Ispiši stranicu | Close Window

RIZ 604 UKV Radio

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Retro audio
Opis foruma: Povijest Hi-Fi-a.
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15232
Datum ispisa: 23.travanj.2021 u 06:16
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: RIZ 604 UKV Radio
Objavio: olif
Tema:: RIZ 604 UKV Radio
Datum objave: 03.travanj.2021 u 02:20
Negdje sam već najavio da ću nabaviti neki od RIZ perjanica cijevnih radija.
Već sam se čuo s Dankom (@Tubeman na DIY forumu) da do kraja godine restaurira neki od svojih.
No pojavila se idealna prilika (i nemoralna ponuda) za gore navedeni cijevni radio u dobrom i svirajućem stanju.
Nek samo Danko restaurira,,,imam mjesta za još jednoga....mig
http://free-sk.htnet.hr/radio_museum/riz/604.htm" rel="nofollow - RIZ 604 UKV   je bio ponos zagrebačkog RIZ-a.

Vrlo pažljivo sklopljen radio u pravoj drvenoj kutiji velikih dimenzija i sa 4 zvučnika (2 sprijeda, dva bočno), 17 kila žive vage, 10 lampi......
http://www.radiomuseum-croatia.com/new/kolekcija/315" rel="nofollow - Riz 604 je kompletno cijevnog ustroja, od napajanja pa na dalje.

Kabinet je posebna priča.. Pravo , puno, masivno drvo (ptičji javor !??...ili črešnja...marulica.....haha).
Isti je lijepo obrađen i završen šelakom u mahagonij boji.
Lajsne su prave mesingane, tipke i potovi u savršenom stanju.
Naravo, kad se dođe blizu vide se malo tragovi zuba vremena i korištenja, ali je to sveukupno odlično za 60 godina stari uređaj.
Kabinet je u izvornom szanju.

Unutrašnjost izgleda dosta uredno, nije bilo nešto prašine, pa sam šasiju samo malo ovlaš prebrisao.
Netko je servisirao radio jer vidim pri zvučnicima nove kondiće, a i ipod šasije također (neke). To je dosta uredno napravljeno.

Danas sam nabavio nove novcate izlazne cijevi EL84, JJ Electronic, uparene, naravno.
Unutra je bilaj edna  EI Niš, a druga nema čitljive oznake, dal je bila Ei Niš ne znam.
Stavio sam i noviju ECC83 iste firme kao i prije (Tunsgram). Simens ipak čuvam za preamp....
Promjena cijevi vrlo čujna, poglavito u čvrstoči i dubini basa i većoj glasnoći i čistoći zvuka.
Novo i upareno je novo.....sad još nek se malo usviraju...

Bez retro tabletića ne ide.....haha
Stanice radio dobro hvata (zanima me samo UKV), a UKV opseg će mu Danko vjerojatno nategnuti  da hvata i preko 100,8 MHZ.

Zvuk ?
Drvena kutija, četiri velika zvučnika (sprijeda  RIZ-ovi ?? "ovali") ....to ne može nikako biti pusto i mršavo !
Nikako !
Dosta jasno i detaljno i sa kvalitetnim basom, glasnoća nije problem, ako treba nagariti....
U bivšoj Yugi te serije RIZ-ovih radija nisu imali konkurencije,

Kako je kabinet radija masivan i težak, veće litraže i težine večih Bookselfa (ili manjih samostoječih) i sa 4 drivera, odlučio sam ispod staviti podloške, a iznad nih čelične kuglice za što manju i rigidniju nasjednu površinu.

Na uzduznu letvu kutije je ispod nalijepljena pluto/filc podloška s rupom u sredini da kuglica bolje nasjedne.

S podloškama je bas dobio na dodatnoj čvrstoči, kontroli i definiciji.
Srednjetonski spektar je postao protočniji, otvoreniji, prezentniji.....
.....dosta veći napredak nego što sam očekivao...

Zaključno, meni prekrasan komad Vintage uređaja, krasnog, punog zvuka i lijepog izgeda.
Uživancija za oko i uho....

Odgovori:
Objavio: spacelab
Datum objave: 03.travanj.2021 u 08:25
Ovo je za muzej Sv. Ilije 

Objavio: Kale.v.2.0
Datum objave: 03.travanj.2021 u 09:29
Majko moja....  glup    ja se cudim kad koji Sansui uredjaj dodje u ovako dobro sacuvanom stanju, a vidi ovog starca! Ko da je iz vremeplova nabavljen! Divota jedna! Respect

Datum objave: 03.travanj.2021 u 10:19
Da, uređaj je izvana stvarno u solidnom stanju i užitak ga je gledati (i slušati).

Objavio: Apparatus
Datum objave: 03.travanj.2021 u 10:58
Tko ga ne bi poželio? Čak imam i mjesto za njega u svojem audio menskejv paradajzu.
smijeh
Sve mi se čini da ne mogu odoljeti. Jedino ne znam gdje bih našao ovako uščuvat primjerak. Sam bih ga obnovio, ali naravno ne može u startu biti trulex. Prvi kontakt s mjuzom i tehnikom mi je bio upravo preko RIZ-a, ali nije bio ovako dobar model nego neki manji. Imao sam 3-4 godine i stari mi kaže da sam nonstop šarafao po njemu. Mislim da taj naš nije imao UKW. Završio negdje na ćesmetu. Najverojatnije ću se i ja na kraju javiti Dankecu.

A ti Olife, molim te, odmah makni te kretenske kuglice i vrati mu originalne nožice. Jes čuo? Nemoj bit ljakse. I da ti moram dolazit tamo u Čakovec.
Ljuthaha

-------------
https://youtu.be/j__CmgyKwmc" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock,AQ Sky,Krell FPB300cx,AQ Sterling 2,Sonus faber Amati Futura,KEF 101 Reference,Audioperformance Media Player,AQ Hurricane 4 komada

Datum objave: 03.travanj.2021 u 11:38
Nema on neke posebne nožice.
Već samo okrugle utore (2mm) na uzdužnim drvenim šinama u kojima je neki tvdi filc ili sl.....

A kaj da ti velim da mi je za dlaku izmakao RIZ 604-S (stereo) u također dobrom stanju (ne onaj ormarić s gramofonom)

...već zaseban primjerak poput ovog dole.
Vrlo rijedak primjerak..

Objavio: Sten
Datum objave: 03.travanj.2021 u 16:05
Daj, Olif, imaš stvarno dobar sistem.
Ajde, ako je baš trebao dašak starine, neka je i tuner (i sam razmišljah o tome tamo negdje prošlo ljeto, no srećom razum je prevladao, jer znam da bi mi bio zanimljiv možda mjesec dana, a onda bi uglavnom skupljao prašinu - da sad ne ulazim u to što bi uopće slušao na tome), ali u obliku komponente, pa nek je na polici s ostalom "robom".

Ovako ... djeluje pomalo bizarno uz "normalan", moderan sistem. Zapravo jako bizarno. Hiti ga barem u spavaću sobu haha No, ok, vjerujem da ćeš ga moći utopiti kad ti dojadi to gledati i slušati, uz normalan sistem proteza

-------------
Forum bez poštenog moderatorstva je nevrijedan aktivnog sudjelovanja

Objavio: zook
Datum objave: 03.travanj.2021 u 17:00
Neki se ljudi stvarno nebi trebali javljati kad nemaju što reći.
U karantenu. Mentalnu.

Olif: lijep radio.

-------------
đez je limunada

Objavio: Sten
Datum objave: 03.travanj.2021 u 17:10
Vidim da je stanovit broj individua skužio da moderatorstva ovdje očito više nema pa kamenjar sve više i više puže ovuda. Ne treba na to više trošiti vrijeme.

-------------
Forum bez poštenog moderatorstva je nevrijedan aktivnog sudjelovanja

Objavio: Sveti_Ilija
Datum objave: 03.travanj.2021 u 17:34
Ništa ti ne kužiš stanovita individuo, nije to Goldmud da ga mora utapat nakon par mjeseci.

Datum objave: 03.travanj.2021 u 18:09
Pa, sumnjam da ću se tako brzo zasititi sluššanja (pa i  gledanja) tog vintage radija.

Spustim se ujutro u dnevnu sobu i samo stinem UKV tipku i škatula (nakon par sekundi predgrijanja  cijevi) počne lijepo svirati na željenoj radio postaji.

Za Hifu palim komp, TV (kao monitor), DAC, preamp, izlazno pojačalo, potražim glazbu na Foobaru ili sl.......
S gramofonom je slično....

To dvoje dolazi na red kad želim slušati nešto određeno.

Za neobavezno slušanje (skoro pa čitav dan) je ova starina sasvim prikladna.

Objavio: Khadgar2007
Datum objave: 03.travanj.2021 u 20:10
Slažem se sa svime Olife.Meni običan radio svira većinom cijeli dan. Uopće nije bitno što to nije flac,vinyl,cd ili nešto desetoga i to što oni tamo puštaju neke mp3ce preko radio valova, bitno je da imaš neku omiljenu radio stanicu i uživaš u glazbi.
Baš lijep komad opreme iako da malo bocnem ja bi možda radije nešto inozemnoga. Saba ima prekrasne komade radija, a koje sve mogućnosti imaju ti stari radiji kod Sabe je za nepovjerovati,naravno govorim o top modelima.

Sada će već proći skoro godinu dana kako mi stoji ovaj mali slatkiš u polici i čeka motivacije da se uhvatim restauracije,nije moj ali bi možda mogao biti. Eumigette W je dosta mali radio nasprama ostalih lampaških i ima onu poznatu boljku a to je smanjen opseg na UKWu.

Nije u savršenom kozmetičkom stanju ali je u veoma dobrom i ne bi trebalo previše truda oko restauracije drvenarije.Elektronika je u sasvim drugom stanju, sve original(čitaj staro i zahtjeva zamjenu, vremena,para za lampe..)

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Objavio: demo995
Datum objave: 03.travanj.2021 u 20:15
Originalno postano od strane člana: Sveti_Ilija Sveti_Ilija napisao:

Ništa ti ne kužiš stanovita individuo, nije to Goldmud da ga mora utapat nakon par mjeseci.

A šta se ti javljaš?! Kad skupiš dovoljno iskustva s naslušavanjem i usviravanjem utičnica, izolatora, šiljaka za podloške, strujaša, osigurača, prihvata za osigurače...e onda se udostoji pa nešto suvislo napiši.

-------------
Rpi/pi2aes-diy NOS Ad1865-yamaha c2x-yamaha b2 vfet-diy sb acoustics satori TW29RN-b/mw16/mw19

Datum objave: 03.travanj.2021 u 20:42
Baš preslušavam šarafiće za stezanje žica u iec utičnici, najbolje rade ako nisu prejako stegnuti.

@Olif,
Hoćeš naći neku dvožilnu šunjijatu za RIZ-a ?

Datum objave: 03.travanj.2021 u 20:49
Uzmi kiko/moment ključ pa vodi bilješke kako zvuči na koliko Nm.

-------------
Rpi/pi2aes-diy NOS Ad1865-yamaha c2x-yamaha b2 vfet-diy sb acoustics satori TW29RN-b/mw16/mw19

Datum objave: 03.travanj.2021 u 21:11

Baš preslušavam šarafiće za stezanje žica u iec utičnici, najbolje rade ako nisu prejako stegnuti.

@Olif,
Hoćeš naći neku dvožilnu šunjijatu za RIZ-a ?

Ne....još ne.....haha

Samo sam zamijenio onaj lijevi, nepraktični šteker (sav upadne u utičnicu) sa ovakvim desnim, koji je isto tu negdje iz tog vremena.
Žica je lijepa, dvožilna , tanka,licna, neupletena, krem svjetle boje......
.....zadire duboko preko gornjeg dijela sašije kroz rupu ispod nje....nema mjesta za zmijurine.

Pa, kak bi ugural i ovu "dekaptiranu" žnjoru bez proširivanja luknji......

Jedino da upletem 2 žile 2,5 mm2 punog prejeka, stare 31 godinu (svaku u egipatski pamuk)......haha

Evo jođ jedne friške slikice od večeras......zlatni_zub

Objavio: Edison
Datum objave: 03.travanj.2021 u 21:28
Olife, jako lijep stari radio u izvrsnom stanju.   Clap

Moram priznati da mi je tuner ravnopravan CD-playeru kao izvor zvuka. Naravno, ne mogu se mjeriti u kvaliteti, ali mogu u zadovoljstvu slusanja. Prva tri programa Hrvatskog radija emitiraju se u sasvim pristojnoj kvaliteti. Lokalne radiostanice ne slusam, bas zbog lose kvalitete emitiranja. Meni radio svira od ranog jutra do kasno u noc, a tek povremeno ga prekidam slusanjem CD-a. Na radiju ima odlicnih emisija. Ima klasike, jazza, noviteta, opera, snimaka koncerata, govornih emisija, putopisa, emisija s poezijom, radiodrama. Vec znam koji dan u tjednu u koje vrijeme se prebacujem izmedju ta tri programa koja slusam.

U malom kuhinjskom sistemu su mi CD-player, tuner i lampasko SET pojacalo od 4,6W. To svira cijeli dan... i jako dobro. Bez radija bi mi zivot bio siromasniji.

Olife, uzivaj!   smijeh

Datum objave: 03.travanj.2021 u 21:43
Hvala svima na čestitkama......smijeh
Dakako da uživam.
I ja volim na HR3 poslušati klasiku ili Jazz...Bravo

Bogami, ove 3 nove cijevke su se za tih 20-ak sati već nešto usvirale.....
....jedino onaj stari (dugo neupotrbljavan) šteker još nešto nije uigran .......haha

Datum objave: 04.travanj.2021 u 09:25
Sretan Uskrs svima !

Datum objave: 04.travanj.2021 u 12:53
Stari radio, stari obicaji...

Sretan Uskrs!

Objavio: maltus
Datum objave: 04.travanj.2021 u 19:00
Eh, da. Nikad prezaljeni RIZ 594 koji je stari kupil 1959...prezivel poplavu 1964, rat, mojom nepaznjom zavrsil na smecu...Bil je to prvi u seriji vrlo slicnih, jedini je imal sve tipke ispod skale. Posle su tonske prebacili izmedu prednjih zvucnika. Uzivaj, vrlo dobro znam kako zvuci!

-------------
Samo glazbu slusam :)

Datum objave: 04.travanj.2021 u 19:50
Uživam,....svira cijeli dan.zlatni_zub

Evo maloprije zamijenio strujni kabel.

Ipak je bio gore kabel star 60 godina, licna 1 ili 1,5mm2 (?) (mada mi se čini da moguće kvalitetnije PVC izolacije nego neki danas konzumni).

Stavio sam 2 mm, puni presjek (ne znam dal je OFC, al nebitno), stavljen je u egipatski pamuk (kupio od Marohei Cable još davno) i u onaj stari šteker...i eto sviri....haha

Datum objave: 04.travanj.2021 u 20:15
Ipak je sjela neka mini šunjijata, riđovka proteza
To si kupio puni vodić u izolaciji i napravio platenicu ili ?

Datum objave: 04.travanj.2021 u 20:25
Više se ne sjećam od koga sam dobio tu (plavu) žicu, ali preostalo je taman za kabel za uplesti (malo više od 4 m).

Da, to je bio puni vodić u PVC izolaciji.
Nešto je pisalo gore, ali sad je već nemoguće pročitati jer je sve spojeno i bužirano.

Gore je navučen taj crveno/oker/smeđi pamuk (na svaki vod posebno) i onda je sve ufrkano i terminirano temobužirom.

Unutar radia je onih cca  45 cm ostaavljeno samo sa PVC izolacijom (ali isto upleteno).
Ima stezni prsten na šasiji na samom ulazu, jedan na sredini, a onda kabel kroz rupu ulazi kroz šasiju i lemi se na kontakte drito.ispod.

Datum objave: 04.travanj.2021 u 20:52
Nema nigdje za kupiti na metre strujni kabel 2x2,5mm2-meni treba za ove moje komponente jer ne želim rezat lim za IEC, od klotza sam koristio zvučnički ly225 on je do 300v  iako sam sad našao nešto bolje na ebayu

Datum objave: 04.travanj.2021 u 21:42
Originalno postano od strane člana: olif olif napisao:

Ipak je bio gore kabel star 60 godina, licna 1 ili 1,5mm2 (?) (mada mi se čini da moguće kvalitetnije PVC izolacije nego neki danas konzumni).

Stavio sam 2 mm, puni presjek (ne znam dal je OFC, al nebitno), stavljen je u egipatski pamuk (kupio od Marohei Cable još davno) i u onaj stari šteker...i eto sviri....haha
Uživaš i lijepiš sise na pile, već drugi put. Što je sljedeće?
haha

-------------
https://youtu.be/j__CmgyKwmc" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock,AQ Sky,Krell FPB300cx,AQ Sterling 2,Sonus faber Amati Futura,KEF 101 Reference,Audioperformance Media Player,AQ Hurricane 4 komada

Datum objave: 04.travanj.2021 u 22:04

Nema nigdje za kupiti na metre strujni kabel 2x2,5mm2-meni treba za ove moje komponente jer ne želim rezat lim za IEC, od klotza sam koristio zvučnički ly225 on je do 300v  iako sam sad našao nešto bolje na ebayu

Ja sam unatrag godine dana prepravio/napravio nove kabele (cca 6-7 kom ili i više) sa punim presjekom vodića.
Znači najkvalitetnija žica 2,5 mm2 za zidnu instalaciju (koristio sam 30 g. staru žicu od gradnje kuće, bakar je onda bil ziher bolji haha).
Imao sam i neku isto  takvu žicu (opet ne znam odkud) koja možda nije bila za instalaciju, al nije bila nešto bolja od instalacijske.

Poučak je da su te žice punog presjeka bile dosta čujno bolje od skoro svih inačica licni u mom DIY-u dosada.
I kod kolege susjeda su isto bile velike razlike (inače nisam neki fan Brand strujaša, pa ih delam sam u DIY....ne dam pare..) jer su neke bile rađene i za njega.
Tam sno se čudili ko pura d..ku, kak je zvu išao na bolje zamjenom kabela; komponenta po komponenta.....

Mana ima je da su malo nepodatne za uplitanje (krute) pa onda za uzemljenje uzmeš 2,5 mm licnu u mekom silikonu, da si olakšaš uplitanje.

Inaće, mislim da imaš u boljem elektro dućanu i dvožiln ilicna kabel 2,5 mm.

Ali, preporuka je da probaš ufrkati dvije žile punog presjeka os 2,5 mm od najbolje dobavljive žice...mig

Datum objave: 04.travanj.2021 u 22:06
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Uživaš i lijepiš sise na pile, već drugi put. Što je sljedeće?
haha

Ka ti očeš....? haha

Vidiš da je šteker star min 50 let, pamuk izolacija je retro kaj na peglama nekad, a i ja više nisam u cvijetu mladosti.....Ljuthaha

Datum objave: 04.travanj.2021 u 23:49
Ali treba prvo žice stavit u škrinju na jedno mjesec dana, kriogenizaciju odradit.
Nakon toga dolaze štekeri na red.

-------------

Datum objave: 05.travanj.2021 u 11:31
Ipak sam odustao da u radio ugradim DAC, mrežno streamanje i Bluetooth......gluphaha

Jedan lik iz Zg s kojim sam se čuo telefonom ima u kolekciji 700 kom radio aparata, raznih !
On sebe naziva "Kraljem radija", valjda s pravom....
...a i prodaje neke primjerke, pa mu je to i biznis.

Originalno postano od strane člana: Khadgar2007 Khadgar2007 napisao:

Baš lijep komad opreme iako da malo bocnem ja bi možda radije nešto inozemnoga. Saba ima prekrasne komade radija, a koje sve mogućnosti imaju ti stari radiji kod Sabe je za nepovjerovati,naravno govorim o top modelima.

Ima nešto od Sabe na njuškalu:

https://www.njuskalo.hr/?ctl=search_ads&keywords=radio+saba" rel="nofollow - https://www.njuskalo.hr/?ctl=search_ads&keywords=radio+saba

Datum objave: 07.travanj.2021 u 09:15
Evo, kupio i neku aktivnu (s pojačalom) antenu koja ima i namjenu za FM.
https://www.ronis.hr/antena-za-tv-vivanco-dvb-t-38883-podesiva/408758/product/" rel="nofollow - Jeftina .
Isprobao na TV-u i pol kujca ni uhvatila. Ajde ja nemam DVBT-2 u tv-u (imam MAX Tv pa ne trebam).
Možda zato ni niš primila, al Slovenci nemaju DVB-T2...ili !?

Na radiju je donijela neko poboljšanje, ali sam očekivao više.
To samo govori da je ona dipolna za UKV ugrađena na kabinet radija sasvim ok.

Datum objave: 07.travanj.2021 u 09:30
Ja bi se nekako rađe držao keramičkog pijetla na tabletiću

Datum objave: 07.travanj.2021 u 09:49
Imaš ti pravo !
I meni je ta digitalija nagrđivala taj Vintage komad opreme.
Evo, sakrio antenu iza radija i stavio keramičkog sloneka, jer pevca nemam.....haha

Lošije nije.....mig

Datum objave: 07.travanj.2021 u 09:54
E sad je sasvim ok iako bi ja da malo tabletić visi prek ruba

Datum objave: 07.travanj.2021 u 10:01

Imama toga više od 50 kom. svih veleičina pa ne znam koji da odaberem.
Sve mater naheklala.......mig

Datum objave: 07.travanj.2021 u 11:12
A jesu tabletici USVIRANI ? da

-------------

Datum objave: 07.travanj.2021 u 12:18
To su Nordost ?

Datum objave: 07.travanj.2021 u 14:19
Ajde Olife nemoj tute lagat. Priznaj da si ti heklo.

-------------

Datum objave: 07.travanj.2021 u 16:03
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Ajde Olife nemoj tute lagat. Priznaj da si ti heklo.

DIY by Olif...   haha

Datum objave: 11.travanj.2021 u 11:36
Jebga, na žalost ne znam heklati......
...al znam namazati škatulu radija da se svetli kak pasja j..ca....haha

Naravno, kad se posuši https://www.dm.hr/pronto-ulje-za-restauraciju-tamnog-namjestaja-p80020073.html" rel="nofollow - Pronto Ravviva ne bu se tak sjajilo (a niti se nesme, jer je izvorno neki "polumat").

Za ostali namještaj je https://www.dm.hr/cisto-sredstvo-za-poliranje-namjestaja-u-spreju-p3838980101014.html" rel="nofollow - OVO sasvim ok (malo je oštrijrg mirisa po otapalu), ali je vrlo dobrog sjaja-bez glancanja).

https://bazzar.hr/p/Z6NNGJ5-super-jon-politura-za-namjestaj-650-ml" rel="nofollow - OVO je malo laganije sredstvo (ugodnog mirisa i manje postojanog sjaja).

Datum objave: 12.travanj.2021 u 19:21
Evo, RIZ 604 UKV troši cca 90/92 Wata kod dosta glasnog slušanja. !
EDIT:
Zapravo...sad vidim kad još malo poglasnim potrošnja se ne mijenja, a i kad dosta stišam, ostaje isto.
Pa nije to valjda A klasa.....haha

Samo kada glazba ne svira (a na pravoj postaji je max.) čuje se malkice samo brum  (nije G Loop).
Ne isto na svakoj stanici. Dakle, samo kad je potpuni muk, a to je vrlooo rijetko.

Ne znam dal je to do koje cijevi (ECC83 i dvije EL84 su zamijenjene neove), do FM sekcije, kojeg kondića.....
...no ništ strašno.

Ionako to ide Danku da proširi UKV područje i da sve malo pregleda...
Hnn...a da doda nnovi FM tuner i da imam full 88-108 MHz.....hm ?

A naručio sam i jednuu Old (ali novu) malu stvarčicu za staviti ispred dodatne antene (modernu, sobnu, aktivnu)......
....napišem kad dođe..(znalci možda znaju koju)...mig

Objavio: dan the man
Datum objave: 12.travanj.2021 u 19:36
Troši stari kaj smuk. Ima rupu na rezervoaru :))

-------------
https://i.imgur.com/PlZNw71.jpg" rel="nofollow - Mjuza      
https://i.imgur.com/NXCdOtY.jpg" rel="nofollow - Mjuza 2

Datum objave: 12.travanj.2021 u 21:00
Ili u prijevodu, kad penzići ne znaju što bi sa sobom od dosade.
haha

-------------

Datum objave: 13.travanj.2021 u 00:52
Bio bi faca da mu ugradi USB utor i sakrije dac unutra, pa da vrti internet radio i flacove :)

-------------

Datum objave: 13.travanj.2021 u 07:47
Je....i WIFI i Bluetooth, AV procesor , HDMI, streamer i LAN priključak......haha
Ne...neće digitalija ni slučajno....

Imam takvog JBLHorizon u spavaćoj....narihtam mjuzu (rijeđe prek Spotify) stavim na 60 min..i zaknjavam....negova budilica mi niti ne treba...budim se dok mi se  da....proteza

Nadam se da naši papani ne razmišljaju o nekom gašenju FM signala.

Ak Rusi naprave neki EM udar, navodno budu cijevke najmanje stradale.

Našao sam neku ponudu naNluški za neke cijevi:
AZ-4 - 150 Kn (novo)
EBF80 -70 kn (novo)
EF89 - 80 kn (novo)
EABC80 - 30 kn (rabljeno)
ECH81 - 40 kn (rabljeno)
ECC85 -50 (rabljeno)

Onda bi imao kompletan set (420 kn , bez popusta) rezervvnih cijevi....možda uzmem...hm

Datum objave: 13.travanj.2021 u 08:50
Kupi si pričuvne žarule. Ja bih zbario sve nove. Ne znam ima li Nik sve ove, ali znam da ima "milijardu" novih cijevi (barem je imao) pa onda saznaj. I nemoj radiju natezati opseg. Ionako iznad 100MHz nemaš što slušati (barem ja nemam ovdje), osim ako ne slušaš Stojedinicu od koje je ostao 1% ili onaj tupavi Katolički radio (praise to lord popevanje) ili kakvu lokalnu postaju s humpla cumpla mejnstrim debilanom. Kod ovakvih stvari važno je čim više uščuvati originalnost. Barem tako ja mislim. Kakve yebene nožice s kuglicama, zmija gajtani i ostali audiofilsko-bolesnički tumor dodaci?
haha

-------------

Datum objave: 13.travanj.2021 u 20:01
Ma, strujni kabel je ionako napravljen od vintage (30 let stare) pune žice i jpš starijega štekera i u prirodnom pamuku je, tak da to ni nekakva hereza, a i ne vidi se iza.....proteza.

A "kuglagere" na inox podloškama uvijek lako maknem i stavim natrag tvrdi filc.

A to da trenutno (zbog hladnog i kišovitog vremena) imam dosta viška vremena...stoji....
...pak onda "jariće krstim"......haha

Zato "kanta" svira od jutra do kmice.
Kad stišneš tipku "UKV" (treba pritisnuti malo) čuje se jačii klik i to te već malo razbudi....i onda točno nakon 10 sekundi "starček" počne cvrkutati.....

Objavio: Dubs
Datum objave: 13.travanj.2021 u 21:30

Jebga, na žalost ne znam heklati......
...al znam namazati škatulu radija da se svetli kak pasja j..ca....haha

LOL

Lijepo Olife!

Potrošnja je OK za jedan pravi vintage uređaj,koji em svira em malo i grije!

-------------
Right here, right now

Objavio: Gašo
Datum objave: 14.travanj.2021 u 19:00

Evo, RIZ 604 UKV troši cca 90/92 Wata kod dosta glasnog slušanja. !
EDIT:
Zapravo...sad vidim kad još malo poglasnim potrošnja se ne mijenja, a i kad dosta stišam, ostaje isto.
Pa nije to valjda A klasa.....haha

Samo kada glazba ne svira (a na pravoj postaji je max.) čuje se malkice samo brum  (nije G Loop).
Ne isto na svakoj stanici. Dakle, samo kad je potpuni muk, a to je vrlooo rijetko.

Ne znam dal je to do koje cijevi (ECC83 i dvije EL84 su zamijenjene neove), do FM sekcije, kojeg kondića.....
...no ništ strašno.

Ionako to ide Danku da proširi UKV područje i da sve malo pregleda...
Hnn...a da doda nnovi FM tuner i da imam full 88-108 MHz.....hm ?

A naručio sam i jednuu Old (ali novu) malu stvarčicu za staviti ispred dodatne antene (modernu, sobnu, aktivnu)......
....napišem kad dođe..(znalci možda znaju koju)...mig

Je, grijači u svim tim lampama su u A klasi, a instrument je pretrom da detektira kratke skokove u potrošnji ako ga nafljiš, ako uopće i postoje.

A bruji zbog mrtvih kondića.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 14.travanj.2021 u 19:26
Hvala na savjetu ! Bravo
Daklem, gdje da prvo mijenjam kondiće.....u napajanju naravno....a i iza... ? hm
Čujem Danko nema baš puno vremena....moram proučiti gdje su oni veći u napajanju.

Može (smije ) li se u napajačkom dijelu staviti kondiće većeg nazivnog kapaciteta od deklariranog i da li će to išta poboljšati...?

Mislim, nema šanse da se čuje brum dok iole svira, ali želim i to anulirati......

Datum objave: 14.travanj.2021 u 23:19

Daklem, gdje da prvo mijenjam kondiće.....u napajanju naravno....a i iza... ? hm
Čujem Danko nema baš puno vremena....moram proučiti gdje su oni veći u napajanju.

Olife, nemoj sam mijenjati kondenzatore. Neka ti to sredi netko tko se time bavi. Ili sacekaj da Danko nadje vremena. Sam mozes samo napraviti vece probleme...

Može (smije ) li se u napajačkom dijelu staviti kondiće većeg nazivnog kapaciteta od deklariranog i da li će to išta poboljšati...?

Imas cjevnu ispravljacicu u tom radiju. Prvi kondenzator iza nje ne smije kapacitetom biti veci od onog koji je sada. Oni iza njega i iza otpornika mogu biti veceg kapaciteta. Da li ces time sto dobiti, mozda i hoces, trebalo bi probati. U biti, trebalo bi zamijeniti sve elektrolite i vece otpornike koji se puno griju. A moguce i manje otpornike koji su izasli iz tolerancije. 

Mislim, nema šanse da se čuje brum dok iole svira, ali želim i to anulirati......

Eto, mozes slusti i ovako, i pricekati dobrog majstora da ga dovede u tvornicke specifikacije. Sam mozes mijenjati cijevi, ali drugo nemoj.

Datum objave: 15.travanj.2021 u 06:54
Da, imaš ti popuno pravo !Bravo
Nekim djelomičnim "kvazi"  zahvatima mogu samo nešto sprčkati.
I mene je mučilo dal se smiju dirati specifikacije iza A4 ispravljačice.

Jedbga, nema se prakse, jer se nakon elektrotehničke nsam baš bavio strukom i otišao na studij informatike.

Nas u Ruđeru su poloviicom 70-ih su o cijevima učili samo informaativno (u Klaičevoj su to još derali po starom). A mi smo več naveloko učili o TV -u boji (dolazili nam sponzorski kolorci u labos iz RIZ-a, a njima ih je dobavljao "sponzor" Telefunken. I to redovito...bilo je para...
Čak smo bili poslani i na praksu u RiIZ.

BTW,, kad smo već kod RIZ-a, to je bio " Gigant" (za prostore bivše Juge) a možda i malkice šire.
Kao SOUR imali su 4.000 zaposlenih,
Radili su kvalitetne snažne radio odašiljaće za izvoz.,,,citat :

"RIZ je 1968. Godine isporučio 2x500 kW odašiljača za All India Radio, a uz podršku Siemensa 2x50 kW SV i 2x300 kW SV odašiljače za West German Radio Broadcasting Network.
"Po završetku tih projekata ostvarila se naša dugoročna ambicija ulaska na međunarodna tržišta s programom odašiljača velike snage.
U nekoliko godina RIZ je isporučio odašiljače s dodatnom opremom u 25 stranih zemalja.( http://www.riz.hr/hr/o-nama/povijest-tvrtke.html" rel="nofollow - IZVOR ) "

"Preko 1.000 svojih radijskih odašiljača isporučio je RIZ u zadnjih 50 godina u više od 50 država, na svim kontinentima..." ..LINK:

https://lupiga.com/vijesti/znanstvena-fantastika-650-radnika-u-slunju-u-tvornici-televizora-nema-sanse" rel="nofollow - https://lupiga.com/vijesti/znanstvena-fantastika-650-radnika-u-slunju-u-tvornici-televizora-nema-sanse

A i u konzumnoj elktronici nisu bili baš nešto preloši (za ondašnje stanje u nas), čak su i u http://www.radiomuseum-croatia.com/new/images/Radio_industrija_Zagreb_RIZ.pdf" rel="nofollow - Hifi   nešto pokušavali....

A i glede https://www.ieee.hr/ieeesection/lm/vrijedna_dostignuca/trokutasti_tranzistor" rel="nofollow - poluvodića su nešto proizvodili i razvijali.......

Navodno je u (kakvoj/takvoj) elektroindustriji u bivšoj državi bilo ukupno zaposleno skoro 100.000 ljudi u nekim trenucuma.....
....večina toga se uspjelo upropastiti...

Datum objave: 15.travanj.2021 u 08:27
Da, znao sam to, otprilike. Gradili smo odašiljače i prodavali ih Nijemcima. I imali jednu od prvih tvornica silikonskih poluvodiča. Bilo je to u doba dok su Japanci krali tuđu elektroniku i prodavali pod svoju, a Južni Korejci su sadili rižu. U vodi do koljena, sprčeni na sunčini i s onim stožastim šeširima od slame. Jbt, danas samo jedna južnokoreska tvrtka godišnje proda elektronike za valjda 50 milijarda dolara. Ne znam je li to više ili manje od hrvatskog državnog proračuna za jednu godinu. A mi Hrvati smo mogli sve, a na kraju ne možemo ništa. Još nismo naučili ni kako prodati strancima najljepše more kontinentalnog tipa na svijetu. Koje smo ovdje ni krivi ni dužni zatekli kad smo se odnekud doyebali (još uvijek ne znamo otkud) i naravno poklali urođenike. Paralelno tomu Austrijanci mlate puno veće pare prodajući svoje kičaste zgrade, spomenike, podštucanu živicu i snijeg koji im je pao s neba, a ni slane vode nemaju. Da pukneš od muke. Za sve nam je kriv Adeze, a u punom jeku radnog vremena gradovi krcati auta na kredit, svi se nekamo voze u mazdu piterinu, puni centri špeceraja kupcima i terase birtija zabušantima. Nitko ništa ne radi, a svi imaju para za gorivo, rundu i Kaufland. Onda se pojavi Mate Rimac i smije se u lice i birokraciji i općoj državi dok gradi firmu svjetskog renomea i značaja. Radi poso i boli ga patka. A za 10 godina će imati 100000 zaposlenih. I to sve u Lijepoj našoj u kojoj se ništa ne može. Tko je tu lud? Da pukneš od muke MkII.

-------------

Datum objave: 15.travanj.2021 u 17:01
Evo, stigla ova mala stavrčica na slici iz Germanije.

Da ne duljim, radi se o antenskom asimetričnom članu.
Nije baš prelako dobavljiv (zastarjelo) i košta 5,10 €, a sa puno skupljom poštarinom (i nepovoljnim tečajem) dojde ipak samo 130kn.

Naime, radio ima FM (UKV) antenski ulaz impedancije 240-300 Ohma, a sobna antena izlaz od danas standardnih od 75 Ohma.
Ovim članom se to prilagodi.

Na antenskom izlaznom kabelu sam morao zamijeniti tvornički muški konektor ženskim, pa sam izabrao metalni (gornja slika), jer se tamo tanašni srednji pol može ufrknuti i zašrafiti ( a ne samo piknuti kak kod jedne bijelo/plastične varijante).

Radio ima solidnu svoju vlastitu antenu, razvučenu po kučištu (izlazna žica se konektorom ušteka u iste otvore ko i sobna antena), ali je sa sobnom (s pojačalom) prijem malo bolji.
S dodatkom asimetričnog člana je to još bolje, smirenije i ujednačenije.

Eto, nije hyper Vintage kak na susjednoj temi, ali meni čini zadovoljstvo.....proteza

Datum objave: 15.travanj.2021 u 17:05
I makni onaj rooter od radija! da

-------------

Objavio: Gašo
Datum objave: 15.travanj.2021 u 17:36
Jel to za spaljivanje dlaka na nogama i svugdje?

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 15.travanj.2021 u 17:38
Bogme imaš praf !Bravo

Maknul antenu nalijevo a ruretr za 30 cm udesno i čuje se ......
.....kaj taj "gnoj" more tak smetati.....ljut

EDIT;

Sad nešto  manje šumi (zuji) kad je pauza glazbe.....hebala ih digitalija da ih hebala...i Wifi i Bljutut i FIFA i UEFA......
i..... po djedu i po stričevima...Ljuthaha

Objavio: spacelab
Datum objave: 15.travanj.2021 u 17:40
Daj tu kištru Iliji da je spremi u muzej ...

Datum objave: 15.travanj.2021 u 18:25

Bogme imaš praf !Bravo

Maknul antenu nalijevo a ruretr za 30 cm udesno i čuje se ......
.....kaj taj "gnoj" more tak smetati.....ljut

EDIT;

Sad nešto  manje šumi (zuji) kad je pauza glazbe.....hebala ih digitalija da ih hebala...i Wifi i Bljutut i FIFA i UEFA......
i..... po djedu i po stričevima...Ljuthaha

A cuj, nasi provajderi nam daju u najam zadnje smece, sprica smetnje na sve strane ljut

-------------

Datum objave: 17.travanj.2021 u 15:48
Eto, danas radio završio na "ambulantnom" prijemu kod meštra g. Danka (@Tubeman na DIY forumu).

Zbog već skoro "mrtvih elkosa u napajanju, počeo je sve više zujati i brujati, pa dođoh malo prije 10 h do majstora na pregledi refreš.

Danko se odmah (bez probe radija) primio skidanja  4 lektretrolita (zapravo dva  sa 2 x 50 uF u svakom kučištu). Jedan je bio nešto osvježavan od prijašnjeg meštra (ali ne s origigi kučištem već dodano izvan njega), a drugi nije.
Svakog pojedinačno je skinuo i premjerio.
Nema se tu što kazati, bili su "mrtvaci".

Uzeo je pun kup rezervnih, novih, uredno (već prije) umetnutih u original istovjetno kučište i opet mjerenjem odabrao dva para najboljih. Uredno ih spojio i zalemio.

Pregledao je sve preostale kondenzatore (neki su već prije bili zamijenjeni i bili su ok), te je još jedino zamijenio jedan od 4,7 UF koji je prijašnjem majstoru jedini promakao.

Pregledani su i svi preostakli elementi, spojevi i kontakti, pokoji sumnjiv lem prelemljen i sl.

Dakle, relativno vrlo brzo završen taj dio posla...

....e ...a sada sljedi dalje...
Znate li zašto Danko ima Nickname @Tubeman....? haha

Ja mislio, ukratko će pregledati poneku cijev i možda koju zamijeniti...ali ne da  se on...

Tako da je rasturaljaka išla redom:

1. Izvadio je moj moj novo novcati par izlaznih cijevi EL84 (JJ Electronic) i na tester s njima.

A tester RHOE je stvarno vrlo ozbiljan uređaj....ozbiljan...

Jesu cijevi EL84 nove, uparene kaktak (ma što god trgovac u dućanu tvrdio), ali je jedna bila malo sklona osciliranju.
I onda Danko uzme veliku kutiju (samo EL 84 su unutra, a ima još kutija...), uzme 4-5  cijevi skoro pa novih (već imaju oznake mjerenja gore)  i još jedamput ih mjeri..... da bi odabrao vrlo kvalitetno upareni par Ei Niš (bitno kvalitenije od JJ novih).

2. Sljedeća na redu je bila EEF89 (MF dio radija), isto ni bila baš nekaj, pa je stavljena mislm da NOS Ei Niš (odličneee mjerne karakteristike). Naravno, opet je bio odabir mjerenjem između 3-4 rezervene iz druge kutije.

3.Treča na redu je Bila EBF80, provjeren, odabir i test 3-4 iz zalihe i stavljena najbolja po karakteristikama, dkoro pa nova Tunsgram.

4.Na redu je ECH81, dosta loša je bila (provjera , odabir 3-4, test istih)...i odabir odlične Simens žarule.

5. Premjerena ECC85 (FM tuner), loša je i opet postupak kao u gornjim (i donjim) točkama te je zamijenjena sa Ei Niš.

6. Premjerena EABC80 (UKV/FM detektor i prvo pojačanje), loša i zamijenjena sa Ei Niš u odličnom stanju.

7. EM80 (magično oko), provjera, slaba i zamijenjena sa skoro pa  NOS-icom EI Niš. Odlična..boli glava (vekiDanko..proteza) i svjetli puno jačim intenzitetoom.

8. Na kraju je došla na red ipravljačica AZ4, prva i jedina u odličnom stanju (98%) i koju nije trebalo mijenjati. Očito zamijenjena nedugo.

Dakle, od 10 cijevi 9 ih je zamijenjeno sa Ei Niš odličnim lampama (osim jedne Tunsgram).
Skoro pa tri sata druženja (2,5 h min efektivnog, neprestanog rada meštra)....vrlo poučno i zanimljivo za mene...

Sve je opet pregledano, napravljeno par slušnihproba zvuka i....?

...to je sasvim drugi svijet, bez šuma i bruma...hvala meštar Danko.....Bravo RespectRespectRespect

Inače Danko ima zalihu od više od 10.000 cijevi, večinom rablene (u dobrom stanju), a ima i NOS lami i novih lampi...tak da nema koju nema....skoro pa da...

A ovo na gornjoj slici (ispod Tecnics tunera je njegov DIY amp u D klasi Hibrid , sa lampom na ulazu)......odlično je svirao...

Proširivanje UKV područja smo ostavili za drugo druženje....smijeh

Datum objave: 17.travanj.2021 u 16:05
Kada vidjeh sliku, podsjetih se. Model 594 je imal 2 AZ1 ispravljacice na L-nosacu zasarafljenom na mrezni trafo...

-------------

Datum objave: 17.travanj.2021 u 16:32
Da, dvije AZ1 si bile jeftinije od jedne AZ4, koja je u ovom RIZ 604 UkV.

Kažu da je 604 model možda najviše pažljivo sklopljen glede kvalitete zvuka.

Masivan kabinet od bukovine i kvalitetni RIZ oval driveri (telefunken licenca ('?) u početku, koju su dalje sami razradili).

Uglavnom, ja prezadovoljan (još jednom; hvala Danko Respect) jer to sada svira do yaja (za taj rang uređaja).

Objavio: cile
Datum objave: 17.travanj.2021 u 18:18
Krasan aparat cool

-------------
Mijenjam akustičnu plijesan iz čoškova za usvirani parket.

Objavio: cile
Datum objave: 17.travanj.2021 u 18:28
Evo mog Philipsa, čeka cjevke i promjene kondića

-------------
Mijenjam akustičnu plijesan iz čoškova za usvirani parket.

Datum objave: 18.travanj.2021 u 10:22
Originalno postano od strane člana: cile cile napisao:

Krasan aparat cool

Hvala !

Svira sve bolje, moguće poradi usviravanja 6 novih kondića i 9 cijevi. mig

Ili zato jer sam mu stavio prvu polituru.....haha

Promučkaš i razliješ repair http://medjimurka-bs.hr/proizvod/ulje-za-drvo-oil-interier/" rel="nofollow - Interijer ulje po kabinetu.
S plastičnom špahtlom (za kolače) razmažeš po površini (mora biti deblji sloj)
Pričekaš 1-3 minute i sa ćistom krpom ukloniš ostatke laka.
Nakn toga s lanenom/pamučnom krpom lagano izglancaš.
Potpuno suho je ziher nakon 24 h, pa možeš onda dodatno izglancati.

Dobar proizvod.
Mislim da bi tri "ruke" nanošenja bile dovoljne da dodatno osvježe lak.

Datum objave: 18.travanj.2021 u 13:14
Jel taj može i zakrpati neku manju udubinu?

-------------

Datum objave: 18.travanj.2021 u 13:52
Pa, sumnjam baš da može u jednom sloju (ili i sa 3 sloja) to prekriti.

To je više za one mikro ogrebotine kod korištenja.
Za to bi bilo možda bolje stavi tkit za drvo prije (ak je više toga).
Ali onda gore treba nabajcatii istu boju kao i ostalo, pa top lak.

Ja sam za mala oštečenja na gornjoj ploči (samo na jednom malom mjestu u sredini) to prekrio prvo Beltonom iste boje (ne Beltop sa lakom, jer je origigi lak više mat) u dva sloja i to je sada vidljivo samo iz velike blizine.

Inače, da je lak jako oštečen (a on je u dobrom stanju, s obzirom na godine), onda bih vjerojatno sve brusio/šmirglao i išao sa šelakom.
Ništa ne može dati tako svilenkast izgled kao prirodna šelak smola.

https://www.tapiker.hr/hrvatski/proizvodi_8/selak_101/" rel="nofollow - https://www.tapiker.hr/hrvatski/proizvodi_8/selak_101/

Taj je u ljuskicama i razređuje se špiritom.

A ima i gotovih pripravaka:

https://www.naredi.eu/selak_francoska_politura" rel="nofollow - https://www.naredi.eu/selak_francoska_politura

https://www.napravi-sam.com/clanci/zaboravljene-tajne-starih-majstora/" rel="nofollow - https://www.napravi-sam.com/clanci/zaboravljene-tajne-starih-majstora/

Datum objave: 18.travanj.2021 u 15:26
Dobro je znati da ima rješenja. Da se može malo kamuflirati eventualno oštećenje.

-------------

Datum objave: 18.travanj.2021 u 23:40
Uvijek ima riješenja, samo je pitanje izvedbe i isplativosti....

Bem ti routersku i ostalu žičnu i bežičnu digitaliju Ljut

Tek kad sam sobnu radio antenu maknuo 4m dalje od radija, nestale su sasvim sve dodatne smetnje i zuj.
Niije puno pomoglo ono prijašnje micanje Routera za 20 cm udesno.

Naime, odmah pokraj radija je bila baza za bežični telefon (i kefa u njemu), odmah pokraj nje jedan TCOM-ov ruter (Net i MAX Tv), a ispod radija drugi router za optičku vezu.

Antena je bila na radiju i nemrem vjerovati da su ova dva (illi sva tri) govanceta toliko ometala prijemni signal......ne
Nakon refreša radija smetnje su bile i veće nego  prije (valjda postao osjetljiviji zamjenom svih cijevi).

Hvala kolegi @Maltusu na savjetu (valjda je imao slična iskustva s time) !

Datum objave: 21.travanj.2021 u 11:09

Uvijek ima riješenja, samo je pitanje izvedbe i isplativosti....

Bem ti routersku i ostalu žičnu i bežičnu digitaliju Ljut

Tek kad sam sobnu radio antenu maknuo 4m dalje od radija, nestale su sasvim sve dodatne smetnje i zuj.
Niije puno pomoglo ono prijašnje micanje Routera za 20 cm udesno.

Naime, odmah pokraj radija je bila baza za bežični telefon (i kefa u njemu), odmah pokraj nje jedan TCOM-ov ruter (Net i MAX Tv), a ispod radija drugi router za optičku vezu.

Antena je bila na radiju i nemrem vjerovati da su ova dva (illi sva tri) govanceta toliko ometala prijemni signal......ne
Nakon refreša radija smetnje su bile i veće nego  prije (valjda postao osjetljiviji zamjenom svih cijevi).

Hvala kolegi @Maltusu na savjetu (valjda je imao slična iskustva s time) !

Ah, cijeli zivot sam u nekoj vrhunskoj tehnologiji, sto u audiu, sto u komunikacijama/elektronici. Sva ta mala govanca, unazad 10ak godina, napajaju se nekim losim switching ispravljacima/adapterima koji spricaju smetnje na sve strane ljut

-------------

Datum objave: 21.travanj.2021 u 11:36
Da, smetaju ta govanjca mala....definitivno...

Nisam prezadovoljan sobnom aktivnom antenom (za 130 kn nemre biti to nešto...), pa se bavim mišlju da na tavan, na gredu stavim FM vanjsku.
Na nekim postajama se više čuje pozadinsko zujanje....

Coax antenski ood Kabelske (odjavljena je ove godine, jer sam ju dugo imao paralelno s MAX-Tvom) ću odpojiti, pa na to možda spojim FM antenu.

Ima neki prijedlog za vanjsku FM antenu ?

Datum objave: 21.travanj.2021 u 14:15
Olife, takvi prijemnici nisu nikad ni bili zamisljeni da se spajaju na vanjske, ili bilo kakve specijalne, antene. U njihovo vrijeme se koristilo oko 2m obicne zice koja bi se bacila iza radija. Nije to najbolje, ali je radilo u 90% slucajeva.

Ako mozes dobro primiti signal HR1, HR2 i HR3, to ti je to. Ostale stanice imaju ili los signal, ili los zvuk ili prekomprimiranu muziku, ili sve to zajedno... Mozda ima jos koja kvalitetna stanica, ali ja je nisam nasao, ili mi program totalno ne odgovara. Ne treba od FM-a ocekivati cuda, ali tri programa nacionalnog radija jos uvijek se emitiraju kvalitetno.

Datum objave: 21.travanj.2021 u 14:47
Tako nekako sam i ja razmišljao.
Evidentno dobro hvata nacionalne programe ( večinu ostalih, lokalnih) i sa svojom FM antenom (žicom) razvedenom po kučištu.

Sredit će ga Danko da ide i do 102 MHz (dalje ne treba, jer bi onda išao novi tuner unutra), ali s time se uopće ne žurim......

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net