Ispiši stranicu | Close Window

Hi-fi rack-ovi i medijapanske police

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Accessories
Ime foruma: Dodatni pribor
Opis foruma: Pitanja, preporuke, savjeti ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=9972
Datum ispisa: 15.studeni.2019 u 08:33
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Hi-fi rack-ovi i medijapanske police
Objavio: popol_vuh
Tema:: Hi-fi rack-ovi i medijapanske police
Datum objave: 29.rujan.2008 u 16:58
Dečki, imam jedno pitanje glede polica u kojima držite komponente. Osobno koristim Rondo policu „eye“ http://www.fbm-rondo.hr/hr/e-eye.htm - http://www.fbm-rondo.hr/hr/e-eye.htm koja za poprečne police ima „ojačano staklo“. Problem se sastoji u tome da bih trebao neku čvršću poprečnu policu, jer mi staklo pod nekim težinama ne ulijeva baš povjerenje. Zato sam mislio dati izrezati medijapanske ploče i staviti ih umjesto stakla u policu. Bio bih zahvalan kada bi mi upućeni rekli je li to ok, te ako da, na koju debljinu i gustoću medijapana da idem i gdje ima cijela stvar povoljno u Zagrebu za kupiti. Za obradu također nisam siguran – ne treba mi ništa fancy, nikakav sjaj, ali da ne budu rubovi hrapavi da podereš odjeću na njih i sl. te bi bilo lijepo kada bi se police ofarbale na crno. Koje točno usluge obrade trebam i gdje dobiti ovo po dobroj cijeni.

Odgovori:
Objavio: Supersaša
Datum objave: 29.rujan.2008 u 17:33
Pa medijapan možeš kupiti u Furniru, i tamo ti ga izrežu na mjeru - to ti je za policu ne više od 200tinjak kn. Mislim da imaju i lakiranje, a kolko to košta ne znam...

Rondo inače upotrebljeve 30 mm MDF u onoj reference polici...

A kaj se tiče gustoće sav medijapan je iste - ili bi bar trebao biti, zato se tak i zove....Medium Density Fiberboard

-------------
I found it hard
Its hard to find
Oh well, whatever, nevermind

Objavio: gadafi
Datum objave: 29.rujan.2008 u 17:36
Sto se tice toga, koliko jaznam imas dvije firme: Furnir i Elgrad. Ja sam trebao neke stvari za postolje za kuciste od kompa, nazvao na ta dva mjesta, na kraju se ispostavilo da u Elgradu kupujes cijelu plocu ogromnih dimenzija, bez obzira na stvarnu velicinu potrebnog dijela, tak da je mene trebalo kostat 250 kn za komad koji jedva vrijedi 100. Tako da ti moja preporuka ide za Furnir.Najbolje nazovi i pitaj. Majstore

Objavio: 11duc
Datum objave: 29.rujan.2008 u 17:46
računaj da če se promijenom stakla za medijapan promeniti zvučna slika.

Datum objave: 29.rujan.2008 u 17:51
Hvala za preporuku majstori, Furnir it is

11duc - na koji način se mijenja zvučna slika promjenom stakla za medijapan - može li se to predvidjeti? Vjerujem da je to zbog manje vibracija/refleksija zvuka medijapana. Nije li to univerzalno dobra stvar?

Objavio: felix the cat
Datum objave: 29.rujan.2008 u 17:54
nebus pogrijesio ako uzmes mediapan, nemoj se brinuti kakva ce ti biti zvucna slika,, u svakom slucaju bolja!

Datum objave: 29.rujan.2008 u 18:00
Originalno postano od strane člana: felix the cat felix the cat napisao:

nebus pogrijesio ako uzmes mediapan, nemoj se brinuti kakva ce ti biti zvucna slika,, u svakom slucaju bolja!

to sam i ja nekako "zdravorazumski" pretpostavio. thanks :). ali svejedno bih volio znati na koji način se mijenja, zanima me.

Objavio: gadafi
Datum objave: 29.rujan.2008 u 18:09
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Originalno postano od strane člana: felix the cat felix the cat napisao:

to sam i ja nekako "zdravorazumski" pretpostavio. thanks :). ali svejedno bih volio znati na koji način se mijenja, zanima me.

Mislim da ti je najbolje da fino kupis MDF i da onda usporedis kakva je zvucna slika sa staklom i sa mdf-om. Odnosno da li je razlika(ako je uopce ima) uopce cujna..Ja vjerujem da se to ne moze cuti..

Objavio: felix the cat
Datum objave: 29.rujan.2008 u 18:11
pa jednostavno, gustoca stakla i gustoca mediapana se razlikuju, a samim time i sposobnos apsorpcije nezeljenih vibracija. kako je poznato da vibracije utjecu negativno na elektronicke komponente u audio sustavima, posebno na vezne kondenzatore, tranzistore... i u kojima se uslijed vibracija moze dogoditi samoosciliranje, preporuca se da se stavlja kao podloga za audio sustave ona podloga koja ima vecu apsorbcijsku moc.

Objavio: 11duc
Datum objave: 29.rujan.2008 u 18:37

11duc - na koji način se mijenja zvučna slika promjenom stakla za medijapan - može li se to predvidjeti? Vjerujem da je to zbog manje vibracija/refleksija zvuka medijapana. Nije li to univerzalno dobra stvar?

Može se predvideti, zvuk če biti puniji u srednjetonskom posručju, instrumenti če pridobiti na prirodnosti (jednostavno rečeno, drveni instrumenti če zvučati drvenije), preciznost i mikrodinamika če biti manja  (u poređenju sa trenutnom situacijom). Jako je moguče da te sistem pozitivno iznenadi, ali ako ti je zvuk dobro izbalansiran na trenutačnu situaciju, može se desiti da če ti zvučiti previše tamno i neprecizno. Radi fore pokušaj pozajmiti police pa naprvi test.

Datum objave: 29.rujan.2008 u 18:54
Hvala vam na opisima felix i 11duc! Sistem mi trenutno svira točno po volji, ali pokušati ću sa medijapanom i obratiti pozornost na preciznost i mikrodinamiku pa ćemo da vidimo. U svakom slučaju trebam nešto deblje/jače za policu.

Objavio: anubisgrau
Datum objave: 29.rujan.2008 u 18:57
tacno, ukoliko se staklena povrsina police ne 'nastimava' protiv rezoniranja na nacin na koji je to svojevremeno radila kontroverzna mana na svojim gramofonskim policama, sto je obezbedjivalo mirnocu staklene povrsine spram rezoniranja, vrlo je verovatno da ce ti mdf bolje zvucati, ako nista drugo ono u smislu prirodnosti, sem ako ti trenutno nije na granici "tamnijeg" karaktera. ja bih uvek - ako ima prostora - prvo pokusao sa punom plocom od javora ili omorike (ili vec sta je spruce u prevodu), ili sperom od ovoga.

-------------
Lepozdrau!

Datum objave: 29.rujan.2008 u 18:58
btw staklo je ubedljivo najgori materijal za policu. staklo i prirodni mermer, ne zna se sta je zvucno gore. razlozi za primenu su po meni iskljucivo estetika. my 2 cents...

-------------
Lepozdrau!

Datum objave: 29.rujan.2008 u 19:08
Originalno postano od strane člana: anubisgrau anubisgrau napisao:

tacno, ukoliko se staklena povrsina police ne 'nastimava' protiv rezoniranja na nacin na koji je to svojevremeno radila kontroverzna mana na svojim gramofonskim policama, sto je obezbedjivalo mirnocu staklene povrsine spram rezoniranja, vrlo je verovatno da ce ti mdf bolje zvucati, ako nista drugo ono u smislu prirodnosti, sem ako ti trenutno nije na granici "tamnijeg" karaktera. ja bih uvek - ako ima prostora - prvo pokusao sa punom plocom od javora ili omorike (ili vec sta je spruce u prevodu), ili sperom od ovoga.

Anubise, mislim da ti znaš i točan razlog ove moje potrage . Naime, dosadašnja staklena ploča mi doista ne ulijeva povjerenje jer se na samo 3 točke naslanja na čelične "pipke" zavarene na osnovnu konstrukciju racka:

Power amp mi je na donjoj polici koja ima žešći oslonac i na sredini ploče, pa je stvar nekako lagodnija i to mi nije bio problem do sada. Ali budući da ne mogu imati više od jedne komponente dolje, onda moram ići na srednje police.

Staklo je inače naslonjeno na čelične pipke koji su obučeni gumom i to je tako-tako...čini se kao da ploča fino sjedi gore, ali to staklo definitivno vibrira na dodir i pri vrlo umjerenim glasnoćama slušanja.

Zvuk nije na granici tamnijeg po mojoj procjeni, rekao bih da je baš nekako "u sredini". Svakako ću se raspitati i za javor ili omoriku, thanks

Originalno postano od strane člana: anubisgrau anubisgrau napisao:

btw staklo je ubedljivo najgori materijal za policu. staklo i prirodni mermer, ne zna se sta je zvucno gore. razlozi za primenu su po meni iskljucivo estetika. my 2 cents...

Da, baš sam se pitao zašto ovaj čovjek radi ploče od stakla za ove svoje jeftinije police, jer nekako mi se čini da je staklo skuplje od nekakvih drugih jeftinijih a vjerojatno boljih rješenja.

Objavio: dacho
Datum objave: 29.rujan.2008 u 19:24
Oko ovoga se definitivno treba poigrati i nekako isprobati. Nemoj se zalatjeti s kupovinom MDF-a može biti kontraproduktivno. Iz mog iskustva MDF smiruje zvuk, čini ga toplijim i punijim što ti može degradirati zvuk.
Čekaj da vam se Sten javi oko ovoga, pa nema dugo su se na forumu lomila koplja oko toga što je bolje.
Bila bi dobra varijanta da kupiš sedvich staklo 2x4mm koje izdura i preko 100kg opterćenje, mislim da je oko 250kn/m2 i nemoraš platiti otpad tj višak table kao kod kupovine MDF-a. Uostalom većina ponajboljih proizvođača rackova koristi upravo staklo, malo proguglati.
Ali to u biti ništa ne znači, treba probati.
Ja imam policu od MDF ploča ali su na njima platforme Audio Story koje su sendvich konstrukcije dvije staklene ploče i što ja znam čega između (tajna proizvođača)

-------------
Neke čudne okrugljaste lampe, par crnih kutijica, povelike glasne škatulje, crno-bijela skalamerija i to je to....

Objavio: tatamata
Datum objave: 29.rujan.2008 u 19:46
Uzmi taj mediapan. Ako budeš nezadovoljan zvukom, još uvijek na njega možeš staviti i staklo, što se možda pokaže i kao najbolje riješenje.Samo precizno izmjeri staklo, tako da ti taj ev.sendvič izgleda i estetski ok.

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Objavio: Edison
Datum objave: 29.rujan.2008 u 19:48
Za police je dobro i staklo i MDF. Promjenom ce se zvuk promijeniti. Sto se tice oslonca police u tri tocke to je ispravno i u redu. Ravnina je definirana kroz tri tocke. Oni celicni izdanci mogu izdrzati veliki teret, ne moras brinuti.

Medijapan nije skup. Probaj onaj od 30mm debljine. Ja sam takav koristio za svoju policu. Rezanjem ces dobiti dobre rubove i nista nece zapinjati. Problem je lakiranje. Da se ispravno lakira trazi poseban postupak koji je dugotrajan i nije jeftin.

Ja bih na tvom mjestu dao samo izrezati ploce, montirao ih i poslusao rezultate. Ako ih odlucis zadrzati, naknadno ih mozes dati lakirati. Ni "sirovi" izgled medijapana nije los, ali se vremenom prlja i potamni. Da sad radim, moguce ne bih ni lakirao, svake tri godine izrezem nove ploce i gotovo.

Ploce izradjene od javora bi bile odlicne, ali je to teze naci, i bilo bi prilicno skupo.

Datum objave: 29.rujan.2008 u 19:56
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Za police je dobro i staklo i MDF. Promjenom ce se zvuk promijeniti. Sto se tice oslonca police u tri tocke to je ispravno i u redu. Ravnina je definirana kroz tri tocke. Oni celicni izdanci mogu izdrzati veliki teret, ne moras brinuti.

Medijapan nije skup. Probaj onaj od 30mm debljine. Ja sam takav koristio za svoju policu. Rezanjem ces dobiti dobre rubove i nista nece zapinjati. Problem je lakiranje. Da se ispravno lakira trazi poseban postupak koji je dugotrajan i nije jeftin.

Ja bih na tvom mjestu dao samo izrezati ploce, montirao ih i poslusao rezultate. Ako ih odlucis zadrzati, naknadno ih mozes dati lakirati. Ni "sirovi" izgled medijapana nije los, ali se vremenom prlja i potamni. Da sad radim, moguce ne bih ni lakirao, svake tri godine izrezem nove ploce i gotovo.

Ploce izradjene od javora bi bile odlicne, ali je to teze naci, i bilo bi prilicno skupo.

To je zakon, još da je ptičji javor. Najaudiofilskiji materijal po mnogim starim audiofilima pogotovo za podloge ispod gramafona. Ja sam prije par godina jedva nabavio za jednog prijatelja par ploča ali eto ne i sebi, hm hm...
Kažu ima nešto posebno u tom javoru, nešto woodoo

-------------
Neke čudne okrugljaste lampe, par crnih kutijica, povelike glasne škatulje, crno-bijela skalamerija i to je to....

Objavio: Okultis
Datum objave: 29.rujan.2008 u 19:57
a recimo pleksi? koliko bi to kostalo i kako bi zvucalo prema staklu ili medijapanu? mozda je i to dobro rjesenje sa zvukom negdje izmedu!? na vibradpod webu preporucuju osim mdfa i acrylic! pa se jeftino napravi polica/platforma.

a sto mislite o iverici (iveral ploce) kao o jeftinom rjesenju? ne treba lakirat lako se odabera debljina i boja.

Datum objave: 29.rujan.2008 u 20:07
Hvala vam svima na prijedlozima :).   

Ono je dobro tatamata, sa staklom na tom drugom materijalu, koji god bio, ako zvuk na neželjeno promijeni zvuk.

Sto se tice oslonca police u tri tocke to je ispravno i u redu. Ravnina je definirana kroz tri tocke. Oni celicni izdanci mogu izdrzati veliki teret, ne moras brinuti.Medijapan nije skup. Probaj onaj od 30mm debljine. Ja sam takav koristio za svoju policu. Rezanjem ces dobiti dobre rubove i nista nece zapinjati. Problem je lakiranje. Da se ispravno lakira trazi poseban postupak koji je dugotrajan i nije jeftin...Ploce izradjene od javora bi bile odlicne, ali je to teze naci, i bilo bi prilicno skupo. 

Ovo boldano mi je važna informacija - nisam imao predodžbu ako na to stavim težu ploču nečega, pa još komponentu, koliko to može izdržati, jer su izdanci ne predebeli. Znači čak i 30mm medijapan ne bi bio pretežak kažeš?

Za javor ću sutra pitati ljude u furniru, pa ću vidjeti imaju li...čini mi se da bi mogli. Dobro bi došlo nekog dobrog stolara poznati, oni bi, vjerujem, trebali imati takve stvari.

@ dacho - gdje si nabavio javor za prijatelja?

Datum objave: 29.rujan.2008 u 20:08
Pleksi je nezgodan jer je relativno mekan i jako podložan oštećenjima i ogrebotinama, a i jaaaaaakooooo skup ako hoćeš solidnu debljinu. Što se tiče iverice mislim da jedino igra ona debela od 30mm pa na deblje, tanje vibriraju i imaju puno manju gustoću čestica u sebi što baš nije dobro, tj nema nikakvog prigušenja vibracija.

-------------

Datum objave: 29.rujan.2008 u 20:17

Ovo boldano mi je važna informacija - nisam imao predodžbu ako na to stavim težu ploču nečega, pa još komponentu, koliko to može izdržati, jer su izdanci ne predebeli. Znači čak i 30mm medijapan ne bi bio pretežak kažeš?

pa i siljci za zvucnike ili komponente su tanki pa drze... makar je ovdje pritisak na mjesto gdje se varilo ili kak se to vec radilo. ali mislim da to moze drzat i par ljudi ako bi sjeli na policu bez problema!

hvala dacho

mozda stavim ivericu od 25mm pa napisem na forumu ako cujem promjenu, imam doma neke ostatke pa cu s njima probat

Datum objave: 29.rujan.2008 u 20:20

Hvala vam svima na prijedlozima :).   

Ono je dobro tatamata, sa staklom na tom drugom materijalu, koji god bio, ako zvuk na neželjeno promijeni zvuk.

Sto se tice oslonca police u tri tocke to je ispravno i u redu. Ravnina je definirana kroz tri tocke. Oni celicni izdanci mogu izdrzati veliki teret, ne moras brinuti.Medijapan nije skup. Probaj onaj od 30mm debljine. Ja sam takav koristio za svoju policu. Rezanjem ces dobiti dobre rubove i nista nece zapinjati. Problem je lakiranje. Da se ispravno lakira trazi poseban postupak koji je dugotrajan i nije jeftin...Ploce izradjene od javora bi bile odlicne, ali je to teze naci, i bilo bi prilicno skupo. 

Za javor ću sutra pitati ljude u furniru, pa ću vidjeti imaju li...čini mi se da bi mogli. Dobro bi došlo nekog dobrog stolara poznati, oni bi, vjerujem, trebali imati takve stvari.

@ dacho - gdje si nabavio javor za prijatelja?

Eh prijatelju do javora nebudeš samo tako, ali naglašavam trebao bi biti ptičji javor, on ima male kvržice u teksturi drveta za razliku od običnog koji je jako sličan jasenu. Ja sam ga nabavio u bivšoj tvornici suvenira i sl drvene galanterije ali to nepostoji više.

-------------

Objavio: Sten
Datum objave: 29.rujan.2008 u 20:22
Originalno postano od strane člana: dacho dacho napisao:

Oko ovoga se definitivno treba poigrati i nekako isprobati. Nemoj se zalatjeti s kupovinom MDF-a može biti kontraproduktivno. Iz mog iskustva MDF smiruje zvuk, čini ga toplijim i punijim što ti može degradirati zvuk.
Čekaj da vam se Sten javi oko ovoga, pa nema dugo su se na forumu lomila koplja oko toga što je bolje. ...
Da, nije to uopće bezazleno kako izgleda. U hifiju polica nikad nije samo polica, jer čujno utječe na zvuk.
 Normalno, kao i uvijek, pitanje je koga to koliko zanima.

Kako Dacho kaže bila je nedavno tema, a ima dosta toga u forumskoj arhivi. Inače potpisao bih ono što ovdje reče 11 duc.

Što se tiče staklenih ploča još, mislim da je s njima najveći problem kako ih povezati sa nosačem/konstrukcijom. Šiljci nisu dobri jer se po njima ono kliže i nije mirno/učvršćeno, a s druge strane razni mekši materijali (gumice i slično) još gore utječu na ukupan zvuk.

Btw. anubis, o čemu je to točno riječ kod Maninih polica? O kakvom naštimavanju je riječ?

Inače, ni s MDF-om nije baš jenostavna stvar. Evo, samo da ponovim da je recimo MDF koji možete sada nabaviti u Furniru osjetno lošiji od onog kupljenog kod njih prije 6-7 godina. Toliko lošiji da su ovogodišnje kupljenje ploče završile negdje u zapećku.

-------------
Gamut CD3->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani2 (mod/sig)
IC:Sumić SCBH - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S
Support: SolidTech Radius, Atacama XL600

Datum objave: 29.rujan.2008 u 20:24
Originalno postano od strane člana: Okultis Okultis napisao:

pa i siljci za zvucnike ili komponente su tanki pa drze... makar je ovdje pritisak na mjesto gdje se varilo ili kak se to vec radilo. ali mislim da to moze drzat i par ljudi ako bi sjeli na policu bez problema!

hvala dacho

mozda stavim ivericu od 25mm za probu pa napisem na forumu ako cujem promjenu, imam doma neke ostatke pa cu nekak improvizirat nozice i stavit ispod pojacala ili cd-a.

Ako se već hoćeš igrati s ivericom onda probaj napraviti sendwich konstrukcije, zakelji dvije ploče sa silikonom nanešenim preko cijele površine bit će puno bolje ili kak je tato-mato spomenuo iverica i odzgo zakeljeno staklo s silikonom, pa preko toga nešto kao umjetna koža koje ima za kupiti kao samoljepljiva traka u roli i metraži.

-------------

Objavio: butros gali
Datum objave: 29.rujan.2008 u 20:40
Prvo i osnovno pravilo : sugestija inicijatoru teme
Ako si zadovoljan ,  ne prčkaj dalje.  (Pročitah, zadovoljan zvukom)
Pretpostavljam da nemaš pojedinačne komponente od 30 kg,  ostavi tak, kak je.

Izvadak: Sistem mi trenutno svira točno po volji, ali pokušati ću sa medijapanom i obratiti pozornost na preciznost i mikrodinamiku pa ćemo da vidimo.

Ne mora biti , ali sam 99% siguran da buš  imal evidentni  gubitak na preciznosti i mikrodinamici . 

Osobno ,  ako bih želio zadržati postojeći zvuk , eventualno bi išao na deblje staklo. Za obradu preporučujem staklara ,  preko puta Jarunskog placa.

Datum objave: 29.rujan.2008 u 20:48

Slobodno stavi 30mm medijapan i nece biti nikakvog problema. Sto se nosivosti tice, ja sam daleko pa radje zovi Jobyja da se popne na policu i to ti atestira...

Oko javora ces imati malo problema. Nema toga bas previse okolo, a trebao bi biti i dobro suh. Dobar stolar onda od toga moze napraviti vrhunske ploce za police. Javor ima izgleda posebnu strukturu koja dobro (pozitivno) vodi zvuk. Valjda ste vec culi za onu "Gusle moje javorove... "

Netko je pitao za pleksiglas za police. Mekan je, previse savitljiv pa mora biti za police debeo, i prilicno je skup. Dobra strana je sto je vrlo homogen. Kome nije zao novca, mogao bi od prilicno debelog plaksija imati dobre police. No debljina bi morala biti bar 30mm, a vjerojatno i vise. Materijal se jako lako izgrebe, vremenom gubi prozirnost, a na kraju se valjda i raspadne...

Iverica nije toliko dobra kao medijapan, a prednost je sto ju ne treba finisirati. Izaberes boju i teksturu, po rubovima ti stave traku, ili jos bolje ABS traku, i gotovo. Za police bi se mogla koristiti iverica za radne ploce (za kuhinje) koja je debela 40 ili 48mm, ne mogu se sad sjetiti tocno.

Datum objave: 30.rujan.2008 u 00:36
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Btw. anubis, o čemu je to točno riječ kod Maninih polica? O kakvom naštimavanju je riječ?

mana reference shelf (ako sam dobro upamtio taj epski naziv) namenjen gramofonima ima gornju plocu od stakla koje se nalazi u metalnom ramu u koji u 4 ugla ulaze nekakvi siljci sa vijcima. okretanjem glave tih siljaka se povecava i smanjuje pritisak na staklo i tako prakticki utice na stepen rezonovanja istog. ovde je jedan poznati PRaT-ovac starog kova (prvi imao sondeka, linn sare i naim multibox sistem u beogradu) to stimovao sa stetoskopom, isto kao i svoj gramofon.

btw covek je nestao pre jedno 10 godina, ako ga neko vidi u mantilu sa stetoskopom neka ga stavi na voz za beograd....

-------------
Lepozdrau!

Objavio: Mate
Datum objave: 30.rujan.2008 u 08:26

Dečki, imam jedno pitanje glede polica u kojima držite komponente. Osobno koristim Rondo policu „eye“ http://www.fbm-rondo.hr/hr/e-eye.htm - http://www.fbm-rondo.hr/hr/e-eye.htm koja za poprečne police ima „ojačano staklo“. Problem se sastoji u tome da bih trebao neku čvršću poprečnu policu, jer mi staklo pod nekim težinama ne ulijeva baš povjerenje. Zato sam mislio dati izrezati medijapanske ploče i staviti ih umjesto stakla u policu. Bio bih zahvalan kada bi mi upućeni rekli je li to ok, te ako da, na koju debljinu i gustoću medijapana da idem i gdje ima cijela stvar povoljno u Zagrebu za kupiti. Za obradu također nisam siguran – ne treba mi ništa fancy, nikakav sjaj, ali da ne budu rubovi hrapavi da podereš odjeću na njih i sl. te bi bilo lijepo kada bi se police ofarbale na crno. Koje točno usluge obrade trebam i gdje dobiti ovo po dobroj cijeni.

Na konstrukciju koju si pokazao, medijapan (ali i mnoge druge pločevine) će se iskriviti nakon nekog vremena čak i uslijed vlastite težine, a kamoli ako nosi pojačalce od kojih 15+ kila.
Za medijapan trebaju nasloni, najbolje po svim rubovima a dodatno fiksiranje vijcima je preporučljivo.

Moje je mišljenje da ti postojeća konstrukcija nipošto ne odgovara za tvoj naum ali...

...kad već spominješ medijapan, možeš odrezati i bočne stranice dimenzija npr. 400x150 i složiti kompletnu policu (sistem kule od karata, fiksirati vijcima i kutnim ojačanjima, naravno).

Objavio: elpi
Datum objave: 30.rujan.2008 u 08:51

A koliko je težak tvoj "stroj"?. Moj prijedlog je, da pokušaš sa MDF 25mm, vezana ploča od breze 21mm, Kerrock 12 mm ili plexi 25 mm. Najskuplji je Kerrock i pleksi.   O Kerrocku sam pisao u više navrata, pretraži starije postove. Vezana ploča (šperploča) od breze, ima veliku čvrstinu i manju težinu od MDF, te se kod mene iskazala boljim materialom od MDF ali slabije od Kerrocka debeline 12 mm. Staklo debeline 10 mm može isto biti dobro, opčenito kod "tamnijih" sustava, ali kod nekih sustava je prava katostrofa. 

Zaključak: jedino pravilo je, da treba poslušati kakav dobar CD ili vinil i onda se odlučiti, jer nekih absolutnih preporuka nema, slično kao i kabeli i ostali dodaci. 
ps. svi navedeni materiali se nisu savili pod težinom 23 kg, 50 x 35cm postavljeno na 3 točke.

eLPi

Datum objave: 30.rujan.2008 u 09:53
elpi - hvala ti i na ovim preporukama.

@ butros, mate, elpi:

Uređaj koji bi morao ići na jednu od tig polica sa tri uporišne točke je težak nešto iznad 10 kg (ear 864 preamp). Ako je ovo što je butros rekao točno - da ovakve staklene ploče mogu bez problema držati tu i veću masu, onda neću ništa ni mijenjati, jer bi razlog mijenjanja bio da mi to 5mm staklo ovako minimalno poduprto samo na rubovima ne ulijeva neko povjerenje i pretpostavio sam da malo izazivam sudbinu sa tim staklom.

Ako je ovako kako kažete, mislim da ću prije svega nazvati Želimira (Rondo) i pitati kolike mase bez frke drži to 5mm staklo na srednjim policama.

Objavio: Khadgar2007
Datum objave: 30.rujan.2008 u 10:17
Što se tiče pleksiglasa za izradu police je bi od toga bježao što dalje. Ne znam kako bi on mogao utjecati na zvuk ali znam da treba biti dosta debel da se ne savije što košta dosta novaca i jedna najveća mana je to njegovo grebanje i sa vremenom gubi na izgledu jer ga je muka za održavati. Radio sam neko vrijeme kod nekog majstora koji se bavi pleksiglasom pa znam nešto o tome.

Objavio: Joby
Datum objave: 30.rujan.2008 u 10:50
Plexi izbjeći pod svaku cijenu. Edison je to lijepo elaborirao. Ja sam na Gibraltaru umjesto 5 mm stavio 8 na gornju policu i ne brinem. Isprobano sa 30+ kila. Donje nisam dirao jer mi tamo idu lakše komponente, makar sam ih probao i sa 10+ kila i drži.

Za teže komponente imaš prvu i zadnju policu sa poprečnom i uzdužnom štangom.

Datum objave: 30.rujan.2008 u 11:04

elpi - hvala ti i na ovim preporukama.

@ butros, mate, elpi:

Uređaj koji bi morao ići na jednu od tig polica sa tri uporišne točke je težak nešto iznad 10 kg (ear 864 preamp). Ako je ovo što je butros rekao točno - da ovakve staklene ploče mogu bez problema držati tu i veću masu, onda neću ništa ni mijenjati, jer bi razlog mijenjanja bio da mi to 5mm staklo ovako minimalno poduprto samo na rubovima ne ulijeva neko povjerenje i pretpostavio sam da malo izazivam sudbinu sa tim staklom.

Ako je ovako kako kažete, mislim da ću prije svega nazvati Želimira (Rondo) i pitati kolike mase bez frke drži to 5mm staklo na srednjim policama.

Pa ako si se več odlučio za staklo, valjalo bi ipak da je deblje, iako vjerojatno neče  5 mm puknuti pod težinom 10 kg. Ipak ti preporučujem kaljeno staklo 10 mm.

eLPi

Datum objave: 30.rujan.2008 u 11:54
Uh, slučajno sam obriso post, Butros. Sorry.

Objavio: butros gali
Datum objave: 30.rujan.2008 u 12:02
Originalno postano od strane člana: Joby Joby napisao:

Uh, slučajno sam obriso post, Butros. Sorry.

Nema veze, ne da mi se pisati ponovo, idem kuhat ručak. Odjava.

Datum objave: 30.rujan.2008 u 18:11
@ elpi

...sorry na offtopic (zapravo i nije).

Daj neki link na tu vezanu ploču (šperploču) da vidim kak to izgleda i kolko košta...jel to obična vulgaris ili neka posebna...?  finska breza?    :)

Jel to ono kaj Hajdinjak preporuča za izradu kutija?...a i neki drugi "alternativci"...

-------------
I found it hard
Its hard to find

Datum objave: 01.listopad.2008 u 06:58

Evo, pogledaj tu ispod Lavardina. Kvadratni metar je kod nas ca 50 €.

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=9368&PN=31 - Šperploča  (Lavardin)

Zagreb:
http://www.javor-trgovina.hr/proizvodi/plocasti-proizvodi/sperploce/ - Šperploča   (Javor Zagreb) 

Kerrock:
http://www.audiofil.net/data/upload/elpi/2005-05-26_212302_2005-04-19_110124_G1.jpg - Kerrock  (moj gramofon)

eLPi

Datum objave: 01.listopad.2008 u 10:34
E, fakat, šperploča 40 mm sa ovakvim lijepim slojevima je prekokrasna.

Datum objave: 01.listopad.2008 u 16:39
u javoru: Šperploča bukva, mahagonij, bitangor, breza, okume, topola, obične i vodootporne debljine 4-40mm.

e sad koja bi bila najbolja za ispod cijevnog pojacala? ispod ce jos vibrapods. jel ima netko iskustva. ili cisto vizualniom metodom uzet nesto pa probat? okume ima samo 22mm a to mi je nekak zapelo za uho!?
kerrock je u stvari izbor no1 ali izgleda mi preskupo/predobro!

ps joby
postam dakle prihvacam!
pozdrav

Objavio: zbacko
Datum objave: 01.listopad.2008 u 17:43
..a nebi da si šišmiš to čuo,pa jesti vi pravo poludili ili što!?,stavičeš što ti se sviđa !

-------------
Energy connoisseur C6,Marantz PM64mkII,Marantz 6000 ose-modificiran,zvučnički telefonci,diy-srebro interkonekti i strujni diy bakar.

Datum objave: 01.listopad.2008 u 18:36
a je od drveca vise ne vidim sumu... ;)
ma meni je u stvari samo da vibracije srezem zbog zivotnog vijeka lampi, a zvuk da ostane kak je... pa radim jeftinu platformu, one kupovne kostaju...

Objavio: olif
Datum objave: 01.listopad.2008 u 19:06
Rack je prije svega važan da se na njega smjeste komponente, te da iste imaju primjereno hlađenje i pristup.
Druga namjena mu je estetska.
Ako uz ove dvije karakteristike bitno ne "pokvari" zvuk onda mu je namjena ispunjena.

Datum objave: 02.listopad.2008 u 09:22

u javoru: Šperploča bukva, mahagonij, bitangor, breza, okume, topola, obične i vodootporne debljine 4-40mm.

e sad koja bi bila najbolja za ispod cijevnog pojacala? ispod ce jos vibrapods. jel ima netko iskustva. ili cisto vizualniom metodom uzet nesto pa probat? okume ima samo 22mm a to mi je nekak zapelo za uho!?

ps joby
postam dakle prihvacam!
pozdrav

Ovako nešto:

eLPi

Datum objave: 02.listopad.2008 u 10:12
Elpi, ti si mi se nešto jako popalio za Lavardinom? Priznajem i mene zanima, a uskoro će toga biti i u HR.

Objavio: Crescendo
Datum objave: 02.listopad.2008 u 10:18

ps joby
postam dakle prihvacam!
pozdrav
koja je najbolja ovisi o tome kakav zvuk želiš
bukvu izbjegavaj, po meni nije dobra za police
mahagoni daje jak bas sa prilično prozračnim visokima
breza - malo čvršći zvuk sa istaknutim visokima, zvuk blizak javoru samo malo nabrijaniji
topola - malo suši ali vrlo precizan bas i nježni i rezolutni visoki i odlična mikrodinamika
u biti svako drvo koje se koristi za proizvodnju instrumenata je dobro

-------------
Two channels good, five channels baaad !

Objavio: Siamandi
Datum objave: 02.listopad.2008 u 10:27

Elpi, ti si mi se nešto jako popalio za Lavardinom? Priznajem i mene zanima, a uskoro će toga biti i u HR.
Lavardin!? Konacno! Joby tko ce uvoziti i kada ce to uskoro, ako smijem pitati?

-------------
AUTOBAHN bitte fair fahren

Objavio: Dubravko
Datum objave: 02.listopad.2008 u 10:39
Originalno postano od strane člana: elpi elpi napisao:

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=9368&PN=31 - Šperploča  (Lavardin)

Ova ispod pojačala je dobra, kakva je to točno šperploča i koje debljine?

Datum objave: 02.listopad.2008 u 10:40

Ne, nije u pitanju Lavardin, več ono ispod njega, brezova podloga, što je i predmet toga posta. No, nisam našao ništa izrazitije, pa sam to stavio kao primjer.

eLPi

Datum objave: 02.listopad.2008 u 10:44
Originalno postano od strane člana: Dubravko Dubravko napisao:

Ova ispod pojačala je dobra, kakva je to točno šperploča i koje debljine?

Ovo je kao primjer, ja koristim 21 mm debeline, breza.

eLPi

Datum objave: 02.listopad.2008 u 22:22
Originalno postano od strane člana: Siamandi Siamandi napisao:

Dolazi vrlo skoro, a tko će uvoziti nije ni važno. Čut ćeš na vrijeme. 

Datum objave: 02.listopad.2008 u 22:22

Ne, nije u pitanju Lavardin, več ono ispod njega, brezova podloga, što je i predmet toga posta. No, nisam našao ništa izrazitije, pa sam to stavio kao primjer.

eLPi

Ma znam, samo se zezam.

Objavio: Apparatus
Datum objave: 02.listopad.2008 u 22:34
Stvarno ljudi, gdje ima te špere kod nas? Te brezove ili kakve već. Ima u Furniru, ali samo one žneru od bukvetine. Možda ću si uskoro radit novu policu pa ako netko zna, bil bum zahvalan.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, Tara Labs Quantum III, KEF Model 101 Reference

Objavio: Snopes
Datum objave: 02.listopad.2008 u 22:46
Joj, kak mi se sviđa ova Rondo Gravity Reference 

Datum objave: 02.listopad.2008 u 22:51
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Stvarno ljudi, gdje ima te špere kod nas? Te brezove ili kakve već. Ima u Furniru, ali samo one žneru od bukvetine. Možda ću si uskoro radit novu policu pa ako netko zna, bil bum zahvalan.

Javor-trgovina, Denit b, Frischeis...

A mene još uvijek zanima kaj je to "finska breza"?...i di ima za kupit, osim u Finskoj   :)

Od toga se delaju oni mali aviončeki i bumerang....i tak.

-------------
I found it hard
Its hard to find

Objavio: aparatusonitus
Datum objave: 02.listopad.2008 u 22:58
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Robot je mislim radio svoje AN kutije od toga, pa ga pitaj gdje je nabavio.

-------------
Non e mai abbastanza...

Datum objave: 02.listopad.2008 u 23:23

Originalno postano od strane člana: Siamandi Siamandi napisao:

Dolazi vrlo skoro, a tko će uvoziti nije ni važno. Čut ćeš na vrijeme. 

Vec cujem: - Bojane jesu li dosli Lavardinceki?
                   - Jesu! Oces kojeg?
                   - Aha, daj mi jedan IS model dotegli da ga cujem!
                   - Je, spremi rostiljceka i bacvu pive, pa se mozda i doteglim...
                   - Ajde moze! Jel moze ovaj vikend.
                   - A sto nebi moglo.
                   - Rijeseno, cekam te.
                   - OK. nazovem te prije puta kada Lavardin bude u autu.
 Prekida vezu i zove tajni broj.

- HaloBing! Kako brat?
                     - A tko je to molim?
                     - Ovdje Vicepresidio Beejerus Maximus...
                     - Hej, pa gdje ste vi Broj Jedan.
                     - Svuda gdje treba.
                     - Da, da shvacam, necu zapitkivati. Je li mogu kako pomoci?
                     - Je li moze jedan Lavardin IS pojacalo za par hladnih kotleta sa zara i jednu bacvu tople pive.
                     - Ma naravno, kada?
                     - Pa prvo mi treba pojacalo a delicije donosim drugi dan. Je li moze pojacalo u Petak.
                     - Eto mozete i sada po njega.
                     - Poslati cu momke iz KLUBARNICE za pola sata.
                     - OK.

Prekida vezu. Zove ponovno prosli broj:
                      - Opet ja. Cuj ima nekih problema na carini, ali ako uplatis danas mozes dobiti zadnji demo komad koji je dosao marketinski preduvozno-ogledni sampler, po normalnoj cijeni. Ovi sto su sada na carini, biti ce nesto skuplji.
                       - A koliko je to za uplatiti?
                       - Pa 3000 Eura. ...

-------------

Objavio: amigo
Datum objave: 03.listopad.2008 u 07:54
Kod šperploče najveća je razlika između obične i vodootporne, pri čemu je vodootporna jedino prihvatljiva, dok je obična rjeđa, mekša i lakša od iverice.

Ako za HiFi policu kupite običnu šperploču, bacili ste novac.

Najzastupljenija i najjeftinija vodootporna šperploča je građevinska oplata, ali je na nju nanesena crna plastična folija, ne može se obojiti.

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Objavio: b.u.b.
Datum objave: 03.listopad.2008 u 08:59
Ma vi ste svi na cracku, mozda da bioenergeticara dovedete doma da malo pozitivni energije posalje na rack kako bi "svirao" bolje.

b.u.b.

-------------
"If it ain't one thing it's a motherf**kin nother."
-Snoop Dogg

Datum objave: 03.listopad.2008 u 09:13
  http://www.avreview.co.uk/news/article/mps/uan/4 - http://www.avreview.co.uk/news/article/mps/uan/4    
 Molim na ovom drugom linku obratite paznju na garanciju i cijenu dostave: http://www.av4home.co.uk/acatalog/Ateca_Furniture.html - http://www.av4home.co.uk/acatalog/Ateca_Furniture.html  
 samovci naprijed .

-------------

Objavio: Deki777
Datum objave: 27.siječanj.2018 u 10:37
Znam da je stara tema al reko da ne otvaram novu pa cu se nadovezat na postojecu.
Imam rack od dečka iz Srbije što je stavljao oglas i na njuškalu. Uzeo sam rack od njega pred oko dvije god. Dovezao mi je u Osijek i tamo sam je preuzeo. Al eto nakon dvije godine police su se počele raspadat. Furnir nabubrio i puca po šavovima. Jako loša kvaliteta.Sad imam u planu da maknem police i nabavim neku sušenu bukvu umjesto MDF i fino je polakiram bezbojnim lakom. Pa me zanima kako puno drvo utječe na zvuk.

Objavio: Doomsday
Datum objave: 27.siječanj.2018 u 11:23
Ne znam kako zvuči, ali znam da puno drvo uvijek 'radi', mijenja oblik i dimenzije ovisno o vlažnosti zraka itd...

Za police, najstabilnije bi ti bilo tražiti nekakve laminatne daske, kao recimo što se koriste za gazište stepenica što je dimenzijama prilično blizu policama a ima velike zahtjeve na čvrstoću, tvrdoću i trajnost pa je dobar izbor...

https://www.bauhaus.hr/search/?q=Gazi%C5%A1te+za+stepenice" rel="nofollow - https://www.bauhaus.hr/search/?q=Gazi%C5%A1te+za+stepenice

Ili neko drugo lamelirano drvo, iako po meni gazište je jedan od najboljih izbora...

https://www.bauhaus.hr/drvo-stolarija/lijepljene-ploce.html" rel="nofollow - https://www.bauhaus.hr/drvo-stolarija/lijepljene-ploce.html

smijeh

-------------
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA...

Objavio: Johnny
Datum objave: 27.siječanj.2018 u 11:24
Ja se ne bih obazirao na vrstu drva. Ipak kažu neki da je dobro da zvučnik pa valjda i polica nemaju oštre rubove. Zato bi da sad radim tražio debeli i zaobljeni materijal, a to bi bila radna ploča za kuhinju. 60 je standard, ima svakakvih, a jedino ne znam ako je mogu kako furnirati na donjoj strani. I može li se kako ljepše kantirati po drugim rubovima...

-------------
http://audiofil.hr/forum/forum_topics.asp?FID=25 - Audiofil klub Rijeka - pridruži se na e-mail listu

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 11:44
Ako se želi ići na tako masivne ploče, klasične ploče za kuhinju su iveral ili opet mdf sa različitim površinama i rubovima...

Lamelirane masivne ploče, kao za recimo ploču od stola, mogu se pronaći pa odrrezati na mjeru...

http://www.ravna.hr/osnovnadjelatnost.html" rel="nofollow - http://www.ravna.hr/osnovnadjelatnost.html

http://drvodjelac.hr/masivne-ploce" rel="nofollow - http://drvodjelac.hr/masivne-ploce

http://www.furnir.hr/index.php/ponuda/ponuda2/98-lamelirane-ploce" rel="nofollow - http://www.furnir.hr/index.php/ponuda/ponuda2/98-lamelirane-ploce

mig

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 12:02
Nekako me ove iz bauhausa najviše privlače. A i gazišta za stepenice nisu loša. Dali ste mo dobre ideje. Malo ću razgledat predloženo. Stupiće i šiljke imam od sadašnjeg racka tako da to netrebam.

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 12:25
Mada sad gledam dimenzije iz bauhausa ploče, i pretanke su, samo 18mm. Dok stavim gore pojačalo od 30kg bojim se da će se uvinut s vremenom.

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 13:01
Pa zalijepi 2, jednu na drugu... Ili 3... proteza

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 13:38
Onda će se vidje spojevi a mogla bi i vibrirat na spoju. Ako ne nabavim cijelu ploču kod nekog stolara možda onda tako postupim. Jer bih baš htio puno drvo a ne neki media pan. Ipak je drvo masovnije i prirodnije izgleda.

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 13:50
Najvažniji je materijal, on najviše utječe na zvuk. Pa zatim debljina.
 Jesu li rubovi i kutovi zaobljeni ili ne ... to je praktično samo estetsko pitanje.

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 15:21
Koje drvo(materijal) je najpogodnije Stan?

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 15:31
Sten je sigurno slijepim testiranjem probao neke varijante. Jesam i ja razne materijale i tehnike završne obrade. Preporučio bih bukvu sa rubovima skinutim bar 5 mm ravnom turpijom

-------------
http://audiofil.hr/forum/forum_topics.asp?FID=25 - Audiofil klub Rijeka - pridruži se na e-mail listu

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 16:22
Eh, bukvu sam i ja planirao, pošto ima dobru cvrstocu a i tezinu.
Probat cu negdje nac pet ploča dimenzije 62x45 debljine 4cm.

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 18:04
Originalno postano od strane člana: Deki777 Deki777 napisao:

Koje drvo(materijal) je najpogodnije Stan?
Pošto drvo ipak može "raditi", pa nakon nekog vremena možeš (opet) imati problem, ja bih išao na MDF ili neku šperu.

Problem samo sa MDF-om je da ih ima dobrih i loših, a cijena možda slična. No, dobar MDF, debljine 1,8-2,5 cm ... ne bih imao nekih zamjerki.
 I tu ne važi što deblje to bolje. Tko nevjeruje, neka proba slijepiti 10-ak cm-a MDF-a pa poslušati. Jako loše. Uglavnom treba ići na što tanju varijantu (što vrijedu za svuda gdje su u pitanju police, stalci i slično), ali opet ne ni pretanku.

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 18:10
Originalno postano od strane člana: Johnny Johnny napisao:

Sten je sigurno slijepim testiranjem probao neke varijante. Jesam i ja razne materijale i tehnike završne obrade. Preporučio bih bukvu sa rubovima skinutim bar 5 mm ravnom turpijom
Ništa ne testiram "slijepim testom" nego vjerujem sebi i svojim mogućnostima opažanja. Nisam protiv slijepog testa, no sam za sebe to raditi ... meni nepotrebno.

Moguće da se oštar rub čuje, jer se u hifiju uglavnom sve čuje, ali s time se treba eventualno zanimati kad se nađe poželjan materijal i odgovarajuća debljina.

Objavio: marantz65
Datum objave: 27.siječanj.2018 u 20:42
Uzmeš dobar medijapan, ako trebaš neku posebnu debljinu, spojiš ploče i na kraju sve to furniraš furnirom po izboru, a njih fala ima....

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 21:25
Raspitao sam se i u toj soluciji.
Koštalo bi me 1200kn. Ploče, ljepljenje, furniranje i abs traka.
Preskupo za medija pan.
Pitao sam u bauhaus, vele ploča od bukve ljepljena debljine 28mm, 2m duzine i metar sirine 650kn. I stog dobijem 4 ploče, oni mi narezu.
Zasad najpovoljnije.
Poslije ju sam malo finiširam, polakiram ili nauljim.

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 22:43
 Čemu uopće pitanje što je najbolje po zvuk, ako je zapravo najbitnije samo na blagajni proći što jeftinije? Vjerujem da su ploče od jelovine još jeftinije.

Btw. nisam barem 10 godina kupovao MDF, ali malo prije toga je to bila bagatela. 1m2, spomenutih debljina, manje oko 100kn, narezan po mjeri.
 Ako su cijene otišle i 3 puta gore (što sumnjam) ... 4 puta više dati za finiš je stvarno previše i siguran sam da se to može puno jeftinije riješiti.

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 22:47
Originalno postano od strane člana: marantz65 marantz65 napisao:

Uzmeš dobar medijapan ...
Ne znaš kakav je dok ga ne kupiš. A onda je kasno. To je problem.
Jedina varijanta je znati nekoga od povjerenja tko radi s time i uzeti na njegovu preporuku.

Datum objave: 27.siječanj.2018 u 23:58
Pitanje nije bilo što je najbolje po zvuku nek koje su peporuke za puno drvo za rack. Za media pan sam dobio ponudu po mjerama kojima sam im dao u firmi Filo Čakovec i dobio
izracun komplet s poslom od 1200kn.
Što je meni apsurdno za 4 ploče 60x45 debljine 5cm.

Objavio: Gašo
Datum objave: 28.siječanj.2018 u 00:03
Nikad nije dobro koristiti samo jednu vrstu materijala.  Pogotovo ako se nema realni da ne kazem mjerni uvid u rezultat.

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 00:47

Pitanje nije bilo što je najbolje po zvuku nek koje su peporuke za puno drvo za rack....
"Koje drvo(materijal) je najpogodnije Stan?"
Ne znam što bi onda točno značilo "najpogodnije", ali ok, zapravo me više i ne zanima.

Da si MDF "stanjio" na predloženu debljinu, vjerojatno bi se i cifra ponude smanjila na nivo bukve. Koju ja osobno ne bih izabrao (barem ne naslijepo), ali to sam samo ja.

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 00:59
Pod "najpogodnije" mislio sam na cvrstocu i izgled. Al svejedno dobro dođu svi savjeti.
Nije mi jasno zasto bukva ne bi bila dobra za rack?

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 10:22
Ma bit će ti dobra, ne brini.

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 10:30

Objavio: Krešica
Datum objave: 28.siječanj.2018 u 12:25
A o kakvom se *** radi? Niš pametno nije rečeno. Da li je to neka standardna stalaža sa okomitim cijevima, da li te cijevi drže dva okvira, ili ih se šarafi u police pa police drže rack na okupu, koliko katova, da li gore idu samo komponente ili još kaj, da li su komponente tranzistorske ili ima i cijevnih, ... gramofon?, uglavnom niš potrebno za pametan odgovor nije navedeno ...

Objavio: Krešica
Datum objave: 28.siječanj.2018 u 12:26
Rack sa sufiksom u je nepoćudan izraz ??? glup

Objavio: Khadgar2007
Datum objave: 28.siječanj.2018 u 12:43
Niti prvi niti zadnji "nepoćudan" izraz na forumu. mrgud

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 12:59
Originalno postano od strane člana: Krešica Krešica napisao:

...da li su komponente tranzistorske ili ima i cijevnih, ... uglavnom niš potrebno za pametan odgovor nije navedeno ...
Postoje ploče (police) koje preferiraju tranzistorske odnosno cijevne uređaje? Bilo bi zanimljivo pročitati o tome.

Samo nemoj zaboraviti npr. digitalna pojačala, da imamo potpuniji pregled problematike.

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 14:32

Ruska Breza šperploća 2 x 18 mmm = 36 mm debljina police i stranice, ljepljeno.
Sve police i stranice spajano drvenim tiplima i ljepljeno pod pritiskom.
Ispod su mesingani šiljci.
Polirano i 3 x lakirano, polumat bezbojni lak.
Izradio lokalni drvni centar po mom nacrtu.

Dole je već duže Pass, koji grije preko 50 stupnjeva i ništa se još nije nimalo mrdnulo, odlljepilo i sl.
Rigidna, masivna, stabilna i teška polica.

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 17:53
U kojoj firmi Olif su ti to radili? Ja imam noge od svake ploče s šiljcima, pa sjedaju šiljci u utor srafa od police ispod. Imam dvije police jedna na drugoj i pored isto tako. Ne volim visoke police.

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 18:40
Drvni centar Filo.

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 18:49
Pa tam su mi izracunali 4 ploče 1200kn. Imam još nekih solucija od punog drveta. I cak planiram da krajeve ploča ostavim onak prirodno kak su blaje izrezane. Sve to fino polakirano. Mada ce bit teška ko vrag al nije li i poanta u tome da rack ima tezinu i ne prenosi vibracije na uređaje.

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 19:20
http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=13337" rel="nofollow - Evo ti moje. Lijepa je, jeftina i 5 godina poslje je ko temk

-------------

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 19:24
Mislim da su police sa navojnim šipkama ok, a ljudi ostave šipke gole pa bude ružno. Isto valjda stavljaju male podloške i ne fikairaju navoj nekim ljepilom pa se počnu klimati

-------------

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 21:44
Nije ti loš rack. Mada ja nisam ljubitelj inoxa i šipki.

Datum objave: 28.siječanj.2018 u 22:58
Ja imam rack samo mu trebam zamijenit police za kvalitetnije.
Pošto su se sadašnje počele raspadat(loša kvaliteta furnira a i mdf)

Objavio: Gašo
Datum objave: 28.siječanj.2018 u 23:56
A što fali izrazu polica?

Datum objave: 29.siječanj.2018 u 08:25
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

A što fali izrazu polica?

Nekako je isprazan, ono...nije u trendu...   mig

Objavio: Analogist
Datum objave: 14.lipanj.2019 u 13:46
Kad sam sa prijateljem izrađivao audio rackove smu u početku za police upotrebljavali iverku, a kasnije prešli na MDF. Ispostavilo se je, da je iverka zvučno bolja nego MDF. To je bilo 90-ih.

Objavio: bepone
Datum objave: 14.lipanj.2019 u 18:55
Znaci sad i police sviraju? Kako, trafo ih trese u ritmu 50hz pa je to melodiozno? ili imaju police nesto i drugih harmonika? Jel treba police stavit na zvucnik za dobit bassa?

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net