutno vrhunska digitalija današnjice mora biti u 4 škrinje i koštati blizu 100000€, to mi nekak ne fercera. 
jep,vec u onoj prosloj temi usput spomenuh,zbrajao sam svojeg i rossinija i dosal do otprilike 300eur chipovlja  i đinđi unutra i to na kolicinu jedan komad,bez kutije,na vecu kolicinu plocice,pozicioniranje,lemljenje nemre biti vise od 100eur sa kutijom neka bude tisucu,sve ostalo u cijeni je razvoj sto hardwera sto softwera i jasno da sve kosta,al definitivno se cini previse,ni u te 4 kutije nemre biti puno vise chipovlja,cak je zanimljivo da je rossini recimo za generaciju hardwerski ispred te 4 kutije...

-------------
DirectStream Memory Player,PerfectWave DirectStream DAC,BHK Signature Pre,BHK Stereo 250PA,E.Sound Cd-e5 Reference,Dynaudio DIY 30W100,17LQ75,M560,T330,Hitachi FT-007

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net