Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Vratio se gramofon

Odgovori Odgovori Stranica  <1 787980
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.ožujak.2021 u 18:59
Kolege forumaši, imam jedno pitanje oko azimutha. Budući da sada imam ručku na kojoj se može na fino postaviti ovaj parametar, te budući da posvuda čitam koliko je važno biti doista precizan u podešavanju - na koji način vi to radite?

Znam za ogledalce metodu, međutim na Benz Micro Wood se vidi relativno mali dio igle ispod tijela, i onda kada se gleda taj mali dio i njegova refleksija, teško je vizulano procijeniti koliki je doista kontinuitet linije. Uz to, između igle i refleksije u ogledalcu ili na neotisnutoj strani ploče uvijek je mali razmak, što procjenu čini još težom. Dakle kužim da je ovo bolje nego ništa, ali isto tako - daleko je to od idealnog.

Znam i za dr. Feickertov adjust+, znam i za fozgometer, ali to su skupe opcije. testne ploče pak same za sebe, bez alata, ne pomažu u podešenju. Na uho je isto kao tapkanje u mraku ako bi se pokušalo. Uz to je onda i ova razlika u protupu - recimo u Soundsmithu Peter Lederman inzistira da se ne podešava azimuth prema outputu, nego da se podešava fizičko nalijeganje igle na brazdu. To dvoje često nije u korelaciji - podešavanje prema outputu je podešavanje prema zavojnicama, dok je prema igli mehaničko podešavanje optimizirano za najmanje ujebavanja igle/ploča.

Kako vi pristupate ovoj problematici?
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.travanj.2021 u 22:49
Iako čini se na ovom forumu ima još vrlo malo vinilaša, svejedno postam ovdje. Radi se o problematici čišćenja "igle" na zvučnici. Zanima me koristi li itko "mokro" čišćenje. Osobno sam jako oprezan prema ikojem mokrom čišćenju i koristim jedino suho čišćenje onim četkicama sa kratkim i malo čvršćim vlaknima. Tu i tamo koristim Onzow Zerodust, ali oprezno jer postoje svakakve horror priče na netu sa time - u stilu "ostao mi dijamant u onzowu". Iako mislim da se većinom radi o ljudima koji ne kuže da ne smiješ pustiti da ti cijeli cantilever potone unutra, već samo spuštaš dijamant lagano unutra i kontroliraš to, svejedno pazim. Međutim, unatoč tome, nakupljanje govana na dijamantu mi se dešava, koje do kraja ne mogu riješiti ove metode. Prije svega jer mi ploče nisu idealno čiste. A nisu čiste jer još nisam nabavio mašinu za pranje i koliko god pazim na njih, bez pranja je to jalov posao. 

E sad, u opisanoj situaciji, kad bi se htjela očistiti "igla", tj. dijamant kako treba, mislim da bi trebala neka druga metoda. Pretpostavljam neka varijanta mokrog pranja. Osobno sam skeptičan zbog djelovanja na materijal kojim je zalijepljen dijamant na cantilever, kao i zbog toga da ne ode tekućina na suspenziju, što opet nije dobro. Rabite li neko mokro pranje i ako da - što ili koji home-made recept? Ako ne - kako riješavate to tvrdokornije smeće?
Na vrh
nagluh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nagluh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2021 u 21:47
Koristim onaj gel/pastu, skoro svakodnevno (microline igle znaju skupit prasine na ovim plocama na kojima sam koristio obicnu iglu) , samo vrh igle dotaknes u pastu i to je to. Gledao sam nekog tipa na youtube koji koristi kombinaciju toga i cetkicu i tvrdi da je komplementarno.
Igle sam pokusao snimiti i onim usb mikroskopom s limitiranim uspjehov (pogotovo microline), ne izgleda mi bas najbolje ali fantasticno zvuci pa ju i dalje koristim.

Editirao nagluh - 11.svibanj.2021 u 21:57
sadim krumpire po golf terenima
Na vrh
Alen43 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Alen43 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.svibanj.2021 u 17:04
Nisam siguran da je pravi topic jer u mom slucaju gramofon nikad nije ni otisao ali hajmo reci da se Lenco vratio. 
Obnova Lenca L78 je cekala dugo vremena da krene a kad je pocelo...nikako zavrsiti. Oteglo se to na par mjeseci i jos nije gotovo ali nazire se kraj. Pa reko da nabacim par slika jer ako nije na audiofil netu kao da se nije ni dogodilo mig
Planirao sam napraviti novi plinth za Lenco od 6 ploca sperploce, furnirati s orahom i nanijeti shellac.
Potpuno servisirati motor gramofona, lezaj tanjura, napraviti novo ozicenje, ocistiti i podmazati kolo pogona tanjura, promijeniti rucku s Ortofon AS212 koju sam predhodno servisirao, promijenio ozicenje s Cardasovim, zamijenio lezajeve s keramickim i jos svasta nesto.
Uglavnom, zavrsio sam nekih 70% planiranoga.
Trenutno sam malo odlozio sve skupa da se kiseli dok mozgam kako modificirati novu rucku da zadrzim gramofonovu funkciju automatskog zaustavljanja. 

Pocetak izrezivanja ploca.

Slijedi glodanje rubova, modificiranje izreza i ljepljenje

Brusenje plintha s brusnim papirima 80, 120, 180 i 240

Furniranje plintha s drvenim furnirom debljine 0.4mm. Idealan bi bio furnir koji ima papir na poledjini jer je vrlo lako s njim raditi. Lako se savija i ne puca, no ja ga nisam imao pa sam se mucio s obicnim stoga sam isao na tanji.  Inace je standard 0.6mm.

Ide priprema za shellac s papirom 240 i 400 granulacije.
8 ruka shellaca. I sve mislim da sam trebao jos 2-3 ruke. Al to uvijek mogu naknadno.

I finale...

Ortofon AS212 rucka na servisu...

Na vrh
FANCY View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj FANCY Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.svibanj.2021 u 18:45
Što se tiče čišćenja iglre, imam Micro Benz Glider zvučnicu a gramofon je LP12 i podešen je kako treba i ako se često slušaju ploče, treba ga podešavati barem dva-tri puta godišnje, ne treba baš pretjerivati cvaki tjedan. 
A čišćenje igle-. Najbitnije je da je ploča čista i oprana,  a prije svakog spuštanja ručice ili okretanja ploče, jednom lagano provučem onu malu četkicu i skinem sa igle prljavštinu (prašinu) i što se nakupilo a isto tako i sa četkom sa ploče skinem prašinu. Ne sjećam se da sam ikada prao iglu bilo čim, možda jednom davno čistio, ali to mi je izaško iz glave. A zvučnica ima preslušanih tisuće sati i još je u top stanju. 
Ovo dvoje je najbitnije za ljubitelja vinila, uz gramofon i ploče dakako
Dakako četka je od nevinih dlaka-vlasi djevice haha ali neka ostane tajana gornje ili donje dlake-vlasi..

Na vrh
FANCY View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj FANCY Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.svibanj.2021 u 18:55
Originalno postano od strane člana: Alen43 Alen43 napisao:

Nisam siguran da je pravi topic jer u mom slucaju gramofon nikad nije ni otisao ali hajmo reci da se Lenco vratio. 
Obnova Lenca L78 je cekala dugo vremena da krene a kad je pocelo...nikako zavrsiti. Oteglo se to na par mjeseci i jos nije gotovo ali nazire se kraj. Pa reko da nabacim par slika jer ako nije na audiofil netu kao da se nije ni dogodilo mig
Planirao sam napraviti novi plinth za Lenco od 6 ploca sperploce, furnirati s orahom i nanijeti shellac.
Potpuno servisirati motor gramofona, lezaj tanjura, napraviti novo ozicenje, ocistiti i podmazati kolo pogona tanjura, promijeniti rucku s Ortofon AS212 koju sam predhodno servisirao, promijenio ozicenje s Cardasovim, zamijenio lezajeve s keramickim i jos svasta nesto.
Uglavnom, zavrsio sam nekih 70% planiranoga.
Trenutno sam malo odlozio sve skupa da se kiseli dok mozgam kako modificirati novu rucku da zadrzim gramofonovu funkciju automatskog zaustavljanja. 

Svaka čast na projektu i trudu, ovo stvarno izgleda dobro i super čisto odrađeno. Lijepo je vidjeti da se još ponetko bavi gramofonima.LOL
Na vrh
Alen43 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Alen43 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.svibanj.2021 u 08:11
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Iako čini se na ovom forumu ima još vrlo malo vinilaša, svejedno postam ovdje. Radi se o problematici čišćenja "igle" na zvučnici. Zanima me koristi li itko "mokro" čišćenje. 

E sad, u opisanoj situaciji, kad bi se htjela očistiti "igla", tj. dijamant kako treba, mislim da bi trebala neka druga metoda. Pretpostavljam neka varijanta mokrog pranja. Osobno sam skeptičan zbog djelovanja na materijal kojim je zalijepljen dijamant na cantilever, kao i zbog toga da ne ode tekućina na suspenziju, što opet nije dobro. Rabite li neko mokro pranje i ako da - što ili koji home-made recept? Ako ne - kako riješavate to tvrdokornije smeće?
Iskreno nebih nikada preporucio koristenje kemikalija kod pranja igle. Narocito onih ljepljenih. U stvari, treba pogledati sto kaze proizvodjac igle ali u principu stvar je jednostavna. mala cetkica, onu sto koristi kolega Fancy, je u vecini slucajeva sasvim dovoljna. Zadnjih par godina ja znam koristiti i Onzow povrh cetkice i to na nacin da poslje par preslusanih ploca skinem mat, polozim Onzow na tanjur i spustim iglu 2-3 puta. Igla je nakon toga cista ko suza. Naravno, treba paziti da slucajno ne dodirnemo tanjur jer u slucaju da se ovaj pomakne gok je igla u jastucicu...bye-bye

Editirao Alen43 - 16.svibanj.2021 u 08:39
Na vrh
andy_0702 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj andy_0702 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.lipanj.2021 u 21:40
Originalno postano od strane člana: Alen43 Alen43 napisao:

Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Iako čini se na ovom forumu ima još vrlo malo vinilaša, svejedno postam ovdje. Radi se o problematici čišćenja "igle" na zvučnici. Zanima me koristi li itko "mokro" čišćenje. 

Iskreno nebih nikada preporucio koristenje kemikalija kod pranja igle. Narocito onih ljepljenih. U stvari, treba pogledati sto kaze proizvodjac igle ali u principu stvar je jednostavna. mala cetkica, onu sto koristi kolega Fancy, je u vecini slucajeva sasvim dovoljna. Zadnjih par godina ja znam koristiti i Onzow povrh cetkice i to na nacin da poslje par preslusanih ploca skinem mat, polozim Onzow na tanjur i spustim iglu 2-3 puta. Igla je nakon toga cista ko suza. Naravno, treba paziti da slucajno ne dodirnemo tanjur jer u slucaju da se ovaj pomakne gok je igla u jastucicu...bye-bye

i ja tako radim, ali pripazi da kad koristiš Onzow da iglu ne spustiš prenisko tj. preduboku uroniš jer tako možeš oštetiti cart...
Na vrh
Zundapp View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Zed

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zundapp Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.srpanj.2021 u 18:48
Meni ovo izgleda kao bombona, svaka cast mestre.Bravo
Zed
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 787980
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Retro audio