Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Dobar dan

Odgovori Odgovori Stranica  <1 333435
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Kale.v.2.0 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.siječanj.2021 u 23:22
Odlucio sam napisati nesto na ovom forumu nakon duzeg mirovanja… sad necu ulaziti u diskusiju di ovaj forum ide, jer bih mogao navuci tipove koji komuniciranje putem tipkovnice zaista nakaradno shvacaju.

Dakle, sto me potaknulo da se javim ponovno ovdje….
Naime na solu mi je treci Sansui uredjaj za redom kojeg moram spasavati nakon obavljene „restauracije“ ili refresha kako neki vole kazati. Vidim da je to uzelo maha jer se dosta o tome govori, pise… pa ima ekipe koja napravi vece sr*nje, nego da je uredjaj bio netaknut 40 godina. Jer kako shvatiti drugacije da uredjaj radi 30 i kusur godina, i onda ga netko restaurira, i nakon toga npr. odu izlazni tranzistori, ili u najblazem slucaju uredjaj zavrsi u protection modu!
Dakle, na stolu imam treci uredja u nizu na kojem prvo radim „undo“ radnje pa ga tek onda idem osposobljavati da proradi.
Ovaj zadnji je TA500 Sansui receiver, kojeg mi je vlasnik razocaran nakon sto mu je netko radio refresh, ponudio za dijelove!!! Jer je zaista dosao sa brdo problema, i sve zbog krivog poimanja pojma osvjezavanja vintage audio uredjaja! I naravno razocarani vlasnik sada ce kazati da je vintage audio sr*nje…

Naime, tip koji je to radio navedenom gospodinu (nemam pojma o kojoj se osobi radi!) pod pojmom restauracije je shvatio povadi sve elektrolitske kondenzatore, i stavi nove… i voila… uredjaj je spreman za slijedecih 30 godina!
Posto me uvijek dusa boli raskopati ove uredjaje u dijelove (a nekad se i to mora, jer je sve teze i teze doci do specificnih dijelova), uvijek prvo pokusam ih vratiti u zivot, pa sam tako i krenuo sa ovim TA500.
Sad necu ulaziti u to sta ovaj strucnjak cak nije ni promijenio sve elektrolitske kondenzatore, vecinom bipolarne (a pogotovo bipolarni elektrolitski kondenzatori malih nazivnih napona koji nisu pod stalnim naponom se brzo suse), pa necu sad niti o tome sta se koriste Yaego i slicni brandovi kondenzatora…. Vec cu naglasak dati na mesarenje plocice!! Pa ako se vec neko ide baviti s time, jel problem uzesti sa njuskala neki srot uredjaj za 200kn, pa udri vjezbat odlemljivanje i lemljenje! Pogotovo ako to svoje umjece ces kasnije podariti na tudjem uredjaju!

Vise puta je spominjano, da prevelika temperatura lemila odvaja bakrenu foliju sa pertinaksa, jer je ta plocica proizvedena prije 40tak godina, i natukla sati i sati rada pod povisenim radnim temperaturama, i sad, dodjes sa lemilom 450 stpnjeva, pa przis i przis… i na kraju odvojis lemnu tocku sa pertinaksa i onda mesarski nogicu elementa produzis do stampane veze koja je ostala zdrava i tu je zalemis. Ja sam bar 7 ili 8 lemnih tocaka nanovo radio i lijepio na plocicu da to bar na nesto slici, a da i spoj bude OK.

A da ne govorim sta se pri baratanju lemilicom nije pazilo da se ne dotice interna kablaza, koje je na nekoliko mjesta sa ostecenjima izolacije od lemilice…. Ok, nije se pojavio vodic, tako da jos nema opasnosti od kratkog spoja ili prekida, ali da izgleda lijepo… nije!
Nadalje, niti pomisliti naprimjer na tranzistorima za stabilizaciju napajanja, promijeniti termalne paste! Kada sam ih skinuo, termalna pasta se mrvila!!
Ili niti pomisliti takozvane fusible resistors provjeriti, od koji su nekoliko debelo premasili toleranciju (btw ja sam one manje snage fusible resistors sve povadio i stavio danasnje metal film)… Pa mijenjao komplet izlazne tranzistore sa nekim tranzistorima kojima samo nazivi imaju veze sa stvarnim tranzistorima, ja sam ih povadio i stavio original Sanken… pa bilo je tu posla i oko rasvjete, jer su se isle stavljati zaruljice koje imaju celicne kontaktne zice a one se ne daju lemit… pa su gubile kontakt… pa se mehanizam pomicanja kazaljke na tuneru tesko kretao uz skripu, pa je to trebalo rastavljati i podmazivati… pa… koce se vise sjetiti sto je jos sve bilo… i to sve nakon obavljenog  osvjezavanja iliti ga refrasha!
Veceras sam ga napokon dobio da izadje iz protection moda, tako da sigurno ipak nece u dijelove, ali sad dolazi na red poliranje (podesavanje i testiranje)

Sto hocu kazat… ovaj vid zahvata na starim uredjajima je vrlo zahtjevan i prepun zamki, te nije bas pljuni-pa-prilipi te je zaista bolje ostaviti uredjaj u izvornom stanju, nego ga izmesariti zamjenom sa kondenzatorima koji se nadju trenutno iz skafetina….

I za kraj… namjera mi nije bila da navlacim vodu na svoj mlin, jer ionako zbog svojih privatnih obveza, na zalost sam prisiljen odbiti ljude koji mi ukazu povjerenje da im restauriram uredjaj. Ovaj G701 sto ga trenutno osvjezavam, vec mi je na stolu vise tri mjeseca!
Vec, namjera mi je bila da se ovo ludilo sveopceg refreshiranja od strane svakoga ko ima lemilicu bar donekle reducira, ili bar da se ipak osobe koje se okuraze na taj zahvat, prvo potrude prikupiti saznanja prije hvatanja lemilice. Bar danas ima kvalitetnih tekstova sa slikama na netu, moje preporuke su restauracije koje je radio ilimzn, te americki forum Audiokarma, iako i na Audiokarmi treba znati filtrirati, no opcenito gledajuci tamo se dosta moze nauciti o restauriranu vintage audio uredjaja…

Ajd laku noc…
Na vrh
vrbbra View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vrbbra Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.siječanj.2021 u 08:44
Edukativan post i potpuno se slažem sa time da je neki puta bolje ostaviti sve izvorno nego petljati i napraviti još veće gluposti.

Editirao vrbbra - 25.siječanj.2021 u 08:45
Na vrh
Dorian Reloaded View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Reloaded Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.siječanj.2021 u 09:54
Originalno postano od strane člana: Kale.v.2.0 Kale.v.2.0 napisao:

Odlucio sam napisati nesto na ovom forumu nakon duzeg mirovanja… sad necu ulaziti u diskusiju di ovaj forum ide, jer bih mogao navuci tipove koji komuniciranje putem tipkovnice zaista nakaradno shvacaju.

Dakle, sto me potaknulo da se javim ponovno ovdje….
Naime na solu mi je treci Sansui uredjaj za redom kojeg moram spasavati nakon obavljene „restauracije“ ili refresha kako neki vole kazati. Vidim da je to uzelo maha jer se dosta o tome govori, pise… pa ima ekipe koja napravi vece sr*nje, nego da je uredjaj bio netaknut 40 godina. Jer kako shvatiti drugacije da uredjaj radi 30 i kusur godina, i onda ga netko restaurira, i nakon toga npr. odu izlazni tranzistori, ili u najblazem slucaju uredjaj zavrsi u protection modu!
Dakle, na stolu imam treci uredja u nizu na kojem prvo radim „undo“ radnje pa ga tek onda idem osposobljavati da proradi.
Ovaj zadnji je TA500 Sansui receiver, kojeg mi je vlasnik razocaran nakon sto mu je netko radio refresh, ponudio za dijelove!!! Jer je zaista dosao sa brdo problema, i sve zbog krivog poimanja pojma osvjezavanja vintage audio uredjaja! I naravno razocarani vlasnik sada ce kazati da je vintage audio sr*nje…

Naime, tip koji je to radio navedenom gospodinu (nemam pojma o kojoj se osobi radi!) pod pojmom restauracije je shvatio povadi sve elektrolitske kondenzatore, i stavi nove… i voila… uredjaj je spreman za slijedecih 30 godina!
Posto me uvijek dusa boli raskopati ove uredjaje u dijelove (a nekad se i to mora, jer je sve teze i teze doci do specificnih dijelova), uvijek prvo pokusam ih vratiti u zivot, pa sam tako i krenuo sa ovim TA500.
Sad necu ulaziti u to sta ovaj strucnjak cak nije ni promijenio sve elektrolitske kondenzatore, vecinom bipolarne (a pogotovo bipolarni elektrolitski kondenzatori malih nazivnih napona koji nisu pod stalnim naponom se brzo suse), pa necu sad niti o tome sta se koriste Yaego i slicni brandovi kondenzatora…. Vec cu naglasak dati na mesarenje plocice!! Pa ako se vec neko ide baviti s time, jel problem uzesti sa njuskala neki srot uredjaj za 200kn, pa udri vjezbat odlemljivanje i lemljenje! Pogotovo ako to svoje umjece ces kasnije podariti na tudjem uredjaju!

Vise puta je spominjano, da prevelika temperatura lemila odvaja bakrenu foliju sa pertinaksa, jer je ta plocica proizvedena prije 40tak godina, i natukla sati i sati rada pod povisenim radnim temperaturama, i sad, dodjes sa lemilom 450 stpnjeva, pa przis i przis… i na kraju odvojis lemnu tocku sa pertinaksa i onda mesarski nogicu elementa produzis do stampane veze koja je ostala zdrava i tu je zalemis. Ja sam bar 7 ili 8 lemnih tocaka nanovo radio i lijepio na plocicu da to bar na nesto slici, a da i spoj bude OK.

A da ne govorim sta se pri baratanju lemilicom nije pazilo da se ne dotice interna kablaza, koje je na nekoliko mjesta sa ostecenjima izolacije od lemilice…. Ok, nije se pojavio vodic, tako da jos nema opasnosti od kratkog spoja ili prekida, ali da izgleda lijepo… nije!
Nadalje, niti pomisliti naprimjer na tranzistorima za stabilizaciju napajanja, promijeniti termalne paste! Kada sam ih skinuo, termalna pasta se mrvila!!
Ili niti pomisliti takozvane fusible resistors provjeriti, od koji su nekoliko debelo premasili toleranciju (btw ja sam one manje snage fusible resistors sve povadio i stavio danasnje metal film)… Pa mijenjao komplet izlazne tranzistore sa nekim tranzistorima kojima samo nazivi imaju veze sa stvarnim tranzistorima, ja sam ih povadio i stavio original Sanken… pa bilo je tu posla i oko rasvjete, jer su se isle stavljati zaruljice koje imaju celicne kontaktne zice a one se ne daju lemit… pa su gubile kontakt… pa se mehanizam pomicanja kazaljke na tuneru tesko kretao uz skripu, pa je to trebalo rastavljati i podmazivati… pa… koce se vise sjetiti sto je jos sve bilo… i to sve nakon obavljenog  osvjezavanja iliti ga refrasha!
Veceras sam ga napokon dobio da izadje iz protection moda, tako da sigurno ipak nece u dijelove, ali sad dolazi na red poliranje (podesavanje i testiranje)

Sto hocu kazat… ovaj vid zahvata na starim uredjajima je vrlo zahtjevan i prepun zamki, te nije bas pljuni-pa-prilipi te je zaista bolje ostaviti uredjaj u izvornom stanju, nego ga izmesariti zamjenom sa kondenzatorima koji se nadju trenutno iz skafetina….

I za kraj… namjera mi nije bila da navlacim vodu na svoj mlin, jer ionako zbog svojih privatnih obveza, na zalost sam prisiljen odbiti ljude koji mi ukazu povjerenje da im restauriram uredjaj. Ovaj G701 sto ga trenutno osvjezavam, vec mi je na stolu vise tri mjeseca!
Vec, namjera mi je bila da se ovo ludilo sveopceg refreshiranja od strane svakoga ko ima lemilicu bar donekle reducira, ili bar da se ipak osobe koje se okuraze na taj zahvat, prvo potrude prikupiti saznanja prije hvatanja lemilice. Bar danas ima kvalitetnih tekstova sa slikama na netu, moje preporuke su restauracije koje je radio ilimzn, te americki forum Audiokarma, iako i na Audiokarmi treba znati filtrirati, no opcenito gledajuci tamo se dosta moze nauciti o restauriranu vintage audio uredjaja…

Ajd laku noc…
Nisi jedini koji se susrece sa tim, samo odavno nemam volje o tome pricati, a razloga ima vise, prvo krenimo od cijene, vecina kada cuje cijenu refresha kak se spada odustanu, drugo vrijeme cekanja kod svega par ljudi koji se tim bave, zna biti znas i sam i godinu dana da se red ceka, a to su shvatili i neki koji su jednom u zivotu zalemili dvije zice i dobili krila da znaju posao i jos kad uzmes opcu situaciju u drzavi i da se pokusava bilo kako zaraditi nesto novaca, sasvim je jasno zasto to tako, ima opcija koju ti nisi spomenuo, kad majstor vidi da nejde onda pocupa i precvika sve zice i zgazi plocu,,vidi ovo kako je doslo i jedna od faza ozivljavanja.
Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2021 u 09:30
Ma samo da bih docarao, koliko strpljenja treba da bi se popravilo nesto sto netko slampavoscu napravi, evo primjera….

Dakle, nabavio sam dvokomponentno ljepilo bas za lijepljenje bakrene folije na stampane plocice (izdrzava visoke temperature lijepljenja):

A tamo di je nestala lemna papucica, radim novu, i nju lijepim… ne moram niti napominjati koliko je to pepav posao!

Na vrh
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Reloaded Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2021 u 10:44
@Kale,,e bome svaka cast na tome, no nema tih novaca za koje bih ja to tako radio, tu je definitvno opcija ako je bas jako unistena ploca nacrtati novu i sloziti  nove PCB-e,,jednostrani i dvostrani PCB-i su full jeftini i za tjedan dana budu gotovi.

Na vrh
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Reloaded Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2021 u 11:27
@ Kale 
Evo bas jednoga 801 u oglasniku bas kako si gore rekao, netko je promjenio par elkosa i to nazvao refresh, prestrasno
Na vrh
Khadgar2007 View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Khadgar2007 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2021 u 14:25
Kale,od čega radiš te "padove" ili vodove koje ljepiš? Bakrena folija pa škarice,skalpel i slični načini oblikovanja prije ljepljena ili nešto drugo?

Druga stvar kako spojiš mjesto prekida?Da li preklopiš taj nadoštukani dio sa dobrim vodom na PCBu pa onda sa tinolom pređeš po spojnom mjestu?
Psihodelični sin cvijeća
Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.siječanj.2021 u 20:03
Pa odavna sam nabavija samoljepivu bakrenu foliju sirine 2mm, 3 mm i 4mm bas za popravak vodova na stampanim plocicama, no odmah sam uvidija da to ljepilo ne drzi dobro kada se ide lemiti, pa sam trazio novo rijesenje i nasao to dvokomponentno ljepilo bas za popravak stampanih vodova na plocicama. Kada se pomijesa komponenta A i komponenta B, dobije se bas zelena boja kao i PCB solder mask. A pad radim sa busacem rupa primjerenog promjera.
Inace, normalno da se ovakvi popravci stampanih vodova ne isplate ako je plocica dobrano unistena, ili ako je pregorjela. Ovakve vrte popravaka se isplati raditi ako tu i tamo ima sranja od strane kemijanja i mesarenja od popravaka iz proslosti.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 333435
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
elektronske cijevi, gdje kup...
Forum: Audio komponente