Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pomoć oko odabira

Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Snow_Jon_Snow View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Snow_Jon_Snow Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.kolovoz.2021 u 20:10
nisam baš na ti s uploadom na ovaj forum, a s crtanjem još i manje :-)
...ali probat ću dočarati raspored zvučnika, ovako opisno....

Sub se nalazi na stalku za komponente (nešto slično FBM Rondo - model vision, ali ne toliko hi-fi i ne toliko skupo) na najgornoj polici, monitori su s lijeve i desne strane tog stalka. Kad sjedim, otvor subwoofera je pozicioniran blago lijevo u odnosu na moj položaj sjedenja, a po visini možemo reći da bi to bila visina abodmena (opet kad sam ja u sjedećm položaju u svojoj home office uredskoj stolici). Tu sam ga pozicionirao jer jedino tu sam ga mogao staviti. Soba u kojoj slušam je dnevna soba i home office istovremeno pa nisam imao puno opcija. Cijeli setup je trajalo do 30min.

No ipak, većinu posla kod integracije suba i monitora radi GLM (Genelec Loudspeaker Management) kit i software koji Genelec projektira za sve svoje SAM modele. I ovaj moj pristup je daleko od bilo kakve univerzalne kuharice za postavljanje subwoofera u prostoriju upravo zbog GLM-a dok lakoća integracije proizlazi iz genijalnosti GENELEC inžinjera koji su to osmislili i proveli u djelo. 

Da imam samostojeće npr. Bowerse ne bih se usudio kupiti neki REL ili neki drugi sub jer se bojim da ga nikad ne bih mogao ovako savršeno integrirati u sustav. 
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.rujan.2021 u 12:24
Iskreno, ovo je i ponajboja pozicija za sub, subovi bi i trebali biti u ravnini  i visini zvučnika s kojima surađuju, a ne negdje iza na podu.

tvrdnje da je subove teško integrirati sa ostatkom sistema a da se ne čuju proizlaze upravo iz lošeg odnosno nemarnog pozicioniranja u odnosu na glavne zvučnike.

Editirao Gašo - 01.rujan.2021 u 12:26
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless NOS DAC , Marohei Maduro S, Sony TA-A1ES, Marohei Statement zvučnički, ATC SCM 19 V2
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.rujan.2021 u 20:53
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Iskreno, ovo je i ponajboja pozicija za sub, subovi bi i trebali biti u ravnini  i visini zvučnika s kojima surađuju, a ne negdje iza na podu.

To je valjda među gorim stvarima koje možeš napravit sa subom. ne
Na vrh
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Snow_Jon_Snow Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.rujan.2021 u 21:41
@donkimizier: Može nekakva argumentacija ili da ovo shvatimo kao još jednu forumsku dogmu?

Editirao Snow_Jon_Snow - 01.rujan.2021 u 21:48
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.rujan.2021 u 22:17
Može, naravno.
Subwoofer se stavlja tamo gdje mu je najbolji odziv u radnom rasponu. Najčešće uza zid ili u kut sobe.
Tako maksimiziraš gain na niskim frekvencijama ako je potrebno, a i minimiziraš, tj neutraliziraš poništenja koja zvučnik smješten u prostor ima na niskim frekvencijama.
Ako staviš sub kraj zvučnika, i jedan i drugi će uzbuđivati približno iste stojne valove u prostoriji i imati slična poništenja s obzirom na udaljenost od zidova. Ako ga uz to staviš i u visinu woofera, bit će još i gore. Efektivno si dobio full range zvučnik sa vjerojatno jako lošom integracijom između woofera i subwoofera, drugim riječima...izvukao si minimum iz suba.

Ako ga bolje smjestiš, podesiš glasnoću, napraviš kvalitetan rez između suba i woofera, dakle i highpass i lowpass imat ćeš sustav koji zvuči apsolutno bešavno, bez obzira na to što je sub fizički udaljen. Fizička udaljenost suba je samo problem ako je stvarno neobično smješten, npr lijevo/desno od slušne pozicije ili ako privlači pažnju glasnoćom, lokalizirajućim vibracijama, distorzijom...
Pravilnom integracijom ga možeš smjestit i uz zvučnik, ali po mom mišljenju, izvlačiš iz njega puno manje što možeš, iz najčešće krivih razloga.
Na vrh
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Snow_Jon_Snow Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.rujan.2021 u 07:26
Dojma sam da nisi čitao zadnje dvije stranice. Zvučnici su Genelec 8330a, a sub je Genelec 7350a i projektirani su da funkcioniraju kao jedna organska cjelina. Pomoću GLM kita su kalibrirani tako da je rez na 85Hz, tj. ispod toga je sub, a iznad toga su monitori i nema nikakvog preklapanja u frekvencijama. Na 19Hz imam cca -4,5dB, a na 21Hz +1,5dB - meni je ovo dovoljno. I prema slušnom iskustvu, mogu reći da je Gašo u pravu kad kaže da je ovaj položaj za sub dobar. Meni je bio jedina opcija zbog duljine kablova, WAF-a, itd itd... ali ispalo je odlično.

GLM kit ih kalibrira tako da su fazno usklađeni, usklađeni po glasnoći,a frekvencijski rez određuje korisnik - preporučeno je 85Hz pa sam tako ostavio, ali mogao sam staviti i 60 i 95 ili bilo što do cca 100Hz. Zato sam i napisao da je kod mene sve bešavno spojeno jer to nisam radio ja nego kupljeni Genelec GLM kit - da sam ja  radio ne bi bilo tako dobro ne
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.rujan.2021 u 09:25
Moje se odnosilo na Gašin komentar da je takav smještaj općenito dobar.
A tvoj sustav obavlja sav posao, za razliku od nekog sirovog suba sa par kotačića na kontrolnoj ploči.
Ako GLM predlaže i podržava takav smještaj onda nemaš brige, no vjerujem da uvijek možeš izvući više boljim smještajem.
Na vrh
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Snow_Jon_Snow Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.rujan.2021 u 09:33
vjeruj mi da sam sada zen po tom pitanju i da nemam potrebe ništa više prčkati po sustavu. samo coolprotezaWacko
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.rujan.2021 u 09:48
Bravo

Čuo sam te tvoje male Genelece, dobar zvučnik. Al čuo sam i veće. Pa kad dobiješ na lutriji... haha
Na vrh
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Snow_Jon_Snow Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.rujan.2021 u 10:43
Beer
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
elektronske cijevi, gdje kup...