Ispiši stranicu | Close Window

Volumio

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Računala i audio
Opis foruma: Snovi o High-End-u.
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14911
Datum ispisa: 22.kolovoz.2019 u 19:43
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Volumio
Objavio: zed_alive
Tema:: Volumio
Datum objave: 04.prosinac.2018 u 20:27
Jes zamrlo ali ova audio distribucija/sustav bazirana na linuxu zaslužuje svoju temu.

Ono što je zgodno kod Volumia je da, osim što je doista dobar player, i osim što je napravljen za razna ARM računalca kao što je Raspberry Pi, dobio je podršku i za PC računala.

Nakon peripetija s BIOS-om starog laptopa koji nije htio bootati USB stickove konačno sam ga uspio instalirati i na PC, umjesto dosadašnjeg Daphile. I vrlo ću kratko reći: Daphile baj baj. Volumio mi u usporedbi s istog laptopa i istog muzičkog lanca komparativno nudi jednu veću dozu realizma, vjernosti zvukova instrumenata i glasova, i naprosto mi je bolji.

Evo, moja topla preporuka.

Odgovori:
Objavio: ZlyM
Datum objave: 04.prosinac.2018 u 21:39
Dobro si napisao zamrlo, no u jednoj stvari nisi u pravu. Volumio za PC je dostupan već dulje vremena. Na MiniMac-u i raznim laptopima vrtio sam ga još od vremena kad je na ovom forumu bila aktualna tema  RasberryPI i Daphile (negdje 2016). Jedini nedostatak iz toga doba bila je povremena nestabilnost (valjda je to dosada popravljeno). Zvučno Volumio je odnio pobjedu nad Daphile-om i RuneAudio, i prilično ravnopravno stao uz ipak najbolji, ali i dosta skupi Roon.
Kao što si napisao, u odnosu na Daphile je prirodniji i neutralniji. 
RuneAudio tada nije bio dostupan za PC, a Rpi konfiguracija nije bila na visini zadatka (dostupan samo USB izlaz) pa testiranje nije bilo do kraja relevantno.
U svakom slučaju Roon, Volumio i AudiophileLinux su moji favoriti već dulje vremena.

-------------
ProAc Response D15, Primaluna Dialogue 2, Ayre QB-9 DSD

Objavio: Apparatus
Datum objave: 04.prosinac.2018 u 21:50
Jel taj Volumio đabaleska i ide li normalno na stariji W7 Ultimate? Možda bih i ja to probao. Onda, ako je PC normalno peglam preko dCS ASIO? Meni Dafonja radi zemlja-zrak, ali ako ima još bolje... Za Roon ne dam pare.
haha

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, Tara Labs Quantum III, KEF Model 101 Reference

Datum objave: 04.prosinac.2018 u 21:54
To ti je na PC potpuno ista shema kao i Daphile, dakle (džabaleska, naravno) samostalno ga instaliraš na HDD/SDD laptopa, ili ga bootaš preko USB sticka ili SD kartice. Headless upravljanje kao i Daphile, također ima aplikacija dostupna preko Google Playa...

Ja ti svakako preporučam da ga isprobaš, mislim da se samo može profitirat. A ak ti slučajno ne paše, najlakše ti se vratit na Daphile.

Datum objave: 04.prosinac.2018 u 21:59
Hvala, probat ću koliko ove godine. Ovih ću dana imati prečeg posla: naslušavanje faking strujaša.
placohaha

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, Tara Labs Quantum III, KEF Model 101 Reference

Datum objave: 04.prosinac.2018 u 22:17
Kao što je zed_alive napisao, besplatno je, ista je shema kao da Daphile, a laptop koji radi sa W7 Ultimate, trebao bi biti dovoljan. No to nije player koji radi iz Windowsa, već je to kompletna Linux distribucija (kao i Dphile). Svakako instaliraj sistem na usb stick i probaj sa svoga PC-a radije nego sa laptopa. Nadalje, nije headless. PC preko hdmi u TV i ne moraš se za početak zezati sa dodatnom instalacijom klijenta za upravljanje na tabletu. Kasnije, ako ti se sve skupa svidi, uradiš sve isto kao i sa Daphile (instalacija na HDD, headless korištenje preko tableta). I na prvu ne očekuj wow efekt kao sa Daphile, ali daj mu šansu bar 7 dana, pa onda donosi zaključke. Trebalo bi biti dobro. 

-------------

Datum objave: 04.prosinac.2018 u 22:34
Hvala i tebi. Jasno ko pekmez. 

-------------

Datum objave: 04.prosinac.2018 u 22:42
ima potpuno pravo zlym, krivo sam napisao, nije headless na PC jer ti uredno naloada sučelje. al moš koristit client sučelje kao da jest headless - na to sam mislio, pa napisao piz...

inače kao i Daphile totalno nezahtjevno za procesiranje, koristim mali Atom laptop s jednom gigom rama, i to je više nego ok. ali ako se netko želi zezati s upsampling opcijama, onda bi ipak vjerujem ipak dobro došao neki i3 ili i5

Datum objave: 04.prosinac.2018 u 22:55
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Hvala, probat ću koliko ove godine. Ovih ću dana imati prečeg posla: naslušavanje faking strujaša.
placohaha

Jbg, uvijek problemi, ali odluku Volumio vs Daphile trebao bi donjeti prije stujaša, u sadašnjem sistemu gdje je sve jasno ko dan.

-------------

Objavio: zuti mrav
Datum objave: 04.prosinac.2018 u 23:13
Volumio vs Daphile, kakva je tu dvojba!??

Objavio: alexatpos
Datum objave: 04.prosinac.2018 u 23:20

placohaha

Sto je najgore, vjerojatno ti je originalni strujas od krella bio izvrstan (meni je bio)...pa ga probaj naci negdje u potoku...ili staglju...ili kokosinjcu....ili gdje god vec vi 'tamo gore' drzite stvari...smile

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 07:50
Kod frenda je na Krell KSA100S i nije ni po čemu poseban. Klasična shupatckha industrial vulgaris geometrija s bezveze žičurdama (pocinčani licna bakar) ogromnog presjeka. Kad bih negdje i našao kokošinjac, ne bih gledao unutra jer bi me bila frka da ne ugledam tebe kako sjediš na vlastitim yayima. Smile.

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 07:51
Originalno postano od strane člana: zuti mrav zuti mrav napisao:

Volumio vs Daphile, kakva je tu dvojba!??
Moja, realna i trenutna.

-------------

Objavio: amigo
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 08:52
Originalno postano od strane člana: ZlyM ZlyM napisao:

I na prvu ne očekuj wow efekt kao sa Daphile, ali daj mu šansu bar 7 dana, pa onda donosi zaključke. Trebalo bi biti dobro. 
Je, ja sam radi toga wow efekta i otvorio temu Daphile, ali sam se brzo i oladio. Nema sumnje da će se i Appy oladiti od Daphile, ako nečemu drugom da šansu.

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 08:53
Btw. Appy, koji strujaši su u pitanju?

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 09:19
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Je, ja sam radi toga wow efekta i otvorio temu Daphile, ali sam se brzo i oladio. Nema sumnje da će se i Appy oladiti od Daphile, ako nečemu drugom da šansu.
Na Daphileu sam dvije i pol godine i dao mi je bezbrojne sate guštanja. Tako da ga neću olako škartirati. A hoću li se ohladiti ne znam. Upravo skinuo Volumio i krećem.

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 09:22

Btw. Appy, koji strujaši su u pitanju?
Nisam ih još dobio, ali valjda Nordost, Silrech, AQ... Do 3kkn retail. Znam da će to biti proces i da me čekaju muke po strujašima. Ovo sad radim tek da čujem ima li to meni uopće ikakvog smisla.

-------------

Objavio: MATIJA
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 10:24
ajde baš i mene zanima to sa strujašima, svojevremeno smo radili testove kod prijatelja i svaki strujaš koji je priključio donio je nešto svoje i čujno bio različit od prethodnog, između ostalih bilo je tu i Sumića i još nekih u toj cjenovnoj gami, valja napomenuti da je prijatelj na repu elektro distribucijske mreže s pretpostavljam brdom smeća u istoj i varijacijama u naponu ovisno o ukupnom opterećenju cjelokupne mreže do njega. Pokupio sam te žice doma i priključio ih u svoj sistem, za razliku od njega kod mene je situacija takva da od TS imam 150mm2 kabel cca 200m do SSRO-a ispred kuće pa od njega 50mm2 cca 20m do mog KPO-a (jedini na tom izlazu). Kod mene ti strujaši nisu donosili značajnije promjene u sistemu u odnosu na DIY koje koristim odnosno nism vidio smisla u investiciju nadogradnje strujaša i ako su ovi fabrički ljepšiobrva...oba sistema su približno istog cjenovnog ranga.

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 12:07
Da, jasno ko pekmez... Pokrenuo Volumio sa USB stika i na plazmi ugledao sučelje. Reko eto me. Kad ono kita. Ne vidi mi interni SATA HDD s mjuzom. On bi NAS i samo njega traži. Kad ga ne nađe (jer ga nemam) stoji ko tele i kamo god kreneš nigdje ne nudi opciju odabira mojeg HDD-a kao mjuzik lajbrerija. Jel on glup ili sam ja?
Ljut

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 12:34
Trebaš pustit Volumio uključenog dok prvi puta ne isčita i evidentira muzičke fajle, za što ti treba neko vrijeme - dok ne smjesti u svoju evidenciju stablo muzičkih fajlova, ne vidiš kitu. Folderi se počnu pojavljivati kako ih Volumio isčita u cijelosti.

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 12:36
I to se događa nakon što završiš s inicijalnim setupom, onaj ekran kod inicijalizacije se odnosi isključivo za NAS foldere, odnosno lokalni diskovi (SATA; USB) se ne definiraju nigdje zasebno već ide automatikom.

Objavio: Devo
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 12:38
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Trebaš pustit Volumio uključenog dok prvi puta ne isčita i evidentira muzičke fajle, za što ti treba neko vrijeme - dok ne smjesti u svoju evidenciju stablo muzičkih fajlova, ne vidiš kitu. Folderi se počnu pojavljivati kako ih Volumio isčita u cijelosti.

Kaj, znači samo strpljivo čekati dok on ne pročita volume sa glazbom?!. Buraz i ja smo u 6 mj. pokušavali i na kraju odustali jer niš drugo osim NASa nije sa stika prepoznavao, opcije nikakve dodatne ne postoje...mrgud

-------------
...enlightened...
...THE HEART OF MUSIC...

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 12:48
Jbga, ja samo čekam već blizu dva sata i nikakvih stabala nema.
haha

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 13:04
Ne znam točno...koristio sam vanjski USB disk i dok bi on to indeksirao u pozadini, ja bi lagano po internet radiu. Čini mi se da za manje od pol sata mi indeksira pola terabajta muzike na USB HDD, i to na malom Atom laptopu.

Objavio: zook
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 13:10
Nema ti druge, nego jedan mali NASić kupiti... smijeh2

-------------
đez je limunada

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 13:38
Devin buraz, tek da se zna: Evo, ja upravo isprobavam na virtualki, mreža je konfigurana kao fizička (znači, Volumio se vidi u ruteru kao fizička mašina) i taj istiVolumio ne vidi ništa!
(slikice u prilogu)

Daphile nema takvih problema.

Isto kao i prvi puta kad smo ga isprobavali.

-------------
...enlightened...
...THE HEART OF MUSIC...

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 13:41

Jbga, ja samo čekam već blizu dva sata i nikakvih stabala nema.
haha

Najlakše za početak, stavi dio datoteka (ono sa čime želiš testirati) na zasebni usb stick ili usb disk (jer po mojoj spoznaji ne ide automatski sa lokalnih diskova).
Ako testovi prođu dobro, i odluka padne, onda se da sve riješiti.

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 13:58
Originalno postano od strane člana: Devo Devo napisao:

Devin buraz, tek da se zna: Evo, ja upravo isprobavam na virtualki, mreža je konfigurana kao fizička (znači, Volumio se vidi u ruteru kao fizička mašina) i taj istiVolumio ne vidi ništa!
(slikice u prilogu)

Znači spojite ethernet žicom, i svejedno ne vidi Volumio umreženje? Čudno, meni je svaki put prepoznao... i na RPi i na PC je išlo isprve sve.

Što se tiče Music izbornika, interni SATA i eksterni USB HDD se ne vide preko ovog izbornika sa screenshota - taj izbornik isključivo služi za mrežne drajvove. Ako nema takvih taj dio setupa se preskače, i pusti se Volumio da sam napravi indeksaciju internih i USB drajvova automatikom, u pozadini. 

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 14:01
U browseru se sve vidi i može svirat, ali ne mogu mu složit lybrary - a to je ono najbitnije.

Pathove do mrežnih diskova neće saveat.

-------------
...enlightened...
...THE HEART OF MUSIC...

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 14:05

Najlakše za početak, stavi dio datoteka (ono sa čime želiš testirati) na zasebni usb stick ili usb disk (jer po mojoj spoznaji ne ide automatski sa lokalnih diskova).

Što ti to znači? USB vanjski lokalni disk ide automatikom. Moguće problem nastaje s internim SATA diskovima?

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 14:07
Originalno postano od strane člana: Devo Devo napisao:

U browseru se sve vidi i može svirat, ali ne mogu mu složit lybrary - a to je ono najbitnije.

Nažalost ja to seljački, nisam nikad ni probao slagati libraryje, biram drito po folderima tak da nemam iskustva..

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 14:10
Yebiga ga, ukusi su različiti. Meni je bitno. obrva

-------------
...enlightened...
...THE HEART OF MUSIC...

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 14:37
Moja osobna iskustva.

RPi + Digi Pro kartica modified by Gašo

Rune radi najbolje i ima najmanje problema s eksternim diskovima.

Volumio je Ok ali ponekad popizdi i „zaboravi“ datoteke koje su inače bile vidljive u Library-u.

Imam još i HP laptop s Foobar-om, povezan USB-om na DAC

Pokušao sam s Daphile-om ali nije vidio e-Sata disk koji je prištekan na laptop.

Ne da mi se instalirati PC Volumio iako ima još jedan SSD free.

Foobar se pokazao kao najbolji izvor, možda Gašo to želi i može  potvrditi.

Na RPi sam se vratio na Roone, nekakva alfa/beta ko zna koja verzija i to bolje radi nego Volumio na RPi

FOOBAR RULES

Tolko od mene

LPM

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 17:14

Spojio sam svoj backup USB HDD, skužio ga je i sviri. Na stranu što je ružan ko lopov (sučelje) i totalni estetski i funkcionalni daungrejd u usporedbi s Daphile-om i Orange Squeeze Android aplikacijom za kontrolu koja je upravo predivna. Ako bolje radi, radi. U tomu je poanta. Javim za par dana. I hvala na pomoći.

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 17:21
Originalno postano od strane člana: MiljenkoC MiljenkoC napisao:

FOOBAR RULES
Tolko od mene
Aha, kako ne. I meni je bilo Fubar rulz, pa laptop rulz, pa običnjara uesbe kabel rulz pa kuratz palatz rulz... Dok nisam stvorio potrebu uputiti se i iz komp audija iscijediti najozbiljniji mogući zvuk, barem u okviru vlastitih mogućnosti. Kao pa svi su na Fubaru. Svi su i na kretenskom Fejsbuku (osim mene) i što to govori?
haha

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 17:36

FOOBAR RULES
Tolko od mene
Aha, kako ne. I meni je bilo Fubar rulz, pa laptop rulz, pa običnjara uesbe kabel rulz pa kuratz palatz rulz... Dok nisam stvorio potrebu uputiti se i iz komp audija iscijediti najozbiljniji mogući zvuk, barem u okviru vlastitih mogućnosti. Kao pa svi su na Fubaru. Svi su i na kretenskom Fejsbuku (osim mene) i što to govori?
haha
HiHiHi
I onda navališ na strujaše
hahaLOL
Ako nisi na Fejsbuku ne postojiš Pozadina
Ako misliš da nisam dao priliku svakom Free program varaš se.
Foobar je najviše juzer fendli. 
BTW, DALI Daphile može reproducirati DVD-A datoteke u ISO formatu?
I tako to 
Foo sve to može

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 17:41
Pa to i kažem. Idealan je za nagluhe i ocvale lajfstajlere. Sve se slaže.
haha

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 17:43

haha
Ma odi vritPozadina

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 18:32
Evo, otišo sam.
haha

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 18:53

Što ti to znači? USB vanjski lokalni disk ide automatikom. Moguće problem nastaje s internim SATA diskovima?

Na Linux distribucijama interne diskove i njihove particije treba 'mount-ati' i to je uglavnom potrebno uraditi iz komandnog sučelja. Sa usb diskovima na distribucijama poput Volumia to je više automatizirano, bar koliko se sječam.

-------------

Objavio: tatamata
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 18:55
"Evo, otišo sam."

Foobar ima slične probleme kao nekad Looched F-104. Morao si ga dobro poznavati da bi ga vozio. Nedostatak pravilnih postavki je najčešće desaster. (samo provjeravam dali si sigurno otišao) haha

.

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 19:08

obrvahaha

-------------

Objavio: Gašo
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 20:01
Ako smijem, Volumio se pokazao kao zvučno najneutralniji, tocka. 

Ne kačim ogromne hardove natrpane glazbom, pretačem na dva USB stika i radi ko urica.

Druga stvar, ako želim slušati s kompa bilo što onako da svira neku plejlistu, preslušavam nove stvari, youtube, filmovi, bilo što vezano za reprodukciju zvuka imam ovo cudo pa lijepo plavim zubom pošaljem u sistem.
Dođe neko u posjet, ima na mobitelu nove mjuze, spoji se i puščaj!!

Radi izvrsno, svaka cast Yamahi, a degradacija je gotovo necujna, možda nekih 2-5% u odnosu na primarni izvor.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2

Objavio: Doomsday
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 20:25

...
Ako nisi na Fejsbuku ne postojiš Pozadina
...

-------------
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA...

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 22:10
Još jedna interesantna stvar do koje sam došao direktnom usporedbom, a da se zapravo tiče Daphile-a. A otkrivena je kroz usporedbu s Volumiom.

Dakle, kad sam se prije circa godinu i pokoji mjesec dana opet pomalo reaktivirao u hifi nakon što je to bilo više godinica na ledu (slušao sam u međuvremeno kampanjski muziku, kako sam već imao mogućnosti od klinca, ali apsolutno nisam dirao sustav), prvo što sam odlučio nabaviti je bio USB/SPDIF konverter. Čisto iz vica da vidim da li njime mogu unaprijediti malo zvuk (teorija je bila bolja galvanska izolacija i malo dodatne filtracije smeća iz laptopa prije negoo nafila DAC, plus napredniji USB ulaz u odnosu na stari MyDac). I nakon malo proučavanja odlučih se za Schiit Eitr. Stiglo, prikopčao...bome je unaprjeđenje zvuka bilo tu, pojavio se bolji timbar, zavodljivije gornje srednjetonsko i tak :) al bila je i jedna cakica: pogotovo na Daphile internet radiju preko šiita se pojavilo i ružno pucketanje, frekvencije koja je ovisila o kvaliteti pojedinog streama. To se nije događalo preko npr. drugog laptopa i fubare. Pa odlučih okriviti shiit. I potencijalno laptop s kojeg je to išlo, možda USB napon slabije kvalitete?

Međutim, sad sam na isti laptop instalirat uspio konačno Volumio, i šta se dogodilo? Pucketanje u potpunosti nestalo proteza dakle sve u lancu je ostalo isto...samo se promijenio Volumio vs Daphile.

Neki će vjerojatno u sebi rekli aha, parametri tipa bufferinga i slično. Ne bi bilo. Probao sam razne kombinacije povećanih buffera, rezultate je bio uvijek isti, bez promjene. Ni više ni manje pucketanja, zvučalo je nepromijenjeno.

Dakle dijagnoza je da Daphile digitalni stream naprosto iz nekih razloga ne paše shiitu, Kad shiit nije bio u lancu, pucketanja nije bilo. Ali nije ga bilo niti kad Daphile nije bio u lancu.

No što je to drugačije kod Daphile digitalnog streama? Drugi laptop nije imao problem sa shiitom. Pa čak ni Malina (koju sam kasnije nabavio) nije imala problema sa shiitom preko usb - a Malina stvarno nema neki kvalitetan USB.

Nje to sve, ima i drugo. O tom sam već i pisao na temi o Daphile. Igrao sam se s malim multibit TDA1543 DAC-om s ebaya. On pak, ako ostavim Daphile upaljen nekoliko sati, u nekom trenutku zvuk kroz ovog DACića ode u potpunu distorziju, do neprepoznatljivosti pjesme, u nekim gradacijama distorzije, koje brzo nastupaju. Restartaš samo DAC, isto je. Restartaš samo Daphile, problem riješen. Isti DAC nema nikakvih problema preko Win/Foobara. Još ga nisam stigao testirat na Volumiu.

Dakle, zbrajajući dva i dva, čini se da Daphile definitivno izbacuje neka sranja u svom digitalnom streamu - i neki hardveraji imaju s tim problema. Squeezelite player nešto čudno radi. Vjerujem da je riječ o određenoj bugovitosti.

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 22:56
Opći zaključak: sve je bolje od Daphile-a.

-------------

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 01:14
Mislim da nije sve ni navedeno.

Poruka je da ništa nije definitivno.

Zašto Volumio nebi smio biti bolji i neutralniji od Daphilea?

Zašto recimo rpi sa karticom nebi smio biti bolji od velike matične ploce sa jakim procesorom i hrpom rama?

Osobno sam ga stavio (Rpi+digi pro) na paralelnu usporedbu s vrlo dobrim transportom dakle necim što nije kompletno softverom uvjetovano, rezultat je bio identican. Meni dovoljno da potvrdi inicijalne utiske.

Primjerice Rune audio nije ta liga.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 08:07
Naravno da bi Volumio smio biti bolji od Daphile-a. Tomu sam se i nadao jučer kad sam se pozabavio instalacijom. Inicijalni dojam je da Daphile neće skoro u penziju barem kaj se mene dotikavle, no još je rano.
Meni je ova low power ASRock matična u crnu zemlju zatukla inače nimalo jeftin i jako dobar laptop pa nisam dalje tražio niti ću jer mi je tlaka. Napokon, uvijek ima bolje, ali ja više volje nemam tražiti, a i vremena je sve manje baviti se krivim stvarima. Moja referenca je dCS Puccini u ulozi CD plejera (apsempling na DSD uključen) gdje taj uređaj upravo briljira i jedan je od najboljih. Daphile zaostaje za tim, ali ne previše. 

-------------

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 08:41
A nije ni sasvim isto jel distribucija na USB sticku ili na internom drajvu (SDD koristiš?). Napravi si slobodno i jednu Daphile instalaciju na USB sticku pa uspoređuj to dvoje, ak si već ne želiš dat truda instalirati Volumio na pravi drajv.

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 09:09

A nije ni sasvim isto jel distribucija na USB sticku ili na internom drajvu (SDD koristiš?). Napravi si slobodno i jednu Daphile instalaciju na USB sticku pa uspoređuj to dvoje, ak si već ne želiš dat truda instalirati Volumio na pravi drajv.
Daphile mi je oduvijek instaliran na USB stick. Nisam ga ni htio instalirati na sistemski SSD na kojemu je samo W7 koji služi jedino za video. Dakle, nemam namjere ništa instalirati na taj SSD jer to potire suštinu dual boota i potpuno odvojenih audio i video opcija. Mjuza i filmovlje mi je na 2TB internom (sata) HDD-u kojega Dafo kuži ko metak, za razliku od priglupo koncipiranog Volumio softvera.

-------------

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 09:17
A ti to voziš na sticku i inače joj...
Usputno, što koristiš kao USB/SPDIF bridge za Puccinija?

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 09:23
Njihov vlastiti interfejs koji se nalazi u drugoj, manjoj kutiji Puccini U-Clock-a.

-------------

Objavio: ear_drum
Datum objave: 09.prosinac.2018 u 18:46
Volumio se, slično kao i Moode i Rune, temelji na MPD-u. 
Prema mojem iskustvu, Moode ima najbolje korisničko sučelje (abecedno sortiranje albuma i sl.), a zvučno su tu negdje sva tri. Rune se nažalost već duže vrijeme aktivno ne razvija.
Alternativa koju i sam trenutno koristim je LMS (Logitech media server) na NAS-u ili PC-u, ili Raspberry-u + Squeezelite player. Ovdje je ažuriranje zbirke puno brže, a postoje i vizualno i funkcionalno odlična korisnička sučelja (Orange Squeeze za Andrid i sl.). Sada slušampiCorePlayer na Raspberry-u i to radi besprijekorno, brzo, uz minimalno trošenje resursa, zvučno neutralno. 
Poanta bi bila da nije jednostavno proglasiti neki player superiornim samo tako. Postoje neke sustavne prednosti i mane pojedinih rješenja, ali je jako važni kako su svi programski elementi podešeni, od operativnog sustava, njegovog audio segmenta (ALSA), mrežnih postavki, raznih twikanja i sl. 
Nakon desetaka izmjena raznih opcija, moja je sadašnja preporuka Raspberry + piCrePlayer + Orange Squeeze (naravno uz odgovarajuću I2S karticu: npr, Digione Signature). 

Datum objave: 09.prosinac.2018 u 19:12
Volumio je odmah cujno zivlji, otvoreniji i neutralniji zvukom od Rune audio playera.
Probat cu i taj piCore

-------------

Datum objave: 09.prosinac.2018 u 20:10
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Volumio je odmah cujno zivlji, otvoreniji i neutralniji zvukom od Rune audio playera.
Probat cu i taj piCore

Ako probaš, po meni bolje radi sa standardnimnego "eksperimenalnim audio" kernelom.

Vidi i ovdje:  https://soundcheck-audio.blogspot.com/2018/01/raspberry-pi-audio-part-1.html" rel="nofollow - https://soundcheck-audio.blogspot.com/2018/01/raspberry-pi-audio-part-1.html  za twikanja, osobito glede ALSA postavki, izolacije jezgri, underclockinga.. 

Datum objave: 09.prosinac.2018 u 21:01
o RT kernelu nemam neko a priori mišljenje od AP linuxa, na njemu mi je lošije radio od regular kernela...

Datum objave: 09.prosinac.2018 u 21:18
Može li se znati preko čega ti to sve preslušavaš? Uključujući i žice.

-------------

Datum objave: 09.prosinac.2018 u 21:36
Kog pitaš, mene?

Trenutni sustav: ATC SCM19 v2, LFD Zero MkIII Signature, RPi+Digi+Pro modane, MyDac, AQ Clear 3, LAT IC-300 s Eichman Bullet RCA, Supra coax, Isotek strujaš jedan, za DAC je neki isto ne znam šta je. PC digitalni lanac je Atom laptop, AQ Coffee USB pa Schiit Eitr USB/SPDIF.

Datum objave: 09.prosinac.2018 u 22:22
Valjda tebe kad je pitanje ispod tvojeg posta. Pitao sam jer nisam imao pojma kojim se alatom služiš.

-------------

Datum objave: 09.prosinac.2018 u 23:10

Može li se znati preko čega ti to sve preslušavaš? Uključujući i žice.
Ni to cak nije toliko bitno kao ono između usiju.

-------------

Datum objave: 09.prosinac.2018 u 23:13
Sve je bitno.

-------------

Datum objave: 09.prosinac.2018 u 23:23
Ae^!

-------------

Datum objave: 10.prosinac.2018 u 09:59
Kod mene: 
Synology DS 414 NAS + LMS -> RPI 3B+ +Digione Signature SPDIF (BNC) + piCorePlayer 4.1 -> M2Tech Young DSD DAC (BNC ulaz) -> LAT IC300 Signature IC -> Lightspeed Attenuator MKII "preamp"  -> Chord C line IC -> ION amp -> Tellurium Q Black II zv. kabel -> Elac B6 zvučnici.

Struja: Vincent PF-1 power conditioner.  Strujni kablovi: Tomanek i Nimak. LPS Tomanek za RPI i Young DAC, Breeze audio za Lightspeed. Probati ću još baterije za "clean side" napajanje za Digione.

Datum objave: 10.prosinac.2018 u 12:20
Originalno postano od strane člana: ear_drum ear_drum napisao:

Kod mene: 
Synology DS 414 NAS + LMS -> RPI 3B+ +Digione Signature SPDIF (BNC) + piCorePlayer 4.1 -> M2Tech Young DSD DAC (BNC ulaz) -> LAT IC300 Signature IC -> Lightspeed Attenuator MKII "preamp"  -> Chord C line IC -> ION amp -> Tellurium Q Black II zv. kabel -> Elac B6 zvučnici.

Struja: Vincent PF-1 power conditioner.  Strujni kablovi: Tomanek i Nimak. LPS Tomanek za RPI i Young DAC, Breeze audio za Lightspeed. Probati ću još baterije za "clean side" napajanje za Digione.
Jesi li probao instalirati neki softver drito na NAS, tako da Malina bude samo za kontrolu. Npr. HQ server (NAA), Roon, ili Logitech?

-------------

Datum objave: 10.prosinac.2018 u 13:38

Kod mene: 

Jesi li probao instalirati neki softver drito na NAS, tako da Malina bude samo za kontrolu. Npr. HQ server (NAA), Roon, ili Logitech?

Kao što sam napisao Logitech media server (LMS) instaliran je na NAS-u, a malina je samo player. LMS može i na malinu, ali onda to ipak radi sporije.
Kontrolna user aplikacija je Orange Squeeze za android.  
Zgodno je i što mogu jednostavno dodati Deezer na LMS i slušati (doduše MP3 320) dodatno glazbu po izboru.
Roon je izazovan, no NAS je relativno slabašan da ga vrti. Za Roon (server) bi bilo bolje napraviti to na jačoj Linux mašini. A i košta..

Datum objave: 10.prosinac.2018 u 15:38

Kod mene: 

Kao što sam napisao Logitech media server (LMS) instaliran je na NAS-u, a malina je samo player. LMS može i na malinu, ali onda to ipak radi sporije.
Kontrolna user aplikacija je Orange Squeeze za android.  
Zgodno je i što mogu jednostavno dodati Deezer na LMS i slušati (doduše MP3 320) dodatno glazbu po izboru.
Roon je izazovan, no NAS je relativno slabašan da ga vrti. Za Roon (server) bi bilo bolje napraviti to na jačoj Linux mašini. A i košta..
Da, za Roon treba i5 min. Ni ne radi na arm i sl. cpuima.

-------------

Datum objave: 10.prosinac.2018 u 17:00
Roon će po meni imati puni smisao kad u Hrvatskoj bude legalno dostupan Tidal, obzirom da ima izvrsnu integraciju Tidala i vidi ga kao praktično tvoju vlastitu zbirku.
Za sada LMS + Deezer = Roon za siromahe.

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 00:03

Roon će po meni imati puni smisao kad u Hrvatskoj bude legalno dostupan Tidal, obzirom da ima izvrsnu integraciju Tidala i vidi ga kao praktično tvoju vlastitu zbirku.
Znaš li kako LMS natjerati da svira DSD fajlove? Media server na NASu svira sve, a LMS samo PCM. DSD fajlovi se i ne vide.

-------------

Objavio: glava
Datum objave: 11.prosinac.2018 u 09:46

Nije mi jasna ova formula.
Deezer je glazbeni servis koji daje MP3 za manje novaca a FLACove za veću pretplatu i to samo preko kompa ili uređaja npr. Sonnos što ja imam.
Otkad Deezer daje visokorazlučivije formate od FLACa a da bi bio kao Roon ?

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 10:02
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

Deezer je glazbeni servis koji daje MP3 za manje novaca a FLACove za veću pretplatu i to samo preko kompa ili uređaja npr. Sonnos što ja imam.

Brijem da oni upsamplaju mp3 na 16/44.1 flac, i prodaju ti skuplje veći data promet obrva

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 12:19
moguće...kako provjerit to ? Jedino ulaženjem u njihov pogon di snimaju s Cda na MP3 pa onda upsemplaju na FLAC

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 18:23

Zato i piše "za siromahe". 
Deezer slušam kao MP3 (320) i to "rekreativno" zvuči posve dobro. Naravno da tu nema prave usporedbe po kvaliteti reprodukcije s Tidalom. Glede kvalitete reprudkcije FLAC-ova LMS-a i roon-a... e tu bi se dalo govoriti, iako ja roon nisam probao, ali prema forumima nije superioran.

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 18:31

Znaš li kako LMS natjerati da svira DSD fajlove? Media server na NASu svira sve, a LMS samo PCM. DSD fajlovi se i ne vide.

Nisam probao direktno DSD dekodiranje, ali DoP mi je ranije radio. DSD izbjegavam što zbog cijene, što zbog veličine datoteka, a s druge strane FLAC (od 44.1 do 192) radi sasvim dobro. Također koristim SPDIF pa tu nije moguće dobiti visokouzrokovanu DSD reprodukciju.

Za LMS se može probati instalirati DSDPlayer Plugin. Poslije toga "Choose „High Quality“ for Soxr Quality and choose a filter."

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 22:27
Jel se i vama čini da su nam uvalili malo žešće mudo pod bubreg s tim digitalnim sviralama?

-------------

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 23:14
Gremabica sa svim svojim ruckama, buljama, podešavanjima RIAA preampima i ostalim, je pljuga za ovu problematiku.

Ali ako se tvari pojednostave, sebi prvenstveno, onda se puno više uživa u glazbi  a manje ubija vremena na gađeterije i ostale piz...

-------------

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 23:35
Ja se dvije i pol godine nisam bavio softverom i samo sam roktao ko krme u kaljuži, a sad me nešto spopade tražiti bolji digitalni plejer pa sam probao dva u jednome tjednu. Pih. Bolje da nisam.

-------------

Datum objave: 12.prosinac.2018 u 12:51
Osim neosporne gnjavaže, ponekad je ipak i izazovno probati nešto novo, ili čačkati po postavkama.

Datum objave: 12.prosinac.2018 u 13:25

moguće...kako provjerit to ? Jedino ulaženjem u njihov pogon di snimaju s Cda na MP3 pa onda upsemplaju na FLAC

Ili usporedit kak se čuje streamano sa servisa vs vlastiti flac 16/44.1?

Datum objave: 13.prosinac.2018 u 08:12

Jel se i vama čini da su nam uvalili malo žešće mudo pod bubreg s tim digitalnim sviralama?
Ako se vratimo u sedamdesete kad je uveden CD, a izbačen vinil, definitivno da, uvalili su nam muda pod bubrege. Da se tehnologija snimanja i proizvodnje vinila nastavila razvijati, bilo bi to sjajno.
Međutim, sad smo tu di jesmo. Computer audio je u fazi razvoja i sve je bliže vrhunskom gramofonu. A ima strašnih praktičnih prednosti. Samo, i u comp audiu vrijedi pravilo, kolko para - tolko muzike. I u dijelu softvera, a još mnogo više u dijelu hardvera. Znači, nije dovoljno imati bilo kakav harveraj koji tjera jedinice i nule, jer zvučni rezultati nisu isti.
Trenutno imam doma specijalizirani HiFi comp na slušanju. Zasad neću reći koji brand.
Kaj da velim, uspoređujući s 6-7 compova i laptopa, mislio sam da sam složio sjajni HTPC i da sjajno zvuči. Međutim, kad sam spojio HiFi comp, shvatio sam da sam bio u zabludi. Stage mi se proširio i produbio, nestalo je debljine i grubosti u tonovima (za koju nisam ni znao da je ima) i što je najvažnije, zvukovi dolaze iz mnogo tamnije pozadine. Ali ima još toga. Iako sam mislio da imam kvalitetno linearno napajanje, pojeo ga je zidni adapter koji dolazi uz HiFi comp. A sa specijaliziranim napajanjem kao komponentom, zvuk je još mnogo bolji.
Da ne bi sve bilo idealno, besplatni softver koji se može koristiti s tim HiFi compom, je g***o, tako da bi trebalo kupiti Roon. A da bi instalirao Roon, treba drugi NAS sa i5, ili jačim procesorom.
I evo nas na 2k5 EUR. ljut

-------------

Datum objave: 13.prosinac.2018 u 09:51

Deezer slušam kao MP3 (320) i to "rekreativno" zvuči posve dobro. Naravno da tu nema prave usporedbe po kvaliteti reprodukcije s Tidalom.

Još mi nije jasno u čemu je Tidal bolji od Deezera ?

Tidalov mp3 je bolji od Deezerovog mp3 ?
Tidalov flac je bolji od Deezerovog flaca ?
 Tidalovi i deezorovi flacovi su isti al je zato Tidalov MQA bolji od Deezerovog flaca ? Jer Deezer nema još MQA...

izaberi odgovor...valjda sam sve ispermutirao

Datum objave: 13.prosinac.2018 u 10:05
Čovjek ti je rekao da nema prave usporedbe s Tidalom. 
Ako nije nikad uspoređivao to dvoje, jasno da nema prave usporedbe. mig da

Datum objave: 13.prosinac.2018 u 10:07

Ili usporedit kak se čuje streamano sa servisa vs vlastiti flac 16/44.1?

neda mi se ni probat...imam negdje hard s 1000 flacova presnimljenih s orig. CDova.

Ali svakako je bolji orig CD s playera nego FLAC s Deezera.
 Te Deezerov flac koji sa Sonosa ide preko Metronovog daca u preamp nego Deezerov flac koji preko Sonosa ide direkt u preamp...gle čuda haha

Datum objave: 13.prosinac.2018 u 10:11

Čovjek ti je rekao da nema prave usporedbe s Tidalom. 
Ako nije nikad uspoređivao to dvoje, jasno da nema prave usporedbe. mig da

hm... vjerojatno sam krivo shvatio.
Ispalo je da ear drum kaže da je Tidal toliko bolji od Deezera da se ne može ni usporedit...

Datum objave: 13.prosinac.2018 u 10:20

neda mi se ni probat...imam negdje hard s 1000 flacova presnimljenih s orig. CDova.

Ali svakako je bolji orig CD s playera nego FLAC s Deezera.
 Te Deezerov flac koji sa Sonosa ide preko Metronovog daca u preamp nego Deezerov flac koji preko Sonosa ide direkt u preamp...gle čuda haha

A...ja mislio da ti stream ide drito u isti tj. glavni DAC...

Datum objave: 13.prosinac.2018 u 12:59

Ako se vratimo u sedamdesete kad je uveden CD, a izbačen vinil, definitivno da, uvalili su nam muda pod bubrege. Da se tehnologija snimanja i proizvodnje vinila nastavila razvijati, bilo bi to sjajno.
Međutim, sad smo tu di jesmo. Computer audio je u fazi razvoja i sve je bliže vrhunskom gramofonu. A ima strašnih praktičnih prednosti. Samo, i u comp audiu vrijedi pravilo, kolko para - tolko muzike. I u dijelu softvera, a još mnogo više u dijelu hardvera. Znači, nije dovoljno imati bilo kakav harveraj koji tjera jedinice i nule, jer zvučni rezultati nisu isti.
Trenutno imam doma specijalizirani HiFi comp na slušanju. Zasad neću reći koji brand.
Kaj da velim, uspoređujući s 6-7 compova i laptopa, mislio sam da sam složio sjajni HTPC i da sjajno zvuči. Međutim, kad sam spojio HiFi comp, shvatio sam da sam bio u zabludi. Stage mi se proširio i produbio, nestalo je debljine i grubosti u tonovima (za koju nisam ni znao da je ima) i što je najvažnije, zvukovi dolaze iz mnogo tamnije pozadine. Ali ima još toga. Iako sam mislio da imam kvalitetno linearno napajanje, pojeo ga je zidni adapter koji dolazi uz HiFi comp. A sa specijaliziranim napajanjem kao komponentom, zvuk je još mnogo bolji.
Da ne bi sve bilo idealno, besplatni softver koji se može koristiti s tim HiFi compom, je g***o, tako da bi trebalo kupiti Roon. A da bi instalirao Roon, treba drugi NAS sa i5, ili jačim procesorom.
I evo nas na 2k5 EUR. ljut

Kad neces uze Rpi i gotovo.

To sve mora kostati hrpu eura da bi uslo uopce u obzir a onda se placete tu.

-------------

Datum objave: 13.prosinac.2018 u 17:26
Trebalo je malo strpljenja za složiti softver. Sad radi.
Malina navodno ne može vrtiti dsd?

-------------

Datum objave: 13.prosinac.2018 u 18:59
Sorry, dečki, malo mi je gužva ove dane pa ne reagiram uvijek brzo.
Glede Tidala i Deezera, to je bilo u kontekstu ranije rasprave - Deezer slušam kao mp3 stream jer Deezer hifi nije dostupan na platformi koju koristim.

Malina može vrtiti DSD, uz odgovarajuci OS i hardware.

Datum objave: 13.prosinac.2018 u 19:50

Trebalo je malo strpljenja za složiti softver. Sad radi.
Malina navodno ne može vrtiti dsd?
Nemam pojma, ne zanima me.

-------------

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net